Rozporządzenie wykonawcze 2021/1236 ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 w odniesieniu do wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, procedury sprzeciwu, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji, stosowania symbolu i kontroli

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.270.10

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 lipca 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/1236
z dnia 12 maja 2021 r.
ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 w odniesieniu do wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, procedury sprzeciwu, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji, stosowania symbolu i kontroli

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 1 , w szczególności jego art. 20 akapit pierwszy lit. c) i art. 42,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2019/787 uchyliło i zastąpiło rozporządzenie (WE) nr 110/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 . W rozdziale III rozporządzenia (UE) 2019/787 ustanowiono przepisy dotyczące oznaczeń geograficznych w sektorze napojów spirytusowych i uprawniono Komisję do przyjmowania aktów delegowanych i wykonawczych w tym zakresie. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie rynku napojów spirytusowych w nowych ramach prawnych, a w szczególności uprościć i zracjonalizować funkcjonowanie systemu oznaczeń geograficznych dla napojów spirytusowych, należy przyjąć określone przepisy w drodze takich aktów. Należy zastąpić tymi aktami część przepisów rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 716/2013 3 , które uchylono rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2021/1235 4 .

(2) Rozporządzenie (UE) 2019/787 umożliwia kilku grupom z różnych państw członkowskich lub państw trzecich złożenie wspólnego wniosku o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. W celu zapewnienia jasności należy ustanowić dodatkowe przepisy dotyczące składania takich wspólnych wniosków dotyczących więcej niż jednego terytorium krajowego.

(3) W celu zapewnienia jednolitych i skutecznych procedur należy ustanowić przepisy dotyczące wymaganych informacji i formularzy do składania wniosków o rejestrację, wniosków o zatwierdzenie zmian na poziomie Unii w specyfikacji produktu oraz dotyczące powiadomień o zatwierdzonych zmianach standardowych i tymczasowych, zawiadomień o sprzeciwie i uzasadnionych oświadczeń o sprzeciwie, powiadomień o zakończeniu konsultacji po przeprowadzeniu procedury sprzeciwu oraz wniosków o cofnięcie rejestracji.

(4) Obszar geograficzny objęty oznaczeniami geograficznymi, w odniesieniu do których występuje się o ochronę, należy opisać w specyfikacji produktu szczegółowo, precyzyjnie i jednoznacznie, aby umożliwić producentom, właściwym organom i organom kontrolnym prowadzenie działalności w oparciu o pewne, jednoznaczne i wiarygodne podstawy. Ponadto jednolity dokument powinien zawierać zwięzłe streszczenie opisu obszaru geograficznego.

(5) Interesy osób trzecich w państwie członkowskim powinny być chronione w przypadku wprowadzenia istotnych zmian w specyfikacji produktu przedłożonych wraz z wnioskiem w następstwie uwag Komisji w kontekście rozpatrywania wniosku na podstawie art. 30 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/787. Zmiany takie powinny być odpowiednio publikowane na poziomie państwa członkowskiego, aby umożliwić wniesienie sprzeciwu osobom fizycznym lub prawnym mającym uzasadniony interes.

(6) Ze względu na pewność prawa i skuteczne zarządzanie systemem należy ustanowić szczegółowe przepisy w zakresie wymogów i terminów dotyczących procedury sprzeciwu, wniosków o zatwierdzenie zmian na poziomie Unii, powiadomień o zatwierdzonych zmianach standardowych lub tymczasowych oraz wniosków o cofnięcie rejestracji.

(7) Zgodnie z art. 27 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/787 Komisja udostępnia zawiadomienie o sprzeciwie - złożone wobec wniosku o rejestrację danego oznaczenia geograficznego lub wniosku o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii, lub wniosku o cofnięcie rejestracji - organowi, jednostce lub osobie, które złożyły wniosek. Ze względu na przejrzystość i ekonomię postępowania zawiadomienie to powinno zawierać imię i nazwisko oraz dane kontaktowe wnoszącego sprzeciw. Wnioskodawca byłby w stanie rozpocząć natychmiast nieformalne konsultacje z potencjalnym wnoszącym sprzeciw, które mogłyby pozwolić na wyjaśnienie kwestii, zanim wnoszący sprzeciw wyśle uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie.

(8) W przypadku gdy po zawiadomieniu o sprzeciwie następuje dopuszczalne uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie, Komisja przekazuje odpowiednie dane kontaktowe organu, podmiotu lub osoby, które złożyły zawiadomienie o sprzeciwie, oraz organu, podmiotu lub osoby, które złożyły wniosek o rejestrację lub o zmianę lub wniosek o cofnięcie rejestracji, tak aby umożliwić obu stronom podjęcie odpowiednich konsultacji zgodnie z art. 27 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787.

(9) Imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy ubiegającego się o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii lub imię i nazwisko osoby fizycznej lub nazwę osoby prawnej składającej wniosek o cofnięcie rejestracji zgodnie z, odpowiednio, art. 31 lub 32 rozporządzenia (UE) 2019/787 należy opublikować w celu zidentyfikowania osób, które uruchomiły procedurę zmiany lub cofnięcia, oraz w celu umożliwienia potencjalnym wnoszącym sprzeciw zakwestionowania ich uzasadnionego interesu.

(10) Publikacja zatwierdzonych zmian standardowych i tymczasowych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jest konieczna do podania tej zmiany do wiadomości publicznej i rozpoczęcia jej stosowania na terytorium Unii zgodnie z nowym systemem kompetencji w zakresie zmian, o którym mowa w art. 31 rozporządzenia (UE) 2019/787. Publikacja zatwierdzonej zmiany standardowej odnoszącej się do oznaczenia geograficznego pochodzącego z państwa trzeciego, o którym powiadomiła osoba fizyczna lub prawna, może zawierać dane osobowe w celu zidentyfikowania osoby odpowiedzialnej za przekazanie takiej zmiany.

(11) Istniejące przepisy dotyczące powielania symboli unijnych odnoszących się do chronionych oznaczeń geograficznych dla produktów rolnych i środków spożywczych, ustanowione w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 668/2014 5 , należy powielić, aby umożliwić konsumentom rozpoznanie napojów spirytusowych posiadających chronione oznaczenie geograficzne.

(12) Wartość dodana oznaczenia geograficznego opiera się na zaufaniu konsumentów. System jest wiarygodny wyłącznie wówczas, gdy towarzyszy mu skuteczna weryfikacja, kontrola i audyt obejmujące system kontroli na wszystkich etapach - od produkcji, przetwórstwa do dystrybucji - którym zarządzają właściwe organy wyznaczone przez państwa członkowskie zgodnie z art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/787 w związku z art. 38 ust. 2 tego rozporządzenia. Dla optymalnego funkcjonowania jednolitego rynku ważne jest, aby producenci mogli szybko i łatwo wykazać w kilku kontekstach, że są upoważnieni do stosowania chronionej nazwy, np. podczas kontroli przeprowadzanych przez służby celne, inspekcje rynku lub na żądanie podmiotów prowadzących działalność handlową. System ustanowiony przez państwa członkowskie powinien również gwarantować producentom przestrzegającym przepisów prawo do podlegania kontroli zgodności ze specyfikacją produktu.

(13) Należy ustanowić przepisy i formularze w odniesieniu do dowodu certyfikacji napojów spirytusowych posiadających oznaczenie geograficzne związane z danym obszarem geograficznym znajdującym się w państwie trzecim.

(14) W celu skutecznego zarządzania administracyjnego oraz uwzględniając doświadczenie zdobyte dzięki systemom informacji wdrożonym przez Komisję, należy uprościć dokonywanie powiadomień między państwami członkowskimi a Komisją, a informacje należy wymieniać zgodnie rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2017/1183 6  i rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/1185 7 .

