Decyzja 98/701/WSiSW w sprawie wspólnych norm odnoszących się do wypełniania ujednoliconego wzoru dokumentów pobytowych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1998.333.8

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 grudnia 1998 r.

DECYZJA RADY
z dnia 3 grudnia 1998 r.
w sprawie wspólnych norm odnoszących się do wypełniania ujednoliconego wzoru dokumentów pobytowych

(98/701/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 9 grudnia 1998 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne działanie 97/11/WSiSW z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczące ujednoliconego wzoru dokumentów pobytowych (1), w szczególności jego art. 2 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

konieczne jest uchwalenie wspólnych norm dotyczących wypełniania wymienionych formularzy, w celu zapewnienia ich jednolitego charakteru;

niniejsza decyzja nie narusza kompetencji Państw Członkowskich w odniesieniu do uznania Państw i jednostek terytorialnych, jak również paszportów i dokumentów podróży wystawionych przez te Państwa lub jednostki; kody przydzielone w dodatku do niniejszej decyzji mają charakter czysto administracyjny i nie naruszają oznaczeń narodowości rezydentów państw trzecich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ujednolicone wzory dokumentów pobytowych wypełniane są zgodnie z procedurami zawartymi w Załączniku.

Artykuł  2

Rada przeprowadzi, co najmniej raz w roku, kontrolę procedur i kodów zawartych w Załączniku i dodatku, w celu ich dostosowania.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 grudnia 1998 r.

W imieniu Rady
K. SCHLÖGL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 7 z 10.1.1997, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 

I. PROCEDURY DLA WYPEŁNIANIA NAKLEJEK O UJEDNOLICONYM WZORZE DOTYCZĄCYCH WSPÓLNEGO OBSZARU ODNIESIENIA DOKUMENTÓW POBYTOWYCH.

Przyjęty format naklejki to ID2 (odpowiadający rozmiarom karty typu ID 2 (ISO 7810)).

Format obejmuje osiem miejsc, które mają być wypełnione zgodnie ze specyfikacjami technicznymi, gdzie stosowne, w następujący sposób:

1. Numer zezwolenia

W tym miejscu powinien znajdować się numer dokumentu (chroniony specjalnymi znakami zabezpieczającymi i poprzedzony kodem literowym), zgodnie z częścią pierwszą ust. 3.7 (pierwsza(-e) litera(-y), jak wyszczególniono w ust. 3.2) specyfikacji technicznych.

2. Imię i nazwisko

Nazwisko/nazwiska i imię/imiona wpisuje się w kolejności. Nazwisko/nazwiska i imię/imiona w dokumencie, do którego załączona jest naklejka muszą być dokładnie takie same jak na naklejce.

3. Miejsce na wpis "Ważny do..."

W tym miejscu powinna być umieszczona odpowiednia data terminu ważności lub, jeśli konieczne, słowo lub kod wskazujący na nieograniczony okres ważności.

Państwa Członkowskie dostarczają Sekretariatowi Generalnemu Rady wszelkie słowa lub kody określone w poprzednim akapicie, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy do przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista taka może być także używana jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

W przypadku gdy umieszczona jest data ważności, musi ona być wprowadzona w postaci trzech dwucyfrowych grup w następującym porządku: dwie cyfry oznaczające dzień, dwie oznaczające miesiąc i dwie oznaczające rok, wszystkie grupy oddzielone myślnikiem, pierwszą cyfrą powinna być cyfra "0", jeśli liczba jest mniejsza niż "10" (np. 15-01-96: 15 stycznia 1996).

4. Miejsce/data wystawienia

W tym miejscu podaje się miejsce i datę wystawienia dokumentów pobytowych.

Data wystawienia powinna być wpisana przy pomocy trzech dwucyfrowych grup w porządku przedstawionym w ust. 3 akapicie trzecim.

5. Rodzaj zezwolenia

Określony jest tu rodzaj dokumentu pobytowego wydanego przez Państwo Członkowskie obywatelowi państwa trzeciego.

Miejsce to nie powinno być zharmonizowane z powodu różnic istniejących w prawie Państw Członkowskich. Jednakże Państwa Członkowskie dostarczą Sekretariatowi Generalnemu Rady różne oznakowania, które są umieszczane w tym miejscu, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy do przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista ta może być także użyta jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

6. Uwagi

Państwa Członkowskie mogą wprowadzić w tym miejscu informacje i uwagi dla użytku krajowego, które są wymagane przez przepisy krajowe dotyczące obywateli państw trzecich, łącznie z informacjami odnośnie do pozwolenia na pracę i numeru paszportu.

