Rozporządzenie wykonawcze 2016/2070 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące wzorów, definicji i rozwiązań informatycznych stosowanych przez instytucje przy dokonywaniu zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego i właściwych organów zgodnie z art. 78 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.328.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 marca 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/2070
z dnia 14 września 2016 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące wzorów, definicji i rozwiązań informatycznych stosowanych przez instytucje przy dokonywaniu zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego i właściwych organów zgodnie z art. 78 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniającą dyrektywę 2002/87/WE i uchylającą dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE 1 , w szczególności jej art. 78 ust. 8 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W miarę upływu czasu może się zmieniać główny przedmiot ocen przeprowadzanych przez właściwe organy lub sprawozdań sporządzanych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego ("EUNB"), w związku z czym konieczna może być odpowiednia zmiana portfeli odniesienia. Należy to uwzględnić w projekcie ogólnego wzoru służącego do określania portfeli odniesienia, który powinien w rezultacie umożliwiać określanie portfeli odniesienia o różnych składach i stopniach szczegółowości.

(2) Na mocy art. 78 ust. 2 zdanie drugie dyrektywy 2013/36/UE właściwy organ może opracować, konsultując się z EUNB, specjalne portfele - poza wspólnymi portfelami EUNB - służące do oceny jakości metod wewnętrznych stosowanych przez instytucje. Należy ustanowić zasady dotyczące określania wzorów na potrzeby zgłoszeń dokonywanych do EUNB, które to wzory powinny mieć również zastosowanie do specjalnych portfeli opracowywanych przez właściwy organ.

(3) W przypadku ryzyka kredytowego należy stosować metodę grupowania, zgodnie z którą portfel ryzyka kredytowego dzieli się na subportfele o zbliżonym poziomie ryzyka w poszczególnych instytucjach. Dzięki temu właściwe organy i EUNB mogą przeprowadzać analizy porównywalnych ekspozycji oraz zapewniony jest minimalny poziom jednolitości pomiędzy portfelami różnych instytucji. Uwzględniając kategorie ryzyka obecne w większości metod wewnętrznych stosowanych przez instytucje oraz kategorie określania wymogów w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka kredytowego, grupowanie na potrzeby analizy porównawczej, o której mowa w art. 78 dyrektywy 2013/36/UE, powinno obejmować ekspozycje wobec przedsiębiorstw, instytucji kredytowych, rządów centralnych, małych i średnich przedsiębiorstw ("MŚP") należących do kategorii ekspozycji detalicznych ("detaliczne - MŚP"), MŚP nienależących do kategorii ekspozycji detalicznych ("przedsiębiorstwa - MŚP"), a także ekspozycje zabezpieczone hipoteką na nieruchomości mieszkalnej i ekspozycje wobec sektora budowlanego, z zastosowaniem dodatkowego grupowania opartego na miejscu siedziby kontrahenta, charakterystyce zabezpieczenia, statusie dotyczącym niewykonania zobowiązania lub branży.

(4) Bardziej szczegółowa analiza porównawcza metod wewnętrznych stosowanych przez instytucje wymaga specjalnej metody próbkowania portfeli o niskim wskaźniku niewypłacalności, zgodnie z którą analizę porównawczą stosuje się na poziomie ekspozycji i na poziomie transakcji. Z uwagi jednak na fakt, że wspomniana specjalna metoda próbkowania dotyczy jedynie podzbioru faktycznych ekspozycji instytucji i w związku z tym nie jest zbyt reprezentatywna, należy ją stosować wyłącznie jako uzupełnienie metody grupowania.

(5) Złożoność analizy porównawczej wymaga stopniowego wykorzystywania portfeli, które odnoszą się do metod wewnętrznych stosowanych w celu obliczenia kwot ekspozycji ważonych ryzykiem z tytułu ryzyka kredytowego. W przypadku ryzyka rynkowego portfele wykorzystane do analiz porównawczych przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego i EUNB w 2013 r. powinny stanowić punkt wyjścia do opracowania zbioru portfeli na potrzeby analizy porównawczej wymaganej na mocy art. 78 dyrektywy 2013/36/UE, jedynie z niewielkimi dostosowaniami w celu utrzymania ważności portfela. Zminimalizuje to obciążenia ponoszone przez instytucje i właściwe organy oraz pozwoli uniknąć powielania wysiłków.