(15) Komisja wprowadziła system informacji "e-Ambrosia" na potrzeby zarządzania wnioskami o ochronę oznaczeń geograficznych żywności, win, napojów spirytusowych i win aromatyzowanych. Państwa członkowskie i Komisja powinny nadal korzystać z tego systemu w odniesieniu do napojów spirytusowych, aby dokonywać powiadomień dotyczących procedur związanych z wnioskami o rejestrację i zatwierdzanie zmian w specyfikacji produktu. Z uwagi na rygorystyczny system akredytacji nie należy jednak wykorzystywać tego systemu do celów dokonywania powiadomień państw członkowskich dotyczących procedury zgłaszania sprzeciwu i wniosków o cofnięcie rejestracji, ani też, w oczekiwaniu na niezbędne gwarancje w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, nie należy go wykorzystywać w celu dokonywania powiadomień skierowanych do państw trzecich. Zamiast korzystać z systemu, w przypadku procedur zgłaszania sprzeciwu i wniosków o cofnięcie rejestracji państwa członkowskie, właściwe organy i reprezentatywne organizacje zawodowe państw trzecich, a także osoby fizyczne lub prawne, które mają uzasadniony interes na podstawie rozporządzenia (UE) 2019/787, powinny porozumiewać się z Komisją za pośrednictwem poczty elektronicznej.

(16) Należy określić sposób, w jaki Komisja udostępnia publicznie informacje dotyczące oznaczeń geograficznych w sektorze napojów spirytusowych.

(17) Procedury rejestracji, zmiany w specyfikacji produktu i cofnięcie rejestracji w odniesieniu do oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych pochodzących z Unii oraz procedury dotyczące kontroli, zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/787, rozporządzeniem delegowanym (UE) 2021/1235 i niniejszym rozporządzeniem, są przeprowadzane przez Komisję i państwa członkowskie. Komisja i państwa członkowskie są odpowiedzialne za różne etapy poszczególnych typów procedur. Państwa członkowskie są odpowiedzialne za pierwszy etap, który polega na otrzymaniu wniosku od grupy producentów, jego ocenie, w tym przeprowadzeniu krajowej procedury sprzeciwu, oraz, po uzyskaniu wyników oceny, złożeniu wniosku do Komisji. Komisja jest odpowiedzialna za rozpatrywanie wniosków, w tym prowadzenie procedury sprzeciwu w skali globalnej, oraz za podejmowanie decyzji o objęciu ochroną danego oznaczenia geograficznego. Komisja przeprowadza również odpowiednie procedury w odniesieniu do oznaczeń geograficznych pochodzących z państw trzecich.

(18) Aby ograniczyć do minimum ujawnianie danych osobowych, w dokumentach, które należy przedłożyć w trakcie odpowiednich procedur, powinno się w miarę możliwości unikać wymogów dotyczących przekazywania danych osobowych. Niemniej jednak Komisja i państwa członkowskie mogą być zmuszone do przetwarzania informacji zawierających dane osobowe, takie jak nazwiska i dane kontaktowe. W należycie uzasadnionych przypadkach dane takie mogą wymagać ujawnienia lub podania do wiadomości publicznej.

(19) Do przetwarzania danych osobowych przez Komisję w ramach tych procedur zastosowanie ma rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 8 . Należy doprecyzować, że Komisję należy uznać za administratora w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2018/1725 w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych w procedurach, za które jest odpowiedzialna na mocy rozporządzenia (UE) 2019/787.

(20) Do przetwarzania danych osobowych przez państwa członkowskie w ramach tych procedur zastosowanie ma rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 9 . Należy jednak doprecyzować, że właściwe organy państw członkowskich należy uznać za administratorów w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2016/679 w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych w procedurach, za które są one odpowiedzialne na mocy rozporządzenia (UE) 2019/787.

(21) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Napojów Spirytusowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

Przepis wstępny

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia (UE) 2019/787 w odniesieniu do oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, w szczególności dotyczące:

a)
wniosku o rejestrację;
b)
procedury sprzeciwu;
c)
zmian w specyfikacjach produktów;
d)
cofnięcia rejestracji;
e)
stosowania symbolu unijnego;
f)
kontroli;
g)
powiadomień.

ROZDZIAŁ  II

Przepisy szczegółowe

SEKCJA  1

WNIOSEK O REJESTRACJĘ

Artykuł  2

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787) Wspólne wnioski

1. 
Do celów art. 24 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/787, w odniesieniu do wspólnych wniosków o rejestrację danego oznaczenia geograficznego wymogi określone w art. 23 rozporządzenia (UE) 2019/787 i w art. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1235 muszą być spełnione we wszystkich zainteresowanych państwach członkowskich i zainteresowanych państwach trzecich. Art. 3 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1235 ma zastosowanie do wszystkich zainteresowanych państw członkowskich.
2. 
Państwo członkowskie, organ państwa trzeciego lub wnioskodawca mający siedzibę w państwie trzecim przedkładający Komisji wspólny wniosek, o którym mowa w ust. 1, staje się odbiorcą notyfikacji lub decyzji wydanej przez Komisję.
Artykuł  3

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787) Jednolity dokument

1. 
Do celów art. 23 ust. 1 akapit pierwszy lit. c) i art. 23 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/787 jednolity dokument musi być zwięzły i nie może przekraczać 2 500 słów, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków.
2. 
Jeżeli wniosek dotyczy obszaru geograficznego w państwie członkowskim, jednolity dokument sporządza się zgodnie z formularzem udostępnionym w systemach cyfrowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy lit. a).
3. 
Jeżeli wniosek dotyczy obszaru geograficznego w państwie trzecim, organ państwa trzeciego lub wnioskodawca mający siedzibę w państwie trzecim korzysta ze wzoru jednolitego dokumentu określonego w załączniku I. Informacje dostarczone w ten sposób mogą być wprowadzane przez Komisję do jej systemów cyfrowych.
4. 
Ust. 1 i 2 stosują się również do jednolitego dokumentu objętego wnioskiem o publikację zgodnie z art. 50 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2019/787.
Artykuł  4

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/787) Obszar geograficzny

Obszar geograficzny, o którym mowa w art. 22 ust. 1 akapit pierwszy lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/787, określa się w specyfikacji produktu w sposób niebudzący wątpliwości, odnosząc się w miarę możliwości do granic fizycznych lub administracyjnych.

Artykuł  5

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787) Dodatkowa krajowa procedura kontroli

Jeżeli w następstwie wymiany informacji, o której mowa w art. 30 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/787, dokonywanej między Komisją a danym państwem członkowskim, w specyfikacji produktu wprowadzone zostaną istotne zmiany, zmiany te są odpowiednio publikowane w danym państwie członkowskim, aby umożliwić każdej osobie fizycznej lub prawnej mającej uzasadniony interes i siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium danego państwa członkowskiego wniesienie sprzeciwu przed przesłaniem Komisji nowej wersji jednolitego dokumentu.

W przypadku gdy ma zostać przeprowadzona dodatkowa krajowa procedura sprzeciwu, Komisja może, na wniosek zainteresowanego państwa członkowskiego, przedłużyć do 6 miesięcy termin zgłaszania uwag, o którym mowa w art. 30 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/787.

Elektroniczne odesłanie do publikacji specyfikacji produktu powinno być aktualizowane i prowadzić do wersji skonsolidowanej proponowanej specyfikacji produktu.

