Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach programu szczegółowego na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (RTD): "Strukturyzacja Europejskiej Przestrzeni Badawczej" - Nauka i społeczeństwo: Nagrody Kartezjusza - Identyfikator zaproszenia: FP6-2005-Science and Society-18.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.322.22

Akt nienormatywny
Wersja od: 17 grudnia 2005 r.

Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach programu szczegółowego na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (RTD): "Strukturyzacja Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

Nauka i społeczeństwo: Nagrody Kartezjusza

Identyfikator zaproszenia: FP6-2005-Science and Society-18

(2005/C 322/14)

(Dz.U.UE C z dnia 17 grudnia 2005 r.)

1. Zgodnie z decyzją nr 1513/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. dotyczącą szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i działań demonstracyjnych, przyczyniającego się do utworzenia Europejskiej Przestrzeni Badawczej i innowacji (2002 - 2006)(1) Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program szczegółowy na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Strukturyzacja Europejskiej Przestrzeni Badawczej" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem szczegółowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu szczegółowego Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") dnia 30 września 2002 r. przyjęła program prac(3) (zwany dalej "programem prac") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe oraz technologiczne programu szczegółowego, jak również harmonogram jego wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącego zasad udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów oraz zasad upowszechniania wyników badań celem realizacji szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002-2006)(4) (zwanych dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) należy składać zgodnie z warunkami zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) (zwane dalej "zaproszeniem") obejmuje niniejszą część ogólną oraz warunki szczegółowe opisane w Załączniku. Załącznik określa w szczególności termin składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie RTD, przybliżony termin zakończenia oceny, szacunkowy budżet, instrumenty i dziedziny, kryteria oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie RTD, minimalną liczbę uczestników oraz zawiera informacje o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) z zastrzeżeniem, że spełniają one warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawców warunków uczestnictwa odbywa się w ramach negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD). Jednak zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której oświadczają, iż nie podlegają żadnemu z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(6).

Wspólnota Europejska przyjęła politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca się kobiety do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) lub do uczestnictwa w składaniu takich wniosków.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom przewodniki dla wnioskodawców odnoszące się do zaproszenia, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (RTD). Komisja udostępnia również Wytyczne oceny wniosków i procedury selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program prac i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszenia można uzyskać pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels

E-mail: rtd-descartes@cec.eu.int

Adres internetowy: http://europa.eu.int/comm/research/

descartes/index_en.htm

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie RTD w ramach dziedziny 4.3.4.2 (a) i: Nagroda Kartezjusza (badania naukowe) można składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez internetowy elektroniczny system składania wniosków (EPSS)(8). Jednakże w szczególnych przypadkach koordynator może wystąpić z wnioskiem do Komisji o wydanie zezwolenia na złożenie wniosku na papierze przed terminem składania wniosków wskazanym w zaproszeniu. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia należy złożyć w formie pisemnej pod następujący adres: rtd-descartes@cec.eu.int. Wnioskowi takiemu musi towarzyszyć odpowiednie uzasadnienie. Wnioskodawcy, którzy chcą złożyć wniosek na papierze, odpowiadają za zapewnienie, by wnioski o wydanie odnośnego zezwolenia oraz związane z nimi procedury zostały zakończone w czasie umożliwiającym im dotrzymanie terminu wskazanego w zaproszeniu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie RTD w ramach dziedziny 4.3.4.2 (a) i: Nagroda Kartezjusza (badania naukowe) można przygotowywać zarówno w trybie off-line, jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) należy składać w formacie PDF ("portable document format" zgodnym z programem Adobe w wersji 3 lub wyższej, z osadzonymi czcionkami "embedded fonts"). Pliki poddane kompresji (w formacie ZIP) nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do stosowania zarówno w trybie "off-line", jak i "on-line") dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie RTD w ramach dziedziny 4.3.4.2 (a) i: Nagroda Kartezjusza (badania naukowe) złożone w trybie "on-line", które są niepełne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie RTD w ramach dziedziny 4.3.4.2 (a) i: Nagroda Kartezjusza (badania naukowe), które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-ROM, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie RTD w ramach dziedziny 4.3.4.2 (a) i: Nagroda Kartezjusza (badania naukowe), które po uzyskaniu zezwolenia zostały złożone na papierze i które są niekompletne, nie będą rozpatrywane.