(6) Zgodnie z art. 78 dyrektywy 2013/36/UE właściwe organy są również zobowiązane do oceny jakości metod wewnętrznych i stopnia zmienności obserwowanego w poszczególnych metodach. Właściwe organy powinny się zatem skupić w swojej ocenie nie tylko na wyniku stosowania metod wewnętrznych, ale także na kluczowych czynnikach zmienności, oraz powinny wyciągać wnioski z różnych modeli i wariantów, które instytucje stosują w swoich metodach wewnętrznych. W związku z powyższym instytucje powinny być również zobowiązane do dokonywania zgłoszeń wyników stosowania historycznie zaobserwowanych parametrów ryzyka kredytowego i swoich szeregów czasowych zysków i strat w odniesieniu do ryzyka rynkowego.

(7) Do celów miarodajnej oceny wpływu każdej metody stosowanej w odniesieniu do ryzyka rynkowego wymagane jest, aby instytucje zgłaszały właściwym organom główne założenia dotyczące modelu ryzyka oraz aby właściwe organy oceniały skutek każdego wyboru oddzielnie, w przypadku gdy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 2  zapewnia im warianty, spośród których mogą wybrać założenia dotyczące modelu. Konieczne jest zatem przeprowadzenie alternatywnych obliczeń wartości zagrożonej ("VaR") w celu zbadania poszczególnych możliwości, które instytucje mogą stosować i które zostały wyraźnie wskazane w tym rozporządzeniu. W tym celu instytucje stosujące metodę symulacji historycznej w odniesieniu do VaR powinny także przedstawić jednoroczne serie danych dotyczących zysków i strat dla każdego z poszczególnych modelowanych portfeli.

(8) Dokonując zgłoszeń dotyczących ryzyka rynkowego, instytucje powinny podać pierwotną wycenę rynkową poszczególnych instrumentów, aby można było ocenić, czy poprawnie zrozumiały działanie instrumentu. Pozwoli to także uzyskać pewność, że instytucje wprowadziły pozycje do swoich systemów. Instytucje powinny także zgłosić pierwotną wycenę rynkową swoim właściwym organom i EUNB przed otrzymaniem wyniku modelowania portfeli, na którym będzie się opierała ocena kwot ekspozycji ważonych ryzykiem, o których mowa w art. 78 ust. 3 dyrektywy 2013/36/UE.

(9) Aby zagwarantować, że właściwe organy i EUNB mają jasny obraz zakresu wartości aktywów ważonych ryzykiem i wymogów w zakresie funduszy własnych, które powstają dla podobnych ekspozycji w ramach metod wewnętrznych, instytucje powinny przedstawiać właściwym organom wyniki metod wewnętrznych stosowanych względem portfeli odniesienia obejmujących szeroką gamę ekspozycji.

(10) Zgodnie z art. 78 ust. 3 dyrektywy 2013/36/UE właściwe organy mają obowiązek dokonać oceny metod wewnętrznych stosowanych przez instytucje do obliczania kwot ekspozycji ważonych ryzykiem lub wymogów w zakresie funduszy własnych, na których stosowanie zezwoliły. Analiza porównawcza powinna zatem dotyczyć wyłącznie zatwierdzonych metod wewnętrznych. Instytucja nie powinna przedstawiać danych dotyczących portfeli, które obejmują instrumenty lub czynniki ryzyka zgłoszone w ramach metody standardowej.

