Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego".

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.158.16

Akt nienormatywny
Wersja od: 15 czerwca 2004 r.

Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego"

(2004/C 158/06)

(Dz.U.UE C z dnia 15 czerwca 2004 r.)

1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/EC z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiego Obszaru Badawczego oraz innowacji (2002-2006)(1), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program jednostkowy na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, pt.: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem jednostkowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu jednostkowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła 9 grudnia 2002 r. program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe i techniczne programu jednostkowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r., w sprawie zasad uczestnictwa przedsiębiorstw, centrów badawczych i uniwersytetów w pracach badawczych oraz w upowszechnianiu wyników badań, mających na celu wdrażanie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002-2006)(4) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (dalej zwane "zaproszeniem") obejmuje niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załączniku. Załącznik zawiera w szczególności termin składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, przybliżony termin zakończenia oceny, przybliżony budżet, instrumenty i dziedziny objęte działaniami, kryteria oceny wniosków na działania pośrednie w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, minimalną liczbę uczestników oraz informacje o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa zostanie dokonana na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Tym niemniej, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(6)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom Przewodniki dla Wnioskodawców odnoszące się do poszczególnych zaproszeń, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Komisja udostępnia również Wytyczne Oceny Projektów i Procedury Selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszeń można uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels, Belgium

Adres internetowy: www.cordis.lu/fp6

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można składać zgodnie z następującymi procedurami:

– jako wnioski elektroniczne poprzez internetowy Elektroniczny System Składania Wniosków (EPSS(8)) lub

– na formularzach papierowych.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą zawierać dwie części: formularze (część A) oraz treść (część B).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać wyłącznie w formacie PDF ("portable document format", kompatybilnym z Adobe w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts). Pliki poddane kompresji ("zzipowane") nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje projektów działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-Rom, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można również składać przy użyciu formularzy zawartych w Przewodniku dla Wnioskodawców (określanych tutaj jako "na papierze") lub z wykorzystaniem wersji off-line oprogramowania EPSS.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone na papierze, które są niepełne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych Oceny Projektów i Procedur Selekcji.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w wersji na papierze należy adresować w następujący sposób:

"FP6 - Research Proposals"

(Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-ACC-SSA-2)

European Commission

B-1049 Brussels

W przypadku dostarczenia wniosku osobiście lub przez przedstawiciela (w tym przez prywatne firmy kurierskie(9)), wnioski należy adresować jak niżej i kierować pod następujący adres:

"FP6 - Research Proposals"

(Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-ACC-SSA-2)

European Commission

Rue de Genève, 1

B-1140 Brussels

7. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które nadejdą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

To samo odnosi się do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikujących podanych w programie pracy.

8. W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.

Jeżeli ten sam wniosek dotyczący działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożony jest zarówno na papierze jak i w formacie elektronicznym (tzn. on-line), Komisja rozpatruje jedynie tekst złożony w formacie elektronicznym.

9. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego mogą być rozpatrywane w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

10. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

_____

(1) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 1.

(3) Decyzja Komisji C(2002)4789, zmieniona decyzjami C(2003)577, C(2003)955, C(2003)1952, C(2003)3543, C(2003)3555 i C(2003)4609, C(2003)5183, C(2004)433, C(2004)2002 - wszystkie dotychczas niepublikowane.

(4) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(7) Decyzja C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmieniona decyzją C(2004)1855 z 18.5.2004.

(8) EPSS to narzędzie wspomagające wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

(9) Korzystający z usług firm kurierskich wymagających podania numeru telefonu adresata, powinni podawać następujący numer: (32-2) 2.996.206 (Pani Virginia Enache).

INFORMACJE O KONKURSIE

1. Program szczegółowy: Integracja i umocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej

2. Priorytet/dziedzina tematyczna: Wszystkie priorytetowe obszary tematyczne

3. Tytuł konkursu: Szczególne działania wspomagające (SSA) dla Stowarzyszonych Państw Kandydujących

4. Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2004-ACC-SSA-2

5. Data publikacji: 15 czerwca 2004 r.

6. 1 Data zamknięcia: 19 października 2004 r. o godz. 17:00 (czasu lokalnego w Brukseli)

7. Całkowity przewidywany budżet: 19.800.000 euro

8. Obszar i instrumenty:

ObszarInstrumenty
Por. załącznik D programu pracySzczególne działania wspomagające

9. Minimalna liczba uczestników:

InstrumentMinimalna liczba
Szczególne działania wspomagająceJedna osoba prawna z jednego SPK(1)
(1) SPK: Stowarzyszone Państwa Kandydujące – Bułgaria, Rumunia i Turcja.

10. Ograniczenie udziału: Brak.

11. Umowa konsorcjum: Od uczestników działań BRT będących wynikiem niniejszego konkursu nie wymaga się zawarcia umowy konsorcjum.

12. Procedura oceny:

– Ocena odbywa się w ramach jednoetapowej procedury.

– Wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny: Aby zapoznać się z kryteriami stosowanymi w odniesieniu do poszczególnych instrumentów (wraz z indywidualnymi wagami i progami oraz ogólnym progiem), por. załącznik B programu pracy.

14. Przewidywany kalendarz oceny i selekcji:

– Wyniki oceny: w terminie dwóch miesięcy od właściwej daty zamknięcia, o której mowa w pkt. 6.

– Zawieranie umów: w terminie sześciu miesięcy od właściwej daty zamknięcia, o której mowa w pkt. 6.

1 Sekcja 6 zmieniona przez sprostowanie z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.260.5/1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.