Wspólnotowy katalog odmian roślin rolniczych - 28. pełne wydanie.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.302A.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 12 grudnia 2009 r.

WSPÓLNOTOWY KATALOG ODMIAN ROŚLIN ROLNICZYCH

28. pełne wydanie

(2009/C 302 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 12 grudnia 2009 r.)

LEGENDA

1. Wspólny katalog odmian gatunków roślin rolniczych jest publikowany zgodnie z postanowieniami art. 17 dyrektywy Rady 2002/53/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie wspólnego katalogu odmian roślin rolniczych(1).

W związku z wejściem w życie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wspólny katalog obejmuje również odmiany z krajów EFTA spełniające wymogi tego porozumienia(2).

Zgodnie z Umową między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi wspólny katalog obejmuje także dopuszczone w Szwajcarii odmiany gatunków spełniające wymogi Umowy(3).

Niniejszy katalog zawiera wszystkie odmiany, których materiał siewny, stosownie do art. 16 wyżej wymienionej dyrektywy, nie jest przedmiotem - w EOG - ograniczeń w obrocie odnoszących się do odmiany, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w art. 16 ust. 2 i art. 18 wyżej wymienionej dyrektywy.

2. Wspólny katalog odmian gatunków roślin rolniczych został opublikowany po raz pierwszy dnia 21 lipca 1975 r.(4). Niniejsze 28. pełne wydanie katalogu zastępuje 27. pełne wydanie(5). Zestawiono w nim odmiany, które od dnia 6 listopada 2009 r. najpóźniej(6) nie są już przedmiotem ograniczeń w obrocie, odnoszących się do odmiany,

3. Katalog podzielony jest według gatunków objętych dyrektywą. W obrębie każdego gatunku lub - gdzie dotyczy - podgatunku wyszczególnia on odmiany w porządku alfabetycznym przyjętych dla nich nazw odmian. Są to:

a) nazwy, pod którymi odmiana jest oficjalnie zarejestrowana w państwach członkowskich lub państwie EFTA; zgodnie z art. 9 ust. 2 dyrektywy 2002/53/WE nowe odmiany mogą zostać zarejestrowane w państwie członkowskim lub państwie EFTA wyłącznie pod jedną nazwą. Ta sama odmiana może zostać zarejestrowana w innym państwie członkowskim lub państwie EFTA pod inną nazwą tylko w uzasadnionych przypadkach;

b) inne nazwy, pod którymi materiał siewny odmiany nadal znajduje się w obrocie (stare odmiany).

Dla ułatwienia, gdy materiał siewny jednej odmiany jest wprowadzany do obrotu pod kilkoma nazwami, została wybrana jedna nazwa formalna. Z reguły nazwa ta jest oficjalną nazwą nadaną odmianie w pierwszym znanym kraju rejestrującym. Wszystkie szczegóły dotyczące odmiany zostały umieszczone pod tą nazwą.

Dla innych nazw odmian przy odpowiedniej nazwie formalnej została umieszczona adnotacja.

4. Katalog zawiera cztery kolumny:

– kolumna 1: "Odmiana",

– kolumna 2: "Kraj rejestrujący należący do UE",

– kolumna 3: "Kraj rejestrujący EFTA",

– kolumna 4: "Uwagi".

Kolumna 1 zestawia wszystkie nazwy odmian w porządku alfabetycznym.

Dla nazw formalnych informacje odnoszące się do odmian są podane w czterech kolumnach w sposób wyjaśniony w ust. 5.

Dla innych nazw w kolumnie 4 umieszczona jest adnotacja do nazwy formalnej, jak pokazano na następującym przykładzie:

BETA VULGARIS L.

1234
Matura= Matador

5. W przypadku nazw formalnych następujące informacje odnoszące się do odmiany przedstawiono w czterech kolumnach:

5.1. Kolumna 1

Bezpośrednio pod nazwą formalną zostały powtórzone (w porządku alfabetycznym) i poprzedzone myślnikiem inne nazwy tej odmiany, pod którymi oficjalnie zarejestrowano ją w państwach członkowskich lub państwie EFTA; podano tylko jedną na kraj rejestrujący.

Dla nazw odmian nieuwzględnionych zob. pkt 5.3.

5.2. Kolumny 2 i 3

– Gwiazdka pojawia się przed skrótem każdego państwa członkowskiego lub państwa EFTA posiadającego oficjalnie zarejestrowaną odmianę.

– Gdy rejestracja opierała się wyłącznie na kryteriach odrębności, wyrównania i trwałości oraz pod warunkiem, że odnośna odmiana była zarejestrowana w innym państwie członkowskim lub państwie EFTA z wymogiem wartości gospodarczej, gwiazdka pojawia się w nawiasie.