Państwa Członkowskie przedłożą Sekretariatowi Generalnemu Rady różne stałe oznaczenia, które są umieszczane w tym miejscu, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy do przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista taka może być także użyta jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

7. Data/podpis/zezwolenie

Gdzie konieczne, władze wystawiające zezwolenie mogą dodać tu swój podpis i swoją pieczęć i/lub zażądać podpisu posiadacza.

Jeżeli miejsce to jest wykorzystane, data powinna być wprowadzona przy użyciu trzech dwucyfrowych grup w porządku określonym w ust. 3 akapicie trzecim.

W przypadku gdy prawo lub zwyczaje Państw Członkowskich wymagają umieszczenia pieczęci urzędu wystawiającego zezwolenie, powinna ona być umieszczona w prostokącie wyznaczonym przez prawą krawędź naklejki, a po lewej stronie przez miejsce "Uwagi", na górze przez godło Państwa Członkowskiego, a na dole przez miejsce odczytu maszynowego.

Jest również pożądane, aby pieczęć miała kształt prostokąta o wysokości 1 cm i szerokości 2,5 cm ukazującego nazwę władzy wystawiającej dokument pobytowy, podpis i/lub datę. Podpis i/lub data powinny być obramowane z każdej strony przez trzy równoległe linie poziome, środkowa linia powinna być o połowę krótsza od pozostałych dwóch.

8. Miejsce odczytu maszynowego

Miejsce zarezerwowane do odczytu maszynowego (włączając kody wskazujące obywatelstwo lub inny status) powinno być wypełnione zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), jak określono w specyfikacji technicznej. W drugiej linii powinien być umieszczony numer zezwolenia lub numer paszportu. Trzy kody odnoszące się do narodowości, lub statusu posiadacza zezwolenia powinny być naniesione zgodnie z listą znajdującą się w dodatku.

Państwa Członkowskie powiadomią Sekretariat Generalny Rady, czy zamierzają one notować numer paszportu lub numer zezwolenia. Sekretariat przekaże tę informację wszystkim Państwom Członkowskim.

II. PROCEDURY DLA WYPEŁNIANIA SAMODZIELNEGO DOKUMENTU O UJEDNOLICONYM WZORZE DOTYCZĄCEGO WSPÓLNEGO OBSZARU ODNIESIENIA DOKUMENTU POBYTOWEGO.

Przyjęty format samodzielnego dokumentu to ID1 lub ID2 zgodnie ze standardami ISO 7810.1995. Oba formaty obejmują 12 pól, które mają być wypełnione zgodnie ze specyfikacjami technicznymi gdzie stosowne.

A. PRZÓD

1. Numer zezwolenia

W tym miejscu pojawia się numer dokumentu poprzedzony kodem literowym zgodnym z częścią 2 ust. 3.2 (pierwsza/e litera/y jak wyszczególniono w części I ust. 3.2) specyfikacji technicznych.

2. Imię i nazwisko

Nazwisko/nazwiska i imię/imiona wpisuje się w kolejności.

3. Miejsce na wpis "Ważny do..."

W tym miejscu umieszczona jest właściwa data terminu ważności lub, jeśli konieczne, słowo lub kod wskazujący na nieograniczony okres ważności.

Państwa Członkowskie dostarczą Sekretariatowi Generalnemu Rady wszelkie słowa lub kody określone we wcześniejszych akapitach, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy w celu przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista taka może być także używana jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

W przypadku gdy umieszczona jest data ważności, musi ona być wprowadzona w postaci trzech dwucyfrowych grup w następującym porządku: dwie cyfry oznaczające dzień, dwie oznaczające miesiąc i dwie oznaczające rok, wszystkie grupy oddzielone myślnikiem, pierwszą cyfrą powinna być cyfra "0", jeśli liczba jest mniejsza niż "10" (np. 15-01-96: dnia 15 stycznia 1996).

4. Miejsce/data wystawienia

W tym miejscu podaje się miejsce i datę wystawienia dokumentu pobytowego.

Data wystawienia powinna być wpisana przy pomocy trzech dwucyfrowych grup w porządku przedstawionym w ust. 3 akapicie trzecim.

5. Rodzaj zezwolenia

Określony jest tu rodzaj dokumentu pobytowego wydanego przez Państwo Członkowskie obywatelowi państwa trzeciego.

Miejsce to nie powinno być zharmonizowane z powodu różnic istniejących w prawie Państw Członkowskich. Jednakże Państwa Członkowskie dostarczą Sekretariatowi Generalnemu Rady stałe różne oznakowania, które są umieszczane w tym miejscu, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy w celu przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista taka może być także użyta jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

6. Uwagi

Państwa Członkowskie mogą wprowadzić w tym miejscu informacje i uwagi dla użytku krajowego, które są wymagane przez przepisy krajowe dotyczące obywateli państw trzecich, łącznie z informacjami odnośnie do pozwolenia na pracę i numeru paszportu.