SEKCJA  2

PROCEDURA SPRZECIWU

Artykuł  6

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/787) Przepisy proceduralne dotyczące sprzeciwu

1. 
Zawiadomienie o sprzeciwie, o którym mowa w art. 27 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/787, zawiera:
a)
odesłanie do opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C, nazwy, której dotyczy sprzeciw;
b)
odesłanie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, seria C, w przypadku gdy został opublikowany wniosek o rejestrację nazwy, wniosek o zmianę na poziomie Unii lub wniosek o cofnięcie rejestracji;
c)
nazwę i dane kontaktowe organu państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub osoby fizycznej bądź prawnej składającej zawiadomienie o sprzeciwie;
d)
oświadczenie, że wniosek może naruszać wymogi rozdziału III rozporządzenia (UE) 2019/787.

Zawiadomienie o sprzeciwie sporządza się zgodnie z formularzem zamieszczonym w załączniku II.

2. 
Uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie, o którym mowa w art. 27 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787, zawiera:
a)
odesłanie do opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C, nazwy, której dotyczy sprzeciw;
b)
odesłanie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, seria C, w którym nazwa, której dotyczy sprzeciw, została opublikowana;
c)
nazwę lub imię i nazwisko oraz dane kontaktowe organu państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub osoby fizycznej bądź prawnej składającej uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie;
d)
opis uzasadnionego interesu osoby fizycznej lub prawnej, która złożyła zawiadomienie o sprzeciwie; wymóg ten nie ma zastosowania do organów krajowych;
e)
wskazanie podstaw sprzeciwu, o których mowa w art. 28 rozporządzenia (UE) 2019/787;
f)
szczegółowe informacje dotyczące faktów, dowodów oraz uwag uzasadniających sprzeciw.

Do uzasadnionego oświadczenia o sprzeciwie można w stosownych przypadkach dołączyć dokumenty uzupełniające.

Uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie sporządza się zgodnie z formularzem zamieszczonym w załączniku III. Na zasadzie odstępstwa Komisja może przyjąć uzasadnione oświadczenie, które nie zostało sporządzone zgodnie z tym formularzem, pod warunkiem dostarczenia wszystkich informacji wymaganych na mocy niniejszego artykułu.

3. 
Do celów art. 27 ust. 1 akapit piąty rozporządzenia (UE) 2019/787 nazwę lub imię i nazwisko oraz dane kontaktowe organu lub osoby, która złożyła sprzeciw, przekazuje się organowi, jednostce lub osobie, które złożyły wniosek o rejestrację lub o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii lub wniosek o cofnięcie rejestracji.
4. 
Do celów art. 27 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787 drugiej stronie przekazuje się imię i nazwisko lub nazwę oraz dane kontaktowe organu lub osoby, które złożyły uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie, oraz organu, podmiotu lub osoby, które złożyły wniosek o rejestrację lub o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii lub wniosek o cofnięcie rejestracji.
5. 
Komisja jest powiadamiana o wynikach konsultacji, o których mowa w art. 27 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787, w terminie jednego miesiąca od zakończenia konsultacji. Powiadomienie takie obejmuje:
a)
odesłanie do opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C, nazwy, której dotyczy sprzeciw;
b)
odesłanie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, seria C, w którym nazwa, której dotyczy sprzeciw, została opublikowana;
c)
nazwę lub imię i nazwisko strony lub stron wnoszących sprzeciw;
d)
wynik konsultacji;
e)
wskazanie, czy jednolity dokument lub specyfikacja produktu zostały zmienione, oraz opis takich zmian.

Powiadomienie o zakończeniu konsultacji w następstwie procedury sprzeciwu sporządza się zgodnie z formularzem zamieszczonym w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia.

SEKCJA  3

ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU

Artykuł  7

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/787) Wnioski o zmiany na poziomie Unii

1. 
Wniosek o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu na poziomie Unii zgodnie z art. 31 rozporządzenia (UE) 2019/787 zawiera:
a)
chronioną nazwę, której dotyczy zmiana;
b)
Imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy i jego dane kontaktowe oraz opis uzasadnionego interesu wnioskodawcy;
c)
nagłówki w specyfikacji produktu i w jednolitym dokumencie, których dotyczy zmiana;
d)
wyjaśnienie, dlaczego zmiana wchodzi w zakres definicji "zmiany na poziomie Unii", jak przewidziano w art. 31 rozporządzenia (UE) 2019/787;
e)
opis i powody każdej z proponowanych zmian;
f)
skonsolidowany jednolity dokument, ze zmianami;
g)
elektroniczne odesłanie do publikacji skonsolidowanej specyfikacji produktu, ze zmianami.
h)
oświadczenie państwa członkowskiego, że uznaje ono wniosek za spełniający wymogi określone w rozporządzeniu (UE) 2019/787 i przepisach przyjętych na jego podstawie;
i)
wyłącznie w przypadku wniosków z państw trzecich - dowód, że wnioskowana zmiana jest zgodna z przepisami dotyczącymi ochrony oznaczeń geograficznych, obowiązującymi w danym państwie trzecim.

Opis i powody, o których mowa w lit. e), oraz dokument, o którym mowa w lit. f), nie mogą przekraczać 2 500 słów każdy, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków.

2. 
Wniosek o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii musi być zwięzły i nie może przekraczać 5 000 słów, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków. Wniosek danego państwa członkowskiego sporządza się zgodnie z formularzem udostępnionym w systemach cyfrowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy lit. a). Wnioskodawcy z państw trzecich korzystają z formularza określonego w załączniku V. Informacje dostarczone w ten sposób mogą być wprowadzane przez Komisję do jej systemów cyfrowych.
3. 
Zmieniony jednolity dokument sporządza się zgodnie z art. 3. Wniosek pochodzący z państwa trzeciego może zawierać wersję skonsolidowaną specyfikacji produktu zamiast elektronicznego odesłania do opublikowanej specyfikacji produktu.
4. 
Do celów art. 31 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/787 w związku z art. 26 ust. 2 tego rozporządzenia, oprócz jednolitego dokumentu ze zmianami oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu ze zmianami, Komisja publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C, wniosek o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu.

Imiona i nazwiska lub nazwy osób fizycznych lub prawnych, lub urzędników państwa członkowskiego lub państw trzecich składających wniosek są publikowane jako część tego wniosku.

Artykuł  8

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/787) Powiadamianie o zmianie standardowej

1. 
Powiadomienie o zatwierdzonej zmianie standardowej w specyfikacji produktu zgodnie z art. 8 ust. 2 akapit drugi oraz art. 8 ust. 3, 7 i 8 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1235 zawiera:
a)
odesłanie do chronionej nazwy, której dotyczy zmiana standardowa;
b)
wyjaśnienie, dlaczego zmiana wchodzi w zakres definicji "zmiany standardowej", jak przewidziano w art. 31 rozporządzenia (UE) 2019/787;
c)
opis zatwierdzonej zmiany ze wskazaniem, czy zmiana prowadzi do zmiany jednolitego dokumentu;
d)
streszczenie powodów, dla których zmiana jest konieczna;
e)
decyzję zatwierdzającą zmianę standardową, o której mowa w art. 8 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1235;
f)
w stosownych przypadkach - jednolity dokument skonsolidowany, ze zmianami;
g)
elektroniczne odesłanie do publikacji skonsolidowanej specyfikacji produktu, ze zmianami.
2. 
Powiadomienie przekazywane przez dane państwo członkowskie zawiera oświadczenie tego państwa członkowskiego, że w jego opinii zatwierdzona zmiana spełnia wymogi określone w rozporządzeniu (UE) 2019/787 i przepisach przyjętych na jego podstawie.
3. 
W przypadku napojów spirytusowych pochodzących z państw trzecich w powiadomieniu wysyłanym przez organy państwa trzeciego lub wnioskodawcę z państwa trzeciego, który ma uzasadniony interes, podaje się nazwę państwa trzeciego lub nazwę wnioskodawcy wysyłającego powiadomienie oraz dowód, że zmiana ma zastosowanie w państwie trzecim. Może ono zawierać specyfikację produktu udostępnioną publicznie zamiast elektronicznego odesłania do opublikowanej specyfikacji produktu.
4. 
Powiadomienie o zatwierdzonej zmianie standardowej wysłane przez dane państwo członkowskie sporządza się zgodnie z formularzem udostępnionym w systemach cyfrowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy lit. a). W przypadku powiadomień przekazanych przez państwa trzecie stosuje się formularz określony w załączniku VI. Dostarczone w ten sposób informacje mogą być wprowadzane przez Komisję do jej systemów cyfrowych.
5. 
Dla celów art. 8 ust. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1235 w powiadomieniu publikuje się nazwę państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub imię i nazwisko lub nazwę osoby fizycznej bądź prawnej przekazującej powiadomienie o zatwierdzonej zmianie standardowej w specyfikacji produktu posiadającego oznaczenie geograficzne.
Artykuł  9

