Rozporządzenie delegowane 2018/1643 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych doprecyzowujących treść oświadczenia dotyczącego wskaźnika referencyjnego publikowanego przez administratora wskaźnika referencyjnego oraz przypadki, w których wymagana jest aktualizacja tego oświadczenia

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.274.29

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 listopada 2018 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2018/1643
z dnia 13 lipca 2018 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych doprecyzowujących treść oświadczenia dotyczącego wskaźnika referencyjnego publikowanego przez administratora wskaźnika referencyjnego oraz przypadki, w których wymagana jest aktualizacja tego oświadczenia
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 1 , w szczególności jego art. 27 ust. 3 akapit czwarty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 27 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1011 nakłada na administratorów obowiązek opublikowania oświadczenia dotyczącego wskaźnika referencyjnego lub, w stosownych przypadkach, rodziny wskaźników referencyjnych, jeżeli mogą one być stosowane w Unii.

(2) Oświadczenia dotyczące wskaźników referencyjnych powinny zawierać obszerne informacje dotyczące rynku lub realiów gospodarczych, których pomiar jest celem wskaźnika referencyjnego lub rodziny wskaźników referencyjnych, wraz z wyjaśnieniem okoliczności, w jakich pomiar tego rynku lub tych realiów gospodarczych może stać się niewiarygodny. Jest to wymagane z tego względu, iż użytkownicy i potencjalni użytkownicy polegają na tych informacjach w celu pełnego zrozumienia wskaźnika referencyjnego lub rodziny wskaźników referencyjnych.

(3) W oświadczeniach dotyczących wskaźnika referencyjnego należy wskazać elementy uznaniowe w metodzie dotyczącej wskaźnika referencyjnego, jak również proces ewentualnej przeprowadzanej ex post oceny stosowania tego rodzaju swobody uznania. Informacje te są istotne dla zapewnienia, by użytkownicy i potencjalni użytkownicy mogli zrozumieć podatność wskaźnika referencyjnego lub rodziny wskaźników referencyjnych na manipulację.

(4) Różne rodzaje wskaźników (tj. wskaźniki referencyjne danych regulowanych, wskaźniki referencyjne stóp procentowych, towarowe wskaźniki referencyjne, kluczowe wskaźniki referencyjne, istotne wskaźniki referencyjne oraz pozaistotne wskaźniki referencyjne) podlegają różnym wymogom na mocy rozporządzenia (UE) 2016/1011. W oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego należy zatem w jasny i jednoznaczny sposób wskazać rodzaj lub rodzaje wskaźnika referencyjnego, do których należy wskaźnik referencyjny lub rodzina wskaźników referencyjnych.

(5) W odniesieniu do kluczowych wskaźników referencyjnych oświadczenie dotyczące wskaźnika referencyjnego powinno zawierać dodatkowe informacje wyjaśniające, dlaczego wskaźnik referencyjny jest uznawany zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/1011 za kluczowy, tak aby użytkownicy i potencjalni użytkownicy mieli do dyspozycji informacje niezbędne do zrozumienia względów, dla jakich wskaźnik referencyjny został uznany za kluczowy.

(6) Korzystanie z danych regulowanych zwalnia administratorów i działające na ich rzecz podmioty przekazujące dane z pewnych obowiązków ustanowionych w rozporządzeniu (UE) 2016/1011. W przypadku wskaźników referencyjnych danych regulowanych administratorzy powinni zatem być zobowiązani wskazać swoje źródła danych, jak również powody uznania wskaźnika referencyjnego za wskaźnik referencyjny danych regulowanych.

(7) Ze względu na ich szczególny charakter wskaźniki referencyjne stóp procentowych i towarowe wskaźniki referencyjne muszą zachować zgodność z przepisami określonych załączników do rozporządzenia (UE) 2016/1011 zamiast (lub w uzupełnieniu) zachowania zgodności z przepisami tytułu II tego rozporządzenia. Administratorzy takich wskaźników referencyjnych powinni wskazać na ten fakt w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego, tak by użytkownicy i potencjalni użytkownicy byli go świadomi.

