Rozporządzenie 1479/2007 ustanawiające zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady standardowe wymogi w zakresie kontroli szczelności w odniesieniu do stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2007.333.4

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 grudnia 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1497/2007
z dnia 18 grudnia 2007 r.
ustanawiające zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady standardowe wymogi w zakresie kontroli szczelności w odniesieniu do stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych(1), w szczególności jego art. 3 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W systemach ochrony przeciwpożarowej składających się z szeregu połączonych zbiorników zainstalowanych ze względu na określone zagrożenie pożarowe na określonej przestrzeni ładunek fluorowanych gazów cieplarnianych należy obliczać na podstawie sumy ładunku tych gazów w zbiornikach, tak aby zapewnić odpowiednią dla rzeczywistego ładunku fluorowanych gazów cieplarnianych częstotliwość kontroli.

(2) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 dokumentacja dotycząca systemów ochrony przeciwpożarowej zawiera określone informacje. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 należy przewidzieć włączenie do dokumentacji dodatkowych informacji.

(3) W dokumentacji należy zawrzeć informacje na temat ładunku fluorowanych gazów cieplarnianych. W przypadku, gdy ładunek fluorowanych gazów cieplarnianych nie jest znany, dany operator systemu ochrony przeciwpożarowej powinien zapewnić ustalenie tego ładunku przez uprawniony personel w celu ułatwienia kontroli szczelności.

(4) Przed przeprowadzeniem kontroli szczelności uprawniony personel powinien uważnie sprawdzić informacje zawarte w dokumentacji dotyczącej systemu w celu określenia wszelkich wcześniejszych problemów, a także zapoznać się z wcześniejszymi sprawozdaniami.

(5) W celu zapewnienia skutecznej kontroli szczelności kontrole powinny koncentrować się na tych częściach systemu ochrony przeciwpożarowej, w których wystąpienie nieszczelności jest najbardziej prawdopodobne.

(6) W przypadku, gdy istnieją podstawy, aby przypuszczać, że wystąpiła nieszczelność, należy dokonać kontroli w celu jej identyfikacji i naprawy.

(7) Poważne zagrożenie wystąpieniem nieszczelności związane jest z wadliwą instalacją nowych systemów. Dlatego nowo zainstalowane systemy powinny być poddawane kontroli szczelności natychmiast po ich oddaniu do eksploatacji.

(8) W celu zapewnienia skuteczności napraw systemu, kolejne kontrole, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 842/2006, powinny koncentrować się na tych częściach systemu, w których wykryto nieszczelność, oraz na częściach przylegających.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 18 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2037/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

Niniejszym rozporządzeniem ustanawia się zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 standardowe wymogi kontroli szczelności w odniesieniu do działających i tymczasowo wyłączonych z eksploatacji stacjonarnych systemów składających się z jednego zbiornika lub z szeregu połączonych zbiorników wraz z elementami towarzyszącymi zainstalowanymi ze względu na określone zagrożenie pożarowe na określonej przestrzeni, zwanych dalej "systemami ochrony przeciwpożarowej".

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających przynajmniej 3 kg fluorowanych gazów cieplarnianych.

Artykuł  2

Dokumentacja dotycząca systemu

1.
W dokumentacji, o której mowa w art. 3 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 842/2006, zwanej dalej "dokumentacją dotyczącą systemu", operator zamieszcza swoją nazwę, adres pocztowy i numer telefonu.
2.
W dokumentacji dotyczącej systemu zamieszcza się informację na temat ładunku fluorowanych gazów cieplarnianych w systemie ochrony przeciwpożarowej.
3.
W przypadku, gdy ładunek fluorowanych gazów cieplarnianych w systemie ochrony przeciwpożarowej nie jest podany w specyfikacji technicznej producenta lub na etykiecie systemu, operator zapewnia jego ustalenie przez uprawniony personel.
Artykuł  3

Kontrola dokumentacji dotyczącej systemu

1.
Przed dokonaniem kontroli szczelności uprawniony personel sprawdza dokumentację dotyczącą systemu.
2.
Szczególną uwagę poświęca się stosownym informacjom dotyczącym powtarzających się kwestii lub problemów.
Artykuł  4

Kontrole wzrokowe i ręczne

1.
W celu wykrycia uszkodzeń i objawów nieszczelności uprawniony personel przeprowadza kontrole wzrokowe przyrządów kontrolnych, zbiorników, elementów składowych i połączeń pod ciśnieniem.
2.
Uprawniony personel dokonuje kontroli w każdym przypadku, gdy istnieją podstawy, aby przypuszczać, że wystąpiła nieszczelność powodująca ulatnianie się fluorowanych gazów cieplarnianych w systemie ochrony przeciwpożarowej.
3.
Za podstawę do takich przypuszczeń uważa się wystąpienie jednej lub kilku poniższych sytuacji:

a) stały system wykrywania nieszczelności informuje o wystąpieniu nieszczelności;

b) pojemnik wykazuje utratę ciśnienia o ponad 10 % po skorygowaniu względem temperatury;

c) pojemnik wykazuje utratę ilości środka gaśniczego o ponad 5 %;

d) inne oznaki utraty ładunku.

4.
Kontrola ciśnieniomierzy i urządzeń kontrolujących wagę jest dokonywana co 12 miesięcy w celu zapewnienia ich właściwego działania.
Artykuł  5

Naprawa nieszczelności

1.
Operator zapewnia przeprowadzenie naprawy lub wymiany przez personel uprawniony do tego rodzaju działań.
2.
Operator zapewnia przeprowadzenie próby szczelności przed ponownym napełnieniem.
Artykuł  6

Kolejne kontrole

Podczas dokonywania kolejnych kontroli, o których mowa w art. 3 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 842/2006, uprawniony personel koncentruje się na obszarach wykrytych i naprawionych nieszczelności oraz na obszarach przyległych, które podczas naprawy poddane zostały obciążeniu.

Artykuł  7

Wymogi dotyczące nowych systemów

Nowo zainstalowane systemy są poddawane kontroli szczelności natychmiast po ich oddaniu do eksploatacji.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 grudnia 2007 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 161 z 14.6.2006, str. 1.

(2) Dz.U. L 244 z 29.9.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 899/2007 (Dz.U. L 196 z 28.7.2007, str. 24).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.