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/787) Powiadomienie o zmianie tymczasowej

1. 
Powiadomienie o zatwierdzonej zmianie tymczasowej w specyfikacji produktu zgodnie z art. 10 ust. 1-4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1235 zawiera:
a)
odesłanie do chronionej nazwy, której dotyczy powiadomienie;
b)
opis zatwierdzonej zmiany tymczasowej wraz z powodami uzasadniającymi tę zmianę tymczasową zgodnie z art. 31 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787;
c)
odesłanie do formalnego uznania przez właściwe organy klęski żywiołowej lub niekorzystnych warunków pogodowych, lub do nałożenia obowiązkowych środków sanitarnych i fitosanitarnych;
d)
elektroniczne odesłanie do publikacji krajowej decyzji zatwierdzającej zmianę tymczasową.
2. 
Powiadomienie przekazywane przez dane państwo członkowskie zawiera oświadczenie tego państwa członkowskiego, że w jego opinii zatwierdzona zmiana spełnia wymogi określone w rozporządzeniu (UE) 2019/787 i przepisach przyjętych na jego podstawie.
3. 
W przypadku napojów spirytusowych pochodzących z państw trzecich w powiadomieniu wysłanym przez organy państwa trzeciego lub wnioskodawcę z państwa trzeciego, który ma uzasadniony interes, podaje się nazwę państwa trzeciego lub imię i nazwisko bądź nazwę wnioskodawcy wysyłającego powiadomienie oraz dowód, że zmiana ma zastosowanie w państwie trzecim. Powiadomienie to może zawierać krajową decyzję zatwierdzającą zmianę tymczasową w wersji udostępnionej publicznie zamiast odesłania do jej publikacji.
4. 
Powiadomienie o zatwierdzonej zmianie tymczasowej wysłane przez dane państwo członkowskie sporządza się zgodnie z formularzem udostępnionym w systemach cyfrowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy lit. a). W przypadku powiadomienia przekazanego przez państwa trzecie stosuje się formularz określony w załączniku VII. Dostarczone w ten sposób informacje mogą być wprowadzane przez Komisję do jej systemów cyfrowych.
5. 
Do celów art. 10 ust. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1235 w powiadomieniu publikuje się nazwę państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub imię i nazwisko lub nazwę osoby fizycznej bądź prawnej przekazującej powiadomienie o zatwierdzonej zmianie tymczasowej w specyfikacji produktu posiadającego oznaczenie geograficzne.

SEKCJA  4

COFNIĘCIE REJESTRACJI

Artykuł  10

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/787) Wnioski o cofnięcie rejestracji

1. 
Wniosek o cofnięcie rejestracji oznaczenia geograficznego, o którym mowa w art. 32 rozporządzenia (UE) 2019/787, musi zawierać:
a)
odesłanie do chronionej nazwy, której dotyczy powiadomienie;
b)
państwo członkowskie lub państwo trzecie, do którego należy obszar geograficzny;
c)
nazwę oraz dane kontaktowe organu lub osoby prawnej występującej o cofnięcie rejestracji; Jeżeli osoba fizyczna wnioskuje o cofnięcie rejestracji, imię i nazwisko oraz inne dane osobowe mogą zostać pominięte we wniosku i przesłane Komisji oddzielnie;
d)
opis uzasadnionego interesu osoby fizycznej lub prawnej, która wystąpiła z wnioskiem o cofnięcie rejestracji; wymóg ten nie ma zastosowania do organów krajowych;
e)
wskazanie podstaw cofnięcia rejestracji;
f)
szczegółowe informacje dotyczące faktów, dowodów oraz uwag uzasadniających wniosek o cofnięcie rejestracji.
g)
oświadczenie państwa członkowskiego, że uznało ono wniosek o cofnięcie rejestracji za spełniający wymogi określone w art. 32 rozporządzenia (UE) 2019/787 i przepisach przyjętych na jego podstawie.

Do wniosku o cofnięcie rejestracji można, w stosownych przypadkach, dołączyć dokumenty uzupełniające.

2. 
Wniosek o cofnięcie rejestracji sporządza się zgodnie z formularzem zamieszczonym w załączniku VIII.
3. 
Do celów art. 32 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/787 w związku z art. 26 ust. 2 tego rozporządzenia Komisja publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C, wniosek o cofnięcie rejestracji. Imiona i nazwiska lub nazwy osób fizycznych lub prawnych, lub urzędników państwa członkowskiego bądź państw trzecich, którzy składają wniosek o cofnięcie rejestracji, są publikowane jako część tego wniosku.

SEKCJA  5

STOSOWANIE UNIJNEGO SYMBOLU

Artykuł  11

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 20 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/787) Unijny symbol

Unijny symbol wskazujący ochronę w formie oznaczenia geograficznego, o którym mowa w art. 16 rozporządzenia (UE) 2019/787, odtwarza się zgodnie z załącznikiem X do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 668/2014.

SEKCJA  6

KONTROLE

Artykuł  12

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) 2019/787) Kontrola zgodności ze specyfikacją produktu

