Decyzja 2008/915/WE ustanawiająca, na mocy dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wartości liczbowe klasyfikacji systemów monitorowania państw członkowskich uzyskane w wyniku ćwiczenia interkalibracyjnego

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2008.332.20

Akt utracił moc
Wersja od: 10 grudnia 2008 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 października 2008 r.
ustanawiająca, na mocy dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wartości liczbowe klasyfikacji systemów monitorowania państw członkowskich uzyskane w wyniku ćwiczenia interkalibracyjnego

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 6016)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/915/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 10 grudnia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej(1), w szczególności ppkt (ix) sekcji 1.4.1 załącznika V,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 4 ust. 1 lit. a) ppkt (ii) dyrektywy 2000/60/WE nakłada na państwa członkowskie obowiązek ochrony, poprawy i przywrócenia wszystkich części wód powierzchniowych w celu osiągnięcia dobrego stanu wód powierzchniowych najpóźniej w ciągu 15 lat od dnia wejścia w życie dyrektywy, z zastrzeżeniem niektórych wyjątków, zgodnie z przepisami ustanowionymi w załączniku V do dyrektywy. Artykuł 4 ust. 1 lit. a) ppkt (iii) dyrektywy 2000/60/WE nakłada na państwa członkowskie obowiązek ochrony i poprawy wszystkich sztucznych i silnie zmienionych części wód w celu osiągnięcia dobrego potencjału ekologicznego i dobrego stanu chemicznego wód powierzchniowych najpóźniej w ciągu 15 lat od dnia wejścia w życie dyrektywy, z zastrzeżeniem niektórych wyjątków, zgodnie z przepisami ustanowionymi w załączniku V do dyrektywy. Zgodnie z pkt (i) sekcji 1.4.1 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE w przypadku silnie zmienionych lub sztucznych części wód odniesienia do stanu ekologicznego powinny być konstruowane jako odniesienia do potencjału ekologicznego.

(2) W sekcji 1.4.1 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE ustanowiono proces zapewnienia porównywalności wyników monitorowania biologicznego między państwami członkowskimi, będący centralną częścią klasyfikacji stanu ekologicznego. W tym celu konieczne jest porównanie wyników systemów monitorowania i klasyfikacji państw członkowskich w ramach sieci interkalibracji składającej się ze stanowisk monitorowania w każdym państwie członkowskim i w każdym ekoregionie Wspólnoty. Dyrektywa 2000/60/WE nakłada na państwa członkowskie obowiązek zebrania, w miarę potrzeby, niezbędnych informacji dla stanowisk włączonych do sieci interkalibracji w celu umożliwienia oceny zgodności krajowych systemów klasyfikacji z normatywnymi definicjami zawartymi w sekcji 1.2 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE oraz zapewnienia porównywalności systemów klasyfikacji między państwami członkowskimi.

(3) Decyzją Komisji 2005/646/WE z dnia 17 sierpnia 2005 r. w sprawie ustanowienia rejestru miejsc przewidzianych do stworzenia sieci interkalibracji zgodnie z dyrektywą 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2) ustanowiono rejestr miejsc przewidzianych do utworzenia sieci interkalibracji, o której mowa w sekcji 1.4.1 ppkt (vii) załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE.

(4) W celu przeprowadzenia ćwiczenia interkalibracyjnego państwa członkowskie zorganizowano według geograficznych grup interkalibracji, obejmujących państwa członkowskie, dla których dane typy części wód powierzchniowych są wspólne, jak określono w sekcji 2 załącznika do decyzji 2005/646/WE. Umożliwia to porównanie wyników każdej grupy i przeprowadzenie procedury interkalibracji wśród jej członków.

(5) Ćwiczenie interkalibracyjne jest przeprowadzane na poziomie elementów biologicznych poprzez porównanie wyników klasyfikacji krajowych systemów monitorowania dla każdego elementu biologicznego i dla każdego wspólnego typu części wód powierzchniowych wśród państw członkowskich w tej samej geograficznej grupie interkalibracji oraz poprzez ocenę zgodności uzyskanych wyników z wyżej wspomnianymi definicjami normatywnymi.

(6) Sposób przeprowadzenia ćwiczenia interkalibracyjnego w odniesieniu do kategorii wód oraz biologicznych elementów jakości określonych w załączniku do niniejszej decyzji szczegółowo opisuje "Sprawozdanie techniczne z ćwiczenia interkalibracyjnego w ramach ramowej dyrektywy wodnej".

(7) Komisja wsparła przeprowadzenie ćwiczenia interkalibracyjnego za pośrednictwem Instytutu Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju Europejskiego Centrum Badawczego w Isprze (Włochy), który zajmował się koordynacją prac technicznych.

