Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego" - Priorytetowy obszar tematyczny: "Aeronautyka i przestrzeń kosmiczna", "Trwałe systemy energetyczne" oraz "Trwały transport powierzchniowy" - Identyfikator konkursu: FP6-2004-TREN-3.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.169.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 29 czerwca 2004 r.

Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych,
rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru
Badawczego"

Priorytetowy obszar tematyczny: "Aeronautyka i przestrzeń kosmiczna", "Trwałe systemy energetyczne" oraz "Trwały transport powierzchniowy"

Identyfikator konkursu: FP6-2004-TREN-3

(2004/C 169/03)

(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2004 r.)

1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/EC z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiego Obszaru Badawczego oraz innowacji (2002-2006)(1), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program jednostkowy na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, pt.: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem jednostkowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu jednostkowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła 9 grudnia 2002 r. program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe i techniczne programu jednostkowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust.1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r., w sprawie zasad uczestnictwa przedsiębiorstw, centrów badawczych i uniwersytetów, w pracach badawczych oraz upowszechnianiu wyników badań, mających na celu wdrażanie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002-2006)(4) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (dalej zwane "zaproszeniem") obejmuje niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załączniku. Załącznik zawiera w szczególności termin składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, przybliżony termin zakończenia oceny, przybliżony budżet, instrumenty i dziedziny objęte działaniami, kryteria oceny wniosków na działania pośrednie w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, minimalną liczbę uczestników oraz informacje o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa zostanie dokonana na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Tym niemniej, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(6)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom przewodniki dla wnioskodawców odnoszące się do poszczególnych zaproszeń, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Komisja udostępnia również Wytyczne Oceny Projektów i Procedury Selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszeń można uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk (A1/CCR)

Directorate General TREN

B-1049 Brussels, Belgium

E-mail: TREN-FP6@cec.eu.int

Strony internetowe: www.cordis.lu/fp6/aerospace.htm

www.cordis.lu/sustdev

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można składać zgodnie z następującymi procedurami:

– jako wnioski elektroniczne poprzez internetowy Elektroniczny System Składania Wniosków (EPSS (8)) lub

– na formularzach papierowych.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą zawierać dwie części: formularze (Część A) oraz treść (Część B).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać wyłącznie w formacie PDF ("portable document format", kompatybilnym z Adobe w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts). Pliki poddane kompresji ("zzipowane") nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne, nieczytelne, lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje projektów działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-Rom, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można również składać przy użyciu formularzy zawartych w Przewodniku dla Wnioskodawców (określane tutaj jako "na papierze"), lub z wykorzystaniem wersji off-line oprogramowania EPSS.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone na papierze, które są niepełne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych Oceny Projektów i Procedur Selekcji.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w wersji na papierze należy adresować w następujący sposób:

"FP6 - Research Proposals"

Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-TREN-3

European Commission

B-1049 Brussels

W przypadku dostarczenia wniosku osobiście lub przez przedstawiciela (w tym przez prywatne firmy kurierskie (9)), wnioski należy adresować jak niżej i należy kierować się pod następujący adres:

"FP6 - Research Proposals"

Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-TREN-3

European Commission

Rue de Genève, 1

B-1140 Brussels

7. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które nadejdą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

To samo odnosi się do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikujących podanych w programie pracy.

8. W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.

Jeżeli ten sam wniosek dotyczący działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożony jest zarówno na papierze jak i w formacie elektronicznym (tzn. on-line), Komisja rozpatruje jedynie tekst złożony w formacie elektronicznym.

9. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego mogą być rozpatrywane w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

10. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

ZAŁĄCZNIK 

1. Program szczegółowy: Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego

2. Działania:

– Priorytetowy obszar tematyczny "Aeronautyka i przestrzeń kosmiczna".

