Wyrok Trybunału z dnia 25 lutego 2005 r. w sprawie E-4/04 Pedicel AS przeciwko Sosial- og helsedirektoratet (Dyrekcji ds. Zdrowia i Spraw Społecznych).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.45.13

Akt nienormatywny
Wersja od: 23 lutego 2006 r.

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 25 lutego 2005 r.
w sprawie E-4/04 Pedicel AS przeciwko Sosial- og helsedirektoratet (Dyrekcji ds. Zdrowia i Spraw Społecznych)

(Swobodny przepływ towarów i usług - zakaz reklamy alkoholu - handel winem - art. 8 ust. 3 i art. 18 Porozumienia EOG - "inne bariery techniczne w handlu" - reklama wina - ograniczenie - ochrona zdrowia publicznego - zasada proporcjonalności - stosowanie zasady ostrożności)

(2006/C 45/09)

(Dz.U.UE C z dnia 23 lutego 2006 r.)

W sprawie E-4/04 Pedicel AS przeciwko Sosial- og helsedirektoratet - WNIOSEK złożony przed Trybunałem przez Markedsrådet (Radę rynku) dotyczący interpretacji zasad swobodnego przepływu towarów i usług na terenie EOG, Trybunał w składzie: Carl Baudenbacher, Przewodniczący i Sędzia sprawozdawca, Per Tresselt i Thorgeir Örlygsson, Sędziowie, wydał dnia 25 lutego 2005 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1a. Artykuł 11 Porozumienia EOG należy rozumieć jako nie odnoszący się do handlu winem.

1b. Artykuł 36 Porozumienia EOG należy rozumieć jako nie odnoszący się do usług reklamowych dotyczących wina w przypadkach analogicznych do omawianego.

2. Ogólny zakaz reklamy napojów alkoholowych, taki jak ten, zawarty w ust. 9-2 norweskiej ustawy o alkoholu stanowi środek o skutku równoważnym do ograniczenia ilościowego w przywozie w rozumieniu art. 11 Porozumienia EOG i ograniczenia w rozumieniu art. 36 Porozumienia EOG w odniesieniu do napojów alkoholowych objętych Porozumieniem EOG.

3. Zakaz taki tłumaczyć może ochrona zdrowia publicznego, o ile nie zostanie wykazane, że w okolicznościach prawnych i faktycznych charakteryzujących sytuację w przypadku Umawiającej się Strony EOG, ochronę zdrowia publicznego przed szkodliwym wpływem alkoholu zagwarantować można za pomocą środków mających mniejszy wpływ na handel wewnętrzny EOG. W omawianej sytuacji nie stosuje się uznana przez Trybunał zasada ostrożności.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.