(8) Ćwiczenie interkalibracyjne jest złożonym zadaniem naukowym i technicznym. Aby przeprowadzić ćwiczenie interkalibracyjne, geograficzne grupy interkalibracji mogą korzystać z różnych wariantów metodologii, w zależności od dostępności danych z monitorowania w odniesieniu do poszczególnych biologicznych elementów jakości oraz stanu zaawansowania rozwoju krajowych systemów monitorowania i klasyfikacji. W celu podniesienia odporności statystycznej wyników, większość metodologii wykorzys- tywanych przez geograficzne grupy interkalibracji opiera się na wykorzystaniu danych z jak największej liczby stanowisk monitorowania, obejmujących pełny zakres klas stanów wód, od stanu bardzo dobrego do złego.Wzwiązku z tym wykorzystane dane pochodzą z miejsc niewłączonych do sieci interkalibracji, gdyż obejmuje ona jedynie ograniczoną liczbę miejsc o stanie bardzo dobrym, dobrym i umiarkowanym.

(9) Komisja otrzymała wyniki interkalibracji w odniesieniu do kilku biologicznych elementów jakości, które obejmują definicję stanu ekologicznego. W niektórych przypadkach wyniki przedstawiono jedynie w odniesieniu do niektórych parametrów elementów biologicznych lub jedynie w odniesieniu do niektórych państw członkowskich wchodzących w skład danej geograficznej grupy interkalibracji. W związku z tym Komisja uważa, że w przypadkach tych nie zapewniono pełnej porównywalności. Dalsze wyniki interkalibracji mogą zatem podlegać przyszłej decyzji, która zostanie przyjęta po tym, jak państwa członkowskie przedstawią odpowiednie informacje określone w sekcji 1.4.1 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE.

(10) Konieczne jest terminowe przyjęcie dostępnych wyników procedury interkalibracji, tak by udostępnić informacje przydatne w trakcie opracowywania pierwszych planów gospodarowania dorzeczami oraz programów działań określonych w art. 11 i 13 dyrektywy 2000/60/WE.

(11) W wyniku ćwiczenia interkalibracyjnego wartości współczynników jakości ekologicznej dla granic między klasami stanów ekologicznych w odniesieniu do systemów klasyfikacji państw członkowskich powinny odzwierciedlać równoważny stan ekologiczny. Różnice w wartościach dla tych samych biologicznych elementów jakości wynikają z różnic między metodami krajowymi. Dodatkowo z uwagi na stosowanie różnych metod obliczeniowych a także z innych względów porównywanie wartości współczynników jakości ekologicznej poszczególnych biologicznych elementów jakości jest niemożliwe.

(12) Takie parametry jak stężenie chlorofilu "a", objętość fitoplanktonu, procent sinic oraz głębokości graniczne występowania glonów makroskopowych i roślin okrytozalążkowych nie obejmują pełnego zakresu biologicznych elementów jakości. Niemniej w związku z dostępnością danych dotyczących tych parametrów oraz metod ich oceny, stanowią one jedną z podstaw obecnego ćwiczenia interkalibracyjnego w odniesieniu do jezior i wód przybrzeżnych. Wartości tych parametrów są bezpośrednio porównywane między państwami członkowskimi pod warunkiem uwzględnienia różnic w metodach pobierania próbek i analizy. Dlatego oprócz współczynników jakości ekologicznej w załączniku do niniejszej decyzji należy również podać - jako część wyników ćwiczenia interkalibracyjnego - wartości bezwzględne dla tych parametrów.

(13) Wyniki powinny odnosić się do stanu ekologicznego. Jeżeli części wód odpowiadające danym interkalibrowanym typom zostały wyznaczone zgodnie z art. 4 ust. 3 dyrektywy 2000/60/WE jako silnie zmienione części wód, wyniki przedstawione w załączniku do niniejszej decyzji mogą zostać wykorzystane do określenia ich dobrego potencjału ekologicznego, z uwzględnieniem ich zmian fizycznych i przypisanego im korzystania z wód, zgodnie z definicjami normatywnymi zawartymi w sekcji 1.2.5 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE.

(14) Jak ustalono w sekcji 1.4.1 ppkt (iii) załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE, państwa członkowskie będą zobowiązane przełożyć wyniki ćwiczenia interkalibracyjnego na swoje krajowe systemy klasyfikacji w celu określenia granic między stanami b. dobrym a dobrym oraz między stanem dobrym a umiarkowanym w odniesieniu do wszystkich swoich typów krajowych. Aby ułatwić wykorzystanie wyników opracowano wytyczne dotyczące przekładania wyników interkalibracji na krajowe systemy klasyfikacji oraz określania warunków referencyjnych.