Państwa Członkowskie przedłożą Sekretariatowi Generalnemu Rady różne stałe oznaczenia, które są umieszczane w tym miejscu, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy w celu przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista taka może być także użyta jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

7. Data/podpis/zezwolenie

Gdzie konieczne, władze wystawiające zezwolenie mogą dodać tu swój podpis i swoją pieczęć i/lub zażądać podpisu posiadacza.

Jeśli miejsce to jest wykorzystywane, data powinna być wprowadzona przy użyciu trzech dwucyfrowych grup w porządku określonym w ust. 3 akapicie trzecim.

W przypadku gdy prawo lub zwyczaje Państw Członkowskich wymagają umieszczenia pieczęci urzędu wystawiającego zezwolenie, powinna ona być umieszczona w prostokącie wyznaczonym przez prawą krawędź właściwego dokumentu, a po lewej stronie przez miejsce "Uwagi", na górze przez godło Państwa Członkowskiego a na dole przez dolny obszar karty w formacie ID-1 lub przez miejsce odczytu maszynowego w formacie ID-2.

Jest również pożądane, aby pieczęć miała kształt prostokąta (1) o wysokości 1 cm i szerokości 2,5 cm ukazującego nazwę władzy wystawiającej dokument pobytowy, podpis i/lub datę. Podpis i/lub data powinny być obramowane z każdej strony przez trzy równoległe linie poziome, środkowa linia powinna być o połowę krótsza od pozostałych dwóch.

B. TYŁ

W przypadku samodzielnego dokumentu, na odwrocie powinny pojawić się następujące dodatkowe informacje.

8. Data i miejsce urodzenia

Informacja o miejscu i dacie urodzenia posiadacza dokumentu pobytowego powinna być umieszczona w tym miejscu.

Miejsce urodzenia powinno obejmować nazwę miasta, jeśli jest znana, jak również państwa, w którym urodził się posiadacz zezwolenia. Informacja o kraju urodzenia musi być podana, ponieważ obywatelstwo posiadacza zezwolenia może różnić się od kraju jego urodzenia.

Data urodzenia powinna być wpisana w postaci trzech dwucyfrowych grup w porządku przedstawionym w ust. 3 akapicie trzecim.

9. Obywatelstwo

W tym miejscu wpisuje się obywatelstwo lub inny status posiadacza zezwolenia.

Informacja o obywatelstwie powinna być nawiązaniem do państwa, którego osoba ta jest obywatelem lub nawiązaniem do każdego innego statusu, np. Kolumbia.

10. Płeć

W tym miejscu powinna zostać podana płeć posiadacza dokumentu pobytowego, umieszczona w miejscu odczytu maszynowego, zgodnie ze standardami ICAO.

Państwa Członkowskie przekażą Sekretariatowi Generalnemu Rady różne stałe oznaczenia, które są umieszczane w tym miejscu, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy w celu przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista może być także użyta jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

11. Uwagi

Państwa Członkowskie mogą wprowadzić w tym miejscu informacje i uwagi dla użytku krajowego, które są wymagane przez przepisy krajowe dotyczące obywateli państw trzecich, np. adres posiadacza zezwolenia.

Państwa Członkowskie przedłożą Sekretariatowi Generalnemu Rady różne stałe oznaczenia, które są umieszczane w tym miejscu, aby umożliwić Sekretariatowi sporządzenie listy w celu przekazania wszystkim Państwom Członkowskim. Lista taka może być także użyta jako dodatkowy środek do wykrywania fałszerstw.

12. Miejsce odczytu maszynowego

(w przypadku dokumentu w formacie ID-1 na tylnej, w przypadku dokumentu ID-2 na przedniej stronie)

Miejsce zarezerwowane do odczytu maszynowego (włączając kody wskazujące obywatelstwo lub inny status) powinno być wypełnione zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), jak określone w specyfikacji technicznej. Trzy kody odnoszące się do narodowości, lub statusu posiadacza zezwolenie powinny być naniesione zgodnie z listą znajdującą się w dodatku.

______

(1) Dla formatu ID-1 wymiary te należy podzielić na pół.

