Rozporządzenie delegowane 1198/2014 uzupełniające rozporządzenie Rady (WE) nr 1217/2009 ustanawiające sieć zbierania danych rachunkowych o dochodach i działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.321.2

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 listopada 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 1198/2014
z dnia 1 sierpnia 2014 r.
uzupełniające rozporządzenie Rady (WE) nr 1217/2009 ustanawiające sieć zbierania danych rachunkowych o dochodach i działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1217/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. ustanawiające sieć zbierania danych rachunkowych o dochodach i działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 1, art. 5a ust. 1, art. 5b ust. 2 i ust. 3 oraz art. 8 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Po wejściu w życie traktatu lizbońskiego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1318/2013 2 zmieniło rozporządzenie (WE) nr 1217/2009 celem dostosowania go do art. 290 i 291 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. W celu zapewnienia funkcjonowania nowych ram prawnych wynikających z tego dostosowania należy przyjąć niektóre zasady w drodze aktów delegowanych i wykonawczych. Nowe przepisy powinny zastąpić istniejące przepisy ustanowione przez Komisję w celu wdrożenia rozporządzenia (WE) nr 1217/2009. Należy zatem uchylić rozporządzenia Komisji (WE) nr 1242/2008 3 i (UE) nr 1291/2009 4 oraz rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 385/2012 5 .

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1217/2009 upoważnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych ustanawiających przepisy dotyczące danych wykorzystywanych do określania dochodów i analizy działalności gospodarczej gospodarstw rolnych. Niniejszy akt delegowany powinien w szczególności ustanowić przepisy umożliwiające określenie wartości progu wyznaczających pole obserwacji, sporządzanie planów wyboru gospodarstw, określenie okresu odniesienia dla standardowej produkcji, określenie ogólnych i głównych typów rolniczych i określenie najważniejszych rodzajów danych rachunkowych, które mają być zbierane, oraz ogólnych zasad, którymi należy kierować się w tym względzie.

(3) Wartość progu wyznaczającego pole obserwacji powinna umożliwić uzyskanie reprezentatywnych wyników dla pola obserwacji. Wartości progu powinny maksymalizować stosunek kosztów do korzyści i być określone w sposób umożliwiający włączenie w pole obserwacji gospodarstw, które reprezentują możliwie największy udział wartości produkcji rolnej, użytków rolnych i siły roboczej, spośród tych gospodarstw, które są ukierunkowane na produkcję rynkową.

(4) Plan wyboru powinien zawierać minimalną liczbę elementów, które wskazują, w jaki sposób uzyskuje się reprezentatywną próbę, umożliwiającą realizację celów badania sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych.

(5) Wartość standardowej produkcji opiera się na średnich danych dla danego okresu odniesienia. Te wartości powinny być regularnie aktualizowane w celu uwzględnienia tendencji ekonomicznych, tak aby typologię tę można było nadal z powodzeniem stosować. Częstotliwość aktualizacji powinna być powiązana z latami, w których przeprowadza się w Unii badania struktury gospodarstw rolnych.

(6) Ogólne i główne typy rolnicze powinny być opracowane w sposób umożliwiający utworzenie jednorodnych grup gospodarstw według mniejszego lub większego stopnia zagregowania, tak aby można było dokonać porównania ich sytuacji.

(7) Dane przekazywane w sprawozdaniach z gospodarstw rolnych powinny umożliwiać uzyskanie obrazu gospodarstw przekazujących dane w odniesieniu do czynników produkcji oraz dokonanie oceny poziomu dochodów z działalności rolniczej, a także odzwierciedlać techniczne, ekonomiczne i socjalne warunki tych gospodarstw. Należy określić w tym celu najważniejsze rodzaje danych rachunkowych, które mają być zbierane, oraz ogólne zasady zbierania danych.

(8) Przepisy przewidziane w niniejszym rozporządzeniu stosuje się od roku obrachunkowego 2015 w odniesieniu do sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych, a w odniesieniu do badań struktury gospodarstw rolnych w Unii - od badania w 2016 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres stosowania

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się przepisy uzupełniające niektóre inne niż istotne elementy rozporządzenia (WE) nr 1217/2009 na potrzeby rocznej oceny dochodów i analizy działalności gospodarczej gospodarstw rolnych za pomocą unijnej sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych. Przepisy te odnoszą się do:

a)
progu, o którym mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009;
b)
planu, o którym mowa w art. 5a ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009;
c)
okresu odniesienia, o którym mowa w art. 5b ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009;
d)
typów rolniczych, o których mowa w art. 5b ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009;
e)
zbierania danych rachunkowych, o którym mowa w art. 8 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009.
Artykuł  2

Próg

Próg, o którym mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009, zapewnia, że pole obserwacji reprezentuje możliwie największy udział wartości produkcji rolnej, użytków rolnych i siły roboczej w tych gospodarstwach, które są ukierunkowane na produkcję rynkową.

