Decyzja wykonawcza 2019/909 ustanawiająca wykaz obowiązkowych połowów kontrolnych oraz progi na potrzeby wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych i zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.145.21

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 2019 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2019/909
z dnia 18 lutego 2019 r.
ustanawiająca wykaz obowiązkowych połowów kontrolnych oraz progi na potrzeby wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych i zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury

KOMISJA EUROPEJSKA,

Uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1004 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie ustanowienia unijnych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie wspierania doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 199/2008 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 1 akapit pierwszy i trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 2  państwa członkowskie muszą gromadzić biologiczne, środowiskowe, techniczne i społeczno-gospodarcze dane niezbędne do zarządzania rybołówstwem. Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2016/1251 3  przyjęto wieloletni unijny program gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa i akwakultury na lata 2017-2019, który wygaśnie w dniu 31 grudnia 2019 r.

(2) Wieloletni unijny program jest potrzebny państwom członkowskim do określenia i zaplanowania działalności w zakresie gromadzenia danych w krajowych planach prac. Zgodnie z art. 21 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 4  te krajowe plany prac należy przedłożyć Komisji do dnia 31 października roku poprzedzającego rok, od którego dany plan prac ma mieć zastosowanie.

(3) Aby przygotować przegląd wieloletniego unijnego programu ("program EU MAP") na okres po 2019 r., prowadzone są konsultacje z ekspertami z Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa, regionalnymi grupami koordynacyjnymi, przedstawicielami państw członkowskich i innymi zainteresowanymi stronami; konsultacje zakończą się dopiero pod koniec 2019 r. W związku z tym nowy program EU MAP, uwzględniający wyniki tych konsultacji, nie może zostać przyjęty przed 2021 r.

(4) W odniesieniu do okresu 2020-2021 należy zatem przyjąć przepisy dotyczące wykazu obowiązkowych połowów kontrolnych na morzu oraz progów, poniżej których państwa członkowskie nie są zobowiązane do gromadzenia danych, objętych obecnym programem EU MAP, na podstawie rozporządzenia (UE) 2017/1004.

(5) W związku z tym niniejszą decyzją ustanawia się, zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) 2017/1004, wykaz obowiązkowych połowów kontrolnych na morzu oraz progi, poniżej których państwa członkowskie nie są zobowiązane do gromadzenia danych na podstawie działalności w zakresie rybołówstwa i akwakultury lub do prowadzenia połów kontrolnych na morzu, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. b) i c) tego rozporządzenia. Szczegółowe warunki gromadzenia przez państwa członkowskie biologicznych, środowiskowych, technicznych i społeczno-gospodarczych danych oraz zarządzania nimi, zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. a) wspomnianego rozporządzenia, określono w decyzji delegowanej Komisji (UE) 2019/910 5 .

(6) Ze względu na pewność prawa należy uchylić decyzję wykonawczą (UE) 2016/1251.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Na potrzeby wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych i zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa na lata 2020-2021, w załączniku do niniejszej decyzji ustanowiono wykaz obowiązkowych połowów kontrolnych na morzu oraz progi, poniżej których państwa członkowskie nie mają obowiązku gromadzenia danych na podstawie działalności w zakresie rybołówstwa i akwakultury lub do prowadzenia połów kontrolnych na morzu, w odniesieniu do części wieloletniego programu unijnego, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. b) i c) rozporządzenia (UE) 2017/1004.

Artykuł  2

Decyzja wykonawcza (UE) 2016/1251 traci moc ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2020 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2020 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lutego 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

ROZDZIAŁ  I

Połowy kontrolne na morzu

Należy przeprowadzić przynajmniej wszystkie połowy kontrolne na morzu wymienione w tabeli w niniejszym załączniku (zastępującej tabelę 10 z decyzji wykonawczej (UE) 2016/1251), chyba że przegląd połowów kontrolnych prowadzi do wniosku, że połowy te nie są już odpowiednie do celów gromadzenia informacji na potrzeby oceny stanu stad i zarządzania rybołówstwem. W oparciu o te same kryteria oceny naukowej można do tej tabeli dodać nowe połowy kontrolne.

W planach prac, o których mowa w art. 21 rozporządzenia (UE) nr 508/2014, państwa członkowskie określają, jakie połowy kontrolne na morzu należy przeprowadzić, i są odpowiedzialne za te połowy.

