Wytyczne EBC/2013/24 (2014/3/UE) w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w dziedzinie kwartalnych rachunków finansowych (wersja przekształcona)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.2.34

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2021 r.

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 25 lipca 2013 r.
w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w dziedzinie kwartalnych rachunków finansowych

(wersja przekształcona)

(EBC/2013/24)

(2014/3/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 7 stycznia 2014 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 5 ust. 1 i 2, art. 12 ust. 1 oraz art. 14 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wytyczne EBC/2002/7 z dnia 21 listopada 2002 r. w sprawie wymagań w zakresie sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w dziedzinie kwartalnych sprawozdań finansowych 1  były wielokrotnie w znacznym stopniu zmieniane. Ponieważ konieczna jest kolejna nowelizacja wytycznych, powinny one zostać przekształcone z uwagi na wymogi przejrzystości.

(2) W celu realizacji swoich zadań Europejski System Banków Centralnych (ESBC) potrzebuje kompleksowych i rzetelnych kwartalnych rachunków finansowych w podziale według sektorów instytucjonalnych, w tym zarówno zbiorów danych krajowych, jak i agregatów strefy euro.

(3) Część informacji niezbędnych do spełnienia wymogów statystycznych ESBC w zakresie kwartalnych rachunków finansowych sporządzana jest przez właściwe władze krajowe inne niż krajowe banki centralne (KBC). Artykuł 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. w sprawie zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny 2  zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiedniej organizacji w dziedzinie statystyki oraz podjęcia pełnej współpracy z ESBC w celu zapewnienia realizacji obowiązków wynikających z art. 5 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego.

(4) Z uwagi na wymogi spójności wymogi Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w dziedzinie kwartalnych rachunków finansowych powinny być oparte na standardach statystycznych Unii określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (zwanego dalej "ESA 2010") 3 .

(5) Dane uzupełniające dotyczące kwartalnych krajowych rachunków finansowych powinny być przekazywane w terminach umożliwiających sporządzenie zintegrowanego zbioru kwartalnych finansowych i niefinansowych rachunków strefy euro odpowiednich na potrzeby polityki pieniężnej.

(6) Kwartalne krajowe rachunki finansowe są również coraz częściej wykorzystywane do innych celów, w tym analizy makroostrożnościowej i monitorowania nadmiernej nierównowagi. Publikowanie przez EBC odpowiednich agregatów strefy euro sporządzonych w oparciu o niniejsze wytyczne, na podstawie zebranych danych krajowych, ułatwi realizację powyższych celów, jak również działań w obszarze współpracy międzynarodowej i badań.

(7) Dla lepszego zrozumienia wzajemnych powiązań pomiędzy sektorami instytucjonalnymi kwartalne krajowe rachunki finansowe powinny zawierać informacje o sektorze partnera operacji (nazywane również "informacjami kto-komu") w odniesieniu do aktywów i zobowiązań finansowych.

(8) Aby poprawić zrozumienie wpływu zmiany wyceny na bilanse, pełne kwartalne krajowe rachunki finansowe powinny zawierać również podział tzw. "innych przepływów" na "przeszacowania" i "pozostałe zmiany wolumenu".

(9) EBC, we współpracy z KBC, będzie nadal doskonalić metody i źródła wykorzystywane do sporządzania kwartalnych krajowych rachunków finansowych w celu poprawy jakości danych, dzielenia się najlepszymi praktykami oraz podnoszenia zrozumienia powiązań pomiędzy danymi przekazywanymi do EBC zgodnie z różnymi instrumentami prawnymi EBC.

(10) Ocena jakości kwartalnych rachunków finansowych strefy euro w podziale według sektorów instytucjonalnych powinna być przeprowadzana zgodnie z ramowymi zasadami oceny jakości danych (Statistics Quality Framework) EBC 4 . KBC, we współpracy z innymi właściwymi władzami tam gdzie to właściwe, powinny również dokonywać oceny jakości danych przekazywanych do EBC.