1. 
Do celów niniejszego artykułu "producent napoju spirytusowego posiadającego oznaczenie geograficzne" lub "prze- przetwórca napoju spirytusowego posiadającego oznaczenie geograficzne", zwany dalej odpowiednio "producentem" lub "przetwórcą", oznacza podmiot gospodarczy, którego działalność jest objęta specyfikacją produktu posiadającego odpowiednie oznaczenie geograficzne.
2. 
Każdy producent lub przetwórca przestrzegający przepisów określonych w rozdziale III rozporządzenia (UE) 2019/787 ma prawo podlegać kontroli zgodności ustanowionej na podstawie art. 38 tego rozporządzenia. Producent lub przetwórca zgłasza swoją działalność właściwemu organowi, o którym mowa w art. 38 ust. 2 akapit pierwszy lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/787.
3. 
Producent lub przetwórca, którego produkt w wyniku procesu kontroli, o której mowa w art. 38 rozporządzenia (UE) 2019/787, uznano za zgodny ze specyfikacją produktu posiadającego oznaczenie geograficzne chronione zgodnie z tym rozporządzeniem:
a)
otrzymuje certyfikat, który może być uwierzytelnioną kopią potwierdzającą zgodność ze specyfikacją produktu. Certyfikat ma co najmniej formę elektroniczną i może zostać udostępniony poprzez wyświetlenie na stronie internetowej, do której ma dostęp producent lub przetwórca i z której producent lub przetwórca może go pobrać. W certyfikacie znajduje się data jego wydania. Certyfikowani producenci lub przetwórcy udostępniają swój certyfikat każdemu urzędowemu inspektoratowi kontroli lub innemu organowi egzekwowania prawa. Mogą oni również udostępniać swoje certyfikaty opinii publicznej lub każdej osobie, która może wystąpić o dowód certyfikacji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Certyfikat taki musi być napisany alfabetem łacińskim lub musi mu towarzyszyć transkrypcja lub transliteracja w alfabecie łacińskim; lub
b)
znajduje się w wykazie zatwierdzonych producentów lub przetwórców sporządzonym przez właściwy organ. Wykaz, który może być odpowiednim wyciągiem z pełnego wykazu, jest udostępniany każdemu producentowi lub przetwórcy znajdującemu się w takim wykazie. Wykaz jest dostępny co najmniej w formie elektronicznej i można go udostępnić poprzez wyświetlenie na stronie internetowej, do której ma dostęp producent lub przetwórca i z której producent lub przetwórca może go pobrać. W wykazie znajduje się data jego sporządzenia. Producent lub przetwórca udostępnia swój wykaz na żądanie każdemu urzędowemu inspektoratowi kontroli lub innemu organowi egzekwowania prawa. Mogą oni również udostępniać wykaz opinii publicznej lub każdej osobie, która może wystąpić o dowód na ich obecność w wykazie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wykaz musi być napisany alfabetem łacińskim lub musi mu towarzyszyć transkrypcja lub transliteracja w alfabecie łacińskim;
4. 
Certyfikat i wykaz, o których mowa w ust. 3, są okresowo aktualizowane w oparciu o ocenę ryzyka. Certyfikat i wykaz zawierają co najmniej następujące dane:
a)
nazwa chronionego oznaczenia geograficznego;
b)
kategoria napoju spirytusowego;
c)
numer producenta (nieobowiązkowo);
d)
nazwa przedsiębiorstwa i dane kontaktowe producenta lub przetwórcy;
e)
nazwa przedsiębiorstwa lub oficjalna nazwa i dane kontaktowe organu kontrolnego lub organu odpowiedzialnego za umieszczenie w wykazie;
f)
działalność producenta lub przetwórcy, której dotyczy certyfikacja lub wykaz, obejmująca "produkcję", "przetwarzanie", "butelkowanie (pakowanie)" lub "inne" (należy określić);
g)
data wydania certyfikatu lub data sporządzenia wykazu;
h)
podpis, pieczęć lub znak organu kontrolnego lub organu odpowiedzialnego za umieszczenie w wykazie, który to podpis może być elektroniczny.
5. 
W przypadku gdy producent lub przetwórca traci certyfikację lub zostaje wykreślony z wykazu, państwa członkowskie zapewniają, by producent lub przetwórca w dalszym ciągu nie prezentował certyfikatu lub wykazu ani z nich nie korzystał.
6. 
W celu ułatwienia swobodnego przepływu w Unii organy wydające certyfikaty oraz organy odpowiedzialne za umieszczenie w wykazie, o których mowa w ust. 3, mogą korzystać z formularza określonego w załączniku IX.
7. 
W przypadku produktów wytwarzanych w państwach trzecich producent lub przetwórca, którego produkt posiadający zarejestrowane oznaczenie geograficzne jest przywożony do Unii, udostępnia importerowi produktu w Unii, na jego wniosek, dowód certyfikowania go jako producenta lub przetwórcy produktu posiadającego to oznaczenie geograficzne, przewidziany przez krajowy organ kontroli lub jednostkę certyfikującą tego państwa trzeciego.

Dowód certyfikacji może składać się z certyfikatu lub wykazu upoważnionych producentów lub przetwórców i może być dostarczany bezpośrednio przez ten krajowy organ kontrolny lub jednostkę certyfikującą. Dowód certyfikacji może być sporządzony w formie papierowej lub elektronicznej. Jest on sporządzony w języku urzędowym Unii lub towarzyszy mu tłumaczenie na język urzędowy Unii oraz jest zapisany przy pomocy znaków, które są zrozumiałe w państwie członkowskim lub państwach członkowskich, w których produkt jest wprowadzany do obrotu. Zgodnie z prawem krajowym państwa trzeciego jego ważność nie może wygasać w dniu, w którym został udostępniony importerowi.

8. 
Dowód certyfikacji, o którym mowa w ust. 7, jest udostępniany przez importera na żądanie organom celnym lub innym organom w UE zaangażowanym w weryfikację stosowania oznaczeń geograficznych na towarach zgłoszonych do swobodnego obrotu lub wprowadzonych do obrotu w Unii. Importer może również udostępniać swój dowód certyfikacji opinii publicznej lub każdej osobie, która może wystąpić o dowód certyfikacji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

ROZDZIAŁ  III

Powiadomienia

Artykuł  13

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787) Powiadomienia dokonywane pomiędzy Komisją a państwami członkowskimi, państwami trzecimi i innymi podmiotami

1. 
Dokumenty i informacje wymagane do wdrożenia rozdziału III rozporządzenia (UE) 2019/787 i rozdziału II niniejszego rozporządzenia przekazuje się Komisji w następujący sposób:
a)
do właściwych organów państw członkowskich - za pośrednictwem systemów cyfrowych udostępnionych przez Komisję, z zastrzeżeniem ust. 2;
b)
do właściwych organów i producentów w państwach trzecich, a także do osób fizycznych lub prawnych, które mają uzasadniony interes na podstawie rozporządzenia (UE) 2019/787 - za pośrednictwem poczty elektronicznej z wykorzystaniem formularzy zawartych w załącznikach I-VIII do niniejszego rozporządzenia.

Zasady i wymogi określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/1183 i rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2017/1185 mają zastosowanie do powiadomień dokonywanych na podstawie akapitu pierwszego lit. a).

2. 
W drodze odstępstwa od ust. 1 akapit pierwszy lit. a) właściwe organy państw członkowskich przedkładają Komisji pocztą elektroniczną zawiadomienie o sprzeciwie, uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie oraz powiadomienie o wynikach konsultacji, o których mowa w art. 6, jak również wniosek o cofnięcie rejestracji, o którym mowa w art. 10.
3. 
Komisja przekazuje i udostępnia informacje właściwym organom państw członkowskich za pośrednictwem udostępnionych przez siebie systemów cyfrowych, zgodnie z ust. 1 akapit pierwszy lit. a). W kontekście procedur, o których mowa w ust. 1 akapit pierwszy lit. b) oraz ust. 2, Komisja przekazuje informacje, za pośrednictwem poczty elektronicznej, państwom członkowskim, właściwym organom i grupom składającym wniosek w państwach trzecich, a także osobom fizycznym lub prawnym, które mają uzasadniony interes na podstawie rozporządzenia (UE) 2019/787.
4. 
W przypadku oficjalnej komunikacji technicznej dotyczącej oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych każde państwo członkowskie przekazuje Komisji dane jednego punktu kontaktowego składające się z adresu pocztowego wydziału, adresu elektronicznego skrzynki funkcyjnej oraz numeru telefonu wydziału. Państwa członkowskie aktualizują te dane punktów kontaktowych. Dane te precyzują wyłącznie funkcje urzędowe, biura i wydziały. Żadna z danych nie pozwala na identyfikację osób fizycznych ani informacji osobowych zawartych w adresach, numerach kontaktowych lub innych pozycjach danych.

Komisja może przechowywać, gromadzić, udostępniać publicznie i okresowo rozpowszechniać pełny wykaz takich punktów kontaktowych, w tym swoim własnym służbom, innym instytucjom i organom Unii oraz wszystkim punktom kontaktowym znajdującym się w wykazie. Komisja może wymagać, aby dane te były przekazywane za pośrednictwem systemów cyfrowych przez nią udostępnionych.

