Wyspy Św. Tomasza i Książęca-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa zmieniająca Umowę w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, podpisaną w Brukseli 1 lutego 1984 roku. Bruksela.1990.05.04.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1987.300.34

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 czerwca 1987 r.

UMOWA
zmieniająca Umowę między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, podpisaną w Brukseli 1 lutego 1984 roku

Artykuł  1

Załącznik określony w artykule 4 oraz Protokół określony w artykule 6 Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej dotyczącej połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, podpisanej 1 lutego 1984 roku, zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszej Umowy.

Artykuł  2

Niniejsza Umowa, sporządzona w dwóch egzemplarzach w języku duńskim, niemieckim, greckim, angielskim, francuskim, włoskim, niderlandzkim, portugalskim i hiszpańskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne, wchodzi w życie w dniu jej podpisania.

Niniejszą Umowę stosuje się od dnia 1 czerwca 1987 roku.

ZAŁĄCZNIK

WARUNKI DOKONYWANIA POŁOWÓW PRZEZ STATKI WSPÓLNOTOWE W STREFIE POŁOWOWEJ WYSP ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ

1. Procedura ubiegania się o licencje i wydawania licencji umożliwiających statkom pływającym pod banderą Państwa Członkowskiego Wspólnoty prowadzenie połowów w strefie połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej przebiega w sposób następujący:

Właściwe władze Wspólnoty, za pośrednictwem władz Komisji Wspólnot Europejskich na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, składają Ministerstwu Rybołówstwa, poprzez wyznaczone władze Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, wniosek dla każdego statku, który zamierza dokonywać połowów na mocy niniejszej Umowy, co najmniej dwanaście dni przed datą rozpoczęcia wnioskowanego okresu ważności.

Wniosek sporządza się na formularzach przeznaczonych na ten cel przez rząd Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Wzór takiego wniosku jest załączony do niniejszej Umowy.

Licencje są wydawane dla danego statku. W przypadku wystąpienia siły wyższej uniemożliwiającej korzystanie z licencji, licencję dla danego statku można wymienić, na wniosek Komisji Wspólnot Europejskich, na licencję dla innego statku tej samej kategorii.

Licencje po ich podpisaniu, dostarczane są przez władze Wysp Świętego Tomasza i Książęcej armatorom lub ich przedstawicielom za pośrednictwem władz Komisji Wspólnot Europejskich na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej.

Licencje zawsze muszą znajdować się na statku.

2. Licencje wydawane są na okres jednego roku i są odnawialne.

Opłaty należne od armatorów przewidziane w artykule 4 Umowy i określone w artykule 1 Protokołu zostały ustalone na 20 ECU za każdą tonę złowioną w strefie połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.

3. Licencje wystawiane są po wpłaceniu do Narodowego Banku Wysp Świętego Tomasza i Książęcej kwoty ryczałtowej w wysokoś3ci 1.500 ECU dla każdego okrężnicowca-przetwórni do połowu tuńczyka rocznie i 200 ECU dla każdego tuńczykowca dokonującego połowów tuńczyków na wędy wędziskowe rocznie, co stanowi równowartość opłat za:

– 75 ton tuńczyka złowionego na każdy okrężnicowiec-przetwórnię do połowu tuńczyka rocznie,

– 10 ton tuńczyka złowionego na każdy tuńczykowiec dokonujący połowów haczykowych na wędy wędziskowe rocznie.

4. Tymczasowe zestawienie opłat należnych za rok połowowy jest sporządzane na koniec każdego roku kalendarzowego na podstawie zestawień połowowych składanych przez armatorów statków i przedkładanych równocześnie władzom Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz właściwym władzom Komisji Wspólnot Europejskich. Wyliczona w ten sposób kwota jest wpłacana do Narodowego Banku Wysp Świętego Tomasza i Książęcej nie później niż do dnia 31 marca bieżącego roku.

Końcowe zestawienie opłat należnych za dany rok jest sporządzane przez odpowiednie departamenty Komisji, po weryfikacji wielkości połowów przez wyspecjalizowaną jednostkę naukową w regionie.

Końcowe zestawienie jest przekazywane armatorom, którzy mają trzydzieści dni na uregulowanie swoich zobowiązań finansowych.

Jednakże jeżeli kwota jest niższa niż wyżej wspomniana zaliczka, powstała w ten sposób różnica nie podlega zwrotowi na rzecz armatora.

5. Przed dniem wejścia w życie Umowy, władze Wysp Świętego Tomasza i Książęcej przekażą ustalenia w kwestii uiszczenia opłat, w szczególności rachunki i waluty, które maja być używane.

