Wymiana listów pomiędzy Komisją Wspólnot Europejskich a Międzynarodowym Urzędem ds. Epizootii.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.215.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 sierpnia 2004 r.

WYMIANA LISTÓW

POMIĘDZY KOMISJĄ WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

A

MIĘDZYNARODOWYM URZĘDEM DS. EPIZOOTII

(2004/C 215/03)

(Dz.U.UE C z dnia 27 sierpnia 2004 r.)

Szanowny Panie,

Mam zaszczyt nawiązać do dyskusji pomiędzy przedstawicielami Międzynarodowego Urzędu ds. Epizootii a Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie ustanowienia oficjalnych stosunków pomiędzy tymi dwiema organizacjami.

Biorąc pod uwagę wyniki rozmów, odnoszę wrażenie, że stosunki pomiędzy Międzynarodowym Urzędem ds. Epizootii a Komisją Wspólnot Europejskich powinny być oparte na następujących podstawach:

1. Komisja Wspólnot Europejskich, zwana dalej "WE" i Międzynarodowy Urząd ds. Epizootii, zwany dalej "OIE" uzgadniają, że w celu ułatwienia realizacji ich zadań określonych stosownymi przepisami Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w szczególności art. 302 i Międzynarodowego Porozumienia o Utworzeniu Międzynarodowego Urzędu ds. Epizootii, podpisanego w Paryżu dnia 25 stycznia 1924 r., będą działać we współpracy i stale informować się wzajemnie o sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

2. Przedstawiciele WE zostaną zaproszeni do udziału w dorocznych sesjach Międzynarodowego Komitetu i posiedzeniach Regionalnych Komisji OIE oraz do uczestnictwa, bez prawa głosu, w otwartych dyskusjach tych organów na tematy ujęte w planie posiedzenia będące przedmiotem zainteresowania WE.

3. Strony będą zapraszać się wzajemnie do udziału w pracach odpowiednich grup roboczych nad tematami ujętymi w ich planie prac będących przedmiotem wspólnego zainteresowania WE i OIE, zgodnie z regulaminami stron mającymi zastosowanie wobec takiego udziału.

4. Zostaną przyjęte odpowiednie ustalenia odnośnie uczestnictwa WE i OIE w innych spotkaniach o charakterze otwartym, organizowanych pod auspicjami jednej z organizacji, na których będą dyskutowane sprawy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, zwłaszcza w kontekście uznania OIE przez Światową Organizację Handlu (WTO) za organizację stanowiącą światowy autorytet w dziedzinie chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych.

5. Obie organizacje postanawiają informować się wzajemnie o wszelkich projektach i programach prac będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

6. WE i OIE będą wymieniać między sobą dokumentację techniczną, pod warunkiem zastosowania się do ustaleń koniecznych dla zachowania poufnego charakteru niektórych dokumentów.

7. WE i OIE mogą uzgodnić wspólne środki, w szczególności służące rozwojowi współpracy międzynarodowej w celu ochrony zdrowia zwierząt, zagwarantowania bezpieczeństwa sanitarnego środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, zwalczania chorób odzwierzęcych, zapewnienia dobrostanu zwierząt, jak również środki mające na celu przygotowanie i wdrożenie przez kraje rozwijające się międzynarodowych norm i wytycznych w wyżej wymienionych dziedzinach. Środki te będą przedmiotem specjalnych umów i porozumień.

Jeśli Państwa organizacja jest w stanie zaakceptować powyższe zasady, proponuję, aby niniejszy list i Pańską odpowiedź, sformułowaną w podobnym duchu, uznać za dokumenty określające podstawę wzajemnych stosunków pomiędzy Międzynarodowym Urzędem ds. Epizootii a Komisją Wspólnot Europejskich.

Paryż, dnia 23 lutego 2004 r.

David Byrne

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.