Decyzja 2001/218/WE wymagająca od Państw Członkowskich tymczasowego podjęcia dodatkowych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (węgorek sosnowiec) w odniesieniu do obszarów w Portugalii innych niż te, na których nie występuje

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.81.34

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lutego 2003 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 12 marca 2001 r.
wymagająca od Państw Członkowskich tymczasowego podjęcia dodatkowych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (węgorek sosnowiec) w odniesieniu do obszarów w Portugalii innych niż te, na których nie występuje

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 692)

(2001/218/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 marca 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 16 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Państwo Członkowskie uznaje, że istnieje bezpośrednie zagrożenie wprowadzenia na jego terytorium Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (węgorka sosnowca) z innego Państwa Członkowskiego, może tymczasowo podjąć dodatkowe środki niezbędne do jego ochrony przed niebezpieczeństwem.

(2) Portugalia poinformowała w dniu 25 czerwca 1999 r. pozostałe Państwa Członkowskie oraz Komisję, iż niektóre próbki drzew sosny pochodzących z jej terytorium zidentyfikowano jako porażone przez węgorka sosnowca. Dostarczone przez Portugalię sprawozdania uzupełniające wskazywały, iż takich prób porażonych przez węgorka sosnowca było więcej.

(3) Szwecja, w celu wzmocnienia ochrony przeciwko wprowadzeniu węgorka sosnowca z Portugalii, na podstawie powyższych informacji, przyjęła w dniu 29 września 1999 r. pewne dodatkowe środki łącznie ze szczególną obróbką cieplną i stosowaniem "paszportów" roślin dla drewna opuszczającego Portugalię.

(4) Dotychczas nie było możliwe zidentyfikowanie źródła skażenia, jakkolwiek pewne elementy wskazują, że najbardziej prawdopodobną drogą rozprzestrzenienia się są opakowania.

(5) Komisja decyzją 2000/58/WE(2) upoważniła Państwa Członkowskie do tymczasowego podjęcia dodatkowych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się węgorka sosnowca w odniesieniu do obszarów w Portugalii, innych niż te, na których nie występuje.

(6) Z oceny dokonanej przez Biuro ds. Żywności i Weterynarii; przeprowadzonej w maju i październiku 2000 r. oraz dodatkowych informacji dostarczanych przez Portugalię, okazało się , iż w rezultacie stosowania programu zwalczania sytuacja fitosanitarna uległa poprawie. Jednakże podczas badań na obszarach, gdzie wcześniej wiadomo było, że występuje, drzewa nadal wykazywały symptomy porażenia przez węgorka sosnowca.

(7) W rezultacie przeprowadzenia przez Państwa Członkowskie urzędowych badań drewna, oddzielonej kory oraz roślin z rodzaju Abies Mill., Cedrus Trew, Larix Mill., Picea A. Dietr., Pinus L., Pseudotsuga Carr. i Tsuga Carr. pochodzących z ich terytoriów żadna z pobranych próbek i przeanalizowanych na obecność węgorka sosnowca nie była pozytywna.

(8) Konieczne jest zatem, aby Portugalia kontynuowała podejmowanie szczególnych środków. Niezbędne może również być dla pozostałych Państw Członkowskich kontynuowanie przyjmowania dodatkowych środków w celu ochrony ich samych.

(9) Powyższe środki powinny dotyczyć przemieszczania drewna, oddzielonej kory i roślin żywicielskich w wyznaczonych obszarach w Portugalii oraz z takich obszarów Portugalii oraz do pozostałych Państw Członkowskich.

(10) Niezbędne jest również, aby Portugalia kontynuowała podejmowanie środków w celu kontroli rozprzestrzeniania się węgorka sosnowca w celu jego zwalczania.

(11) Skutki środków nadzwyczajnych będą stale oceniane w ciągu roku 2001 i 200, w szczególności na podstawie informacji, które ma dostarczyć Portugalia i pozostałe Państwa Członkowskie. Jeśli okaże się, iż podjęte środki nadzwyczajne określone w niniejszej decyzji nie są wystarczające, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się węgorka sosnowca, lub nie zostały spełnione, należy przewidzieć bardziej surowe lub alternatywne środki.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W niniejszej decyzji:

– "węgorek sosnowiec" oznacza Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et all.,

– "podatne drewno i kora" oznacza drewno i oddzieloną korę drzew iglastych (Coniferales) z wyjątkiem pochodzących od rodzaju Thuja L.,

– "rośliny podatne" oznacza rośliny (inne niż owoce i nasiona) Abies Mill., Cedrus Trew, Larix Mill., Picea A. Dietr., Pinus L., Pseudotsuga Carr. i Tsuga Carr.