Państwa członkowskie uczestniczące w międzynarodowych połowach kontrolnych muszą koordynować swoje działania w obrębie tego samego regionu morskiego.

W krajowych planach prac państwa członkowskie muszą zapewnić ciągłość w stosunku do wcześniejszych programów połowów kontrolnych.

Niniejszy rozdział zastępuje rozdział IV decyzji wykonawczej (UE) 2016/1251.

ROZDZIAŁ  II

Progi

1)
Niniejszy rozdział ma zastosowanie do rybołówstwa w Unii i zastępuje przepisy rozdziału V decyzji wykonawczej (UE) 2016/1251.
2)
Dane biologiczne nie muszą być gromadzone, jeśli w odniesieniu do danego stada lub gatunku:
a)
udział państwa członkowskiego w odpowiednich całkowitych dopuszczalnych połowach (TAC) wynosi mniej niż 10 % łącznego przydziału dla Unii; lub
b)
jeżeli nie przyjęto TAC - łączne wyładunki osobników z danego stada lub gatunku w przypadku danego państwa członkowskiego wynoszą mniej niż 10 % średnich łącznych wyładunków unijnych w ciągu ostatnich 3 lat, lub
c)
łączne roczne wyładunki danego gatunku w przypadku danego państwa członkowskiego są mniejsze niż 200 ton. W przypadku gatunków wymagających szczególnych środków zarządzania można - na szczeblu regionów morskich - określić niższy próg.

Jeżeli suma odpowiednich kwot kilku państw członkowskich, których udział w TAC wynosi mniej niż 10 %, jest wyższa niż 25 % udziału w TAC dla danego stada, próg 10 % przewidziany w lit. a) nie ma zastosowania, a państwa członkowskie zapewniają podział zadań na szczeblu regionalnym w celu zagwarantowania, że stado jest objęte pobieraniem próbek zgodnie z potrzebami użytkowników końcowych.

Progi nie mają zastosowania do dużych gatunków pelagicznych oraz gatunków anadromicznych i katadromicznych.

3)
Bez uszczerbku dla bardziej szczegółowych przepisów i postanowień związanych z międzynarodowymi zobowiązaniami w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem dane biologiczne nie muszą być gromadzone, jeżeli w przypadku danego eksploatowanego międzynarodowo stada, innego niż stada dużych gatunków pelagicznych lub gatunków masowo migrujących, udział UE wynosi mniej niż 10 %.
4)
Państwa członkowskie przekazują szacunki dotyczące połowów z dostępnych badań połowów rekreacyjnych, w tym z badań prowadzonych na podstawie ram gromadzenia danych lub uzyskanych w wyniku dodatkowego badania pilotażowego, w ciągu dwóch lat od daty wejścia w życie niniejszej decyzji. Badania te umożliwią dokonanie oceny wielkości połowów w ramach rybołówstwa rekreacyjnego w stosunku do połowów przemysłowych wszystkich gatunków w danym regionie morskim, w odniesieniu do których wymagane są szacunki dotyczące połowów rekreacyjnych w ramach niniejszego wieloletniego programu Unii. Program i zakres krajowych badań dotyczących połowów rekreacyjnych, w tym wszelkie progi gromadzenia danych, są następnie koordynowane na szczeblu regionów morskich i powinny być opracowane w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych.

Żadnego progu nie stosuje się do połowów rekreacyjnych stad objętych planami odnowy zasobów lub wieloletnimi planami zarządzania, takimi jak plany dotyczące dużych gatunków pelagicznych oraz gatunków daleko migrujących.

5)
Dane społeczne i ekonomiczne dotyczące akwakultury nie muszą być gromadzone, jeśli całkowita wielkość produkcji danego państwa członkowskiego jest niższa niż 1 % łącznej produkcji unijnej pod względem ilości i wartości. Nie ma potrzeby gromadzenia danych dotyczących akwakultury w odniesieniu do gatunków stanowiących mniej niż 10 % produkcji akwakultury danego państwa członkowskiego pod względem ilości i wartości. Ponadto państwa członkowskie, których całkowita produkcja wynosiła mniej niż 2,5 % łącznej unijnej produkcji akwakultury pod względem ilości i wartości, mogą ustalić metodę uproszczoną, taką jak badania pilotażowe, w celu ekstrapolacji danych wymaganych w odniesieniu do gatunków, na które przypada ponad 10 % produkcji akwakultury państw członkowskich pod względem ilości i wartości.