Artykuł  3

Plan wyboru

Plan wyboru gospodarstw przekazujących dane, który ma zostać sporządzony przez każde z państw członkowskich, jak określono w art. 5a ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009, zawiera elementy, które mają zapewnić uzyskanie próby rachunkowej reprezentatywnej dla pola obserwacji. W szczególności plan:

a)
jest oparty na najnowszych statystycznych źródłach odniesienia;
b)
wyjaśnia procedurę stratyfikacji pola obserwacji według okręgów wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1217/2009, jak również według typów rolniczych i klas wielkości ekonomicznej, o których mowa w art. 5b ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009;
c)
zapewnia podział gospodarstw w polu obserwacji według typów rolniczych i klas wielkości ekonomicznej, o których mowa w art. 5b ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009, odpowiadający przynajmniej głównym typom;
d)
wskazuje metody statystycznego określania procentowego udziału zakresu próby w stosunku do zbiorowości dla poszczególnych warstw, procedury wyboru gospodarstw przekazujących dane oraz liczbę gospodarstw przekazujących dane, które zostaną wybrane dla każdej przyjętej warstwy.
Artykuł  4

Okres odniesienia dla standardowej produkcji

Do celów obliczenia wartości standardowej produkcji dla celów badania struktury gospodarstw rolnych w Unii na rok N, o którym mowa w art. 5b ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009, okres odniesienia składa się z pięciu kolejnych lat od roku N-5 do roku N-1.

Wartość standardowej produkcji określa się, stosując średnie dane podstawowe obliczone w okresie odniesienia, o którym mowa w akapicie pierwszym, i powszechnie określane jako "standardowa produkcja N-3". Należy ją aktualizować w celu uwzględnienia tendencji ekonomicznych co najmniej przy każdym przeprowadzanym badaniu struktury gospodarstw rolnych w Unii.

Artykuł  5

Ogólne i główne typy rolnicze

W załączniku I do niniejszego rozporządzenia określono ogólne i główne typy rolnicze, o których mowa w art. 5b ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009, oraz relacje między nimi.

Artykuł  6

Sprawozdanie z gospodarstwa rolnego

W załączniku II do niniejszego rozporządzenia określono najważniejsze rodzaje danych rachunkowych, które mają być zbierane, i ogólne zasady zbierania danych, o których mowa w art. 8 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009.

Artykuł  7

Uchylenia

Rozporządzenia (WE) nr 1242/2008 i (UE) nr 1291/2009 oraz rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 385/2012 tracą moc ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2015 r.

Jednakże w odniesieniu do sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych, rozporządzenia, o których mowa w akapicie pierwszym, stosuje się nadal w odniesieniu do lat obrachunkowych poprzedzających rok obrachunkowy 2015.

Rozporządzenie (WE) nr 1242/2008 stosuje się w odniesieniu do badań struktury gospodarstw rolnych w Unii włącznie z badaniem w 2013 r.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Rozporządzenie stosuje się od roku obrachunkowego 2015 w odniesieniu do sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych, a w odniesieniu do badań struktury gospodarstw rolnych w Unii - począwszy od badania w 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 sierpnia 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Ogólne i główne typy rolnicze oraz relacja między nimi

Ogólny typ rolniczyOpisGłówny typ rolniczyOpis
1.Specjalizujące się w uprawach polowych15.Specjalizujące się w uprawie zbóż, nasion roślin oleistych i roślin o wysokiej zawartości białka
16.Ogólne uprawy polowe
2.Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych21.Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych pod osłonami
22.Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych gruntowych
23.Pozostałe uprawy ogrodnicze
3.Specjalizujące się w uprawach trwałych35.Specjalizujące się w uprawie winorośli
36.Specjalizujące się w uprawie owoców i owoców cytrusowych
37.Specjalizujące się w uprawie oliwek
38.Różne uprawy trwałe łącznie
4.Specjalizujące się w chowie zwierząt żywionych w systemie wypasowym45.Specjalizujące się w chowie bydła mlecznego
46.Specjalizujące się w chowie bydła - chów i opas
47.Bydło - produkcja mleka, chów i opas łącznie
48.Owce, kozy i inne zwierzęta żywione w systemie wypasowym
5.Specjalizujące się w chowie zwierząt żywionych paszami treściwymi51.Specjalizujące się w chowie trzody chlewnej
52.Specjalizujące się w chowie drobiu
53.Różne zwierzęta żywione paszami treściwymi

łącznie

6.Uprawy mieszane61.Uprawy mieszane
7.Gospodarstwa mieszane - różne zwierzęta73.Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt żywionych w systemie wypasowym
74.Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt żywionych paszami treściwymi
8.Różne uprawy i zwierzęta łącznie83.Uprawy polowe - zwierzęta żywione w systemie wypasowym łącznie
84.Różne uprawy i zwierzęta łącznie
9.Gospodarstwa niesklasyfikowane90.Gospodarstwa niesklasyfikowane

ZAŁĄCZNIK  II

Sprawozdanie z gospodarstwa rolnego - najważniejsze rodzaje danych rachunkowych, które mają być zbierane

- Ogólne informacje o gospodarstwie, takie jak dane dotyczące jego lokalizacji, statusu, typu i klasyfikacji.