Artykuł  2 1

Do dnia 31 marca 2005 r. Portugalia zapewnia, aby warunki ustanowione w Załączniku do niniejszej decyzji były spełnione w odniesieniu do podatnego drewna, kory i roślin, które mają być przemieszczane w obrębie lub poza wyznaczone obszary w Portugalii i zdefiniowanych zgodnie z art. 5, do innych obszarów w Portugalii lub do pozostałych Państw Członkowskich.

Warunki określone w Załączniku część 1 do niniejszej decyzji stosuje się jedynie do przesyłek opuszczających wyznaczone obszary w Portugalii po dniu 28 lutego 2001 r.

Portugalia przedstawia do dnia 15 marca 2003 r. średniookresowy plan zwalczania mający na celu kontrolę rozprzestrzeniania się węgorka sosnowca w celu jego zwalczenia.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie przeznaczenia inne niż Portugalia:

a) mogą poddać podatne drewno, korę oraz podatne rośliny pochodzące z wyznaczonych obszarów w Portugalii i przemieszczanych na ich terytorium w celu przebadania na obecność węgorka sosnowca;

b) mogą podjąć dalsze właściwe kroki w celu przeprowadzenia urzędowego monitorowania w odniesieniu do takich przesyłek, aby ustalić, że są zgodne z odpowiednimi warunkami określonymi w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  4 2

Państwa Członkowskie przeprowadzają urzędowe coroczne badania dotyczące węgorka sosnowca na podatnym drewnie, korze i roślinach pochodzących z ich terytoriów w celu ustalenia, czy istnieją dowody porażenia przez węgorka sosnowca.

Bez uszczerbku dla przepisów art. 16 ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, w przypadku gdy wyniki badań przewidziane w akapicie pierwszym wskazują na występowanie węgorka sosnowca na obszarach gdzie poprzednio nie występował, o wynikach badań powiadamiane są pozostałe Państwa Członkowskie oraz Komisja, odpowiednio, do dnia 15 listopada 2003 r. oraz 15 listopada 2004 r.

Artykuł  5 3

Portugalia ustanawia obszary, na których nie występuje węgorek sosnowiec, oraz wyznacza obszary (zwane dalej obszarami wyznaczonymi) składające się z części, na których występuje węgorek sosnowca, oraz części wyznaczonych jako strefa buforowa nie mniejsza niż 20 km szerokości otaczających tę część, biorąc pod uwagę wyniki badań określonych w art. 4.

Komisja opracowuje wykaz obszarów, na których nie występuje węgorek sosnowca, i przekazuje taki wykaz Stałemu Komitetowi ds. Zdrowia Roślin oraz Państwom Członkowskim. Jakiekolwiek obszary w Portugalii nieumieszczone w powyższym opracowanym wykazie uważa się za obszary wyznaczone.

Wykaz obszarów określonych w akapicie drugim zdanie pierwsze jest korygowany przez Komisję zgodnie z wynikami badań określonymi w art. 4 akapit drugi oraz wynikami badań, o których powiadomiono na mocy art. 16 ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE.

Artykuł  6 4

Niniejsza decyzja zostanie poddana przeglądowi najpóźniej do odpowiednio, dnia 15 stycznia 2004 r. i dnia 15 stycznia 2005 r.

Artykuł  7

Decyzja 2000/58/WE traci moc od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 marca 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.

(2) Dz.U. L 21 z 26.1.2000, str. 36.

ZAŁĄCZNIK  5

Do celów art. 2 niniejsze warunki są spełniane.