– Priorytetowy obszar tematyczny "Trwały rozwój, zmiany globalne i ekosystemy". Pod-priorytet "Trwałe systemy energetyczne"

– Priorytetowy obszar tematyczny "Trwały rozwój, zmiany globalne i ekosystemy". Pod-priorytet "Trwały transport powierzchniowy"

3. Tytuł konkursu: Cykliczne zaproszenie doi składania wniosków w dziedzinie "Aeronautyka i przestrzeń kosmiczna", "Trwałe systemy energetyczne" oraz "Trwały transport powierzchniowy".

4. Identyfikator konkursu: FP6-2004-TREN-3

5. Data publikacji: 29 czerwca 2004 r.

6. Data(y) składania wniosków: 8 grudnia 2004 o godz. 17.00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

7. Orientacyjny budżet ogółem: 252 miliony euro w następującym podziale:

– "Aeronautyka i przestrzeń kosmiczna": 64 miliony euro

– "Trwałe systemy energetyczne": 132 miliony euro

– "Twały transport powierzchniowy": 56 milionów euro

InstrumentEUR (w milionach)
IP176
STREP lub CA76
SSA

8. Objęte zaproszeniem obszary i instrumenty:

– Aeronautyka i przestrzeń kosmiczna

ObszarTematInstrument
Otwarte badania eksperymentalneBadania innowacyjnego zarządzania ruchem lotniczym

Obszar badawczy 4.g

(patrz sekcja 1.3.1.4)

STREP
Działania wspomagające do planu Wspólnej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej oraz planu zarządzania ruchem lotniczym (ATM)

Obszar badawczy 4.i

(patrz sekcja 1.3.1.4)

SSA
1.3.2. Zintegrowane badania ukierunkowane użytkowo10. Wspólne zarządzanie ruchem lotniczym(C-ATM) (fazy 2 i 3)IP
11. Efektywność lotnisk (AFF) (faza 2) IP

– Trwałe systemy energetyczne

ObszarTematInstrument
Sekcja 6.1.3.1.1.1 "Opłacalne dostawy energii odnawialnych"Innowacyjne kombinacje biomasy z paliwami kopalnymiIP
Innowacyjne demonstracje ulepszeń w odzyskiwaniu energii oraz odnawialnego wytwarzania elektryczności z zastosowaniem odpadów oraz innych ogólnodostępnych zasobów biomasy IP
Innowacyjne podejścia do polepszenia wydajności średnich i dużych wytwórni biogazuSTREP
Innowacyjne kombinacje biomasy i odpadów z paliwami kopalnymiSTREP
Innowacyjne farmy wiatrowe, ich części składowe i narzędzia projektoweSTREP
Innowacje w wytwórniach PV na skalę przemysłowąSTREP
Energia geotermicznaSTREP
Technologie energii oceanicznej / morskiejSTREP
ŁącznieCA i SSA
Sekcja 6.1.3.1.1.2 "Integracja na dużą skalę odnawialnych źródeł energii iZagadnienia dotyczące sieci energetycznej - Rozproszone wytwarzanie elektrycznościSTREP, CA i SSA
oszczędnego wykorzystania energii" oraz sekcja6.1.3.1.2.2 "Poligeneracja"Zagadnienia dotyczące sieci energetycznej - Kontrola sieci elektrycznych powiązana ze zdecentralizowanym wytwarzaniem na dużą skalę energii z wiatruSTREP, CA i SSA
Sekcja 6.1.3.1.2.2 "Poligeneracja"Polepszenie konkurencyjności poligeneracjiIP i STREP
Innowacyjna integracja poligeneracjiIP i STREP
Sekcja 6.1.3.1.3 "Alternatywne paliwa silnikowe"Miasta stosujące biopaliwaIP, STREP, CA
Wodór dla celów transportowychIP, CA
Sekcja 6.1.3.1 "Promocja tematyczna i rozpowszechnianie"Odnawialne technologie elektrycznościSSA
Odnawialne technologie grzewcze i chłodzeniaSSA
Wytwarzanie i dystrybucja biopaliw płynnych i gazowychSSA
Eko-budynkiSSA
PoligeneracjaSSA
Zarządzanie popytem na energię oraz dostawy energii odnawialnej w społecznościach zaawansowanych technicznieSSA
Alternatywne paliwa silnikowe
SSA

