Rozporządzenie wykonawcze 2021/998 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 401/2013 dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.219I.45

Akt jednorazowy
Wersja od: 21 czerwca 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2021/998
z dnia 21 czerwca 2021 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 401/2013 dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 401/2013 z dnia 2 maja 2013 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie i uchylające rozporządzenie (WE) nr 194/2008 1 , w szczególności jego art. 4i,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 2 maja 2013 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 401/2013.

(2) W dniu 29 kwietnia 2021 r. Rada, biorąc pod uwagę działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także brutalne represje i poważne naruszenia praw człowieka w tym kraju, przyjęła decyzję (WPZiB) 2021/711 2 , która przedłużyła obowiązywanie środków ograniczających, w tym wszystkich wskazań.

(3) Z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 należy dodać osiem osób i cztery podmioty.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 401/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Luksemburgu dnia 21 czerwca 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w wykazie zatytułowanym "A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 4a" dodaje się wpisy w brzmieniu:
NazwiskoInformacje identyfikacyjnePrzyczynyData umieszczenia
"36.Soe HtutData urodzenia: 29 marca 1960 r.

Miejsce urodzenia: Mandalaj, Mjanma

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał broni Soe Htut jest członkiem Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest również członkiem Państwowej Rady Administracji Publicznej, której przewodzi głównodowodzący Min Aung Hlaing.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 1 lutego 2021 r. Soe Htut został mianowany ministrem spraw wewnętrznych.

Minister spraw wewnętrznych odpowiada za Policję, Straż Pożarną i Administrację Penitencjarną Mjanmy. Do zadań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należą bezpieczeństwo państwa oraz porządek publiczny. Z racji swojej funkcji generał broni Soe Htut jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka popełnione przez policję Mjanmy od czasu wojskowego zamachu stanu w dniu 1 lutego 2021 r., w tym zabójstwa cywilów i nieuzbrojonych demonstrantów, naruszenia wolności zrzeszania się i pokojowego zgromadzania się, arbitralne aresztowania i zatrzymania przywódców opozycji i pokojowych demonstrantów oraz naruszenia wolności wypowiedzi.

Jako członek Państwowej Rady Administracji Publicznej generał broni Soe Htut jest ponadto bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwa - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem odpowiada za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za represyjne decyzje podejmowane przez Państwową Radę Administracji Publicznej, w tym za przepisy naruszające prawa człowieka i ograniczające wolności obywateli Mjanmy, a także za poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez siły bezpieczeństwa Mjanmy.

21.6.2021
37.Tun Tun, Naung

(alias Tun Tun Naing; alias Htun Htun Naung)

Data urodzenia: 30 kwietnia 1963 r.

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał broni Tun Tun Naung jest członkiem Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw); wcześniej pełnił funkcje dowódcze. Jest ministrem ds. granic i członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.21.6.2021
W 2013 r. Tun Tun Naung był dowódcą sił północy i sprawował nadzór nad konfliktem wojskowym Birmy z Armią Niepodległości Kaczinu. W tym konflikcie oddziały Mjanmy pod dowództwem Tun Tun Naunga dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.

W 2017 r. Tun Tun Naung był dowódcą 1. Biura Operacji Specjalnych. Pod jego dowództwem żołnierze dopuszczali się aktów okrucieństwa i poważnych naruszeń praw człowieka wobec mniejszości etnicznych w stanie Arakan podczas czystek na ludności Rohingja. Działania te rozpoczęły się w dniu 25 sierpnia 2017 r. i obejmowały arbitralne zabójstwa, znęcanie fizyczne, tortury, przemoc seksualną i zatrzymania ludności Rohingja. Jako dowódca w latach 2013 i 2017 Tun Tun Naung odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. Podczas tych wydarzeń w dniu 1 lutego 2021 r. Tun Tun Naung przyjął stanowisko ministra ds. granic w rządzie Unii, a tym samym stanowisko w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony.

Jako członek rządu Unii i minister ds. granic Tun Tun Naung odpowiada za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie oraz za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności kraju.

38.Win Shein

(alias U Win Shein)

Data urodzenia: 31 lipca 1957 r.

Miejsce urodzenia: Mandalaj, Mjanma

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Adres: Myananyadanar, Naypyitaw, Mjanma/Birma

Win Shein jest ministrem planowania, finansów i przemysłu w rządzie Unii, mianowanym w dniu 1 lutego 2021 r. przez głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi.