(11) Instytucja, która jest w stanie modelować instrument objęty jednym z portfeli odniesienia w odniesieniu do ryzyka rynkowego i która otrzymała zezwolenie od swojego właściwego organu na stosowanie metody wewnętrznej do obliczania kwoty ekspozycji ważonych ryzykiem lub wymogu w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do tego rodzaju instrumentu, powinna zgłosić wszystkie istotne dane na temat tego instrumentu zgodnie z wymogami niniejszego rozporządzenia niezależnie od tego, czy posiada taki instrument w swoich księgach w momencie dokonania zgłoszenia. Jeżeli jednak instytucja, która otrzymała wyżej wspomniane zezwolenie, nie posiada wystarczającego doświadczenia w modelowaniu konkretnego instrumentu i w związku z tym nie otrzymała od swojego zarządu zgody na modelowanie tego instrumentu, nie powinna przedstawiać danych dotyczących poszczególnych portfeli, które obejmują ten instrument, ponieważ stwarzałoby to ryzyko zniekształcenia otrzymanego zbioru danych. W takich przypadkach instytucja powinna zgłosić portfele, które nie zostaną włączone do przekazywanych przez nią danych, oraz powinna przedstawić powody ich wyłączenia.

(12) Wszelkie długoterminowe rozwiązania informatyczne dotyczące dokonywania zgłoszeń do celów analizy porównawczej prowadzonej zgodnie z art. 78 ust. 2 dyrektywy 2013/36/UE powinny zapewniać instytucjom możliwość dokonywania zgłoszeń bezpośrednio do EUNB. EUNB został jednak utworzony niedawno i posiada ograniczone zasoby, które ograniczają jego zdolność do otrzymywania zgłoszeń bezpośrednio od instytucji. Należy zatem ustanowić tymczasowe rozwiązanie informatyczne do czasu rozwiązania tych problemów. Aby uniknąć sytuacji, w której tymczasowe rozwiązanie nakłada na instytucje sprawozdające nieproporcjonalne obciążenia, należy zapewnić spójność z innymi rodzajami zgłoszeń dokonywanych przez instytucje, a w szczególności z rozwiązaniem informatycznym, o którym mowa w art. 17 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 680/2014 3 .

(13) Ponieważ na instytucjach spoczywa już obowiązek zgłaszania informacji zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 680/2014, wymaganie od nich natychmiastowego zgłaszania wszystkich informacji, o których mowa w art. 78 ust. 2 dyrektywy 2013/36/UE, stanowiłoby dla nich nieproporcjonalne obciążenie. Aby zapewnić im wystarczający czas na wdrożenie odpowiednich ram sprawozdawczości wewnętrznej, a zarazem zapewnić przeprowadzanie przez nie miarodajnych analiz porównawczych, należy stopniowo wprowadzać portfele podlegające ocenie pod względem metod wewnętrznych dotyczących ryzyka kredytowego.

(14) Dni przekazania formularzy zawierających informacje, których zgłoszenie jest wymagane, należy wyznaczyć w taki sposób, aby instytucje miały wystarczająco dużo czasu na wykonanie niezbędnych obliczeń.

(15) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez EUNB.

(16) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o wydanie opinii do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 4 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przekazywanie przez instytucje informacji do celów art. 78 ust. 2 dyrektywy 2013/36/UE na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej

Do celów art. 78 ust. 2 dyrektywy 2013/36/UE instytucja, o której mowa w ust. 1 tego artykułu, przekazuje swojemu właściwemu organowi wszystkie informacje, o których mowa w art. 2 i 3, na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej.

Artykuł  2

Przekazywanie informacji dotyczących ryzyka kredytowego

Jeżeli chodzi o metody wewnętrzne dotyczące ryzyka kredytowego, instytucja przekazuje swojemu właściwemu organowi następujące informacje:

a)
informacje określone we wzorze 101 w załączniku III, dotyczące kontrahentów, o których mowa we wzorze 101 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabelach C 101 odpowiednio w załącznikach II i IV;
b)
informacje określone we wzorze 102 w załączniku III, dotyczące portfeli, o których mowa we wzorze 102 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabelach C 102 odpowiednio w załącznikach II i IV;
c)
informacje określone we wzorze 103 w załączniku III, dotyczące portfeli, o których mowa we wzorze 103 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabelach C 103 odpowiednio w załącznikach II i IV;
d) 5
 (skreślona);
e)
informacje określone we wzorze 105 w załączniku III, dotyczące nazwy i właściwości metod wewnętrznych stosowanych w celu obliczenia wyników przedstawionych we wzorach 102-104 w załączniku III, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabeli C 105 w załączniku IV;
f) 6
 informacje określone we wzorze 111.00 w załączniku VIII, dotyczące kontrahentów, o których mowa we wzorze 101 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabelach C 101 i C 111.00 odpowiednio w załącznikach II i IX;
g) 7
 informacje określone we wzorze 112.00 w załączniku VIII, dotyczące kontrahentów, o których mowa we wzorze 101 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabelach C 101 i C 112.00 odpowiednio w załącznikach II i IX;
h) 8
 informacje określone we wzorze 113.00 w załączniku VIII, dotyczące kontrahentów, o których mowa we wzorze 101 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabelach C 101 i C 113.00 odpowiednio w załącznikach II i IX;
i) 9
 informacje określone we wzorze 104.00 w załączniku VIII, dotyczące - w odniesieniu do wszystkich obszarów geograficznych - kontrahentów, o których mowa we wzorze 101 w załączniku I, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w tabelach C 101 i C 114.00 odpowiednio w załącznikach II i IX.
Artykuł  3

Przekazywanie informacji dotyczących ryzyka rynkowego

1. 
Jeżeli chodzi o metody wewnętrzne dotyczące ryzyka rynkowego, instytucja przekazuje swojemu właściwemu organowi informacje określone we wzorach w załączniku VII, zgodnie z definicjami portfeli i instrukcjami zawartymi odpowiednio w załącznikach V i VI.
2. 
W drodze odstępstwa od przepisów ust. 1 od instytucji nie wymaga się przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do konkretnego portfela w poniższych przypadkach:
a)
instytucja nie otrzymała od właściwego organu zezwolenia na modelowanie odpowiednich instrumentów lub czynników ryzyka uwzględnionych w portfelu;
b)
instytucja nie otrzymała od swojego zarządu wewnętrznej zgody na prowadzenie działalności z wykorzystaniem co najmniej jednego instrumentu lub aktywów bazowych uwzględnionych w odpowiednich portfelach;
c)
z co najmniej jednym instrumentem uwzględnionym w portfelach wiążą się ryzyko bazowe lub cechy modelowania, których nie uwzględniono w pomiarach ryzyka instytucji.
3. 
Instytucja, która spełnia warunki określone w ust. 2 i podjęła decyzję o nieprzedstawianiu informacji, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do co najmniej jednego portfela:
a)
zgłasza te portfele i wskazuje, który z powodów wymienionych w ust. 2 ma zastosowanie;
b) 10
 (uchylona).
Artykuł  4

Sprawozdawcze dni odniesienia i dni przekazania formularzy

1. 
Instytucja przekazuje swojemu właściwemu organowi informacje, o których mowa w art. 1, według stanu na następujące sprawozdawcze dni odniesienia:
a)
informacje, o których mowa w art. 2, przekazuje się według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku;
b)
informacje, o których mowa w art. 3, przekazuje się według stanu na sprawozdawcze dni odniesienia podane w instrukcjach określonych w załącznikach V i VI.
2.  11
 Instytucja przekazuje swojemu właściwemu organowi informacje, o których mowa w art. 2, do dnia 11 kwietnia każdego roku. Instytucja przekazuje swojemu właściwemu organowi informacje, o których mowa w art. 3, przed upływem terminów określonych jako dni przekazania formularzy w załączniku V.
3. 
Jeżeli dzień, o którym mowa w ust. 2, nie jest dniem roboczym w państwie członkowskim właściwego organu, któremu należy przekazać informacje, informacje przekazuje się następnego dnia roboczego.
4. 
Instytucja bez zbędnej zwłoki przekazuje swojemu właściwemu organowi wszelkie korekty do przedłożonych informacji.
Artykuł  5

Pierwotna wycena rynkowa w odniesieniu do ryzyka rynkowego

W przypadku portfeli innych niż portfele zgłoszone zgodnie z art. 3 ust. 3 lit. a) instytucja przekazuje swojemu właściwemu organowi pierwotną wycenę rynkową takich portfeli lub - w stosownych przypadkach - poszczególnych instrumentów uwzględnionych w tych portfelach dokładnie w dniu określonym w instrukcjach zawartych w załączniku VI.