Artykuł  14

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787) Przekazanie informacji i odbiór powiadomień

1. 
Powiadomienia i przekazanie informacji, o których mowa w art. 13, uznaje się za dokonane w dniu ich otrzymania przez Komisję.
2. 
Za pośrednictwem systemów cyfrowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy lit. a), Komisja potwierdza właściwym organom państw członkowskich odbiór wszystkich powiadomień i wszystkich dokumentów przesłanych za pośrednictwem tych systemów.

Komisja nadaje numer akt każdemu nowemu wnioskowi o rejestrację, wnioskowi o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii, powiadomieniu o zatwierdzonych zmianach standardowych i powiadomieniu o zatwierdzonych zmianach tymczasowych.

Potwierdzenie odbioru zawiera co najmniej następujące elementy:

a)
numer akt;
b)
nazwa odnośnego produktu;
c)
data odbioru.

Komisja notyfikuje i udostępnia informacje i uwagi dotyczące takich powiadomień i przekazanych informacji za pośrednictwem systemów cyfrowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy lit. a).

3. 
W odniesieniu do powiadomień i informacji w formie dokumentów przekazanych za pośrednictwem poczty elektronicznej Komisja potwierdza ich odbiór również za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Komisja nadaje numer akt każdemu nowemu wnioskowi o rejestrację, wnioskowi o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii, powiadomieniu o zatwierdzonych zmianach standardowych i powiadomieniu o zatwierdzonych zmianach tymczasowych.

Potwierdzenie odbioru zawiera co najmniej następujące elementy:

a)
numer akt;
b)
nazwa odnośnego produktu;
c)
data odbioru.

Komisja notyfikuje i udostępnia informacje i uwagi dotyczące takich powiadomień i przekazanych informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej.

4. 
Do notyfikowania i udostępniania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, stosuje się odpowiednio art. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/1183 i art. 1-5 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/1185.
Artykuł  15

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787) Informacje, które należy podać do wiadomości publicznej

Informacje, które Komisja ma podawać do wiadomości publicznej zgodnie z rozdziałem III rozporządzenia (UE) 2019/787, rozporządzeniem delegowanym (UE) 2021/1235 i niniejszym rozporządzeniem, podaje się do wiadomości publicznej za pośrednictwem systemów cyfrowych udostępnionych przez Komisję, o których mowa w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ  IV

Dane osobowe

Artykuł  16

(uprawnienia wykonawcze na podstawie art. 42 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/787) Dane osobowe

1. 
Komisja i państwa członkowskie przetwarzają dane osobowe otrzymane w trakcie procedur rejestracji, zatwierdzania zmian, cofnięcia rejestracji i kontroli, zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/787, rozporządzeniem delegowanym (UE) 2021/1235 i niniejszym rozporządzeniem, zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/1725 i rozporządzeniem (UE) 2016/679.
2. 
Komisję uznaje się za administratora w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2018/1725 w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych w procedurze, w odniesieniu do której jest ona właściwa, zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/787, rozporządzeniem delegowanym (UE) 2021/1235 i niniejszym rozporządzeniem.
3. 
Właściwe organy państw członkowskich uznaje się za administratorów w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2016/679 w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych w procedurach, w odniesieniu do których są właściwe zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/787, rozporządzeniem delegowanym (UE) 2021/1235 i niniejszym rozporządzeniem.

ROZDZIAŁ  V

Przepisy końcowe

Artykuł  17

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 12 maja 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

JEDNOLITY DOKUMENT (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

"NAZWA"

GI-XX-XXXX

Data złożenia wniosku: XX-XX-XXXX

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Wszelkie dane osobowe podane w niniejszym formularzu będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (1). Wprzypadku sprzeciwu imię i nazwisko wnioskodawcy podawane jest wnoszącemu sprzeciw, aby umożliwić rozpoczęcie odpowiednich konsultacji zgodnie z art. 27 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 (2). Oświadczenie o ochronie prywatności jest dostępne w portalu internetowym Europa.
1.
Nazwa(-y), która(-e) ma(-ją) być zarejestrowana(-e):

...

2.
Państwo lub państwa trzecie, do którego(-ych) należy obszar geograficzny:

...

3.
Rodzaj oznaczenia geograficznego:

Oznaczenie geograficzne

4.
Kategoria lub kategorie napoju spirytusowego:

...

5.
Opis właściwości napoju spirytusowego:

...

6.
Określenie obszaru geograficznego:

...

7.
Metoda produkcji:

...

8.
Szczegółowe zasady dotyczące pakowania:

... [Jeśli nie dotyczy, nie wypełniać. Proszę przedstawić zwięzłe uzasadnienie wszelkich ograniczeń].

9.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

... [Jeśli nie dotyczy, nie wypełniać. Proszę przedstawić zwięzłe uzasadnienie wszelkich ograniczeń].

10.
Opis związku między napojem spirytusowym a jego pochodzeniem geograficznym, w tym, w stosownych przypadkach, szczegółowe elementy opisu produktu lub metody produkcji uzasadniające związek:

...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

...

______

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  II

ZAWIADOMIENIE O SPRZECIWIE (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Wszelkie dane osobowe podane w niniejszym formularzu będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (1). Zawiadomienie o sprzeciwie, w tym imię i nazwisko lub nazwa wnoszącego sprzeciw, podawane jest wnioskodawcy, aby umożliwić rozpoczęcie odpowiednich konsultacji zgodnie z art. 27 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 (2). Oświadczenie o ochronie prywatności jest dostępne w portalu internetowym Europa.
1.
Nazwa produktu

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

...

2.
Odesłanie

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

Numer referencyjny:...

Data publikacji w Dzienniku Urzędowym:...

3.
Zawiadomienie o sprzeciwie

Niżej podpisany, [Nazwa państwa członkowskiego lub państwa trzeciego bądź imię i nazwisko osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej mającej uzasadniony interes i siedzibę w państwie trzecim, składających zawiadomienie o sprzeciwie], uważa, że wniosek, o którym mowa w pkt 1 i 2, może naruszać warunki określone w rozdziale III rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787, i zastrzega sobie prawo do przesłania uzasadnionego oświadczenia o sprzeciwie zgodnie z art. 27 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787].

4.
Dane kontaktowe

Osoba wyznaczona do kontaktów*:...

Grupa/organizacja lub organ krajowy:...

Wydział: ...

Adres:

...

Numer telefonu: +...

Adres e-mail: ...

5.
Data i podpis

[Imię i nazwisko/Nazwa]

[Wydział/organizacja]

[Adres]

[Numer telefonu:+]

[Adres e-mail:]

[data:]

[podpis:]

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  III

UZASADNIONE OŚWIADCZENIE O SPRZECIWIE (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Wszelkie dane osobowe podane w niniejszym formularzu będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (1). Jeżeli sprzeciw uznaje się za uzasadniony, imię nazwisko lub nazwa wnoszącego sprzeciw podawane jest wnioskodawcy, aby umożliwić rozpoczęcie odpowiednich konsultacji zgodnie z art. 27 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 (2). Oświadczenie o ochronie prywatności jest dostępne w portalu internetowym Europa.
1.
Nazwa produktu

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

...

2.
Odesłanie

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

Numer referencyjny: ...

Data publikacji w Dzienniku Urzędowym: ...

3.
Nazwa/imię i nazwisko wnoszącego sprzeciw

[Państwo członkowskie, państwo trzecie, osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę w państwie trzecim]

...

