Wezwanie skierowane do organizacji z prośbą o składanie propozycji wykazów przyszłych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.305.54

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 grudnia 2006 r.

Wezwanie skierowane do organizacji z prośbą o składanie propozycji wykazów przyszłych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego

(2006/C 305/17)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2006 r.)

1. Niniejszym Komisja zaprasza instytuty naukowe, zawodowe, przemysłowe i prowadzące badania o charakterze ogólnym, a także stowarzyszenia akademickie oraz inne organizacje bezpośrednio zaangażowane w badania i rozwój technologiczny, do przesłania wykazów proponowanych niezależnych ekspertów, którzy mogliby zostać wezwani w związku z:

– siódmym programem ramowym Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007 - 2013)(1) oraz jego programami szczegółowymi (program ramowy WE),

– siódmym programem ramowym Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w dziedzinie badań jądrowych i działań szkoleniowych (2007 - 2011)1 oraz jego programami szczegółowymi (program ramowy Euratom),

(zwanymi łącznie "siódmym programem ramowym").

2. Program ramowy WE obejmie pięć programów szczegółowych dotyczących:

– Współpracy

– Pomysłów

– Ludzi

– Możliwości

– Działań Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) nienależących do obszaru badań jądrowych.

Program ramowy Euratom obejmie dwa programy szczegółowe dotyczące:

– Badań nad energią termojądrową, rozszczepienia jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.

– Działań Wspólnego Centrum Badawczego w dziedzinie energii termojądrowej.

3. Z zastrzeżeniem mających zastosowanie kryteriów i procedur określonych przepisami w zakresie udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów w działaniach związanych z siódmym programem ramowym WE oraz upowszechniania wyników badań (2007 - 2013), a także przepisami w zakresie udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów w działaniach związanych z siódmym programem ramowym Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz upowszechniania wyników (2007 - 2011) (zwanych łącznie"przepisami"), Komisja powoła niezależnych ekspertów do:

– oceny wniosków pod kątem zgodności z poszczególnymi celami naukowymi, technologicznymi i społecznoekonomicznymi siódmego programu ramowego. Ocena obejmuje przygotowanie zaleceń dotyczących takiego ukierunkowania badań, które umożliwi optymalne osiągnięcie celów danego programu szczegółowego,

– monitorowania projektów wybranych i finansowanych przez Wspólnotę, w tym, w razie konieczności, monitorowania projektów finansowanych przez Wspólnotę w ramach poprzednich programów ramowych w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego,

– innych zadań wymagających fachowej wiedzy (np. monitorowania procesu wdrażania i oceny wpływu programów i polityki w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego).

4. W tym celu Komisja niniejszym zaprasza instytuty naukowe, zawodowe, przemysłowe i prowadzące badania o charakterze ogólnym, a także stowarzyszenia akademickie oraz inne organizacje bezpośrednio zaangażowane w badania i rozwój technologiczny, do przesłania wykazów proponowanych niezależnych ekspertów, którzy zostaną włączeni do bazy danych ekspertów siódmego programu ramowego. Propozycje dotyczące ekspertów wywodzących się z instytucji, organizacji lub krajów innych niż instytut lub organizacja przekazujące propozycję są szczególnie mile widziane.

[Należy jednak podkreślić, że Komisja nie będzie zobowiązana do wyznaczenia ekspertów zarejestrowanych w bazie danych. Komisja będzie mogła wyznaczyć ekspertów z zewnątrz, zgodnie z procedurami dotyczącymi wyznaczania ekspertów określonymi właściwymi przepisami.]

5. Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się umiejętności i wiedzy fachowej w dziedzinie, w której zostaną poproszeni o ocenę.

Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się również odpowiedniego doświadczenia zawodowego w sektorze publicznym lub prywatnym w jednej lub kilku z poniższych dziedzin:

– badania naukowe i technologiczne,

– administrowanie, zarządzanie projektami, programami lub polityką w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego oraz ich ocena,

– wykorzystanie wyników projektów w zakresie badań naukowych i rozwoju technologicznego, transfer technologii, nowatorskie rozwiązania oraz współpraca gospodarcza, w szczególności w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw,

– zagadnienia na styku nauki i społeczeństwa (np. edukacja, komunikacja, wiedza, zagrożenia, etyka, itp.),

– międzynarodowa współpraca naukowa i technologiczna,

– rozwój zasobów ludzkich.

Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się także odpowiedniej znajomości języków obcych.

6. Dla zapewnienia niezależności oceny wniosków i bezstronnego monitorowania projektów oraz ewentualnych innych zadań, wyznaczeni niezależni eksperci będą musieli podpisać oświadczenie potwierdzające brak konfliktu interesów w momencie ich powołania oraz zobowiązanie do informowania Komisji o konflikcie interesów, gdyby taki pojawił się w trakcie przygotowywania opinii lub wykonywania zadań. W swojej pracy eksperci muszą wykazać się pełnym zaangażowaniem w powierzone zadania i w pełni przestrzegać tajemnicy służbowej w zakresie informacji i dokumentacji, które zostaną im powierzone.

7. Określone powyżej organizacje są proszone o zgłaszanie zainteresowania za pośrednictwem strony internetowej Cordis (http://cordis.europa.eu/emmfp7) specjalnie utworzonej do tego celu. Na stronie tej można się zalogować w celu przesłania wykazów ekspertów, których organizacja pragnie zarekomendować. Zachęca się do jak najszybszego przesyłania zgłoszeń, co pozwoli Komisji na wykorzystanie wykazów przyszłych ekspertów już w trakcie pierwszej tury oceny wniosków w ramach siódmego programu ramowego, przewidzianej na marzec 2007 r.

Ostateczny termin przesyłania wykazów upływa dnia 31 lipca 2013 r.

Każdy wykaz proponowanych ekspertów musi zawierać:

– pełne imię i nazwisko oraz tytuły proponowanego eksperta,

– adresy poczty elektronicznej wszystkich ekspertów,

– dziedzinę lub dziedziny badań, w zakresie których proponuje się eksperta.

Wykazy proponowanych przyszłych niezależnych ekspertów należy przesyłać w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej.

Po otrzymaniu wykazów Komisja skontaktuje się z zaproponowanymi niezależnymi ekspertami, poinformuje ich o przesłanej rekomendacji i poprosi o zarejestrowanie się i wpisanie swoich danych do bazy danych przyszłych niezależnych ekspertów stworzonej na potrzeby siódmego programu ramowego.

Dane osobowe zebrane w związku z niniejszym wezwaniem będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych.

8. W trosce o zapewnienie przejrzystości i zgodnie z celami Europejskiej Przestrzeni Badawczej Komisja może udostępnić swoją bazę danych niezależnych ekspertów publicznym instytucjom finansującym badania w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych z programami ramowymi oraz pozostałymi programami wspólnotowymi, pod warunkiem uzyskania od przyszłych niezależnych ekspertów uprzedniej zgody.

Ponadto, zgodnie z procedurami ustalonymi w przepisach, wykazy niezależnych ekspertów powołanych do oceny wniosków będą publikowane w internecie w regularnych odstępach czasu.

9. Komisja Europejska prowadzi politykę równych szans dla kobiet i mężczyzn. W związku z tym Komisja postawiła sobie za cel stworzenie paneli ekspertów ds. oceny składających się, jeśli to możliwe, w 40 % z kobiet. Dla realizacji tego celu niniejszym prosi się organizacje proponujące wykazy przyszłych niezależnych ekspertów o zapewnienie zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w przesyłanych wykazach.

______

(1) Tekst nie został jeszcze nie opublikowany w Dzienniku Urzędowym. Niniejsze wezwanie publikuje się przed przyjęciem i wejściem w życie siódmego programu ramowego. Nabierze ono pełnej mocy prawnej po wejściu w życie siódmego programu ramowego i po sprawdzeniu, czy przepisy dotyczące niezależnych ekspertów ds. oceny nie uległy zasadniczym zmianom. Publikacja wezwania poprzedzająca przyjęcie siódmego programu ramowego nie stanowi podstaw do zgłaszania jakichkolwiek roszczeń wobec Komisji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.