(11) Zgodnie z art. 3a rozporządzenia (WE) nr 2533/98 oraz publicznym zobowiązaniem ESBC dotyczącym statystyki europejskiej 5 , opracowywanie, tworzenie i rozpowszechnianie przez ESBC statystyk europejskich odbywa się zgodnie z zasadami bezstronności, obiektywności, niezależności zawodowej, opłacalności, poufności informacji statystycznych, a także zasadami minimalizacji obciążeń sprawozdawczych oraz wysokiej jakości produktu.

(12) Zgodnie z art. 8 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 przekazywanie w ramach ESBC poufnych informacji statystycznych odbywa się w zakresie i stopniu szczegółowości niezbędnym do realizacji zadań ESBC, o których mowa w Traktacie. W przypadku gdy źródłem informacji statystycznych oznaczonych jako poufne są właściwe władze inne niż KBC, takie poufne informacje statystyczne powinny być wykorzystywane przez EBC zgodnie z postanowieniami rozporządzenia (WE) nr 2533/98.

(13) Niezbędne jest ustanowienie procedury wprowadzania w skuteczny sposób zmian technicznych do załączników do niniejszych wytycznych, pod warunkiem że zmiany takie nie zmienią podstawowych ram pojęciowych ani obciążenia sprawozdawczego. W procedurze tej zostaną uwzględnione opinie Komitetu ds. Statystyki ESBC (STC). KBC mogą proponować takie zmiany techniczne do załączników za pośrednictwem STC,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Definicje

Użyte w niniejszych wytycznych określenia oznaczają:

1) 6
 »strefa euro« - terytorium gospodarcze państw członkowskich strefy euro, Europejski Bank Centralny (EBC), Europejski Mechanizm Stabilności (ESM) oraz Europejski Instrument Stabilności Finansowej (EFSF);
2)
"państwo członkowskie strefy euro"- państwo członkowskie, którego walutą jest euro;
3)
"dane krajowe"- dane odpowiadające wszystkim komórkom w tabelach 1-9 załącznika I;
4)
"dane uzupełniające"- dane odpowiadające komórkom zaznaczonym kolorem czarnym w tabelach 1, 2, 4 i 5 załącznika I;
5)
"kwartał referencyjny"- ostatnią kwartalną obserwację wymaganych szeregów czasowych.
Artykuł  2

