Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/04/08 - Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.31.14

Akt nienormatywny
Wersja od: 5 lutego 2008 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/04/08

Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką

(2008/C 31/11)

(Dz.U.UE C z dnia 5 lutego 2008 r.)

1. Cele i opis

Program Tempus będzie kontynuowany w nowym okresie 2007-2013.

Ogólnym celem programu jest wspieranie współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej oraz sąsiadujących krajów partnerskich w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Program będzie zwłaszcza wspierał dobrowolną zbieżność z rozwiązaniami UE w dziedzinie szkolnictwa wyższego wynikającą z agendy lizbońskiej oraz procesu bolońskiego.

Program Tempus promuje wielostronną współpracę między instytucjami, władzami oraz organizacjami działającymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego w państwach członkowskich UE oraz krajach partnerskich, oraz koncentruje się na reformie i modernizacji szkolnictwa wyższego.

Projekty krajowe muszą zgadzać się z krajowymi priorytetami, które ustanawiane są w ścisłym dialogu między delegaturami KE a odpowiednimi władzami w krajach partnerskich. Projekty wielonarodowe muszą być zgodne z priorytetami ogólnoprogramowymi, które zostały określone zgodnie z unijnym harmonogramem modernizacji w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Istnieją dwa główne instrumenty współpracy objęte niniejszym zaproszeniem do składania wniosków w ramach programu Tempus:

- Projekty wspólne: projekty oparte na podejściu"oddolnym", mające na celu modernizację oraz reformę na poziomie instytucjonalnym (uniwersyteckim). Zadaniem projektów wspólnych jest przekazywanie wiedzy pomiędzy uniwersytetami, organizacjami i instytucjami z państw UE oraz krajów partnerskich, jak również odpowiednimi jednostkami w krajach partnerskich.

- Środki strukturalne: projekty oparte na podejściu "odgórnym". Środki strukturalne będą przyczyniać się do rozwoju i reformy systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich oraz podniesienia poziomu ich jakości i znaczenia, jak również do zwiększenia zbieżności z rozwiązaniami UE. Środki te będą obejmowały działania mające na celu wsparcie reform strukturalnych w systemach szkolnictwa wyższego oraz rozwój ram strategicznych na poziomie krajowym.

2. Kwalifikowalność wnioskodawców

Instytucje i organizacje, które mogą uczestniczyć w programie Tempus, obejmują instytucje i organizacje szkolnictwa wyższego, a także instytucje i organizacje pozaakademickie, jak na przykład organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, przemysł oraz władze publiczne.

Muszą one mieć siedzibę w kwalifikowanych państwach zaliczonych do następujących czterech grup:

- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej,

- 6 państw w regionie Bałkanów zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Serbia łącznie z Kosowem(1) oraz Czarnogóra,

- 15 krajów na obszarze sąsiadującym z Unią Europejską od południa i wschodu: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, terytorium podlegające Autonomii Palestyńskiej, Syria, Tunezja, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina,

- Federacja Rosyjska,

- 5 republik środkowoazjatyckich: Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 50,55 mln EUR.

Wsparcie finansowe ze strony Komisji nie może przekroczyć 95 % łącznych kosztów kwalifikowanych projektu.

Minimalna wartość dotacji zarówno dla projektów wspólnych, jak i środków strukturalnych, wyniesie 500.000 EUR. Maksymalna wartość dotacji wynosić będzie 1.500.000 EUR. Dla Albanii, Czarnogóry oraz pięciu państw środkowoazjatyckich, w przypadku których przydział krajowy wynosi mniej niż 1 mln EUR, minimalna wartość dotacji dla obydwu rodzajów projektów została ustalona na poziomie 300.000 EUR.

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 24 lub 36 miesięcy.

4. Termin zgłoszeń

Wnioski dotyczące projektów wspólnych i środków strukturalnych muszą zostać nadesłane w terminie do 28 kwietnia 2008 r.

5. Bliższe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/tempus

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu dostępnym na stronie internetowej.

______

(1) Pod auspicjami ONZ, zgodnie z rezolucją 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ z dnia 10 czerwca 1999 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.