(8) Administratorzy kluczowych wskaźników referencyjnych muszą przestrzegać szerszych przepisów regulacyjnych na mocy rozporządzenia (UE) 2016/1011. Ważne jest więc, by użytkownicy i potencjalni użytkownicy byli odpowiednio poinformowani o tym fakcie.

(9) W przypadku gdy wskaźnik referencyjny wykazuje cechy różnych rodzajów wskaźników referencyjnych, przepisy szczególne niniejszego rozporządzenia dotyczące tych poszczególnych rodzajów wskaźników referencyjnych powinny mieć zastosowanie równolegle i w uzupełnieniu ogólnych wymogów dotyczących ujawniania informacji, tak aby zapewnić użytkownikom oraz potencjalnym użytkownikom obszerne informacje na temat wszystkich cech danego wskaźnika referencyjnego.

(10) Zgodnie z zasadą proporcjonalności w niniejszym rozporządzeniu uniknięto nakładania nadmiernych obciążeń administracyjnych na administratorów istotnych i pozaistotnych wskaźników referencyjnych, zezwalając im na przedstawianie bardziej ograniczonego zestawu informacji w oświadczeniach dotyczących istotnych i pozaistotnych wskaźników referencyjnych.

(11) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

(12) Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 2 .

(13) Aby zapewnić spójność z rozporządzeniem delegowanym doprecyzowującym elementy kodeksu postępowania opracowywanego przez administratorów wskaźników referencyjnych, które opierają się na danych wejściowych pochodzących od podmiotów przekazujących dane, właściwe jest przełożenie rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia delegowanego o dwa miesiące,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wymogi ogólne dotyczące ujawniania informacji

