Decyzja 2012/33 ustanawiająca wspólną grupę roboczą w celu monitorowania wdrażania postanowień rozdziału IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG w sprawie uproszczenia kontroli i formalności przy przewozie towarów oraz określenia jej regulaminu wewnętrznego

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2012.161.41

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 lutego 2012 r.

DECYZJA WSPÓLNEGO KOMITETU EOG NR 33/2012
z dnia 10 lutego 2012 r.
ustanawiająca wspólną grupę roboczą w celu monitorowania wdrażania postanowień rozdziału IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG w sprawie uproszczenia kontroli i formalności przy przewozie towarów oraz określenia jej regulaminu wewnętrznego

WSPÓLNY KOMITET EOG,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zmienione Protokołem dostosowującym Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwane dalej "Porozumieniem", w szczególności jego art. 92 i art. 94 ust. 3 oraz art. 9f ust. 1 protokołu 10 do Porozumienia,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokół 10 do Porozumienia zmieniono decyzją Wspólnego Komitetu EOG nr 76/2009 z dnia 30 czerwca 2009 r.(1) w celu dodania do niego nowego rozdziału IIa w sprawie środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne.

(2) Artykuł 9b protokołu 10 stanowi, że w handlu dwustronnym między umawiającymi się stronami uchyla się wymóg stosowania środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne, pod warunkiem że istnieje równoważny poziom bezpieczeństwa celnego na ich właściwych terytoriach.

(3) Artykuł 9f protokołu 10 stanowi, że Wspólny Komitet EOG określa zasady umożliwiające umawiającym się stronom zapewnienie monitorowania wdrażania rozdziału IIa protokołu 10 oraz kontrolę przestrzegania postanowień rozdziału IIa i załączników I i II do protokołu 10,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Niniejszym powołuje się wspólną grupę roboczą ds. środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne, zwaną dalej grupą roboczą, w celu zapewnienia monitorowania wdrażania postanowień dotyczących bezpieczeństwa celnego zawartych w rozdziale IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG oraz kontroli przestrzegania postanowień rozdziału IIa i załączników I i II do tego protokołu.
2.
Grupa robocza działa zgodnie z regulaminem wewnętrznym określonym w załączniku do niniejszej decyzji.
3.
Grupa robocza składa sprawozdanie wspólnemu podkomitetowi I ds. swobodnego przepływu towarów zgodnie z art. 15 ust. 1 lit. a) regulaminu wewnętrznego Wspólnego Komitetu EOG(2).
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 11 lutego 2012 r., pod warunkiem że Wspólny Komitet EOG otrzyma wszystkie notyfikacje przewidziane w art. 103 ust. 1 Porozumienia(*).

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w sekcji EOG i w Suplemencie EOG do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 lutego 2012 r.

W imieniu Wspólnego Komitetu EOG

Gianluca GRIPPA

Pełniący obowiązki Przewodniczącego

______

(1) Dz.U. L 232 z 3.9.2009, s. 40.

(2) Decyzja Wspólnego Komitetu EOG nr 1/94 z dnia 8 lutego 1994 r. przyjmująca regulamin wewnętrzny Wspólnego Komitetu EOG (Dz.U. L 85 z 30.3.1994, s. 60).

(*) Nie wskazano wymogów konstytucyjnych.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN WEWNĘTRZNY WSPÓLNEJ GRUPY ROBOCZEJ DS. ŚRODKÓW BEZPIECZEŃSTWA STOSOWANYCH PRZEZ ORGANY CELNE

Artykuł  1

Skład

Grupa robocza składa się z przedstawicieli Unii Europejskiej, przedstawicieli państw EFTA oraz - w stosownych przypadkach - ekspertów związanych z organami administracji celnej państw członkowskich Unii Europejskiej.

Artykuł  2

Zadania

1.
Grupa robocza ocenia równoważność środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne określonych w ustawodawstwie umawiających się stron. Monitoruje ona zwłaszcza wdrażanie przepisów dotyczących informacji poprzedzających wysyłkę i przybycie towarów, kontroli bezpieczeństwa przeprowadzanych przez organy celne i zarządzania ryzykiem oraz przepisów dotyczących upoważnionych przedsiębiorców. Wymienia ona także informacje na temat zmian przepisów prawa w tej dziedzinie.
2.
Grupa robocza omawia konieczne zmiany techniczne do rozdziału IIa protokołu 10.
3.
Na wniosek jednej z umawiających się stron grupa robocza organizuje posiedzenie grupy ekspertów w celu omówienia szczególnych kwestii. Grupa robocza dokonuje także przeglądu procedur administracyjnych umawiających się stron. W celu przeprowadzenia takiego przeglądu grupa robocza może zgodzić się na zorganizowanie wizyt na miejscu.
4.
Na wniosek jednej z umawiających się stron grupa robocza bada wszelkie kwestie, jakie uzna za istotne w kontekście wdrażania środków dotyczących bezpieczeństwa celnego określonych w rozdziale IIa protokołu 10.
Artykuł  3

Przewodnictwo

Posiedzeniom grupy roboczej przewodniczy na zmianę co sześć miesięcy przedstawiciel Unii Europejskiej oraz przedstawiciel jednego z państw EFTA, do których ma zastosowanie rozdział IIa protokołu 10.

Artykuł  4

Posiedzenia

1.
Grupa robocza spotyka się regularnie i co najmniej raz w roku.
2.
Posiedzenia odbywają się w Brukseli lub jakimkolwiek innym miejscu wskazanym przez przewodniczącego grupy roboczej.
3.
Przewodniczący zwołuje posiedzenia grupy roboczej. Zaproszenia na posiedzenia wysyła się do uczestników, o których mowa w art. 1, na co najmniej 10 dni roboczych przed datą posiedzenia. W przypadku spraw pilnych zaproszenia mogą być wysłane z mniejszym wyprzedzeniem.
4.
Językiem roboczym grupy roboczej jest język angielski.
5.
O ile nie postanowiono inaczej, posiedzenia nie są otwarte.
Artykuł  5

Porządek obrad

1.
Przewodniczący sporządza tymczasowy porządek obrad każdego posiedzenia. Tymczasowy porządek obrad wysyła się do uczestników, o których mowa w art. 1, na co najmniej 10 dni roboczych przed datą posiedzenia.
2.
Umawiające się strony mogą wnieść o włączenie punktu porządku obrad na piśmie, zwracając się do przewodniczącego lub przed przyjęciem porządku obrad w dniu posiedzenia.
Artykuł  6

Protokoły

1.
Za sporządzenie protokołu z każdego posiedzenia grupy roboczej odpowiedzialny jest przewodniczący. Protokół wskazuje zalecenia lub wnioski grupy roboczej w odniesieniu do poszczególnych punktów porządku obrad.
2.
Projekt protokołu przesyła się umawiającym się stronom i zostaje on zatwierdzony w terminie 20 dni roboczych od daty posiedzenia.
Artykuł  7

Koszty

Przedstawiciele umawiających się stron oraz eksperci związani z organami administracji celnej państw członkowskich Unii Europejskiej pokrywają wszelkie koszty związane ze swoim udziałem w posiedzeniach grupy roboczej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.