Obowiązki KBC w zakresie sprawozdawczości statystycznej

1. 
KBC przekazują EBC kwartalne dane określone w załączniku I, począwszy od września 2014 r. Dane zgodne są z zasadami i definicjami ESA 2010.
2.  7
 Wymogi odnośnie do »danych uzupełniających« obejmują transakcje i stany za okres od ostatniego kwartału 2012 r. do kwartału referencyjnego. Dane uzupełniające określone w kolumnie »H« tabel 1, 2, 4 i 5 załącznika I (dane uzupełniające dotyczące sektora instytucji rządowych i samorządowych) oraz w kolumnie »B«, rząd 3 i 17 tabel 4 i 5 załącznika I (dane uzupełniające dotyczące pożyczek pomiędzy przedsiębiorstwami niefinansowymi) mogą być przekazywane na zasadzie dobrowolności.
3. 
Wymogi dotyczące "danych krajowych", określone w tabelach 1-5 załącznika I, obejmują:
a) 8
 dane dotyczące transakcji, stanów oraz pozostałych zmian wolumenu (transakcje i stany tylko dla wiersza 46 tabeli 2 »transakcje finansowe netto/wartość finansowa netto«) za okres od ostatniego kwartału 2012 r. do kwartału referencyjnego; oraz
b) 9
 dane dotyczące transakcji i stanów za okres od pierwszego kwartału 1999 r. do trzeciego kwartału 2012 r. Za okres od pierwszego kwartału 1999 r. do czwartego kwartału 2002 r. dane te są przekazywane na podstawie najlepszego dostępnego oszacowania. Dane określone w kolumnach »J" I »K" w tabelach 1 i 2 w załączniku I (podział gospodarstw domowych i instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych) mogą być przekazywane na zasadzie dobrowolności.
4. 
Wymogi dotyczące "danych krajowych", określone w tabelach 6-9 załącznika I obejmują dane dotyczące transakcji, stanów oraz pozostałych zmian wolumenu za okres od czwartego kwartału 2013 r. do kwartału referencyjnego.
5.  10
 Sektory partnerów operacji »rezydenci innych państw członkowskich strefy euro« i »rezydenci spoza strefy euro«, określone w wierszach 16-29 tabel 3-7 oraz w wierszach 15-27 tabel 8-9 załącznika I, są odpowiednio korygowane dla odzwierciedlenia składu strefy euro w dniu sprawozdawczym. Korekta ta dokonywana jest każdorazowo kiedy państwo członkowskie przyjmie walutę euro. Przekazywane dane są korygowane zgodnie ze zróżnicowanymi wymogami określonymi w ust. 2, 3 i 4, na zasadzie najlepszych szacunków.
6.  11
 W drodze odstępstwa od ust. 1-5 KBC nie są zobowiązane do przekazywania:
a)
w dowolnym momencie - danych dotyczących kwartałów poprzedzających pierwszy kwartał roku, w którym dane państwo członkowskie przystąpiło do Unii Europejskiej;
b)
do czerwca 2022 r. - »danych krajowych« i »danych uzupełniających« odnoszących się do podziału sektorowego pozostałych instytucji finansowych (kolumny »E.1«, »E.2« i »E.3« w tabelach 1-2 w załączniku I)
c)
do marca 2024 r. - »danych krajowych« i »danych uzupełniających« odnoszących się do podziału sektorowego pozostałych instytucji finansowych (kolumny »E.1«, »E.2« i »E.3« w tabelach 4-9, wiersze 8-10 i wiersze 22-24 w tabelach 3-7 oraz wiersze 7-9 i wiersze 20-22 w tabelach 8-9 w załączniku I);
d)
do marca 2023 r. - »danych krajowych«, o których mowa w ust. 3 lit. a), dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych (wiersze 2, 12, 16, 22, 24, 43 i 45 tabel 1-2 w załączniku I);
e)
do marca 2023 r. - »danych krajowych«, o których mowa w ust. 3 lit. a), dotyczących dodatkowych podziałów instrumentów w odniesieniu do ubezpieczeń na życie i uprawnień emerytalno-rentowych (wiersze 33-34 oraz wiersze 37-38 tabel 1-2 w załączniku I);
f)
w dowolnym momencie - danych, o których mowa w lit. b), c) i d), za okres od ostatniego kwartału 2012 r. do trzeciego kwartału 2013 r.;
g)
w dowolnym momencie - danych, o których mowa w lit. e), za okres od ostatniego kwartału 2012 r. do trzeciego kwartału 2016 r.;«;
7.  12
 Wraz z danymi przekazywanymi zgodnie z ust. 2-5 KBC przekazują informacje objaśniające dotyczące:
a)
pojedynczych istotnych zdarzeń zaistniałych w kwartale referencyjnym, jeżeli skala takich pojedynczych istotnych zdarzeń wynosi co najmniej 0,2 % kwartalnego produktu krajowego brutto strefy euro, albo jeżeli ich skala jest znacząca na poziomie krajowym, albo jeżeli EBC zażąda takich informacji; oraz
b)
przyczyn korekt w stosunku do ostatnich "danych krajowych" przekazanych EBC na podstawie niniejszych wytycznych, jeżeli skala zmian danych spowodowanych takimi korektami wynosi co najmniej 0,2 % kwartalnego produktu krajowego brutto strefy euro albo jeżeli ich skala jest znacząca na poziomie krajowym, albo jeżeli EBC zażąda takich informacji;
Artykuł  3

