Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/69/04 - Projekt "Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2005.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.252.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 12 października 2004 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/69/04

Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2005

(2004/C 252/05)

(Dz.U.UE C z dnia 12 października 2004 r.)

1.

CELE I OPIS

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków służy wspieraniu inicjatyw poświęconych szczególnym tematom związanym z celami programu promującego aktywne obywatelstwo europejskie, które to inicjatywy są prowadzone przez związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki(1), biorące udział w europejskim dialogu społecznym.

Proponowane projekty powinny mieć związek z przynajmniej jednym z poniższych obszarów tematycznych oraz zachęcać do rozważań i debaty na temat struktury Unii Europejskiej i/lub promować i propagować jej wartości i cele:

1. Wpływ proponowanego nowego Traktatu Konstytucyjnego.

2. Przekazywanie informacji dotyczących celów strategii lizbońskiej i najlepszych praktyk między Państwami Członkowskim konsumentom, obywatelom oraz innym zainteresowanym stronom włącznie z członkami związków zawodowych.

3. Produkcja narzędzi edukacyjnych i szkoleniowych związanych z działalnością związków zawodowych, promujących ideę aktywnego obywatelstwa europejskiego (np. materiały edukacyjne, moduły szkoleń, strategie tworzenia programu nauczania).

4. Wartości i cele Unii Europejskiej oraz ich związek ze służbami użyteczności publicznej.

2.

UPRAWNIONE ORGANIZACJE

Wnioski mogą składać związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym zarówno na poziomie UE, jak i krajowym.

Zainteresowana organizacja musi mieć siedzibę w jednym z niżej wymienionych krajów biorących udział w programie:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 r. (Austria, Belgia, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo);

– Państwa EFTA/EOG zgodnie z warunkami ustalonymi w Porozumieniu EOG;

– Rumunia i Bułgaria, dla których warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Układami Europejskimi, ich dodatkowymi protokołami oraz decyzjami odpowiednich Rad Stowarzyszenia;

– Turcja, dla której warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Umową Ramową zawartą między Wspólnotą Europejską a Republiką Turecką w sprawie ogólnych zasad udziału Republiki Tureckiej w programach Wspólnoty(2).

3.

BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Projekty powinny:

– zawierać wnioski o finansowanie w wysokości pomiędzy 20.000 EUR a 150.000 EUR, nieprzekraczające 60 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu,

– mieć związek z działaniami rozpoczętymi nie wcześniej niż 1 kwietnia 2005 r. (wszystkie projekty muszą rozpocząć się przed 1 listopada 2005 r.) i zakończonymi nie później niż 31 marca 2006 r.

4.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy złożyć do 3 grudnia 2004 r.

5.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Informacje szczegółowe oraz formularze wniosków są dostępne na serwerze EUROPA w Internecie pod następującym adresem Komisji Europejskiej:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski o finansowanie muszą być zgodne z warunkami określonymi w udostępnionych formularzach wniosków.

______

(1) Związki zawodowe uznane za uprawnione zgodnie z załącznikiem 1 do komunikatu z 26 czerwca 2002 r. (COM (2002) 341 wersja ostateczna), który zastępuje załącznik 1 do komunikatu z 25 maja 1998 r. (COM (1998) 322 wersja ostateczna); na zasadzie odstępstwa od postanowień art. 114 rozporządzeń finansowych związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym, są uprawnione, nawet jeżeli nie mają osobowości prawnej.

(2) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.