Wspólne zgromadzenie parlamentarne Umowy o partnerstwie zawartej pomiędzy członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony - Protokół posiedzenia z poniedziałku 7 grudnia 2015 r.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.179.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 maja 2016 r.

WSPÓLNE ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE UMOWY O PARTNERSTWIE ZAWARTEJ POMIĘDZY CZŁONKAMI GRUPY PAŃSTW AFRYKI, KARAIBÓW I PACYFIKU (AKP), Z JEDNEJ STRONY, A UNIĄ EUROPEJSKĄ I JEJ PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI, Z DRUGIEJ STRONY
PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z PONIEDZIAŁKU 7 GRUDNIA 2015 R.

(2016/C 179/01)

(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2016 r.)

Spis treści Strona

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Akredytacja przedstawicieli pozaparlamentarnych

1. Przyjęcie porządku dziennego (AP101.966)

2. Zatwierdzenie protokołu ostatniego posiedzenia 29. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz.U. C 391 z 24.11.2015)

3. Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium w dniu 7 grudnia 2015 r.

4. Stan demokracji w UE i w krajach AKP

5. Czterdzieści lat partnerstwa: ocena wpływu na handel i rozwój w państwach AKP i perspektywy trwałych stosunków między państwami AKP a Unią Europejską

6. Zagadnienie pilne nr 2: Sytuacja po wyborach w Burund

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z PONIEDZIAŁKU 7 GRUDNIA 2015 r.

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, Fitz A. Jackson, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, i Mars di Bartolomeo, przewodniczący luksemburskiej Izby Deputowanych (Luksemburg, prezydencja Unii Europejskiej).

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.00 i wznowione o godz. 15.05)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący ogłosił, że lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski, zostanie załączona do protokołu.

Akredytacja przedstawicieli pozaparlamentarnych

Współprzewodniczący ogłosił, że wpłynęła lista wniosków o akredytację przedstawicieli pozaparlamentarnych zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy z Kotonu i art. 1 ust. 2 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego. Obecność tych przedstawicieli zostanie odnotowana, a ich nazwiska znajdą się w załączniku do protokołu.

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP101.966)

Głos zabrali: Współprzewodniczący F.A. Jackson i współprzewodniczący L. Michel. Przyjęto porządek dzienny w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołu ostatniego posiedzenia 29. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz.U. C 391 z 24.11.2015)

Protokół został zatwierdzony.

3.
Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium w dniu 7 grudnia 2015 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z dnia 7 grudnia 2015 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Stałe komisje sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja Spraw Politycznych: Ograniczenia konstytucyjne dotyczące kadencji prezydenta

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu: Wpływ nielegalnych przepływów finansowych na finansowanie rozwoju

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska: Wyzwania dla rolnictwa rodzinnego i produkcji rolnej na małą skalę w państwach AKP

b)
31. sesja Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2016 r. w Afryce Południowej.
c)
32. sesja Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego odbędzie się w Afryce Środkowej.

Współprzewodniczący ogłosił następujące terminy:

-
w odniesieniu do poprawek do rezolucji kompromisowych oraz innych pilnych rezolucji poddanych pod głosowanie: wtorek dnia 8 grudnia godz. 12.00,
-
w odniesieniu do wniosków dotyczących sposobów głosowania: środa 9 grudnia godz. 10.00, na piśmie. Głos zabrał: João Ferreira w sprawie braku tłumaczenia ustnego na język portugalski. Współprzewodniczący przypomniał obowiązujące zasady.
4.
Stan demokracji w UE i w krajach AKP

Debata z udziałem Yves'a Leterme'a, sekretarza generalnego Międzynarodowego Instytutu Demokracji i Pomocy Wyborczej (International IDEA)

Yves Leterme, sekretarz generalny Międzynarodowego Instytutu Demokracji i Pomocy Wyborczej, przedstawił prezentację na temat stanu demokracji w UE i w krajach AKP.

Głos zabrali: Adjedoue Weidou (Czad), Davor Ivo Stier, Maria Arena, Younoussa Tondy (Niger), Ana Rita Geremias Sithole (Mozambik), João Ferreira, Ahamada Soukouna (Mali), Sonny Ogbuoji (Nigeria), Ignazio Corrao, Michael Gahler, Enrique Guerrero Salom, Jo Leinen, Michela Giuffrida, Mariya Gabriel oraz Louis Michel.