Przekazywanie i publikowane danych przez EBC

1. 
EBC przekazuje KBC publikowane przez siebie agregaty strefy euro, jak również "dane krajowe" zebrane na mocy art. 2, w sposób zgodny z ust. 3-5 tego artykułu.
2.  13
 EBC publikuje sporządzone przez siebie agregaty strefy euro, jak również »dane krajowe« zebrane na mocy art. 2, w sposób zgodny z ust. 3-5 tego artykułu, w zależności od decyzji STC, z wyjątkiem danych dotyczących komórek w wierszach 16-29 tabel 3-7 oraz w wierszach 15-27 tabel 8-9 załącznika I (dotyczących sektorów partnerów operacji »rezydenci pozostałych państw członkowskich strefy euro« i »rezydenci spoza strefy euro«).
3. 
"Dane krajowe" publikowane są z zastrzeżeniem następujących postanowień:
a)
"dane krajowe" nie są publikowane przed upływem siedmiu dni po terminach przekazywania danych, określonych w art. 4;
(b)
w kwietniu i październiku każdego roku "dane krajowe" dotyczące sektora instytucji rządowych i samorządowych publikowane są dopiero po opublikowaniu przez Komisję Europejską rzeczywistych danych dotyczących deficytu budżetowego i długu publicznego wykorzystywanych na potrzeby Protokołu w sprawie procedury nadmiernego deficytu, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 479/2009 z dnia 25 maja 2009 r. o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską 14  (z późniejszymi zmianami); oraz
(c)
"dane krajowe", o których mowa w art. 2 ust. 3 lit. b), publikowane są wraz z oznaczeniem ich wstępnego lub szacunkowego charakteru. Zasada ta może zostać również zastosowana do innych "danych krajowych" zebranych na mocy art. 2, w sposób zgodny z ust. 3-5 tego artykułu, po przekazaniu przez sprawozdający KBC wniosku wraz z uzasadnieniem.
Artykuł  4

Termin przekazywania danych

1.  15
 Dane uzupełniające określone w art. 2 ust. 2 KBC przekazują EBC w terminie 85 dni kalendarzowych po zakończeniu kwartału referencyjnego. Zarząd EBC może skrócić ten termin do 82 dni kalendarzowych, jeżeli uzna to za stosowne, uwzględniając uwagi Komitetu ds. Statystyki. Zarząd EBC niezwłocznie zawiadamia Radę Prezesów o swojej decyzji. EBC informuje KBC o zmianach dotyczących okresów sprawozdawczych przynajmniej na rok przed pierwsza datą przekazania, której zmiana taka dotyczy. KBC przekazują EBC powiązane dane uzupełniające w terminie 87 dni kalendarzowych po zakończeniu kwartału referencyjnego.
2. 
"Dane krajowe", o których mowa w art. 2 ust. 3-5 oraz metadane, o których mowa w art. 2 ust. 7, przekazywane są EBC w terminie nieprzekraczającym 100 dni kalendarzowych po zakończeniu kwartału referencyjnego. Począwszy od pierwszego przekazania danych w 2017 r., "dane krajowe" i dotyczące ich metadane przekazywane są EBC w terminie nieprzekraczającym 97 dni kalendarzowych po zakończeniu kwartału referencyjnego.
3. 
Dane określone w art. 3 ust. 1 przekazywane są przez EBC do KBC nie później niż następnego dnia roboczego EBC po opublikowaniu tych danych przez EBC.
Artykuł  5

Współpraca z właściwymi władzami krajowymi

1. 
W przypadku gdy źródłem niektórych lub wszystkich informacji opisanych w art. 2 są władze krajowe inne niż KBC, KBC podejmują starania mające na celu nawiązanie z tymi władzami stałej współpracy gwarantującej przekazywanie danych zgodnie ze standardami i wymogami określonymi w niniejszych wytycznych, chyba że ten sam skutek został już osiągnięty na podstawie ustawodawstwa krajowego.
2. 
Jeśli podczas trwania tej współpracy KBC nie jest w stanie spełnić wymogów określonych w art. 2 i 4, ponieważ właściwe władze krajowe nie dostarczyły KBC niezbędnych danych czy informacji, EBC i KBC podejmują, wspólnie z władzami krajowymi, działania w tej sprawie, aby zapewnić terminowe udostępnianie informacji.
Artykuł  6

Standardy przekazywania danych

Wymagane informacje statystyczne udostępniane są EBC w formie zgodnej z wymogami określonymi w załączniku II. Wymogi te nie wykluczają użycia innych, uzgodnionych pomiędzy EBC i KBC, sposobów przekazywania EBC informacji statystycznych w trybie awaryjnym.