1. Bez uszczerbku dla przepisów określonych w pkt 2 w przypadku przemieszczania z wyznaczonych obszarów na obszary w Portugalii inne niż obszary wyznaczone lub do pozostałych Państw Członkowskich:

a) podatnym roślinom towarzyszy "paszport" roślin przygotowany i wystawiony zgodnie z przepisami dyrektywy Komisji 92/105/EWG(1), po tym jak:

– stwierdzono po urzędowym przebadaniu roślin, że są one wolne od oznak i objawów węgorka sosnowca, oraz

– nie stwierdzono objawów występowania węgorka sosnowca w miejscu produkcji lub jego bezpośrednim sąsiedztwie od rozpoczęcia ostatniego pełnego cyklu wegetacji;

b) podatnemu drewnu i oddzielonej korze, innemu niż drewno w postaci:

– wiórów, zrębków, odpadów i zrzynków uzyskanych w całości lub w części z drzew iglastych,

– skrzyń, pudeł lub klatek do pakowania,

– palet, palet skrzyniowych lub innych płyt załadunkowych,

– drewno sztauerskie, przekładki drewniane i drewno wspornikowe,

ale łącznie z tym, które nie zachowało swojej naturalnie krągłej powierzchni, towarzyszy "paszport" roślin, określony w pkt 1 lit. a) po podaniu drewna lub oddzielonej kory właściwej obróbce cieplnej, tak aby uzyskać minimalną temperaturę rdzenia 56 °C przez 30 minut w celu likwidacji żywych osobników węgorka sosnowca;

c) podatnemu drewnu w formie wiórów, zrębków, odpadów i zrzynków uzyskanych w całości lub w części z drzew iglastych towarzyszy "paszport" roślin po poddaniu właściwej fumigacji w celu likwidacji żywych osobników węgorka sosnowca;

d) podatne drewno w formie drewna sztauerskiego, przekładek drewnianych oraz drewna wspornikowego włącznie z tym, które nie zachowało swojej naturalnie krągłej powierzchni jest:

– okorowane,

– niezawierające chodników larwalnych o średnicy większej niż 3 mm,

– o wilgotności wyrażonej w procentach suchej masy mniejszej niż 20 % osiągniętej podczas produkcji;

e) podatne drewno w formie skrzyń, pudeł, klatki, beczki do pakowania oraz opakowań podobnych, palet, palet skrzyniowych i innych płyt załadunkowych, nadstawek paletowych bez względu na to, czy są w danej chwili używane do transportu wszystkich rodzajów ładunków, poddawane jest zarówno właściwej obróbce cieplnej, tak aby osiągnąć minimalną temperaturę rdzenia 56 °C przez 30 minut, lub obróbce ciśnieniowej (impregnacja), fumigacji w celu likwidacji żywych osobników węgorka sosnowca oraz aby wyróżnić urzędowo zatwierdzoną obróbkę, zaznaczając i w ten sposób umożliwiając identyfikację, gdzie i przez kogo została przeprowadzona obróbka lub zaopatrywane w dany "paszport" roślin zaświadczający podjęte środki.

2. W przypadkach przemieszczania się w obrębie wyznaczonych obszarów w Portugalii:

a) podatne rośliny:

– uprawiane w miejscach produkcji lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, gdzie nie zaobserwowano objawów węgorka sosnowca, od początku ostatniego pełnego cyklu wegetacyjnego, oraz stwierdzono podczas urzędowych inspekcji, że są wolne od oznak i objawów węgorka sosnowca, towarzyszy im "paszport" roślin, jeżeli są przemieszczane z miejsca produkcji,

– uprawiane w miejscach produkcji lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie w przypadku, gdy zaobserwowano objawy węgorka sosnowca, od początku ostatniego pełnego cyklu wegetacyjnego, lub zidentyfikowano jako porażone przez węgorka sosnowca, nie są przemieszczane z miejsca produkcji i są niszczone przez spalenie,

– uprawiane w miejscach takich jak lasy publiczne lub prywatne ogrody, które zidentyfikowano jako porażone przez węgorka sosnowca lub wykazujące jakiekolwiek objawy słabej kondycji zdrowotnej lub usytuowane na terenach rekultywowanych powinny:

– jeżeli zostały zidentyfikowane w okresie od dnia 1 listopada do dnia 1 kwietnia, zostać wycięte w tym okresie,

– jeżeli zostały zidentyfikowane w okresie od dnia 2 kwietnia do dnia 31 października, zostać wycięte niezwłocznie, oraz