- Rodzaj działalności: zestawienie danych dotyczących sposobów wykorzystywania obszarów użytków rolnych przez gospodarstwo.

- Siła robocza: dane charakteryzujące siłę roboczą gospodarstwa, takie jak liczba osób pracujących w gospodarstwie, długość czasu pracy i rodzaj zatrudnienia.

- Aktywa: dane opisujące aktywa gospodarstwa, w podziale na kategorie, wykorzystywane w jego działalności w ciągu roku obrachunkowego.

- Kwoty i inne uprawnienia: dane odnoszące się do kwot i innych uprawnień związanych z działalnością gospodarstwa w ciągu roku obrachunkowego.

- Zadłużenie: dane odnoszące się do zadłużenia gospodarstwa w ciągu roku obrachunkowego.

- Podatek od wartości dodanej: dane dotyczące zastosowanych w odniesieniu do gospodarstwa systemów podatku od wartości dodanej ("VAT").

- Nakłady: dane dotyczące kosztów produkcji związanych z działalnością gospodarstwa, takich jak koszty bezpośrednie i koszty pośrednie poniesione w związku z produkcją w ciągu roku obrachunkowego.

- Uprawy: dane dotyczące produkcji i wykorzystania upraw w gospodarstwie.

- Produkcja zwierzęca: dane dotyczące produkcji i wykorzystania zwierząt w gospodarstwie.

- Produkty pochodzenia zwierzęcego i usługi: dane dotyczące produkcji i wykorzystania produktów pochodzenia zwierzęcego i usług w gospodarstwie.

- Działalność gospodarcza inna niż rolnicza bezpośrednio związana z gospodarstwem: dane dotyczące wszelkich rodzajów działalności innych niż rolnicze, bezpośrednio związanych z gospodarstwem i wywierających na nie wpływ ekonomiczny, w trakcie wykonywania których wykorzystywane są zasoby gospodarstwa (powierzchnia, budynki, maszyny, produkty rolne) lub produkty pochodzące z gospodarstwa.

- Subsydia: dane dotyczące subsydiów otrzymanych przez gospodarstwo w ciągu roku obrachunkowego.

Sprawozdanie z gospodarstwa rolnego - ogólne zasady zbierania danych

a) Rok obrachunkowy obejmujący kolejne 12 miesięcy, o którym mowa w art. 8 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1217/2009, kończy się w okresie od dnia 31 grudnia do dnia 30 czerwca włącznie;

b) dane zamieszczone w sprawozdaniu z gospodarstwa rolnego uzyskuje się z ksiąg rachunkowych gospodarstwa, obejmujących zapisy dokonywane systematycznie i regularnie w okresie całego roku obrachunkowego;

c) dane zamieszczone w sprawozdaniu z gospodarstwa rolnego powinny być podane w wartościach finansowych, w euro lub krajowych jednostkach monetarnych, w fizycznych miarach wagi, objętości, powierzchni, ilości a także w innych odpowiednich jednostkach;

d) dane rachunkowe wyraża się w wartościach pieniężnych bez podatku VAT;

e) dane rachunkowe w wartościach pieniężnych podaje się bez uwzględniania dotacji i subsydiów, które zapisuje się oddzielnie. Przez dotacje i subsydia rozumie się wszystkie formy pomocy bezpośredniej z funduszy publicznych, które skutkowały określonym wpływem pieniężnym.

1 Dz.U. L 328 z 15.12.2009, s. 27.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1318/2013 z dnia 22 października 2013 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 ustanawiającego sieć zbierania danych rachunkowych o dochodach i działalności gospodarczej gospodarstw rolnych we Wspólnocie Europejskiej (Dz.U. L 340 z 17.12.2013, s. 1).
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1242/2008 z dnia 8 grudnia 2008 r. ustanawiające wspólnotową typologię gospodarstw rolnych (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 3).
4 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1291/2009 z dnia 18 grudnia 2009 r. dotyczące wyboru gospodarstw przekazujących dane do celów określania dochodów gospodarstw rolnych (Dz.U. L 347 z 24.12.2009, s. 14).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 385/2012 z dnia 30 kwietnia 2012 r. w sprawie formatu sprawozdania z gospodarstwa rolnego wykorzystywanego do określania dochodów gospodarstw rolnych oraz analizy ich działalności gospodarczej (Dz.U. L 127 z 15.5.2012, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.