4.
Dane kontaktowe

Osoba wyznaczona do kontaktów:

Grupa/organizacja lub organ krajowy:

Wydział: ...

Adres:

...

Numer telefonu+...

Adres e-mail: ...

5.
Uzasadniony interes (nie jest wymagany w przypadku organów krajowych)
[Należy przedstawić oświadczenie wyjaśniające uzasadniony interes wnoszącego sprzeciw. W przypadku sprzeciwu dotyczącego wniosku o cofnięcie rejestracji należy wykazać komercyjne wykorzystanie zarejestrowanej nazwy (art. 12 ust. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE)2021/1235 (3)). Organy krajowe są zwolnione z tego wymogu.]
6.
Podstawy sprzeciwu:

Wniosek o rejestrację lub o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii lub wniosek o cofnięcie rejestracji jest niezgodny z przepisami dotyczącymi oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, ponieważ byłby sprzeczny z art. 3 ust. 4 i art. 22, 31 lub 32 rozporządzenia (UE) 2019/787 oraz z przepisami przyjętymi na ich podstawie.

Wniosek o rejestrację lub o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii jest niezgodny z przepisami dotyczącymi oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, ponieważ rejestracja proponowanej nazwy byłaby sprzeczna z przepisami art. 34 lub 35 rozporządzenia (UE) 2019/787.

Wniosek o rejestrację lub o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii jest niezgodny z przepisami dotyczącymi oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, ponieważ rejestracja proponowanego oznaczenia geograficznego zagrażałaby istnieniu całkowicie lub częściowo identycznej nazwy lub znaku towarowego lub istnieniu produktów, które zgodnie z prawem znajdowały się w obrocie od co najmniej 5 lat przed datą publikacji przewidzianą w art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787.

7.
Szczegółowe informacje dotyczące sprzeciwu

[Należy przedstawić należycie umotywowane powody i uzasadnienie, szczegółowe informacje dotyczące faktów, dowodów oraz uwag uzasadniających zmianę. Należy przedstawić niezbędne dokumenty, jeżeli podstawę zgłoszenia sprzeciwu stanowi istnienie wcześniejszego znaku towarowego posiadającego reputację i renomę (art. 35 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787)].

8.
Wykaz dokumentów potwierdzających [Należy przedstawić wykaz dokumentów wysłanych na poparcie sprzeciwu].
9.
Data i podpis

[Imię i nazwisko/Nazwa]

[Wydział/organizacja]

[Adres]

[Numer telefonu:+]

[Adres e-mail:]

[data:]

[podpis:]

______

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/1235 z dnia 12 maja 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 o przepisy dotyczące wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji i rejestru (Dz.U. L 270).

ZAŁĄCZNIK  IV

POWIADOMIENIE O ZAKOŃCZENIU KONSULTACJI W NASTĘPSTWIE PROCEDURY SPRZECIWU (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Oświadczenie o ochronie prywatności jest dostępne w portalu internetowym Europa.
1.
Nazwa produktu

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

2.
Odesłanie

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

Numer referencyjny:

Data publikacji w Dzienniku Urzędowym:

3.
Nazwa/imię i nazwisko wnoszącego sprzeciw

[Państwo członkowskie, państwo trzecie, osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę w państwie trzecim]

...

4.
Wynik konsultacji
4.1.
Osiągnięto porozumienie z następującym wnoszącym sprzeciw lub następującymi wnoszącymi sprzeciw:

[należy załączyć kopię korespondencji dotyczącej porozumienia oraz podać wszystkie czynniki, które umożliwiły osiągnięcie tego porozumienia (art. 27 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 10 ]

4.2.
Nie osiągnięto porozumienia z następującym podmiotem lub następującymi podmiotami wnoszącymi sprzeciw:

[należy załączyć informacje, o których mowa w art. 27 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787]

5.
Specyfikacja produktu i jednolity dokument
5.1.
W specyfikacji produktu wprowadzono zmiany:

... Tak* ... Nie

*Jeśli zaznaczono "Tak", należy załączyć opis zmian i zmienioną specyfikację produktu.

5.2.
W jednolitym dokumencie wprowadzono zmiany:

... Tak** ... Nie

**Jeśli zaznaczono "Tak", należy załączyć zaktualizowany jednolity dokument.

6.
Data i podpis

[Imię i nazwisko/Nazwa]

[Wydział/organizacja]

[Adres]

[Numer telefonu:+]

[Adres e-mail:]

[data:]

[podpis:]

ZAŁĄCZNIK  V

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY NA POZIOMIE UNII W SPECYFIKACJI PRODUKTU (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Wszelkie dane osobowe podane w niniejszym formularzu będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (1). Ze względu na przejrzystość oraz aby umożliwić potencjalnym wnoszącym sprzeciw kwestionowanie wymogu uzasadnionego interesu wnioskodawcy,

należy opublikować nazwę lub imię i nazwisko wnioskującego o zmianę na poziomie Unii w specyfikacji produktu. Oświadczenie o ochronie prywatności jest dostępne w portalu internetowym Europa.

1.
Nazwa produktu

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

2.
Wnioskodawca i uzasadniony interes

[Należy podać nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail wnioskodawcy proponującego zmianę. W przypadku gdy adres, numer telefonu i adres e-mail dotyczą osoby fizycznej, można ich nie umieszczać w niniejszym formularzu, ale należy je przesłać do Komisji oddzielnie.

Należy również przedstawić oświadczenie wyjaśniające uzasadniony interes wnioskodawcy.]

3.
Państwo trzecie, do którego należy obszar geograficzny

...

4.
Nagłówek, którego dotyczą zmiany w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Nazwa produktu

Kategoria lub nazwa prawna napoju spirytusowego

Związek

Ograniczenia dotyczące wprowadzania do obrotu

5.
Rodzaj zmian

[Należy przedstawić oświadczenie wyjaśniające, dlaczego zmiany wchodzą w zakres definicji "zmiany na poziomie Unii", jak przewidziano w art. 31 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 (2)].

6.
Zmiany

[Należy przedstawić opis i powody każdej zmiany. Wniosek o zmianę musi być zrozumiały i wyczerpujący, jak przewidziano w art. 7 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/1235(3) i art. 7 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/ 1236(4)].

7.
Załączniki
7.1.
Skonsolidowany jednolity dokument, ze zmianami
7.2.
Opublikowana skonsolidowana wersja specyfikacji produktu lub odesłanie do publikacji specyfikacji produktu
7.3.
Dowód, że zmienione dokumenty odpowiadają oznaczeniu geograficznemu obowiązującemu w państwie trzecim

______

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/1235 z dnia 12 maja 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 o przepisy dotyczące wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji i rejestru (Dz.U. L 270).

(4) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1236 z dnia 12 maja 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 w odniesieniu do wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, procedury sprzeciwu, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji, stosowania symbolu i kontroli (Dz.U. L 270).

ZAŁĄCZNIK  VI

POWIADAMIANIE O ZATWIERDZENIU ZMIANY STANDARDOWEJ (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Wszelkie dane osobowe podane w niniejszym formularzu będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (1). W celu zapewnienia przejrzystości nazwa lub imię i nazwisko powiadamiającego muszą zostać opublikowane. Oświadczenie o ochronie prywatności jest

dostępne w portalu internetowym Europa.

1.
Nazwa produktu

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

2.
Państwo trzecie, do którego należy obszar geograficzny

...