(15) Jest możliwe, że informacje, które zostaną udostępnione w ramach realizacji programów monitorowania określonych w art. 8 dyrektywy 2000/60/WE, oraz przegląd i aktualizacja charakterystyk obszarów dorzeczy określone w art. 5 dyrektywy 2000/60/WE, wniosą nowe dowody, które mogą wesprzeć proces dostosowania systemów monitorowania i klasyfikacji państw członkowskich do postępu naukowego i technicznego, a w ostateczności doprowadzić do przeglądu wyników ćwiczenia interkalibracyjnego mającego na celu poprawę ich jakości.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 dyrektywy 2000/60/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów sekcji 1.4.1 ppkt (iii) załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE, w klasyfikacjach przyjętych w ramach swoich systemów monitorowania państwa członkowskie stosują wartości granic klas określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 października 2008 r.

W imieniu Komisji
Stravros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1.

(2) Dz.U. L 243 z 19.9.2005, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 

KATEGORIA WÓD: Rzeki

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Alpejska

Opis typów objętych interkalibracją

Typ:Charakterystyka rzekZlewnia (km2)Wysokość n.p.-m i geomorfologiaZasadowośćReżim przepływu
R-A1Małe do średnich, duża wysokość n.p.m., podłoże wapienne10–1.000800–

2.500 m (zlewnia), głazy/kamienie

wysoka (lecz nie bardzo wysoka) zasadowość
R-A2Małe do średnich, duża wysokość n.p.m., podłoże krzemionkowe10–1.000500–

1 000 m (maksymalna wysokość zlewni n.p.-m 3 000 m, średnia 1 500 m), głazy

Podłoże inne niż wapienne (granit, skały metamorficzne), zasadowość średnia do niskiejreżim spływu z lodowców i śniegu

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ R-A1: Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Słowenia

Typ R-A2: Austria, Francja, Włochy, Hiszpania, Słowenia

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i krajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typ R-A1
AustriaAustriacki system oceny stanu ekologicznego rzek (najsłabszy wynik spośród wskaźników ogólnej degradacji i wskaźnika saprobii)0,800,60
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,930,79
NiemcyPERLODES - Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos0,800,60
WłochyIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STA-R_ICMi)0,970,73
SłoweniaSłoweński system oceny bezkręgowców bentosowych:

Indeks multimetryczny (Hydromorfologia/ogólna degradacja), wskaźnik saprobii

0,800,60
Typ R-A2
AustriaAustriacki system oceny stanu ekologicznego rzek (najsłabszy wynik spośród wskaźników ogólnej degradacji i wskaźnika saprobii)0,800,60
Francja (Alpy)Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,930,71
Francja (Pireneje)Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,940,81
WłochyIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,950,71
HiszpaniaIberyjski indeks BMWP (IBMWP)0,830,53

Biologiczny element jakości: Fitobentos

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i krajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typ R-A1
AustriaMetoda multimetryczna obejmująca 3 moduły/ metriksy (wskaźnik trofii, wskaźnik saprobii, gatunki referencyjne)0,870,56
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,860,71
NiemcyDeutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)0,730,54
SłoweniaMetoda multimetryczna obejmująca dwa moduły/metriksy0,800,60
Typ R-A2
AustriaMetoda multimetryczna obejmująca 3 moduły/ metriksy (wskaźnik trofii, wskaźnik saprobii, gatunki referencyjne)0,870,56
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,860,71
HiszpaniaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Lenoir & Coste, 1996)0,940,74

KATEGORIA WÓD: Rzeki

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Centralna/Bałtycka

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka rzekZlewnia (km2)Wysokość n.p.m. i geomorfologiaZasadowość (meq/l)
R-C1Małe, nizinne, na podłożu krzemionkowym – piaszczystym10–100niziny, dominuje podłoże piaszczyste (o małej frakcji ziarna), szerokość 3–8 m (pełnokorytowa)> 0,4
R-C2Małe, nizinne, na podłożu krzemionkowym – skalistym10–100niziny, materiał skalisty szerokość 3–8 m (pełnokorytow)< 0,4
R-C3Małe, wyżynne, na podłożu krzemionkowym10–100wyżyny, podłoże skaliste (granit) – żwirowe, szerokość 2–10 m (pełnokorytowa)< 0,4
R-C4Średnie, nizinne, na podłożu mieszanym100–1 000niziny, podłoże piaskowe lub żwirowe, szerokość 8–25 m (pełnokorytowa)> 0,4
R-C5Duże, nizinne, na podłożu mieszanym1 000–10 000niziny, strefa podgórska, zmienna prędkość przepływu, maksymalna wysokość zlewni n.p.m.: 800 m,szerokość > 25 m (pełnokorytowa)> 0,4
R-C6Małe, nizinne, na podłożu wapiennym10–300niziny, podłoże żwirowe (wapień), szerokość 3–10 m (pełnokorytowa)> 2

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ R-C1: Belgia (Flandria), Niemcy, Dania, Francja, Włochy, Litwa, Niderlandy, Polska, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C2:: Hiszpania, Francja, Irlandia, Portugalia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C3: Austria, Belgia (Walonia), Republika Czeska, Niemcy, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Francja, Łotwa, Luksemburg, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C4: Belgia (Flandria), Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C5: Republika Czeska, Estonia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C6: Dania, Estonia, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy, Polska, Litwa, Luksemburg, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Następujące wyniki stosuje się do wszystkich wyżej wymienionych typów.

