Decyzja 2000/299/WE ustanawiająca wstępną klasyfikację urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz związanych z nimi znaków identyfikacyjnych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2000.97.13

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 kwietnia 2000 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 kwietnia 2000 r.
ustanawiająca wstępną klasyfikację urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz związanych z nimi znaków identyfikacyjnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 938)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/299/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 kwietnia 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 1999/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności(1), w szczególności jej art. 4 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Państwa Członkowskie powiadamiają o uregulowanych prawnie interfejsach, aby można było ustalić ich równoważność.

(2) Wiadomo już, że niektóre interfejsy urządzeń radiowych są równoważne z punktu widzenia regulacji prawnych, należy tymczasowo ustanowić równoważność między takimi interfejsami do czasu powiadomienia o uregulowanych interfejsach.

(3) Biegli z Państw Członkowskich specjalizujący się w danym sektorze zbadali klasyfikację przepisów dotyczących interfejsów. Z badań tych wywnioskowano, że szeroka klasyfikacja i znakowanie nie leżałyby w interesie konsumenta ani organów nadzoru.

(4) Państwa Członkowskie nie powiadomiły jeszcze o interfejsach uregulowanych na swoich terytoriach.

(5) Niemniej jednak znanych jest wiele interfejsów, w szczególności tych uregulowanych wspólnymi rozporządzeniami technicznymi przyjętymi zgodnie z dyrektywą 98/13/WE.

(6) Należy zgrupować w jednej klasie urządzenia, które mogą zostać wprowadzone na rynek na całym obszarze Wspólnoty i które mogą być wprowadzane do użytku bez ograniczeń.

(7) Właściwe jest, aby takie urządzenia nosiły tylko znak CE.

(8) Jednakże w interesie konsumentów i organów nadzoru rynku leży, aby byli oni informowani poprzez znak identyfikacyjny klasy urządzeń, w przypadku gdy dochodzi do ograniczenia we wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku urządzeń radiowych.

(9) Wszelkie urządzenia, w przypadku których istnieją takie ograniczenia, mogą zostać tymczasowo zgrupowane w jedną klasę.

(10) Jednakże możliwe jest ustanowienie kolejnych klas po powiadomieniu przez Państwa Członkowskie o uregulowanych interfejsach.

(11) Dobrze byłoby zrezygnować ze szczegółowego opisywania w niniejszej decyzji klas w kategoriach rodzaju urządzeń. Z tego względu, po konsultacji ze Stałym Komitetem dyrektywy 1999/5/WE (Komitet ds. Oceny Zgodności Telekomunikacyjnej i Nadzoru Rynku TCAM), Komisja opublikuje i będzie uaktualniać w Internecie indykatywny i otwarty wykaz urządzeń, z podziałem na poszczególne klasy, stanowiący wytyczne dla producentów. Producentom zaleca się zasięganie opinii u organu notyfikowanego dla produktów, w stosunku do których takie wytyczne nie zostały jeszcze udostępnione.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu TCAM,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Artykuł  1
1.
Urządzenia radiowe i końcowe urządzenia telekomunikacyjne, które mogą być wprowadzane do obrotu i do użytku bez ograniczeń, będą stanowiły jedną klasę. Klasa ta zwana będzie "Klasą 1". Ta klasa urządzeń nie posiada przypisanego jej znaku identyfikacyjnego klasy urządzeń.
2.
Urządzenia radiowe, wobec którego Państwa Członkowskie stosują ograniczenia w oddawaniu do użytku, przewidziane w art. 7 ust. 2 dyrektywy 1999/5/WE, lub wobec którego Państwa Członkowskie stosują ograniczenia we wprowadzaniu do obrotu, przewidziane w art. 9 ust. 5 dyrektywy 1999/5/WE, będą stanowiły jedną klasę. Klasa ta zwana będzie "Klasą 2". Urządzeniu w ramach tej klasy przypisuje się następujący znak identyfikacyjny klasy urządzeń:

grafika

3.
Po konsultacjach z Komitetem ds. Oceny Zgodności Telekomunikacji i Nadzoru Rynku (TCAM) Komisja opublikuje i będzie uaktualniać indykatywny i otwarty wykaz urządzeń lub typów urządzeń objętych powyższymi klasami na stronie internetowej, zawierającej informacje dotyczące dyrektywy 1999/5/WE (http://europa.eu.int/comm/enterprise/rtte).
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 kwietnia 2000 r.

W imieniu Komisji
Erkki LIIKANEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 91 z 7.4.1999, str. 10.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.