3.
Powiadamiający

[Pojedynczy producent lub grupa producentów mająca uzasadniony interes lub organy państwa trzeciego, do którego należy obszar geograficzny (zob. art. 24 ust. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787(2))]

4.
Opis zatwierdzonych zmian

[Należy przedstawić opis zmian standardowych oraz oświadczenie wyjaśniające, dlaczego zmiany wchodzą w zakres definicji zmiany standardowej, jak przewidziano w art. 31 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787. Należy dodać streszczenie powodów, dla których zmiany są konieczne. Należy wskazać, czy zmiana prowadzi do zmiany jednolitego dokumentu.].

5.
Załączniki
5.1.
Decyzja zatwierdzająca zmianę standardową.
5.2.
Dowód, że zmiana ma zastosowanie w państwie trzecim.
5.3.
W stosownych przypadkach - skonsolidowany jednolity dokument ze zmianami.
5.4.
Kopia opublikowanej skonsolidowanej wersji specyfikacji produktu lub odesłanie do publikacji specyfikacji produktu.

______

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  VII

POWIADAMIANIE O ZATWIERDZENIU ZMIANY TYMCZASOWEJ (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Wszelkie dane osobowe podane w niniejszym formularzu będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (1). W celu zapewnienia przejrzystości nazwa lub imię i nazwisko powiadamiającego muszą zostać opublikowane. Oświadczenie o ochronie prywatności jest

dostępne w portalu internetowym Europa.

1.
Nazwa produktu

[w brzmieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym]

2.
Państwo trzecie, do którego należy obszar geograficzny

...

3.
Powiadamiający

[Pojedynczy producent lub grupa producentów mająca uzasadniony interes lub organy państwa trzeciego, do którego należy obszar geograficzny (zob. art. 24 ust. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 (2))]

4.
Opis zatwierdzonych zmian

[Należy przedstawić opis konkretnych powodów zmian tymczasowych, w tym odesłanie do formalnego uznania przez właściwe organy katastrofy naturalnej lub złych warunków pogodowych lub do nałożenia obowiązkowych środków sanitarnych lub fitosanitarnych. Należy również przedstawić oświadczenie wyjaśniające, dlaczego zmiany wchodzą w zakres definicji "zmiany tymczasowej", jak przewidziano w art. 31 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787].

5.
Załączniki
5.1.
Wniosek o zatwierdzenie zmiany tymczasowej
5.2.
Decyzja zatwierdzająca zmianę tymczasową.
5.3.
Dowód, że zmiana ma zastosowanie w państwie trzecim.

______

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  VIII

WNIOSEK O COFNIĘCIE REJESTRACJI (ROZPORZĄDZENIE (UE) 2019/787)

Ważna uwaga: zaleca się, aby wnioskodawcy nie podawali żadnych danych osobowych (w tym imion i nazwisk osób), a w szczególności danych kontaktowych (takich jak osobisty numer telefonu i adres e-mail). Wszelkie dane osobowe podane w niniejszym formularzu będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (1). Ze względu na przejrzystość oraz aby umożliwić potencjalnym wnoszącym sprzeciw kwestionowanie wymogu uzasadnionego interesu osoby fizycznej

lub prawnej wnioskującej o cofnięcie rejestracji, należy opublikować nazwę lub imię i nazwisko tego wnioskującego. Oświadczenie o ochronie prywatności jest dostępne w portalu internetowym Europa.

1.
Zarejestrowana nazwa, której dotyczy wniosek o cofnięcie rejestracji

...

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie, do którego należy obszar geograficzny

...

3.
Osoba fizyczna lub prawna, państwo członkowskie lub państwo trzecie wnioskujące o cofnięcie rejestracji

[Należy podać nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres poczty elektronicznej osoby fizycznej lub prawnej, lub producentów wnioskujących o cofnięcie rejestracji. W przypadku gdy adres, numer telefonu i adres e-mail dotyczą osoby fizycznej, można ich nie umieszczać w niniejszym formularzu i należy przesłać je do Komisji oddzielnie.

Należy również przedstawić oświadczenie wyjaśniające uzasadniony interes osoby fizycznej lub prawnej wnioskującej o cofnięcie rejestracji (nie jest to wymagane w przypadku organów krajowych).]

4.
Podstawy cofnięcia rejestracji i powiązane przyczyny

Zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787(2)

Litera a)

[Należy podać szczegółowe powody i - w stosownych przypadkach - dowody przemawiające za cofnięciem rejestracji nazwy zgodnie z art. 32 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/787.]

Litera b)

[Należy podać szczegółowe powody i - w stosownych przypadkach - dowody przemawiające za cofnięciem rejestracji nazwy zgodnie z art. 32 ust. 1 akapit pierwszy lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/787.]

Zgodnie z art. 32 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/787)

[Należy podać szczegółowe powody oraz - w stosownych przypadkach - dowody przemawiające za cofnięciem rejestracji nazwy zgodnie z art. 32 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/787.]

5.
Wykaz dokumentów uzupełniających

[Należy przedstawić wykaz przesłanych dokumentów w celu uzasadnienia wniosku o cofnięcie rejestracji.

W przypadku państw członkowskich proszę przedstawić oświadczenie, że wniosek o cofnięcie rejestracji spełnia wymogi art. 32 rozporządzenia (UE) 2019/787 i przepisów przyjętych na jego podstawie].

6.
Data i podpis
[Imię i nazwisko/Nazwa]

[Wydział/organizacja]

[data:]

[podpis:]

______

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  IX

Certyfikat urzędowy lub wykaz producentów lub przetwórców spełniających wymogi specyfikacji produktu posiadającego oznaczenie geograficzne (OG) w sektorze napojów spirytusowych, zgodnie z art. 12 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE)2021/1236 (1)

Niniejszy dokument poświadcza, że producent lub przetwórca jest uprawniony do oznaczenia produktu jako oznaczenia geograficznego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 (2)
1. Chronione oznaczenie geograficzne (OG (*)) [OG zgodnie z zapisem w rejestrze]
2. Kategoria napojów spirytusowych (*)
3. Producent lub przetwórca (*)

[nazwa handlowa, dane kontaktowe i numer producenta]

4. Organ kontrolny lub organ wydający (*)

[nazwa handlowa i dane kontaktowe]

5. Odesłanie

[nieobowiązkowe dla organu kontrolnego lub organu wydającego]

6. Działalność gospodarcza producenta lub przetwórcy, do której odnosi się certyfikacja (*)

["produkcja", "przetwórstwo", "butelkowanie (pakowanie)" lub "inne (proszę określić)" - w tym wszystkie rodzaje działalności, do których ma zastosowanie ]

7. Data wydania certyfikatu lub data sporządzenia wykazu (wykaz może być odpowiednim wyciągiem) (*)

[dd.mm.rrrr]

8. Podpis, pieczęć lub znak jednostki certyfikującej lub organu wydającego (*)
(*) Pola obowiązkowe.
______

(1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1236 z dnia 12 maja 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 w odniesieniu do wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, procedury sprzeciwu, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji, stosowania symbolu i kontroli (Dz.U. L 270).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89 (Dz.U. L 39 z 13.2.2008, s. 16).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 716/2013 z dnia 25 lipca 2013 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia (WE) nr 110/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz.U. L 201 z 26.7.2013, s. 21).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/1235 z dnia 12 maja 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 o przepisy dotyczące wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji i rejestru (zob. s. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 36).
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/1183 z dnia 20 kwietnia 2017 r. uzupełniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 i (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do powiadamiania Komisji o informacjach i dokumentach (Dz.U. L 171 z 4.7.2017, s. 100).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1185 z dnia 20 kwietnia 2017 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 i (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do przekazywanych Komisji powiadomień o informacjach i dokumentach oraz zmieniające i uchylające niektóre rozporządzenia Komisji (Dz.U. L 171 z 4.7.2017, s. 113).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1).
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.