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
AustriaAustriacki system oceny stanu ekologicznego rzek (najsłabszy wynik spośród wskaźników ogólnej degradacji i wskaźnika saprobii)0,800,60
Belgia (Flandria)Flandryjski multimetryczny indeks makrofauny (Multimetric Macroinvertebrate Index Flanders - MMIF)0,900,70
Belgia (Walonia)Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) oraz "tymczasowa definicja stanu dobrego", Ministerstwo Regionu Walonii (2007 r.)0,970,74
DaniaDuński indeks fauny potoków (Danish Stream Fauna Index – DSFI)1,000,71
NiemcyPERLODES - Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos0,800,60
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,940,80
IrlandiaSystem oceny jakości (wartość Q) (Quality Rating System - Q value)0,850,75
WłochyIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,960,72
LuksemburgClassification luxembourgeoise DCE, Indice Biologi-que Global Normalisé (IBGN), Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/ BEMA 07 nr 4 z dnia 11 kwietnia 2007 r.0,960,72
NiderlandyKRW-maatlat0,800,60
PolskaBMWP (BMWP-PL) zmieniony zmodyfikowanym indeksem różnorodności Margalef0,890,68
HiszpaniaMultimetryczne indeksy północnej Hiszpanii (North Spain Multimetric Indices)0,930,70
SzwecjaIndeks DJ (Dahla i Johnsona 2004)0,800,60
Zjednoczone KrólestwoNarzędzie klasyfikacji bezkręgowców rzecznych (River Invertebrate Classification Tool - RICT)0,970,86

Biologiczny element jakości: Fitobentos

Wyniki: Wskaźniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąTypWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
AustriaMetoda multimetryczna obejmująca 3 moduły/metriksy (wskaźnik trofii, wskaźnik saprobii, gatunki referencyjne)Wszystkie typy, wysokość n.p.-m. < 500 m0,700,42
Wszystkie typy, wysokość n.p.-m. > 500 m0,710,42
Belgia (Flandria)Proporcje wrażliwych i odpornych na dane oddziaływanie okrzemek (Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms – PISIAD)Wszystkie typy0,800,60
Belgia (Walonia)Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90-354 (2000) oraz "tymczasowa definicja stanu dobrego", Ministerstwo Regionu Walonii (2007 r.)Wszystkie typy0,930,68
EstoniaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)Wszystkie typy0,850,70
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD)norme AFNOR NF T 90-354 (2000) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.Typy krajowe 1, 2 i 40,930,80
Typ krajowy 30,920,77
NiemcyDeutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)R-C10,670,43
R-C30,670,43
R-C40,610,43
R-C50,730,55
IrlandiaZmieniona forma indeksu troficznego okrzemek (Trophic Diatom Index – TDI)Wszystkie typy0,930,78
LuksemburgIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)Wszystkie typy0,850,70
NiderlandyKRW MaatlatWszystkie typy0,800,60
HiszpaniaMultimetryczny indeks okrzemkowy (Diatom multimetric – MDIAT)Wszystkie typy0,930,70
SzwecjaSzwedzkie metody oceny, regulacje szwedzkiej agencji ochrony środowiska (NFS 2008:1) w oparciu o Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)Wszystkie typy0,890,74
Zjednoczone KrólestwoOcena okrzemek do określania stanu ekologicznego rzek (Diatom Assessment for River Ecological Status – DARES)Wszystkie typy0,930,78

KATEGORIA WÓD: Rzeki

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Wschodnia kontynentalna

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka rzekEkoregionZlewnia (km2)Wysokość n.p.m (m)GeologiaPodłoże
R-E1Karpaty: małe – średnie, wyżynne.1010–1 000500–800podłoże krzemionkoweżwir i głazy
R-E2Równiny: średnie, nizinne11 i 12100–1 000< 200podłoże mieszanepiasek i iły
R-E4Równiny: średnie, wyżynne.11 i 12100–1 000200–500podłoże mieszanepiasek i żwiry

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ R-E1: Republika Czeska, Węgry, Rumunia, Słowacja