1. 
W oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego należy podać:
a)
datę publikacji oświadczenia oraz, w stosownych przypadkach, datę jego ostatniej aktualizacji;
b)
w stosownych przypadkach - międzynarodowy kod identyfikujący papier wartościowy (kod ISIN) dla wskaźnika referencyjnego lub wskaźników referencyjnych; w odniesieniu do rodziny wskaźników referencyjnych oświadczenie może alternatywnie zawierać szczegółowe informacje dotyczące tego, gdzie kody ISIN są publicznie i nieodpłatnie dostępne;
c)
informację, czy wskaźnik referencyjny lub dowolny wskaźnik referencyjny w rodzinie wskaźników referencyjnych jest wyznaczany przy wykorzystaniu przekazywanych danych wejściowych;
d)
informację, czy wskaźnik referencyjny lub dowolny wskaźnik referencyjny w rodzinie wskaźników referencyjnych kwalifikuje się jako jeden z rodzajów wskaźników referencyjnych wymienionych w tytule III rozporządzenia (UE) 2016/1011, w tym konkretny przepis, na mocy którego wskaźnik referencyjny kwalifikuje się jako wskaźnik danego rodzaju.
2. 
W ramach definicji rynku lub realiów gospodarczych oświadczenie dotyczące wskaźnika referencyjnego zawiera co najmniej następujące informacje:
a)
ogólny opis rynku lub realiów gospodarczych;
b)
ewentualne granice geograficzne rynku lub realiów gospodarczych;
c)
wszelkie inne informacje, które administrator w sposób uzasadniony uważa za istotne lub przydatne dla ułatwienia użytkownikom lub potencjalnym użytkownikom wskaźnika referencyjnego zrozumienia istotnych cech rynku lub realiów gospodarczych, w tym co najmniej następujące elementy, o ile dostępne są wiarygodne dane dotyczące tych elementów:
(i)
informacje na temat rzeczywistych lub potencjalnych uczestników rynku;
(ii)
wskazanie wielkości rynku lub realiów gospodarczych.
3. 
W ramach definicji potencjalnych ograniczeń wskaźnika referencyjnego oraz okoliczności, w jakich pomiar rynku lub realiów gospodarczych może stać się niewiarygodny, oświadczenie dotyczące wskaźnika referencyjnego zawiera co najmniej następujące informacje:
a)
opis okoliczności, w jakich administratorowi będzie brakowało wystarczających danych wejściowych do wyznaczenia wskaźnika referencyjnego zgodnie z metodą;
b)
w stosownych przypadkach opis sytuacji, w których dokładność i wiarygodność metody stosowanej do wyznaczenia wskaźnika referencyjnego nie może być już dłużej zapewniona, na przykład gdy administrator uznaje, że płynność na rynku bazowym jest niewystarczająca;
c)
wszelkie inne informacje, które administrator w sposób uzasadniony uważa za istotne lub przydatne dla ułatwienia użytkownikom i potencjalnym użytkownikom zrozumienia okoliczności, w jakich pomiar rynku lub realiów gospodarczych może stać się niewiarygodny, w tym opis tego, co może stanowić nadzwyczajne zdarzenie rynkowe.
4. 
W ramach określenia środków kontroli i zasad regulujących każdy przypadek dokonania oceny lub skorzystania ze swobody uznania przez administratora lub podmioty przekazujące dane przy obliczaniu wskaźnika referencyjnego lub wskaźników referencyjnych, oświadczenie dotyczące wskaźnika referencyjnego zawiera zarys każdego etapu procesu przeprowadzanej ex post oceny stosowania swobody uznania, wraz z jasnym wskazaniem stanowiska wszelkich osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie ocen.
5. 
W ramach określenia procedur dotyczących przeglądu metody oświadczenie dotyczące wskaźnika referencyjnego zawiera co najmniej zarys procedur dotyczących konsultacji publicznych na temat wszelkich istotnych zmian metody.
6. 
Ust. 3 lit. c) i ust. 5 nie mają zastosowania do oświadczenia dotyczącego wskaźnika referencyjnego w odniesieniu do:
a)
istotnego wskaźnika referencyjnego; lub
b)
rodziny wskaźników referencyjnych, która nie obejmuje żadnych kluczowych wskaźników referencyjnych i nie składa się wyłącznie z pozaistotnych wskaźników referencyjnych.
7. 
W przypadku oświadczenia dotyczącego pozaistotnego wskaźnika referencyjnego lub rodziny wskaźników referencyjnych, która składa się wyłącznie z pozaistotnych wskaźników referencyjnych:
a)
następujące przepisy niniejszego artykułu nie mają zastosowania:
(i)
ust. 2 lit. c);
(ii)
ust. 3 lit. b) i c);
(iii)
ust. 4 i 5; oraz
b)
wymogi zawarte w ust. 2 lit. a) i b) mogą zostać alternatywnie spełnione przez zamieszczenie w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego jasnego odniesienia do opublikowanego dokumentu, który zawiera te same informacje i jest dostępny bezpłatnie.
8. 
Administratorzy mogą podać dodatkowe informacje na końcu swoich oświadczeń dotyczących wskaźników referencyjnych, pod warunkiem że, o ile dokonują tego przez odniesienie do opublikowanego dokumentu zawierającego te informacje, dokument ten jest dostępny bezpłatnie.
Artykuł  2

Wymogi szczególne dotyczące ujawniania informacji w odniesieniu do wskaźników referencyjnych danych regulowanych

W uzupełnieniu informacji, które należy podać zgodnie z art. 1, w przypadku wskaźnika referencyjnego danych regulowanych lub, w stosownych przypadkach, rodziny wskaźników referencyjnych danych regulowanych w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego należy podać co najmniej następujące informacje w opisie danych wejściowych:

a)
źródła wykorzystanych danych wejściowych;
b)
w odniesieniu do każdego źródła - odpowiedni rodzaj, spośród wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia (UE) 2016/1011.
Artykuł  3