21.6.2021
Nr paszportu: DM001478 (Mjanma/Birma); data wydania: 10 września 2012 r.; data ważności: 9 września 2022 r.;

Krajowy dowód tożsamości: 12DAGANA011336

Przyjmując swoją nominację na stanowisko ministra planowania, finansów i przemysłu w rządzie Unii, a także ze względu na swoją ważną rolę w polityce gospodarczej reżimu, Win Shein jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
39.Khin Maung Yi (alias Khin Maung Yee; alias U Khin Maung Yi)Data urodzenia: 15 lutego 1965 r.

Miejsce urodzenia: Rangun, Mjanma

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Pułkownik Khin Maung Yi jest urzędującym ministrem zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Podczas kadencji demokratycznie wybranego rządu był stałym sekretarzem w tym ministerstwie.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 2 lutego 2021 r. Państwowa Rada Administracji Publicznej pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga mianowała pułkownika Khina Maunga Yi ministrem zasobów naturalnych i ochrony środowiska.

Zgodnie z prawem birmańskim Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska jest jedynym organem odpowiedzialnym za zarządzanie eksploatacją zasobów naturalnych Mjanmy i odgrywa kluczową rolę w eksploatacji takich zasobów jak na przykład kamienie szlachetne, perły i inne zasoby mineralne oraz lasy, a także w handlu tymi zasobami. Pod jego kierownictwem Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska kontroluje przedsiębiorstwa Myanmar Pearl Enterprise (MPE), Myanmar Gems Enterprise (MGE) i Myanmar Timber Enterprise (MTE), którym przysługują wyłączne prawa do produkcji i handlu zasobami w dziedzinach wchodzących w zakres ich kompetencji.

Przyjmując swoją nominację na stanowisko ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska, a także ze względu na swoją rolę w eksploatacji zasobów naturalnych Mjanmy Khin Maung Yi przyczynia się do finansowania reżimu wojskowego, a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

21.6.2021
40.Tin Aung SanData urodzenia: 16 października 1960 r.

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Krajowy dowód tożsamości: 12/La Ma Na (N) 089 489

Admirał Tin Aung San jest głównodowodzącym marynarki wojennej Mjanmy i pełni funkcję ministra transportu i komunikacji. Jest również członkiem Państwowej Rady Administracji Publicznej.21.6.2021
W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 3 lutego 2021 r. Państwowa Rada Administracji pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga mianowała admirała Tina Aunga Sana ministrem transportu i komunikacji.

Jako minister rządu jest odpowiedzialny za komunikację i sieci, a zatem podejmuje decyzje i wdraża politykę wpływającą na swobodę dostępu do danych w internecie. Od czasu objęcia urzędu przez niego miały miejsce liczne przypadki wyłączania i celowego spowalniania internetu, a także nakazywania dostawcom wyłączania dostępu do sieci Facebookowi, Twitterowi i Instagramowi. Jest on zatem bezpośrednio odpowiedzialny za ograniczanie wolności prasy i dostępu do informacji w internecie, a tym samym podważa demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Jako członek Państwowej Rady Administracji Publicznej Tin Aung San jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwa - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem odpowiada za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za represyjne decyzje podejmowane przez Państwową Radę Administracji Publicznej, w tym za przepisy naruszające prawa człowieka i ograniczające wolności obywateli Mjanmy, a także za poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez siły bezpieczeństwa Mjanmy.

41.Thida Oo

alias Daw Thida Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: kobieta

Thida Oo jest prokuratorem generalnym Republiki Związku Myanmar od dnia 2 lutego 2021 r., kiedy została mianowana przez głównodowodzącego Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), Mina Aunga Hlainga. Jest członkiem Komisji Inwestycyjnej Mjanmy.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy, przekazując władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

21.6.2021
Thida Oo od samego początku należy do rządu powstałego w wyniku zamachu stanu, wykorzystując uprawnienia przyznane jej w 2010 r. przez prokuratora generalnego Unii do celów procesów sądowych o podłożu politycznym i arbitralnych zatrzymań będących konsekwencją tych procesów, oraz systemowo umożliwiając reżimowi wojskowemu popełnianie nadużyć. Jest tym samym zaangażowana w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.
42.Aung Lin TunObywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Aung Lin Tun jest członkiem Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i pełni funkcję wiceministra obrony.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 11 maja 2021 r. Państwowa Rada Administracji Publicznej, pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, mianowała generała dywizji Aunga Lina Tuna wiceministrem obrony. Przed tym awansem pracował w Biurze Naczelnego Dowódcy Armii i uczestniczył we wszystkich represyjnych działaniach podejmowanych przez Państwową Radę Administracji Publicznej i Tatmadaw od czasu zamachu stanu.