Artykuł  6

Rozwiązania informatyczne do celów sprawozdawczości

Przekazując informacje zgodnie z art. 1, instytucja korzysta z rozwiązania informatycznego opracowanego do celów sprawozdawczości nadzorczej zgodnie z art. 17 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

Artykuł  7  12

 (uchylony).

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 14 września 2016 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  I  13

Definicja portfeli odniesienia do celów nadzorczych

ZAŁĄCZNIK Nr  II  14

PORTFELE ODNIESIENIA DO CELÓW NADZORCZYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  III  15

Portfele odniesienia do celów nadzorowania wyników

ZAŁĄCZNIK Nr  IV  16

PORTFELE ODNIESIENIA DO CELÓW NADZOROWANIA WYNIKÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  V  17

INSTRUMENTY I PORTFELE ODNIESIENIA DO CELÓW ANALIZY RYZYKA RYNKOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  VI  18

PORTFELE ODNIESIENIA DO CELÓW NADZOROWANIA WYNIKÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  VII  19

Portfele odniesienia do celów nadzorowania wyników. RYZYKO RYNKOWE

ZAŁĄCZNIK  VIII  20

Portfele odniesienia do celów nadzorowania wyników

ZAŁĄCZNIK  IX  21

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORU NA POTRZEBY SPRAWOZDAWCZOŚCI ZGODNIE Z MSSF 9

1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.U. L 191 z 28.6.2014, s. 1).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).
5 Art. 2 lit. d) skreślona przez art. 1 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2017/1486 z dnia 10 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.225.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2017 r.
6 Art. 2 lit. f) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.
7 Art. 2 lit. g) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.
8 Art. 2 lit. h) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.
9 Art. 2 lit. i) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.
10 Art. 3 ust. 3 lit. b) uchylona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.
11 Z dniem 7 czerwca 2018 r. od stosowania art. 4 ust. 2 wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2018/688 z dnia 23 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.124.1).

Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

12 Art. 7 uchylony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.
13 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2017/1486 z dnia 10 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.225.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/688 z dnia 23 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.124.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2021/1971 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.412.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2023/313 z dnia 15 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2023.46.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 2023 r.

14 Załącznik II:

- zmieniony przez art. 1 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2017/1486 z dnia 10 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.225.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2018/688 z dnia 23 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.124.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2021/1971 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.412.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2023/313 z dnia 15 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2023.46.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 2023 r.

15 Załącznik III:

- zmieniony przez art. 1 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2017/1486 z dnia 10 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.225.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr (UE) 2018/688 z dnia 23 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.124.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2021/1971 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.412.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

16 Załącznik IV:

- zmieniony przez art. 1 lit. e rozporządzenia nr (UE) 2017/1486 z dnia 10 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.225.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr (UE) 2018/688 z dnia 23 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.124.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2021/1971 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.412.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2023/313 z dnia 15 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2023.46.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 2023 r.

17 Załącznik V:

- zmieniony przez art. 1 lit. f rozporządzenia nr (UE) 2017/1486 z dnia 10 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.225.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2018/688 z dnia 23 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.124.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2021/1971 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.412.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2023/313 z dnia 15 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2023.46.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 2023 r.

18 Załącznik VI:

- zmieniony przez art. 1 lit. g rozporządzenia nr (UE) 2017/1486 z dnia 10 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.225.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2018/688 z dnia 23 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.124.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2021/1971 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.412.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2023/313 z dnia 15 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2023.46.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 2023 r.

19 Załącznik VII:

- zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2019/439 z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2021/1971 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.412.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

20 Załącznik VIII:

- dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

21 Załącznik IX:

- dodany przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr 2021/2017 z dnia 13 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.424.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 2022/951 z dnia 24 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.174.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.