DODATEK 

Lista kodów do wprowadzania narodowości lub statusu posiadacza dokumentu pobytowego w miejscu odczytu maszynowego

PaństwoKod
EUROPA
AlbaniaALB
AndoraAND
ArmeniaARM
AzerbejdżanAZE
BiałoruśBLR
Bośnia i HercegowinaBIH
BułgariaBGR
ChorwacjaHRV
CyprCYP
EstoniaEST
Federacja RosyjskaRUS
Gruzja GEO
Jugosławia, Federalna RepublikaYUG
LitwaLTU
ŁotwaLVA
Macedonia (była republika Jugosławii)FRM
MaltaMLT
Mołdawia, RepublikaMDA
MonakoMCO
Państwo WatykanVAT
PolskaPOL
Republika CzeskaCZE
RumuniaROM
San MarinoSMR
SłowacjaSVK
SłoweniaSVN
SzwajcariaCHE
TurcjaTUR
UkrainaUKR
WęgryHUN
AFRYKA
AlgieriaDZA
AngolaAGO
BeninBEN
BotswanaBWA
Burkina FasoBFA
BurundiBDI
CzadTCD
Demokratyczna Republika KongaCOD
DżibutiDJI
EgiptEGY
ErytreaERI
EtiopiaETH
GabonGAB
GambiaGMB
GhanaGHA
GwineaGIN
Gwinea RównikowaGNQ
Gwinea-BissauGNB
KamerunCMR
KeniaKEN
KomoryCOM
KongoCOG
LesotoLSO
LiberiaLBR
Libijsko-Arabska DżamahirijaLBY
MadagaskarMDG
MalawiMWI
MaliMLI
MarokoMAR
MauretaniaMRT
MauritiusMUS
MozambikMOZ
NamibiaNAM
NigerNER
NigeriaNGA
Republika Południowej AfrykiZAF
Republika Środkowo-AfrykańskaCAF
Republika Zielonego PrzylądkaCPV
RuandaRWA
SenegalSEN
SeszeleSYC
Sierra LeoneSLE
SomaliaSOM
SuaziSWZ
SudanSDN
Tanzania, Zjednoczona RepublikaTZA
TogoTGO
TunezjaTUN
UgandaUGA
Wybrzeże Kości SłoniowejCIV
Wyspy Świętego Tomasza i KsiążęcaSTP
ZambiaZMB
ZimbabweZWE
AMERYKA
Antigua i BarbudaATG
ArgentynaARG
BahamyBHS
BarbadosBRB
BelizeBLZ
BoliwiaBOL
BrazyliaBRA
ChileCHL
DominikaDMA
EkwadorECU
GrenadaGRD
GujanaGUY
GwatemalaGTM
HaitiHTI
HondurasHND
JamajkaJAM
KanadaCAN
KolumbiaCOL
KostarykaCRI
KubaCUB
MeksykMEX
NikaraguaNIC
PanamaPAN
ParagwajPRY
PeruPER
Republika DominikanyDOM
Saint Kitts i NevisKNA
Saint LuciaLCA
Saint Vincent i GrenadinesVCT
SalwadorSLV
Stany Zjednoczone AmerykiUSA
SurinamSUR
Trynidad i TobagoTTO
UrugwajURY
WenezuelaVEN
AZJA
AfganistanAFG
Arabia SaudyjskaSAU
BahrajnBHR
BangladeszBGD
BhutanBTN
BirmaMMR
Brunei DarussalamBRN
ChinyCHN(1)
FilipinyPHA
IndieIND
IndonezjaIDN
IrakIRQ
Iran (Islamska Republika)IRN
IzraelISR
JaponiaJPN
JemenYEM
JordaniaJOR
KambodżaKHM
KatarQAT
KazachstanKAZ
KirgistanKGZ
Korea, Republika KOR
Koreańska Republika Ludowo-DemokratycznaPRK
KuwejtKWT
Laotańska Republika Ludowo-DemokratycznaLAO
LibanLBN
MalediwyMDV
MalezjaMYS
MongoliaMNG
NepalNPL
OmanOMN
PakistanPAK
Palestyna*
SingapurSGP
Sri LankaLKA
Syryjska Republika ArabskaSYR
TadżykistanTJK
TajlandiaTHA
TurkmenistanTKM
UzbekistanUZB
WietnamVNM
Wschodni TimorTMP
Zjednoczone Emiraty ArabskieARE
OCEANIA
AustraliaAUS
Federacja MikronezjiFSM
FidżiFJI
NauruNRU
Nowa ZelandiaNZL
PalauPLW
Papua Nowa GwineaPNG
Republika KiribatiKIR
SamoaWSM
TongaTON
TuvaluTUV
VanuatuVUT
Wyspy MarshallaMHL
Wyspy SalomonaSLB
(1) W przypadku mieszkańców Hong Kongu można używać kodu HKG.
Inne oznaczenia:
Osoby bez przynależności państwowejXXA
Uchodźcy (Konwencja z dnia 28 lipca 1951 r.)XXB
Inni uchodźcyXXC
Międzynarodowy Komitet Czerwonego KrzyżaCRC
UNHCRUNR

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.