Jednakże wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie RTD w ramach dziedziny 4.3.4.2 (a) ii: Nagroda Kartezjusza (komunikacja) można składać wyłącznie na papierze.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie RTD w ramach dziedziny 4.3.4.2 (a) ii: Nagroda Kartezjusza (komunikacja) należy przygotować i składać zgodnie z formularzami znajdującymi się w przewodniku dla wnioskodawców.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w ramach badań naukowych i rozwoju technicznego w dziedzinie 4.3.4.2 (a) ii: Nagroda Kartezjusza (komunikacja) nadsyłane pocztą należy adresować w następujący sposób:

"FP6 - Research Proposals"

FP6-2005-Science and Society 18

Komisja Europejska

B-1049 Bruksela

W przypadku dostarczenia wniosku osobiście lub przez przedstawiciela (w tym przez prywatne firmy kurierskie(9)), wnioski należy adresować jak niżej i należy kierować się pod następujący adres:

"FP6 - Research Proposals"

FP6-2005-Science and Society 18

Komisja Europejska

Rue de Genève, 1

B-1140 Bruksela

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich RTD muszą zawierać dwie części: formularze (Część A) oraz treść (Część B).

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych oceny wniosków i procedur selekcji.

7. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) muszą dotrzeć do Komisji najpóźniej w dniu upływu składania wniosków i o godzinie podanej we właściwym zaproszeniu. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), które nadejdą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

Ten sam warunek dotyczy wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikacji podanych w programie pracy.

8. W przypadku wielokrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie składania wniosków wskazanym we właściwym zaproszeniu.

9. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) mogą być oceniane w ramach późniejszej oceny, jeżeli taka możliwość jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

10. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD)) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na właściwy identyfikator zaproszenia.

______

(1) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 44.

(3) Decyzja Komisji C(2002)4791, zmieniona decyzjami Komisji C(2003)635, C(2003)998, C(2003)1951, C(2003)2708, C(2003)4571, C(2004)48, C(2004)3330, C(2004)4726, C(2005) 969, C(2005)1477, C(2005)3190 oraz C(2005)4206, wszystkie niepublikowane.

(4) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(7) C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmieniona decyzją Komisji C(2004)3337 z 1.9.2004.

(8) EPSS jest narzędziem pomagającym wnioskodawcom w opracowaniu i złożeniu wniosku w formie elektronicznej.

(9) Korzystający z usług firm kurierskich wymagających podania numeru telefonu adresata, powinni podawać następujący numer: (32-2) 299 11 11 (Pani Linda Maxwell pani Martina Ritter).

ZAŁĄCZNIK 

1. Program szczegółowy: Strukturyzacja Europejskiej Przestrzeni Badawczej

2. Działanie: Nauka i społeczeństwo

3. Tytuł zaproszenia: Nagrody Kartezjusza 2006

4. Identyfikator zaproszenia: FP6-2005-Science-and-society-18

5. Data publikacji: 17 grudnia 2005 r.

6. Termin składania wniosków: 4 maja 2006 r., godz. 17:00 (czasu obowiązującego w Brukseli)

7. Całkowity szacowany budżet: 1,425 mln EUR

Instrument(1)EUR (miliony)
SSA1,425
(1) SSA = konkretne działanie wspierające

8. Obszary i instrumenty: Przyjmowane są wnioski o tematyce podanej poniżej. W tabeli podano jedynie krótkie tytuły. Pełny opis tematów wnioskodawcy znajdą w programie prac "Nauka i społeczeństwo".

ObszarInstrumentySzacowany budżet (miliony EUR)
4.3.5.3 a) i): Nagroda Kartezjusza (badania)SSA1,0 dla laureata(ów)

(minimalna wysokość nagrody: 200 000 EUR) i 150 000 EUR dla finalistów (30 000 EUR na każdego finalistę)

4.3.4.2 a) ii): Nagroda Kartezjusza (komunikacja)SSA0,25 dla laureata(ów)

(minimalna wysokość nagrody: 50 000 EUR) i 25 000 EUR dla finalistów (5 000 EUR na każdego finalistę)

9. Minimalna liczba uczestników(1):

InstrumentMinimalna liczba
SSA 4.34.2 a) i): Nagroda Kartezjusza (badania)Dwa podmioty prawne z dwóch różnych PC lub PS, w tym przynajmniej jedno PC lub SKK
SSA 4.3.4.2 a) ii): Nagroda Kartezjusza (komunikacja)Jeden podmiot prawny z jednego PC lub PS

10. Ograniczenia uczestnictwa: Jeżeli warunki określone poniżej zostaną spełnione, dowolna podmiot prawny z siedzibą w państwie trzecim nieobjętym art. 6 ust. 2 zasad uczestnictwa (podmioty w państwach, które zawarły umowy o współpracy naukowo-technicznej ze Wspólnotą mają prawo do uczestnictwa) może uczestniczyć w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków pod warunkiem, że jego udział będzie korzystny lub niezbędny do realizacji proponowanego działania i że udział ten traktuje się jako dodatkowy, ponad wymaganą minimalną liczbę uczestników z Państw Członkowskich i Państw Stowarzyszonych.