– W większości przypadków za skrótem państwa występuje liczba. Liczba ta określa podmiot odpowiedzialny za zachowanie odmiany w kraju rejestrującym. Nazwy podmiotów odpowiadających tym liczbom umieszczono w załączniku zatytułowanym "Wykaz podmiotów odpowiedzialnych za zachowanie odmian oraz instytucji posiadających wykaz tych podmiotów".

– Jeśli "x" zastępuje tę liczbę, oznacza to, że istnieje kilka podmiotów uważanych za odpowiedzialne za zachowanie odmiany w kraju rejestrującym. Ich nazwy można uzyskać od instytucji wskazanej w wykazie dla odpowiedniego państwa członkowskiego lub państwa EFTA.

– Gdy liczba lub "x" są podkreślone, oznacza to, że odnośne podmioty są także odpowiedzialne za zachowanie odmiany w innych krajach rejestrujących, dla których gwiazdka pojawia się bez liczby lub "x".

– Wyżej wspomniane przypisy zostały podane w wierszu odpowiadającym nazwie, pod którą odmiana została oficjalnie zarejestrowana w odnośnym państwie członkowskim lub państwie EFTA (zob. pkt. 5.1).

5.3. Kolumna 4

W kolumnie tej zostały podane następujące informacje:

– ploidalność odmiany zaznaczono odpowiednio literą "D" (diploid), "P" (poliploid lub triploid) lub "T " (tetraploid);

– ploidalność zarówno komponentów matecznych, jak i zapylaczy w produkcji nasiennej buraka cukrowego i pastewnego ustalono następująco:

1. 2 n diploid bez męskiej sterylności

2. 2 n × 2 n diploid męskosterylny x zapylacz diploidalny

3. 4 n × 2 n tetraploid męskosterylny x zapylacz diploidalny

4. 2 n × 4 n diploid męskosterylny x zapylacz tetraploidalny

5. 2 n × (2 n + 4 n) diploid męskosterylny x zapylacz anizoploidalny

6. 4 n tetraploid bez męskiej sterylności

7. 2 n + 4 n anizoploid; (diploid bez męskiej sterylności + tetraploid bez męskiej sterylności)

– odmiany jednokiełkowe i wielokiełkowe są oznaczone odpowiednio literą "m" i "M",

– odmiany mieszańcowe są oznaczone literą "H",

– nazwy nieuwzględnione w pkt 5.1 zostały podane w porządku alfabetycznym, a za nimi umieszczono skrót dla państwa członkowskiego lub państwa EFTA, w którym ta nazwa jest używana,

– nazwa dłużej niedozwolona zgodnie z postanowieniami pkt 3 lub która została skorygowana, lecz była wyszczególniona w poprzednim wydaniu katalogu, została podana tylko dla informacji, poprzedzona skrótem "ant.",

– autoryzacje zakazujące obrót materiałem siewnym danej odmiany (patrz art. 16 ust. 2 lub art. 18 dyrektywy) są oznaczone skrótem "ex", za którym podano skrót państwa członkowskiego lub państwa EFTA oraz datę autoryzacji; jeżeli ta autoryzacja jest ograniczająca, pojawiają się litery "lim.",

– gdy odmiana została skreślona z katalogu oraz okres dla kwalifikacji i obrotu materiałem siewnym dozwolony jest zgodnie z art. 15 ust. 2 dyrektywy 2002/53/WE, czas trwania tego okresu powinien być określony poprzez datę wygaśnięcia, poprzedzoną literą "f ".

Inne informacje są po dawane na bieżąco w spisie przypisów.

______

(1) Dz.U. L 193 z 20.7.2002, s. 1.

(2) Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, 1992.

(3) Dz.U. L 114 z 30.4.2002, s. 132. Zmiany wprowadzające wspólny katalog odmian gatunków roślin rolniczych zostały opublikowane w Dz.U. L 136, z 30.5.2009, s. 2.

(4) Dz.U. C 164 z 21.7.1975, s. 1.

(5) Dz.U. C 297 A z 20.11.2008, s. 1.

(6) 7. suplement do 27. pełnego wydania (Dz.U. C 264 A z 6.11.2009, s. 1).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

I. Buraki

grafika

II. Rośliny pastewne

grafika

III. Rośliny oleiste i włókniste

grafika

IV. Rośliny zbożowe

grafika

V. Ziemniaki

grafika

Wykaz podmiotów odpowiedzialnych za zachowanie odmian oraz instytucja posiadająca listę tych podmiotów

grafika

Dane osobowe dotyczące punktów kontaktowych w państwach członkowskich i krajach EFTA/EOG przetwarza się zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(1).

______

(1) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.