Typ R-E2: Republika Czeska, Węgry, Rumunia, Słowacja

Typ R-E4: Austria, Republika Czeska, Węgry, Słowacja, Słowenia

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i krajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typ R-E1, R-E2, R-E4
SłowacjaSłowacki system oceny stanu ekologicznego rzek0,800,60
Typ R-E4
AustriaAustriacki system oceny stanu ekologicznego rzek (najsłabszy wynik spośród wskaźników ogólnej degradacji i wskaźnika saprobii)0,800,60

KATEGORIA WÓD: Rzeki

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Śródziemnomorska

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka rzekZlewnia (km2)Wysokość n.p.m. (m)GeologiaReżim przepływu
R-M1Małe wyżynne potoki śródziemnomorskie10–100200–800Podłoże mieszaneDuże różnice sezonowe
R-M2Małe/średnie nizinne potoki śródziemnomorskie10–1 000< 400Podłoże mieszaneDuże różnice sezonowe
R-M4Małe/średnie potoki górskie śródziemnomorskie10–1 000400–1 500Podłoże inne niż krzemionkoweDuże różnice sezonowe
R-M5Małe, nizinne, tymczasowe10–100< 300Podłoże mieszaneTymczasowe

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ R-M1: Francja, Grecja, Włochy, Portugalia, Słowenia, Hiszpania

Typ R-M2: Francja, Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania

Typ R-M4: Cypr, Francja, Grecja, Włochy, Hiszpania

Typ R-M5: Cypr, Włochy, Portugalia, Słowenia, Hiszpania

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i krajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
R-M1
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,940,81
GrecjaIndeks wspólnych metryksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STA-R_ICMi)0,950,71
WłochyIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STA-R_ICMi)0,970,72
PortugaliaPortugalski indeks makrofauny północnej (North Invertebrate Portuguese Index - IPtIN)0,920,69
HiszpaniaIBMWP0,780,48
R-M2
GrecjaIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,940,71
WłochyIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,940,70
PortugaliaPortugalski indeks makrofauny północnej (North Invertebrate Portuguese Index - IPtIN)0,870,66
R-M4
CyprIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,970,73
GrecjaIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,960,72
WłochyIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,940,70
HiszpaniaIBMWP0,830,51
R-M5
WłochyIndeks wspólnych metriksów interkalibracji STAR (Intercalibration Common Metric Index – STAR _ICMi)0,970,73
PortugaliaPortugalski indeks makrofauny południowej (South Invertebrate Portuguese Index - IPtIS)0,980,72
HiszpaniaIBMWP0,910,55

Biologiczny element jakości: Fitobentos

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i krajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
R-M1
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,930,80
PortugaliaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,840,62
HiszpaniaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,900,67
R-M2
FrancjaClassification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) oraz okólnik MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 nr 14 z dnia 28 lipca 2005 r. zmieniony dnia 13 czerwca 2007 r.0,930,80
PortugaliaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,840,62
HiszpaniaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,930,70
R-M4
HiszpaniaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,910,68
R-M5
PortugaliaIndeks europejski (CEE)0,850,64
HiszpaniaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,950,71

KATEGORIA WÓD: Rzeki

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Północna

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka rzekPowierzchnia zlewni (akwenu)Wysokość n.p.-m. i geomorfologiaZasadowość (meq/l)Materiał organiczny (mg Pt/l)
R-N1Małe, nizinne, na podłożu krzemionkowym, o umiarkowanej zasadowości wody10–100 km2< 200 m lub poniżej najwyższego punktu linii brzegowej0,2–1< 30 (< 150 w Irlandii)
R-N3Małe/średnie, nizinne, na podłożu organicznym10–1 000 km2< 0,2> 30
R-N4Średnie, nizinne, na podłożu krzemionkowym, o umiarkowanej zasadowości wody100– 1 000 km20,2–1< 30
R-N5Małe, wyżynne, na podłożu krzemionkowym10–100 km2Między obszarami nizinnymi a wyżynnymi< 0,2< 30

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ R-N1: Finlandia, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-N3: Finlandia, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-N4: Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-N5: Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Następujące wyniki stosuje się w odniesieniu do wszystkich wyżej opisanych typów

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
FinlandiaSystem multimetryczny, pierwsza przyjęta wersja0,800,60
IrlandiaSystem oceny jakości (wartość Q) (Quality Rating System - Q value)0,850,75
NorwegiaAverage score per taxon (ASPT)0,990,87
SzwecjaIndeks DJ (Dahla i Johnsona 2004)0,800,60
Zjednoczone KrólestwoNarzędzie klasyfikacji bezkręgowców rzecznych (River Invertebrate Classification Tool -RICT)0,970,86

Biologiczny element jakości: Fitobentos

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Następujące wyniki stosuje się w odniesieniu do wszystkich wyżej opisanych typów