Dane referencyjne powinny stanowić najnowsze dane przedłożone przez dane państwo członkowskie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 762/2008 6  oraz odpowiednie dane opublikowane przez Eurostat.

6)
Dane środowiskowe dotyczące akwakultury nie muszą być gromadzone, jeśli całkowita wielkość produkcji akwakultury danego państwa członkowskiego jest niższa niż 2,5 % łącznej produkcji unijnej pod względem ilości i wartości.

Dane referencyjne powinny stanowić najnowsze dane przedłożone przez dane państwo członkowskie zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 762/2008 oraz odpowiednie dane opublikowane przez Eurostat.

7)
Uczestnictwo państwa członkowskiego (fizyczne lub finansowe) w połowach kontrolnych na morzu wymienionych w wykazie połowów kontrolnych w niniejszym załączniku nie jest obowiązkowe, jeżeli jego udział w ustalonym dla Unii TAC gatunków objętych połowami kontrolnymi nie przekracza progu 3 %. Jeżeli nie ustalono TAC, uczestnictwo państwa członkowskiego (fizyczne lub finansowe) w połowach kontrolnych na morzu nie jest obowiązkowe, jeżeli jego udział w łącznych unijnych wyładunkach osobników z danego stada lub gatunku w ostatnich trzech latach nie przekracza progu 3 %. Progi dla połowów wielogatunkowych i badań ekosystemu można ustalać na poziomie regionu morskiego.
8)
Nie naruszając przepisów pkt 2-7, w obrębie danego regionu morskiego państwa członkowskie mogą uzgodnić inne progi.
Wykaz połowów kontrolnych na morzu (1)
Nazwa połowów kontrolnychNazwa skróconaObszarOkresGłówne gatunki docelowe
Morze Bałtyckie
Baltic International Trawl SurveyBITS Q1 BITS Q4IIIaS, IIIb-d1. i 4. kwartałDorsz atlantycki i inne gatunki denne
Baltic International Acoustic Survey (Autumn)BIASIIIa, IIIb-dWrzesień-październikŚledź atlantycki i szprot
Gulf of Riga Acoustic Herring SurveyGRAHSIIId3. kwartałŚledź atlantycki
Sprat Acoustic SurveySPRASIIIdMajSzprot i śledź atlantycki
Rügen Herring Larvae SurveyRHLSIIIdMarzec-czerwiecŚledź atlantycki
Morze Północne i Wschodnia Arktyka (obszary ICES I i II)
International Bottom Trawl SurveyIBTS Q1 IBTS Q3IIIa, IV1. i 3. kwartałPlamiak, dorsz atlantycki, czarniak, śledź atlantycki, szprot, witlinek, makrela, okowiel
North Sea Beam Trawl SurveyBTSIVb, IVc, VIId3. kwartałGładzica, sola
Demersal Young Fish SurveyDYFSWybrzeża Morza Północnego3. i 4. kwartałGładzica, sola, krewetki
Sole Net SurveySNSIVb, IVc3. kwartałSola, gładzica
North Sea Sandeels SurveyNSSSIVa, IVb4. kwartałDobijakowate
International Ecosystem Survey in the Nordic SeasASHIIaMajŚledź atlantycki, błękitek
Redfish Survey in the Norwegian Sea and adjacent watersREDNORIISierpień-wrzesieńKarmazyny
Mackerel egg Survey (Triennial)NSMEGSIVMaj-lipiecMackerel egg production
Herring Larvae surveyIHLSIV, VIId1. i 3. kwartałŚledź atlantycki, larwy szprota
NS Herring Acoustic SurveyNHASIIIa, IV, VIaCzerwiec, lipiecŚledź atlantycki, szprot
Nephrops Tvsurvey (FU 3&4)NTV3&4IIIA2. i 3. kwartałHomarzec
Nephrops TVsurvey (FU 6)NTV6IVbWrzesieńHomarzec
Nephrops TVsurvey (FU 7)NTV7IVa2. lub 3. kwartałHomarzec
Nephrops TVsurvey (FU 8)NTV8IVb2. lub 3. kwartałHomarzec
Nephrops TVsurvey (FU 9)NTV9IVa2. lub 3. kwartałHomarzec
Północny Atlantyk (obszary ICES V-XIV oraz obszary NAFO)
International Redfish Trawl and Acoustic Survey (Biennial)REDTASVa, XII, XIV; podobszary NAFO 1-3Czerwiec/lipiecKarmazyny
Flemish Cap Groundfish surveyFCGS3MLipiecGatunki denne
Greenland Groundfish surveyGGSXIV, podobszar NAFO 1Październik/listopadDorsz atlantycki, karmazyny i inne gatunki denne
3LNO Groundfish surveyPLATUXANAFO 3LNO2. i 3. kwartałGatunki denne
Western IBTS 4th quarter (including Porcupine survey)IBTS Q4VIa, VII, VIII, IXa4. kwartałGatunki denne
Scottish Western IBTSIBTS Q1Via, VIIaMarzecDorszowate, śledź atlantycki, makrela
ISBCBTS SeptemberISBCBTSVIIa, f, gWrzesieńSola, gładzica
WCBTSVIIe BTSVIIePaździernikSola, gładzica, żabnica, złocica
Blue whiting surveyVI, VII1. i 2. kwartałBłękitek
International Mackerel and Horse Mackerel Egg Survey