6. Za każdym razem, gdy statki wspólnotowe wpływają do lub opuszczają strefę połowową Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, powiadamiają one brzegową stację radiową na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej o wielkości połowów znajdujących się w danym momencie na pokładzie. Sygnał wywoławczy zostaje przekazany armatorom w momencie wystawienia licencji. Jeżeli statek łowi bez powiadomienia o swojej obecności brzegowej stacji radiowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, zostaje uznany za statek nieposiadający licencji;

Statki są zobowiązane do wpuszczania na pokład obserwatorów na wniosek władz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Obserwatorzy nie powinni pozostawać na pokładzie dłużej niż przez okres czasu niezbędny do przeprowadzenia kontroli połowów.

7. Jeżeli możliwości połowowe dla trawlerów-zamrażalni zostaną udostępnione statkom wspólnotowym zgodnie z artykułem 1 akapit drugi Umowy, nie zezwala się statkom takim na dokonywanie połowów w obrębie 12 milowej strefy, a ponadto może być wymagane, aby wyładowywały część swoich połowów w celu zaspokojenia lokalnych potrzeb.

WNIOSEK O WYDANIE LICENCJI POŁOWOWEJ

1. Okres ważności licencji: od ............. do: ............

2. Nazwa statku: ............................................

3. Nazwa armatora: ..........................................

4. Port macierzysty i numer rejestracyjny: ..................

5. Rodzaj połowów: ..........................................

6. Dozwolony rozmiar oczek sieci: ...........................

7. Długość statku: ..........................................

8. Szerokość statku: ........................................

9. Tonaż brutto: ............................................

10. Pojemność ładowni: .......................................

11. Moc silnika: .............................................

12. Typ konstrukcji: .........................................

13. Liczba członków załogi: ..................................

14. Wyposażenie radiowo-elektryczne: .........................

15. Nazwisko kapitana: .......................................

Za powyższe informacje wyłączną odpowiedzialność ponosi armator lub jego przedstawiciel.

Data złożenia wniosku: ...................

PROTOKÓŁ

ustanawiający uprawnienie do połowu i rekompensatę finansową za okres od dnia 1 czerwca 1987 roku do dnia 31 maja 1990 roku

Artykuł  1

Od dnia 1 czerwca 1987 roku, przez okres trzech lat, uprawnienia do połowu przyznawane zgodnie z artykułem 2 Umowy zostają ustalone na 52 okrężnicowce - przetwórnie do połowu tuńczyka i 10 tuńczykowców dokonujących połowów na wędy wędziskowe.

Dodatkowo, oprócz takich uprawnień i na wniosek Wspólnoty, mogą zostać wydane licencje dla innych typów statków rybackich, z zastrzeżeniem warunków dokonywania połowów i ustaleń finansowych, w odniesieniu do których zostanie podjęta decyzja.

Artykuł  2

Rekompensata finansowa przewidziana w artykule 6 Umowy, wynosi, za okres określony w artykule 1 Umowy 1.425.000 ECU i płatna jest w trzech równych rocznych ratach.

Kwota ta obejmuje połowy do 9.500 ton tuńczyka rocznie; jeżeli wielkość połowu dokonanego przez statki wspólnotowe w strefie połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej przekroczy tę ilość, wyżej wskazana kwota zostaje odpowiednio zwiększona. Jednakże bez względu na faktyczną wielkość połowów w okresie obowiązywania Protokołu, kwota rekompensaty finansowej ograniczona jest do kwoty 2.000.000 ECU płatnej w trzech równych rocznych ratach.

Artykuł  3

Rząd Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej ponosi wyłączną odpowiedzialność za wykorzystanie rekompensaty określonej w artykule 2 Umowy.

Rekompensata jest wpłacana na konto otwarte w Narodowym Banku Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.

Artykuł  4

Wspólnota także wnosi środki w wysokości do 450.000 ECU na rzecz finansowania programu naukowego i technicznego na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej w celu poszerzenia informacji w odniesieniu do zasobów połowowych w ramach strefy połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Wkład ten jest przenaczony na:

1. przeprowadzenie wyprawy badawczej w celu poszerzenia wiedzy o zasobach skorupiaków;

2. pokrycie uczestnictwa Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w następujących międzynarodowych organach: w Regionalnym Komitecie Rybołówstwa Zatoki Gwinejskiej oraz ICCAT;

3. pokrycie uczestnictwa w międzynarodowych spotkaniach dotyczących rybołówstwa.

Powyższa suma jest udostępniana Ministerstwu Rybołówstwa. Właściwe władze Wysp Świętego Tomasza i Książęcej przesyłają Komisji krótki raport z wyników wyprawy badawczej mającej na celu poszerzenie wiedzy o skorupiakach.

Artykuł  5

Nieuregulowanie płatności przewidzianych w niniejszym Protokole przez Wspólnotę powoduje zawieszenie Umowy w sprawie połowów.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.