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
FinlandiaIndice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,910,80
IrlandiaZmieniona forma indeksu troficznego okrzemek (Trophic Diatom Index – TDI)0,930,78
SzwecjaSzwedzkie metody oceny regulacje szwedzkiej agencji ochrony środowiska (NFS 2008:1) w oparciu o Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)0,890,74
Zjednoczone KrólestwoOcena okrzemek do określania stanu ekologicznego rzek (Diatom Assessment for River Ecological Status – DARES)0,930,78

KATEGORIA WÓD: Jeziora

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Atlantycka

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka jeziorWysokość n.p.m. (m)Średnia głębokość (m)Zasadowość (meq/l)
LA1/2Nizinne, płytkie, na podłożu wapiennym, małe i duże< 2003–15>1

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Irlandia i Zjednoczone Królestwo

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Parametr dotyczący fitoplanktonu określający biomasę (chlorofil "a")

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Następujące wyniki odnoszą się do średnich wartości okresu wegetacji i są stosowane w odniesieniu do wszystkich krajów, dla których wymienione typy są wspólne

TypWspółczynniki jakości ekologicznejStężenia chlorofilu "a" (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
LA1/20,550,324,6—7,08,0—12,0

KATEGORIA WÓD: Jeziora

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Alpejska

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka jeziorWysokość n.p.m. (m)Średnia głębokość (m)Zasadowość (meq/l)Wielkość jeziora (km2)
L-AL3Nizinne lub wyżynne, głębokie, o umiarkowanej lub wysokiej zasadowości wody (wpływ alpejski), duże50–800> 15> 1> 0,5
L-AL4Wyżynne, płytkie, o umiarkowanej/wysokiej zasadowości wody (wpływ alpejski), duże200–8003–15> 1> 0,5

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typy L-AL3 i L-AL4: Austria, Francja, Niemcy, Włochy i Słowenia

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametry określające biomasę

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Następujące wyniki odnoszą się do wartości średniorocznych i mają zastosowanie do wszystkich krajów, dla których dany typ jest wspólny. Państwa członkowskie mogą zdecydować, czy wykorzystywać parametr chlorofil "a", parametr całkowita objętość, czy obydwa parametry.

Chlorofil "a":

TypWspółczynniki jakości ekologicznejStężenia chlorofilu "a" (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
L-AL30,700,402,1—2,73,8—4,7
L-AL40,750,413,6—4,46,6—8,0

Całkowita objętość:

TypWspółczynniki jakości ekologicznejCałkowita objętość (mm3/l)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
L-AL30,600,250,3—0,50,8—1,2
L-AL40,640,260,8—1,11,9—2,7

Fitoplankton: parametry określające skład taksonomiczny i obfitość

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych parametrów objętych interkalibracją

KrajParametry krajowe objęte interkalibracjąTypWspółczynniki jakości ekologicznejGranice klas
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Austria

Słowenia

Indeks BrettumaL-AL30,940,834,12— 4,343,64—3,83
L-AL40,940,813,69— 3,873,20—3,34
NiemcyIndeks fitoplanktonu jeziornego PTSI (Phytoplankton Taxa Lake Index)L-AL30,600,431,251,75
L-AL40,710,561,752,25
WłochyIndeks fitoplanktonu PTIot (Phytoplankton Taxa Index - PTIot)L-AL 3 (średnia głębokość < 100 m)0,950,893,433,22
L-AL40,950,853,373,01
Indeks fitoplanktonu PTIspecies (Phytoplankton Taxa Index - PTIspecies)L-AL 3 (średnia głębokość > 100 m)0,930,824,003,50

Biologiczny element jakości: Makrofity

Wyniki: Współczynniki jakości biologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i krajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Austria

Typy L-AL3 i L-AL4

Austriacki system klasyfikacji makrofitów: austriacki indeks makrofitów jeziornych (Austrian Index Macrophytes for Lakes (AIM for Lakes), moduł 10,800,60
Niemcy

Typ L-AL3

Niemiecki system oceny makrofitów/fitobentosu: moduł 10,780,51
Niemcy

Typ L-AL4

Niemiecki system oceny makrofitów/fitobentosu: moduły 1+20,710,47

KATEGORIA WÓD: Jeziora

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Centralna/Bałtycka

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka jeziorWysokość n.p.m. (m)Średnia głębokość (m)Zasadowość (meq/l)Czas retencji hydrologicznej (lata)
L-CB1Nizinne, płytkie, na podłożu wapiennym< 2003–15> 11–10
L-CB2Nizinne, bardzo płytkie, na podłożu wapiennym< 200< 3> 10,1–1
L-CB3Nizinne, płytkie, małe, na podłożu krzemionkowym (umiarkowana zasadowość wody)< 2003–150,2–11–10

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typy L-CB1 i L-CB2: Belgia, Niemcy, Dania, Estonia, Francja, Litwa, Łotwa, Niderlandy, Polska, Zjednoczone Królestwo

Typ L-CB3: Belgia, Dania, Estonia, Francja, Łotwa, Polska

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający biomasę

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Poniższe wyniki odnoszą się do średnich wartości okresu wegetacji i są stosowane w odniesieniu do wszystkich krajów, dla których dany typ jest wspólny.