(Triennial)

MEGSVIa, VII, VIII, IXaStyczeń-lipiecWytwarzanie ikry u makreli i ostroboka
Sardine, Anchovy Horse Mackerel Acoustic SurveyVIII, IXMarzec-kwiecień-majWskaźniki liczebności sardynki, sardeli europejskiej, makreli, ostroboka
Sardine DEPM (Triennial)Ville, IXa2. i 4. kwartałBiomasa stada tarłowego sardynki i zastosowanie CUFES
Spawning/Pre spawning Herring/Boarfish acoustic surveyVia, VIIa-gLipiec, wrzesień, listopad, marzec, styczeńŚledź atlantycki, szprot
Biomass of AnchovyBIOMANVIIIMajBiomasa stada tarłowego sardeli (DEP)
Nephrops UWTV survey (offshore)UWTV (FU 11-13)Via2. lub 3. kwartałHomarzec
Nephrops UWTV Irish SeaUWTV (FU 15)VilaSierpieńHomarzec
Nephrops UWTV survey Aran GroundsUWTV (FU 17)VllbCzerwiecHomarzec
Nephrops UWTV survey Celtic SeaUWTV (FU 20-22)VHg,h,jLipiecHomarzec
Nephrops Survey Offshore Portugal NepSUWTV (FU 28-29)IXaCzerwiecHomarzec
Morze Śródziemne i Morze Czarne
Pan-Mediterranean Acoustic Survey 0MEDIASGSA 1, 6, 7, 9, 10, 15, 16, 17, 18,20, 22Wiosna-lato (2.-3. kwartał)Małe gatunki pelagiczne
Bottom trawi survey in Black Sea,BTSBSGSA 29Wiosna-jesień (2., 3. i 4. kwartał)Skarp
Pelagie trawi survey in Black Sea,PTSBSGSA 29Wiosna-jesień (2., 3. i 4. kwartał)Szprot i witlinek
International bottom trawi survey in the Mediterranean 0,MEDITSGSA 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19,20, 22, 23, 25Wiosna-lato (2.-3. kwartał)Gatunki denne
(1) Wykaz połowów kontrolnych na morzu zastępuje tabelę 10 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/1251.
1 Dz.U. L 157 z 20.6.2017, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
3 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/1251 z dnia 12 lipca 2016 r. w sprawie przyjęcia wieloletniego unijnego programu gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa i akwakultury na lata 2017-2019 (Dz.U. L 207 z 1.8.2016, s. 113).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz.U. L 149 z 20.5.2014, s. 1).
5 Decyzja delegowana Komisji (UE) 2019/910 z dnia 13 marca 2019 r. ustanawiająca wieloletni program Unii dotyczący gromadzenia danych biologicznych, środowiskowych, technicznych i społeczno-ekonomicznych oraz zarządzania nimi w sektorze rybołówstwa i akwakultury (zob. s. 27 niniejszego Dziennika Urzędowego).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 762/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie statystyk w dziedzinie akwakultury, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 788/96 (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.