Yves Leterme podkreślił, że International IDEA używa pojęcia demokracji w najszerszym znaczeniu, wskazując jednocześnie, że nie ma jednego modelu demokracji. Rządy mogą wspierać demokrację i angażować się w nią, ale nie mogą jej eksportować do innych krajów. System demokratyczny opiera się na sprawowaniu kontroli przez obywateli i na zasadzie równości wszystkich obywateli w korzystaniu z przysługujących im uprawnień kontrolnych. W przypadku celu zrównoważonego rozwoju nr 16, który promuje instytucje demokratyczne jako narzędzie pokoju, istotne jest określenie konkretnych wskaźników.

Członkowie podkreślili, że nawet jeśli wartości demokratyczne są niekiedy różnie interpretowane w poszczególnych krajach, to są one w istocie uniwersalne. Poruszone kwestie obejmowały również kryzys w relacjach między przywódcami politycznymi a społeczeństwem spowodowany niezdolnością partii politycznych do dostosowania się do zmieniających się uwarunkowań globalnych, rosnące zapotrzebowanie ze strony społeczeństwa na zwiększenie udziału politycznego i stale przyśpieszający rozwoju technologii.

5.
Czterdzieści lat partnerstwa: ocena wpływu na handel i rozwój w państwach AKP i perspektywy trwałych stosunków między państwami AKP a Unią Europejską

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współsprawozdawcy: Jacob Oulanyah (Uganda) i David Martin

Sanjay Tanna (Uganda) (w zastępstwie Jacoba Oulanyaha) i Enrique Guerrero Salom (w zastępstwie Davida Martina) przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Theodor Dumitru Stolojan, Norbert Neuser, Younoussa tondy (Niger), Netty Baldeh (Gambia), Daniel K. Shumba (Zimbabwe), Javier Nart, João Ferreira, Maria Heubuch, Laura Ferrara, Ousmane Kaba (Gwinea), Teshome Toga (Etiopia), Maurice Ponga, Michael Gahler, Erja Askola (Komisja Europejska).

Osiągnięto szerokie porozumienie co do ogólnie pozytywnej oceny partnerstwa AKP-UE, ale również co do konieczności dostosowania się do nowych warunków i skuteczniejszego zwalczania ubóstwa i stymulowania wzrostu, inwestycji, zróżnicowania i poprawy dostępu krajów AKP do rynku UE i rynku światowego. Co do wpływu na handel i rozwój umów o partnerstwie gospodarczym opinie były bardziej zróżnicowane; niektórzy członkowie podkreślali możliwości otwierane przez te umowy, a inni krytykowali je za to, że są bardziej ukierunkowane na handel niż na rozwój.

Sanjay Tanna (Uganda) i Enrique Guerrero Salom podsumowali debatę.

6.
Zagadnienie pilne nr 2: Sytuacja po wyborach w Burundi

Głos zabrali: Erminia Norarangelo (Europejska Służba Działań Zewnętrznych), Netty Baldeh (Gambia), Louis Michel, Lidia Senra Rodríguez, Maria Arena, Tulia Ackson (Tanzania), Veikko Nekundi (Namibia), Teshome Toga (Etiopia), Maria Heubuch, Ignazio Corrao, Anicet Niyongabo (Burundi), Mariya Gabriel, Kashetu Kyenge, Maurice Ponga, Bogdan Brunon Wenta i Joachim Zeller.

Zarysował się wyraźny podział między członkami z PE a członkami z AKP w kwestii opinii na temat powyborczej sytuacji w Burundi, głównie co do sposobu interpretowania porozumienia z Aruszy w sprawie pokoju i pojednania w Burundi w zakresie obliczania liczby odbytych kadencji prezydenta Burundi. Podczas gdy członkowie z PE byli zdania, że doszło do naruszenia porozumienia z Aruszy, to członkowie z AKP uznali, że zarówno sądy Burundi, jak i Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej orzekły na korzyść rządu Burundi. Zaistniała również różnica zdań co do decyzji UE o rozpoczęciu konsultacji z rządem Burundi na podstawie art. 96 umowy z Kotonu.

Niektórzy członkowie potępili także ostatnie brutalne ataki i rosnącą liczbę przypadków naruszania i łamania praw człowieka, w tym zabójstw, egzekucji pozasądowych, naruszania integralności cielesnej osób, aktów tortur i innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania, arbitralnych aresztowań i nielegalnych zatrzymań, jak również naruszeń wolności prasy i słowa oraz powszechnej bezkarności.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.15)

Fitz A. JACKSONPatrick I. GOMES i
Louis MICHELLuis Marco AGUIRIANO NALDA
WspółprzewodniczącyWspółsekretarze generalni

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.