TypWspółczynniki jakości ekologicznejStężenia chlorofilu "a" (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
L-CB10,550,324,6–7,08,0–12,0
L-CB20,630,309,9–11,721,0–25,0
L-CB30,570,314,3–6,58,0–12,0

Biologiczny element jakości: Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Następujące wyniki stosuje się do typów LCB1 i LCB2

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
BelgiaFlamandzki system oceny makrofitów0,800,60
NiemcyNiemiecki system oceny makrofitów: indeks referencyjny0,750,50
EstoniaEstoński system oceny makrofitów0,800,60
ŁotwaŁotewski system oceny makrofitów0,800,60
NiderlandyHolenderski system oceny makrofitów (KRW Maatlat)0,800,60
Zjednoczone KrólestwoBrytyjski system oceny makrofitów: LEAF-PACS0,800,60

KATEGORIA WÓD: Jeziora

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Śródziemnomorska

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka jeziorWysokość n.p.m. (m)Średnioroczne opady atmosferyczne (mm) i T (oC)Średnia głębokość (m)Zasadowość (meq/l)Wielkość jeziora (km2)
L-M5/7Zbiorniki wodne, głębokie, duże, na podłożu krzemionkowym, "tereny podmokłe", o zlewni < 20 000km20–800> 800 lub

< 15

> 15< 1> 0,5
L-M8Zbiorniki wodne, głębokie, duże, na podłożu wapiennym, o zlewni < 20 000km20–800> 15> 1> 0,5

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne

Typ L-M5/7: Grecja, Francja, Portugalia, Hiszpania, Rumunia

Typ L-M8: Cypr, Grecja, Francja, Włochy, Hiszpania, Rumunia

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametry określające biomasę

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Następujące wyniki odnoszą się do średnich wartości w okresie letnim, głębokości eufotycznej i są stosowane w odniesieniu do wszystkich krajów, dla których dany typ jest wspólny. Państwa członkowskie mogą zdecydować, czy wykorzystywać parametr chlorofil "a", parametr całkowita objętość, czy obydwa parametry.

Chlorofil "a":

TypWspółczynniki jakości ekologicznejStężenia chlorofilu "a" (μg/l)
Granica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
L-M5/70,216,7—9,5
L-M80,434,2—6,0

Całkowita objętość:

TypWspółczynniki jakości ekologicznejCałkowita objętość (mm3/l)
Granica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
L-M5/70,191,9
L-M80,362,1

Fitoplankton: parametry określające skład taksonomiczny i obfitość

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Następujące wyniki odnoszą się do średnich wartości w okresie letnim, głębokości eufotycznej i są stosowane w odniesieniu do wszystkich krajów, dla których dany typ jest wspólny. Państwa członkowskie muszą stosować przynajmniej jeden z interkalibrowanych parametrów (procent sinic, Indeks kataloński, Indeks Med PTI)

Procent sinic w wodzie

Typ i krajWspółczynniki jakości ekologicznej% sinic
Granica stanów dobrego/umiarkowanegoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typ L-M5/7
Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny0,919,2
Typ L-M8
Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny0,7228,5

Współczynniki jakości ekologicznej obliczone jako WJE = (100 - wartość graniczna)/(100 - wartość referencyjna)

Indeks kataloński

Typ i krajWspółczynniki jakości ekologicznejIndeks kataloński
Granica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typ L-M5/7
Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny0,9710,6
Typ L-M8
Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny0,987,7

Współczynniki jakości ekologicznej obliczone jako WJE = (400 - wartość graniczna)/(400 - wartość referencyjna)

Indeks Med PTI

Typ i krajWspółczynniki jakości ekologicznejIndeks Med PTI
Granica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typ L-M5/7
Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny0,752,32
Typ L-M8
Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny0,772,38

KATEGORIA WÓD: Jeziora

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Północna

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystyka jeziorWysokość n.p.m. (m)Średnia głębokość (m)Zasadowość (meq/l)Barwa (mg Pt/l)
LN1Nizinne, płytkie, o umiarkowanej zasadowości wody, przejrzyste< 2003–150,2–1< 30
LN2aNizinne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste< 2003–15< 0,2< 30
LN2bNizinne, głębokie, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste< 200> 15< 0,2< 30
LN3aNizinne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, mezohumusowe< 2003–15< 0,230–90
LN5Wyżynne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste200–8003–15< 0,2< 30
LN6aWyżynne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, mezohumusowe200–8003–15< 0,230–90
LN8aNizinne, płytkie, o umiarkowanej zasadowości wody, mezohumusowe< 2003–150,2–130–90