– Trwały transport powierzchniowy

ObszarTematInstrument
Cel 1 "Nowe technologie i

koncepcje dotyczące wszystkich typów transportu powierzchniowego(drogowego, kolejowego i wodnego)"

Wysokiej jakości transport publiczny - CIVITAS IISTREP i CA
Pogłębianie wiedzy na temat innowacyjnych środków w transporcie miejskim - CIVITAS IIIP, STREP, CA i SSA
Cel 3 "Zrównoważenie i integracja różnych typów transportu"Technologie, systemy i strategie intermodalnego przewozu towarówCA
Zarządzanie intermodalnym przewozem towarówIP
Wzorcowe praktyki w logistyceCA
Cel 4 "Zwiększanie bezpieczeństwa drogowego, kolejowego i wodnego oraz unikanie zatorów w ruchu"Wpływ alkoholu, narkotyków i lekówIP
Zwiększenie bezpieczeństwa na drogachSTREP
Skuteczność kampanii na rzecz bezpieczeństwa na drogachSTREP
Multimodalna informacja w czasie rzeczywistym dla ludzi przemieszczających sięSTREP
Reakcje użytkowników i skuteczne zróżnicowanie opłat i mytaSTREP
Ulepszenie metod podziału kosztów infrastrukturalnychSTREP
Zaplanowanie odpowiednich zależności umownychSTREP
Obszar badań horyzontalnychRozpowszechnianie i promocja wyników badań dotyczących transportuSSA

9. Minimalna liczba uczestników:

InstrumentMinimalna liczba uczestników
IP, STREP, i CA3 niezależne osoby prawne z 3 różnych Państw Członkowskich lub krajów stowarzyszonych, w tym co najmniej z 2 Państw Członkowskich lub stowarzyszonych krajów kandydujących.
SSA1 osoba prawna z Państwa Członkowskiego lub kraju stowarzyszonego

10. Ograniczenia uczestnictwa: Brak.

11. Umowy konsorcyjne: Od uczestników IP wymaga się zawarcia umowy konsorcyjnej.

Uczestników STREP, CA i SSA będących wynikami niniejszego zaproszenia zachęca się do zawierania umów konsorcyjnych; niekiedy może to być wymagane.

12. Procedura oceny: Ocena odbędzie się zgodnie z procedurą jednostopniową.

Projekty nie będą oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny: W załączniku B do programu pracy wymienione są odnośne kryteria dla każdego z instrumentów (łącznie z ich indywidualnymi progami i wagami, a także progiem ogólnym).

14. Orientacyjny harmonogram oceny i zawierania umów: Wyniki oceny: przewiduje się w terminie około 3 miesięcy od daty składania wniosków;

Zawarcie pierwszych umów: przewiduje się, że pierwsze umowy związane z niniejszym konkursem wejdą w życie 8 miesięcy od terminu składania wniosków.

15. Warunki dodatkowe: Oczekuje się, że wynikiem niniejszego zaproszenia powinno być nie więcej niż 40 do 50 projektów.

______

(1) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 1.

(3) Decyzja Komisji C(2002)4789, zmieniona przez C(2003)577, C(2003)955, C(2003)1952, C(2003)3543, C(2003)3555 i C(2003)4609, C(2003)5183, C(2004)433, C(2004)2002 - wszystkie niepublikowane

(4) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(7) C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmienione przez C(2004)1855 z 18.5.2004.

(8) EPSS to narzędzie wspomagające wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

(9) Korzystający z usług firm kurierskich wymagających podania numeru telefonu adresata, powinni podawać następujący numer: (32-2) 295 58 75.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.