Artykuł  7

Jakość

1. 
EBC i KBC monitorują i wspierają jakość danych przekazywanych EBC.
2.  16
 Zarząd EBC składa Radzie Prezesów co dwa lata sprawozdanie w sprawie jakości kwartalnych rachunków finansowych. Sprawozdanie takie Zarząd przekazuje Radzie Prezesów do dnia 30 czerwca roku następującego po zakończeniu danego okresu dwuletniego. Pierwsze sprawozdanie dwuletnie przekazuje się do dnia 30 czerwca 2023 r.
3.  17
 Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, obejmuje co najmniej:
a)
zakres przekazywanych danych;
b)
stopień zgodności danych z właściwymi definicjami; oraz
c)
wielkość korekt.
4.  18
 Po przedłożeniu sprawozdania Radzie Prezesów zgodnie z ust. 2 Zarząd może udostępnić takie sprawozdanie lub jego część opinii publicznej.
5.  19
 W przypadku zaobserwowania poważnych problemów z jakością danych Zarząd może przedstawić Radzie Prezesów w razie potrzeby dodatkowe sprawozdania.
Artykuł  8

Uproszczona procedura wprowadzania zmian

Zarząd EBC uprawniony jest, po uwzględnieniu opinii STC, do wprowadzania zmian technicznych do załączników do niniejszych wytycznych, pod warunkiem że zmiany takie nie zmienią podstawowych ram pojęciowych ani obciążenia sprawozdawczego. Zarząd EBC niezwłocznie zawiadamia Radę Prezesów o wszelkich takich zmianach.

Artykuł  9

Utrata mocy obowiązującej

Z dniem 1 września 2014 r. tracą moc wytyczne EBC/2002/7. Odniesienia do uchylonych wytycznych traktuje się jak odniesienia do niniejszych wytycznych.

Artykuł  10

Przepisy końcowe

1. 
Niniejsze wytyczne adresowane są do wszystkich banków centralnych Eurosystemu.
2. 
Niniejsze wytyczne stają się skuteczne z dniem 1 września 2014 r.
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 25 lipca 2013 r.
W imieniu Rady Prezesów EBC
Mario DRAGHI
Prezes EBC

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  20

WYMOGI SPRAWOZDAWCZE

Podsumowanie wymogów sprawozdawczych
ArtykułZawartośćTabeleRodzaj danychOkres, którego dane dotycząPierwsze przekazanie danychTermin przekazywania danychUwagi
StanyTransakcjePozostałe zmiany wolumenu
2 ust. 2

4 ust. 1

Dane uzupełniające; tylko komórki

zaznaczone na

czarno - inne niż podział sektora OFI

T1 - aktywa finansowe

T2 - pasywa

T4 - kredyty/pożyczki krótkoterminowe ("kto-komu")√

T5 - kredyty/pożyczki długoterminowe ("kto-komu")

--Od IV kw. 2012 r.Wrzesień 2014 r.Data zakończenia kwartału referencyjnego (t) +85 (informacje wyjaśniające na dzień t+87)- Komórki zaznaczone na czarno w kolumnie H dobrowolnie

- Komórki zaznaczone na czarno w kolumnie B, rząd 3 i 17 tabel T4 oraz T5 dobrowolnie

- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

2 ust. 2

4 ust. 1

Dane uzupełniające; tylko komórki

zaznaczone na

czarno - podział sektora OFI

T1 - aktywa finansowe

T2 - pasywa

--Od IV kw. 2013Czerwiec 2022 r.t+85

(informacje wyjaśniające na dzień t+87)

- Komórki zaznaczone na czarno w kolumnach E.1- E.3

- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

2 ust. 2

4 ust. 1

Dane uzupełniające; tylko komórki

zaznaczone na

czarno - podział sektora OFI

T4 - kredyty/pożyczki krótkoterminowe ("kto-komu")

T5 - kredyty/pożyczki długoterminowe ("kto-komu")

--Od IV kw. 2013Marzec 2024 r.t+85

(informacje wyjaśniające na dzień t+87)