– jeśli znajdują się w części wyznaczonego obszaru wskazanego jako strefa buforowa zgodnie przepisami art. 5, zostać przebadane na obecność węgorka sosnowca. Jeśli obecność jest potwierdzona, wyznaczone obszary zmienia się odpowiednio;

b) w okresie od dnia 1 listopada do dnia 1 kwietnia, podatne drewno w formie drewna okrągłego lub piłowanego, w korze lub bez kory włącznie z tym, które nie zachowało swojej naturalnej okrągłej powierzchni:

i) uzyskane z drzew zidentyfikowanych jako porażone przez węgorka sosnowca lub usytuowane na terenach rekultywowanych, lub wykazujących jakiekolwiek objawy słabej kondycji zdrowotnej, przed dniem 1 kwietnia zostaną:

– zniszczone przez spalenie pod urzędowym nadzorem w odpowiednich miejscach lub

– przemieszczone pod urzędowym nadzorem do:

– zakładu przetwórczego w celu rozdrobnienia i utylizacji w nim, lub

– zakładu przemysłowego, do wykorzystania w nim jako paliwo drzewne

– zakładu przetwórstwa drzewnego, gdzie drewno jest:

– poddane obróbce cieplnej w taki sposób, aby osiągnąć minimalną temperaturę rdzenia 56 °C przez 30 minut, lub

– rozdrobnione i poddane fumigacji w celu zlikwidowania żywych osobników węgorka sosnowca.

ii) uzyskane z drzew innych niż wymienione w i) jest urzędowo poddane badaniom na obecność węgorka sosnowca i Monochamus spp.; jeśli potwierdzona zostanie obecność węgorka sosnowca lub Monochamus spp. drewno podlega przepisom określonym w i); jeśli obecność węgorka sosnowca oraz Monochamus spp. nie zostanie potwierdzona, drewno może zostać przemieszczone pod urzędową kontrolą do zakładu przetwórczego do dalszego użytku jako drewno konstrukcyjne lub w drodze odstępstwa, przemieszczone na obszary Portugalii inne niż wyznaczone obszary objęte urzędową kontrolą, do zatwierdzonych zakładów przetwórczych zgłoszonych Komisji, gdzie w okresie między dniem 1 listopada i dniem 1 kwietnia, drewno lub wióry z odnośnego drewna są albo:

– w przypadku wiórów, wykorzystane do celów przemysłowych w zatwierdzonym zakładzie przetwórczym, lub

– w przypadku drewna:

– poddawane obróbce termicznej w taki sposób, aby osiągnąć minimalną temperaturę rdzenia 56 °C przez 30 minut. Dalsze przemieszczanie drewna poddanego obróbce termicznej może być dozwolone, jeżeli drewnu towarzyszy paszport roślin, lub

– rozdrobnione i poddane fumigacji w celu zlikwidowania żywych osobników węgorka sosnowca. Dalsze przemieszczanie takiego fumigowanego drewna może być dozwolone, jeśli odnośne drewno posiada paszport roślin, lub

– rozdrobnione i wykorzystane do celów przemysłowych w tym zakładzie, lub

– przemieszczone pod urzędową kontrolą do zakładu gdzie drewno jest:

– poddawane obróbce termicznej w taki sposób, aby osiągnąć minimalną temperaturę rdzenia 56 °C przez 30 minut, lub

– rozdrobnione i poddane fumigacji w celu zlikwidowania żywych osobników węgorka sosnowca, lub

– rozdrobnione i wykorzystane do celów przemysłowych;

c) w okresie od dnia 2 kwietnia do dnia 31 października podatne drewno w formie drewna okrągłego lub piłowanego z korą lub bez kory, włączając to, które nie zachowało swojej naturalnie okrągłej powierzchni:

i) otrzymane z drzew zidentyfikowane jako porażone przez węgorka sosnowca lub usytuowane na terenach rekultywowanych lub wykazujących jakiekolwiek objawy słabej kondycji zdrowotnej jest:

– niezwłocznie niszczone przez spalenie pod urzędowym nadzorem w odpowiednim miejscu, lub