Jako wiceminister obrony generał dywizji Aung Lin Tun jest zaangażowany w polityki i działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności kraju. Ponadto, jako członek reżimu wojskowego, generał dywizji Aung Lin Tun jest bezpośrednio odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka popełnione przez siły bezpieczeństwa wobec pokojowych demonstrantów.

21.6.2021
43.Zaw Min TunMiejsce urodzenia: Yenankyaung, Mjanma

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał brygady Zaw Min Tun jest szefem Działu Prasowego Państwowej Rady Administracji Publicznej i wiceministrem informacji. Poprzednio pełnił funkcję szefa Wydziału Prawdziwych Informacji Tatmadaw.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

21.6.2021"
W dniu 5 lutego 2021 r. Państwowa Rada Administracji Publicznej pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga mianowała go szefem swojego Działu Prasowego, a w dniu 7 lutego 2021 r. - wiceministrem informacji.

Jako rzecznik Państwowej Rady Administracji Publicznej generał brygady Zaw Min Tun przewodniczył wszystkim konferencjom prasowym Rady, których celem od czasu zamachu stanu jest rozpowszechnianie i uzasadnianie komunikatów Rady na temat zamachu stanu i działań junty.

Jako wiceminister informacji jest bezpośrednio odpowiedzialny za media państwowe, a tym samym za nadawanie i publikowanie oficjalnych wiadomości. Od czasu powołania Chita Nainga na stanowisko ministra informacji i mianowania Zawa Mina Tunga jego zastępcą gazety pełne są artykułów popierających wojsko. Zaw Min Tun jest zatem odpowiedzialny za propagandę junty i rozpowszechnianie dezinformacji w państwowych mediach, które nie przekazują wiadomości w sposób rzetelny. Jest także bezpośrednio odpowiedzialny za decyzje, które doprowadziły do zastosowania represyjnych środków wobec mediów Mjanmy. Chodzi między innymi o wytyczne, w których zakazano niezależnym mediom używania słów »zamach stanu«, »reżim wojskowy« i »junta« i które doprowadziły do zawieszenia działalności pięciu lokalnych serwisów informacyjnych w kraju oraz do aresztowań krajowych i zagranicznych dziennikarzy. W swoich wypowiedziach publicznie wspiera wojskowy zamach stanu. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji w Mjanmie/Birmie poprzez ograniczanie wolności prasy i dostępu do informacji zarówno w internecie, jak i poza nim.

Jako członek Państwowej Rady Administracji Publicznej i rządu junty generał brygady Zaw Min Tun jest zaangażowany w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy, oraz wspiera takie działania i polityki.

2)
w wykazie zatytułowanym "B. Osoby prawne, podmioty i organy, o których mowa w art. 4a" dodaje się wpisy w brzmieniu:
NazwaInformacje identyfikacyjnePrzyczynyData umieszczenia
"3.Myanma Gems Enterprise (alias Myanmar Gems Enterprise)Adres: NO. 70-072, Yarza, Thingaha Road, Thapyaygone Ward, Zabuthiri Township, Naypyitaw, Myanmar

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Myanmar Gems Enterprise (MGE) jest przedsiębiorstwem państwowym kontrolowanym przez Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), odpowiedzialnym za opracowywanie zasad i przepisów oraz za nadzór nad lokalnymi prywatnymi przedsiębiorcami i udzielanie im zezwoleń, organizowanie imprez handlowych oraz promocji w zakresie handlu kamieniami szlachetnymi. MGE działa na polecenie Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska, którego minister został mianowany przez Państwową Radę Administracji Publicznej.21.6.2021
Miejsce rejestracji: Mjanma

Strona internetowa: http://www. mge.gov.mm/

Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw) od dłuższego czasu intensywnie działają w branży jadeitu i kamieni szlachetnych, w szczególności za pośrednictwem dyrekcji MGE, która składa się prawie wyłącznie z byłych urzędników wojskowych, oraz uczestniczą w działaniach prowadzonych przez dwa konglomeraty wojskowe (Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL)) i (Myanmar Economic Corporation Limited (MEC)). Zamach stanu z dnia 1 lutego 2021 r. przywrócił wojskową kontrolę nad MGE, co pozwala Tatmadaw na kontrolowanie dużej części sektora kamieni szlachetnych. MGE generuje dochody dla różnych departamentów administracji państwowej Mjanmy, a dzięki jej różnorodnej działalności, o której mowa powyżej, Tatmadaw może bezpośrednio lub pośrednio korzystać z dochodów generowanych przez ten sektor; MGE zwiększa tym samym zdolności Tatmadaw do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność oraz do poważnych naruszeń praw człowieka w Mjanmie/Birmie.
4.Myanma Timber Enterprise