W przypadku Nagrody Kartezjusza (badania) (4.3.4.2 a) i):

– Zespoły badawcze lub organizacje wysuwające kandydatury mogą przedstawić we wniosku jedynie jeden projekt.

W przypadku Nagrody Kartezjusza (komunikacja) (4.3.4.2 a) ii):

– Kandydat powinien uprzednio otrzymać nagrodę w zakresie komunikacji naukowej.

– Do wniosku należy dołączyć kopię zaświadczenia o uzyskaniu nagrody.

– Ocena dotyczyć będzie tylko osiągnięć związanych z poprzednio przyznanymi nagrodami, a nie rezultatów osiągniętych w międzyczasie.

– Wniosek składa organizacja, która przyznała kandydatowi nagrodę.

– Organizacja ta może wysunąć we wniosku tylko jednego kandydata.

Ocenianie będą jedynie wnioski spełniające wszystkie kryteria kwalifikacji.

11. Umowy konsorcyjne: Uczestnicy działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), których dotyczy niniejsze zaproszenie, nie są zobowiązani do zawierania umów konsorcyjnych.

12. Procedura oceny:

– Ocena odbędzie się zgodnie z procedurą jednostopniową, dopuszcza się indywidualne oceny na odległość.

– Wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny: W przypadku Nagrody Kartezjusza (badania), temat 4.3.4.2 a) i) niniejszego programu prac, stosuje się następujące kryteria oceny:

1. Doskonałość i jakość wniosku (wartość progowa dopuszczająca 4 na 5); waga = 3)

– jakość i innowacyjny charakter osiągniętych wyników;

– wkład w kluczowe zagadnienia naukowe i technologiczne.

2. Europejska wartość dodana (wartość progowa 4 na 5; waga = 1)

– Zakres, w jakim wyniki badań mogą zostać osiągnięte jedynie wtedy, gdy badania przeprowadzane są na poziomie europejskim lub wychodzą poza jego obręb;

Ogólna wartość progowa po zastosowaniu ważenia: 17 na 20.

W przypadku Nagrody Kartezjusza (komunikacja), temat 4.3.4.2 a) ii) niniejszego programu prac, stosuje się następujące kryteria oceny:

1. Doskonałość i jakość wniosku (wartość progowa dopuszczająca 4 na 5):

– Stosowność, skuteczność oraz innowacyjność środków technicznych włożonych w komunikację,

– Dokładność, odpowiedniość i prawidłowość treści naukowej

2. Znaczenie i wpływ (wartość progowa dopuszczająca 3 na 5):

– Wpływ komunikacji na umocnienie wizerunku nauki, techniki lub technologii w oczach społeczeństwa

– Zdolność komunikacji naukowej do odpowiedzi na główne obawy i/lub oczekiwania społeczeństwa europejskiego.

3. Europejska wartość dodana (wartość progowa 3 na 5); waga = 2:

– Zdolność działalności komunikacyjnej lub fachowca w dziedzinie komunikacji do stworzenia modelu przeniesienia komunikacji w różne warunki kulturowe

– Zdolność działalności komunikacyjnej lub fachowca w dziedzinie komunikacji do poszerzania horyzontów myślowych oraz dawania impulsów dla nowych, szerszych inicjatyw.

Ogólna wartość progowa: 16 na 20 (po zastosowaniu ważenia)

14. Przewidywane terminy oceny i selekcji:

– Wyniki oceny: Spodziewane w ciągu 6 miesięcy od upłynięcia terminu składania wniosków.

– Sporządzenie pism dotyczących przyznania nagrody: Szacuje się, że nagrody zostaną przyznane przed końcem 2006 r.

______

(1) PC = Państwa Członkowskie UE; PS (włącznie z SKK) = Państwa Stowarzyszone; SKK = Stowarzyszone Kraje Kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub w Państwie Stowarzyszonym, składający się z wymaganej liczby uczestników może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.