Wymogi szczególne dotyczące ujawniania informacji w odniesieniu do wskaźników referencyjnych stóp procentowych

W uzupełnieniu informacji, które należy podać zgodnie z art. 1, w przypadku wskaźnika referencyjnego stóp procentowych lub, w stosownych przypadkach, rodziny wskaźników referencyjnych stóp procentowych w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego należy podać co najmniej następujące informacje:

a)
odniesienie ostrzegające użytkowników o dodatkowych przepisach regulacyjnych mających zastosowanie do wskaźników referencyjnych stóp procentowych zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia (UE) 2016/1011;
b)
opis rozwiązań, które zostały wprowadzone celem zastosowania się do przepisów tego załącznika.
Artykuł  4

Wymogi szczególne dotyczące ujawniania informacji w odniesieniu do towarowych wskaźników referencyjnych

W uzupełnieniu informacji, które należy podać zgodnie z art. 1, w przypadku towarowego wskaźnika referencyjnego lub, w stosownych przypadkach, rodziny towarowych wskaźników referencyjnych w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego należy co najmniej:

a)
wskazać, czy do wskaźnika referencyjnego lub rodziny wskaźników referencyjnych mają zastosowanie wymogi określone w tytule II rozporządzenia (UE) 2016/1011 czy też wymogi określone w załączniku II do tego rozporządzenia, zgodnie z wymogiem w art. 19 tego rozporządzenia;
b)
wyjaśnić, dlaczego tytuł II tego rozporządzenia lub, w stosownym przypadku, załącznik II do tego rozporządzenia mają zastosowanie;
c)
w ramach definicji kluczowych terminów zamieścić zwięzły opis kryteriów definiujących odpowiedni fizyczny towar stanowiący podstawę wskaźnika;
d)
w stosownych przypadkach wskazać, gdzie opublikowano wyjaśnienia, które administrator ma obowiązek publikować na podstawie pkt 7 załącznika II do tego rozporządzenia.
Artykuł  5

Wymogi szczególne dotyczące ujawniania informacji w odniesieniu do kluczowych wskaźników referencyjnych

W uzupełnieniu informacji, które należy podać zgodnie z art. 1, w przypadku kluczowego wskaźnika referencyjnego lub, w stosownych przypadkach, rodziny wskaźników referencyjnych, która obejmuje co najmniej jeden kluczowy wskaźnik referencyjny, w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego należy podać co najmniej następujące informacje:

a)
odniesienie ostrzegające użytkowników o dodatkowych przepisach regulacyjnych mających zastosowanie do kluczowych wskaźników referencyjnych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/1011;
b)
informacje na temat sposobu, w jaki użytkownicy będą informowani o wszelkich opóźnieniach w publikacji wskaźnika referencyjnego lub o wszelkich przypadkach ponownego wyznaczenia wskaźnika referencyjnego, wraz ze wskazaniem (oczekiwanego) okresu trwania środków.
Artykuł  6

Aktualizacje

Oprócz przypadków, o których mowa w art. 27 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia (UE) 2016/1011, aktualizacja oświadczenia dotyczącego wskaźnika referencyjnego jest wymagana za każdym razem, gdy informacje zawarte w oświadczeniu nie są już poprawne lub wystarczająco precyzyjne, a w każdym razie w następujących przypadkach:

a)
gdy następuje zmiana rodzaju wskaźnika referencyjnego;
b)
gdy następuje istotna zmiana metody stosowanej do wyznaczania wskaźnika referencyjnego lub, w przypadku oświadczenia dotyczącego rodziny wskaźników referencyjnych, metody stosowanej do wyznaczania dowolnego wskaźnika referencyjnego wchodzącego w skład rodziny wskaźników referencyjnych.
Artykuł  7

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 25 stycznia 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.