- Komórki zaznaczone na czarno w kolumnach E.1- E.3, wiersze 8-10 i 22-24

- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

2 ust. 3 lit. a)

2 ust. 5

3 ust. 2

3 ust. 3 lit. a), b)

4 ust. 2

Dane krajowe;

wszystkie komórki inne niż FDI, uprawnienia rentowe i emerytalne oraz podział sektora OFI

T1 - aktywa finansowe

T2 - pasywa

T3 - depozyty ("kto-komu")

T4 - kredyty/pożyczki krótkoterminowe ("kto-komu")

T5 - kredyty/pożyczki długoterminowe ("kto-komu")

---Od IV kw. 2012 r.Wrzesień 2014 r.t+97- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

- Dane w wierszach 16-29 tabel 3-5 skorygowane dla odzwierciedlenia składu strefy euro;

- Dane w wierszach 16-29 tabel 3-5 nie do publikacji

2 ust. 3 lit. a)

3 ust. 3 lit.

a) 4 ust. 2

Dane krajowe - FDIT1 - aktywa finansowe

T2 - pasywa

---Od IV kw. 2013Marzec 2023 r.t+97- Dane w wierszach 2, 12, 16, 22, 24, 43 i 45

- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

2 ust. 3 lit. a)

3 ust. 3 lit. a) 4 ust. 2

Dane krajowe - ubezpieczenia i emeryturyT1 - aktywa finansowe

T2 - pasywa

---Od IV kw. 2016 r.Marzec 2023 r.t+97- Dane w wierszach 33-34 i 37-38

- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

2 ust. 3 lit. a)

3 ust. 3 lit. a), b)

4 ust. 2

Dane krajowe - podział sektora OFIT1 - aktywa finansowe

T2 - pasywa

---Od IV kw. 2013Czerwiec 2022 r.t+97- Dane w kolumnach E.1-E.3

- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

2 ust. 3 lit. a)

3 ust. 3 lit. a), b) 4 ust. 2

Dane krajowe - podział sektora OFIT3 - depozyty ("kto-komu")

T4 - kredyty/pożyczki krótkoterminowe ("kto-komu")

T5 - kredyty/pożyczki długoterminowe ("kto-komu")

T6 - krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe ("kto-komu")

T7 - długoterminowe dłużne papiery wartościowe ("kto-komu")

T8 - akcje notowane ("kto- komu")

T9 - udziały/jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych ("kto-komu")

---Od IV kw. 2013Marzec 2024 r.t+97- Dane w kolumnach E.1-E.3 dla T4-T9

- Dane w wierszach 8-10, wierszach 22-24 dla T3- T7 oraz wierszach 7-9 i 20-22 dla T8-T9

- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

2 ust. 3 lit. b)

2 ust. 5

3 ust. 2

3 ust. 3 lit. c)

4 ust. 2

Dane krajowe;

wszystkie komórki - dane historyczne

T1 - aktywa finansowe

T2 - pasywa

T3 - depozyty ("kto-komu")

T4 - kredyty/pożyczki krótkoterminowe ("kto-komu")

T5 - kredyty/pożyczki długoterminowe ("kto-komu")

--1999Q1 - 2012Q3Wrzesień 2017 r.t+97- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

- Kolumny J, K tabel T1 i T2 dobrowolnie

- Dane w wierszach 16-29 tabel 3-5 skorygowane dla odzwierciedlenia składu strefy euro;

- Dane w wierszach 16-29 tabel 3-5 nie do publikacji

- Najlepsze szacunki dla I kw. 1999 r. - IV kw. 2002 r.

2 ust. 4

2 ust. 5

3 ust. 2

3 ust. 3 lit. a), b)

4 ust. 2

Dane krajowe;

wszystkie komórki

T6 - krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe ("kto-komu")

T7 - długoterminowe dłużne papiery wartościowe ("kto-komu")

T8 - akcje notowane ("kto- komu")

T9 - udziały/jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych ("kto-komu")

---Od IV kw.