(alias Myanmar Timber Enterprise)

Adres

Główna siedziba: Gyogone Forest Compound, Bayint Naung Road, Insein Township, Yangin, Myanmar

Oddział: No 72/74 Shawe Dagon Pagoda Road, Dagon Township, Yangon, Myanmar

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Miejsce rejestracji: Mjanma

Nr tel.: 01-3528789

Strona internetowa: http://www.

mte.com.mm/index.php/en

Myanma Timber Enterprise (MTE) jest przedsiębiorstwem państwowym działającym pod zwierzchnictwem Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska. MTE ma wyłączne prawa do produkcji i wywozu drewna w Mjanmie/Birmie.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej państwa. W dniu 2 lutego 2021 r. reżim wojskowy powołał nowy rząd, w tym nowego ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Za pośrednictwem Państwowej Rady Administracji Publicznej i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym MTE, i czerpie z nich korzyści. Myanma Timber Enterprise i jego spółki zależne są zatem kontrolowane przez Tatmadaw i generują dla niego dochody, zwiększając tym samym jego zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.

21.6.2021
5.Forest Products Joint Venture Corporation LimitedAdres

422/426(Rm 2), 2nd Flr, Strand Rd., Corner of Botahtaung

Pagoda St., FJVC Center, Ward (4), BTHG

Forest Products Joint Venture Corporation Limited (FPJVC) prowadzi działalność w sektorze drzewnym w Mjanmie i przetwarza drewno tekowe i drewno drzew liściastych. Mimo że FPJVC jest spółką publiczną, jest kontrolowana przez państwo, które: (i) posiada większościowy pakiet udziałów FPJVC poprzez Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska (10 %) oraz poprzez przedsiębiorstwo państwowe Myanma Timber Enterprise (MTE) (45 %) oraz (ii) ma prawo powoływać większość członków zarządu FPJVC (przy czym po trzech - z całkowitej liczby jedenastu - członków mianują odpowiednio Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska oraz MTE).21.6.2021
Rodzaj podmiotu: Spółka joint venture

Miejsce rejestracji: Mjanma

Nr tel.: 01-9010742;

01-9010744; 09-443250050

E-mail: fjv.md@gmail.com

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły w drodze zamachu stanu władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej państwa. W dniu 2 lutego 2021 r. reżim wojskowy powołał nowy rząd, w tym nowego ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Za pośrednictwem Rady i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym FPJVC, i czerpie z nich korzyści. FPJVC jest zatem kontrolowana przez Tatmadaw i generuje dla niego dochody, zwiększając tym samym jego zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.
6.Myanmar War Veterans Organization (Związek Weteranów Mjanmy)Adres: Thukhuma Road, Datkhina Thiri Tsp, Naypyitaw Division, Myanmar;

Rodzaj podmiotu: organizacja pozarządowa

Miejsce rejestracji: Rangun, Mjanma

Data rejestracji: 1973

Nr tel.: (067) 30485

Strona internetowa: https:// www.mwvo.org/Home/About

Związek Weteranów Mjanmy (MWVO) jest organizacją pozarządową, której celem jest udzielanie wsparcia byłym członkom Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest to główna organizacja mająca wpływ na kwestie społeczne i gospodarcze związane z wojskiem w tym kraju.

1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Państwową Radę Administracji do sprawowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej państwa. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

21.6.2021"
Zgodnie z mandatem MWVO ta organizacja pozarządowa działa jako rezerwy Tatmadaw i uczestniczy w kształtowaniu narodowej polityki obrony i bezpieczeństwa. Ponadto MWVO organizuje proreżimowe wiece i szkoli ludowe bojówki, wspierając tym samym Tatmadaw w prowadzeniu działań podważających demokrację i praworządność Mjanmy/Birmy.

Ścisłe kierownictwo MWVO składa się z wysokich rangą przedstawicieli Tatmadaw, takich jak głównodowodzący Min Aung Hlaing i jego zastępca - Soe Win. Członkowie MWVO wchodzą w skład struktury zarządzania konglomeratami wojskowymi: Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL) i Myanmar Economic Corporation Limited (MEC). MWVO jest zatem powiązany z osobami i podmiotami wymienionymi w decyzji Rady 2013/184/WpZiB i w rozporządzeniu Rady (UE) nr 401/2013.

1 Dz.U. L 121 z 3.5.2013, s. 1.
2 Decyzja Rady (WPZiB) 2021/711 z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniająca decyzję 2013/184/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie (Dz.U. L 147 z 30.4.2021, s. 17).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.