– niezwłocznie okorowane w odpowiednich miejscach poza lasem, zanim zostanie przemieszczone pod nadzorem urzędowym do miejsca składowania, gdzie drewno jest poddawane obróbce przy użyciu odpowiednich insektycydów lub jest przechowywane w zbiornikach wodnych, dostępnych przynajmniej podczas wspomnianego okresu w celu dalszego przemieszczenia do zakładu przemysłowego:

– niezwłocznie rozdrobnione i wykorzystane do celów przemysłowych, lub

– do natychmiastowego wykorzystania jako paliwo opałowe w tym zakładzie, lub

– niezwłocznie poddane obróbce cieplnej w taki sposób, aby osiągnąć minimalną temperaturę rdzenia 56 °C przez 30 minut, lub

– niezwłocznie rozdrobnione i fumigowane w celu zlikwidowania żywych osobników węgorka sosnowca;

ii) uzyskane z drzew innych niż te określone w i) są niezwłocznie okorowywane w miejscu ścięcia lub w jego najbliższym sąsiedztwie, oraz jest:

– urzędowo przebadane na obecność węgorka sosnowca i Monochamus spp.; jeżeli obecność węgorka sosnowca lub Monochamus spp. została potwierdzona, drewno podlega przepisom określonym w i); jeżeli, obecność węgorka sosnowca lub Monochamus spp. nie zostanie potwierdzona, drewno może być przemieszczane pod urzędową kontrolą do zakładu przetwórczego do dalszego wykorzystania jako drewno konstrukcyjne, lub.

– przemieszczone pod urzędowym nadzorem do zakładu, gdzie drewno jest:

– rozdrabniane i wykorzystywane do celów przemysłowych, lub

– poddawane obróbce cieplnej w taki sposób, aby osiągnąć minimalną temperaturę rdzenia 56 °C przez 30 minut, lub

– poddawane obróbce fumigacji w celu zlikwidowania żywych osobników węgorka sosnowca;

d) podatna kora jest:

– niszczona przez spalenie lub wykorzystywana jako paliwo w przemysłowym zakładzie przetwórczym, lub

– poddawana obróbce cieplnej w taki sposób, aby osiągnąć minimalną temperaturę 56 °C przez 30 minut w całej korze, lub

– poddawana obróbce fumigacji w celu zlikwidowania żywych osobników węgorka sosnowca;

e) podatne drewno w formie odpadów powstałych w trakcie wyrębu jest spalane w odpowiednich miejscach pod urzędowym nadzorem:

– w okresie od dnia 1 listopada do dnia 1 kwietnia w tym terminie, lub

– w okresie od dnia 2 kwietnia do dnia 31 października niezwłocznie;

f) podatne drewno w formie odpadów powstałych podczas przetwarzania jest: niezwłocznie spalane w odpowiednich miejscach pod urzędowym nadzorem, lub wykorzystane jako paliwo drzewne w zakładach przetwórczych lub poddane fumigacji w celu zlikwidowania żywych osobników węgorka sosnowca;

g) podatne drewno w formie skrzyń, pudeł, klatek, beczek oraz opakowań podobnych, palet, skrzyń paletowych lub innych płyt załadunkowych, nadstawek paletowych, drewna sztauerskiego, przekładek drewnianych i drewna wspornikowego, włącznie z tymi, które nie zachowały swojej naturalnie okrągłej powierzchni, jest:

– okorowywane,

– wolne od chodników larwalnych o średnicy większej niż 3 mm,

– ma zawartość wilgoci wyrażoną w procentach w suchej masie mniejszą niż 20 % osiągniętej podczas produkcji.

______

(1) Dz.U. L 4 z 8.1.1993, str. 22.

1 Art. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2002/124/WE z dnia 13 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.45.56) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2003/127/WE z dnia 24 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.50.50) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

2 Art. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2002/124/WE z dnia 13 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.45.56) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2003/127/WE z dnia 24 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.50.50) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

3 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2003/127/WE z dnia 24 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.50.50) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
4 Art. 6:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2002/124/WE z dnia 13 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.45.56) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2003/127/WE z dnia 24 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.50.50) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

5 Załącznik zmieniony przez art. 1 pkt 5 decyzji nr 2003/127/WE z dnia 24 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.50.50) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.