2013

Wrzesień

2015 r.

t+97- Wraz z informacjami wyjaśniającymi

- Dane w wierszach 16-29 dla T6-T7 oraz w wierszach 1527 dla T8-T9 skorygowane dla odzwierciedlenia składu strefy euro

- Dane w wierszach 16-29 dla T6-T7 oraz w wierszach 1527 dla T8-T9 nie są publikowane

ZAŁĄCZNIK  II

Tabela 1

Aktywa finansowe1), 2)

grafika

Tabela 2

Pasywa1), 2)

grafika

Tabela 3

Depozyty (F.22+F.29)1), 2)

grafika

Tabela 4

Kredyty/pożyczki krótkoterminowe (F.41)1)

grafika

Tabela 5

Kredyty/pożyczki długoterminowe (F.42)1)

grafika

Tabela 6

Krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe (F.31)1)

grafika

Tabela 7

Długoterminowe dłużne papiery wartościowe (F.32)1)

grafika

Tabela 8

Akcje notowane (F.511)1)

grafika

Tabela 9

Udziały/jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (F.52)1)

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

PRZEKAZYWANIE DANYCH DO EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

W zakresie elektronicznego przekazywania informacji statystycznych wymaganych przez Europejski Bank Centralny (EBC) krajowe banki centralne (KBC) wykorzystują infrastrukturę udostępnioną przez Europejski System Banków Centralnych (ESBC), która opiera się na informatycznej infrastrukturze ESBC. Wymiana danych w ESBC oparta jest na formacie Statistical Data and Metadata eXchange. Wymóg ten nie wyklucza użycia innych uzgodnionych sposobów przekazywania EBC informacji statystycznych w trybie awaryjnym.

KBC przestrzegają poniższych zaleceń w celu zagwarantowania zadowalającego funkcjonowania przekazu danych:

(i)
kompletność: KBC przekazują wszystkie wymagane klucze szeregów. Nieprzekazanie kluczy szeregów lub przekazanie niewymienionych kluczy szeregów będzie uznane za niekompletny raport. W przypadku brakującej obserwacji brak oznaczany jest odpowiednią flagą statusu obserwacji;
(ii)
tożsamości rachunkowe i konwencja znaku: KBC muszą wdrożyć zasady walidacji przed przekazaniem danych do EBC.

W przypadku korygowania tylko podzbioru kluczy szeregów, zasady walidacji stosuje się do całego raportu.

1 Dz.U. L 334 z 11.12.2002, s. 24.
2 Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.
3 Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1.
4 Dostępne na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
5 Dostępne na stronie internetowej EBC.
6 Art. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.
7 Art. 2 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 wytycznych z dnia 26 listopada 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.14.36) zmieniających nin. wytyczną z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.

8 Art. 2 ust. 3 lit. a zmieniona przez art. 1 pkt 3 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.
9 Art. 2 ust. 3 lit. b zmieniona przez art. 1 pkt 3 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.
10 Art. 2 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.
11 Art. 2 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 5 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.
12 Art. 2 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 6 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.
13 Art. 3 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 7 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.
14 Dz.U. L 145 z 10.6.2009, s. 1.
15 Art. 4 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 wytycznych z dnia 26 listopada 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.14.36) zmieniających nin. wytyczną z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.

16 Art. 7 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 wytycznych nr EBC/2020/51 (1553/2020) z dnia 14 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.354.24) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 lipca 2021 r.
17 Art. 7 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. a wytycznych nr EBC/2020/51 (1553/2020) z dnia 14 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.354.24) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 lipca 2021 r.
18 Art. 7 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. b wytycznych nr EBC/2020/51 (1553/2020) z dnia 14 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.354.24) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 lipca 2021 r.
19 Art. 7 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. c wytycznych nr EBC/2020/51 (1553/2020) z dnia 14 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.354.24) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 lipca 2021 r.
20 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 wytycznych z dnia 26 listopada 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.14.36) zmieniających nin. wytyczną z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 wytycznych europejskiego banku centralnego nr 2021/827 z dnia 29 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.184.4) zmieniającego nin. wytyczne europejskiego banku centralnego z dniem 1 czerwca 2021 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.