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typy LN1, LN2a, LN3a, LN8a: Irlandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typy LN2b, LN5 i LN6a: Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający biomasę

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Następujące wyniki odnoszą się do średnich wartości okresu wegetacji i są stosowane w odniesieniu do wszystkich krajów, dla których dany typ jest wspólny

TypWspółczynniki jakości ekologicznejStężenia chlorofilu "a" (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
LN10,500,335,0–7,07,5–10,5
LN2a0,500,293,0–5,05,0–8,5
LN2b0,500,333,0–5,04,5–7,5
LN3a0,500,305,0–7,08,0–12,0
LN50,500,332,0–4,03,0–6,0
LN6a0,500,334,0–6,06,0–9,0
LN8a0,500,337,0–10,010,5–15,0

Biologiczny element jakości: Makrofity

Opis typów objętych interkalibracją (dotyczy wyłącznie interkalibracji makrofitów)

TypCharakterystyka jeziorZasadowość (meq/l)Barwa (mg Pt/l)
101O niskiej zasadowości wody, przejrzyste0,05–0,2< 30
102O niskiej zasadowości wody, humusowe0,05–0,2> 30
201O umiarkowanej zasadowości wody, przejrzyste0,2–1,0< 30
202O umiarkowanej zasadowości wody, humusowe0,2–1,0> 30
301O wysokiej zasadowości wody, przejrzyste> 1,0< 30
302O wysokiej zasadowości wody, humusowe> 1,0> 30

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typy 101, 102, 201 i 202: Irlandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ 301: Irlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ 302: Irlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąTypWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
IrlandiaIndeks makrofitów swobodnie pływającychWszystkie typy objęte interkalibracją0,900,68
SzwecjaIndeks troficzny makrofitów (Macrophyte Trophic index) (Ecke)Typ 1010,980,79
Typ 1020,980,88
Typ 2010,940,83
Typ 2020,960,83
NorwegiaIndeks troficzny makrofitów (Macrophyte Trophic Index) (Mjelde)Typ 1010,940,61
Typ 1020,960,65
Typ 2010,910,72
Typ 2020,90,77
Typ 3010,920,69
Zjednoczone KrólestwoBrytyjski system oceny makrofitów: LEAFPACSWszystkie typy objęte interkalibracją0,800,60

KATEGORIA WÓD: Przybrzeżne i przyujściowe

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Bałtycka

Opis typów objętych interkalibracją

TypZasolenie psuEkspozycjaGłębokośćLiczba dni utrzymywania się pokrywy lodowejInne cechy charakterystyczne
CW B00,5–3OsłoniętePłytkie> 150Stanowiska w Zatoce Botnickiej (Północny Quark)
CW B23–6OsłoniętePłytkie90–150Stanowiska na Morzu Botnickim
CW B3 a3–6OsłoniętePłytkie~90Stanowiska na obszarze rozciągającym się między wschodnią częścią Morza Botnickiego, Morzem Archipelagu a zachodnią częścią Zatoki Fińskiej
CW B3 b3–6WyeksponowanePłytkie~90
CW B12 a Wschodni Bałtyk5–8OsłoniętePłytkieStanowiska w Zatoce Ryskiej,
CW B12 b Zachodni Bałtyk8–22OsłoniętePłytkieStanowiska na wschodnim wybrzeżu Szwecji oraz na otwartym wybrzeżu zachodniego Bałtyku, na wybrzeżu Danii i Niemiec
CW B136–22WyeksponowanePłytkieStanowiska na wybrzeżu Estonii, Łotwy i Litwy, polskiego wybrzeża i duńskiej wyspy Bornholm
CW B 146–22OsłoniętePłytkieLaguny
TW B 136–22WyeksponowanePłytkieWody przyujściowe. Stanowiska na wybrzeżu Litwy i Polski

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typy CWB0, CWB2, CWB3a, CWB3b: Finlandia, Szwecja

Typ CWB12a: Estonia

Typ CWB12b: Niemcy, Dania, Szwecja

Typ CWB13: Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska

Typ CWB14: Dania, Polska

Typ TWB13: Litwa, Polska

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i krajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
CW B0
FinlandiaFiński indeks bentosowy dla wód brachicznych (Finnish Brackish water Benthic Index – BBI)0,990,59
SzwecjaSzwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (Swedish multimetric biological quality index - BQI) (infauna żyjąca w miękkich osadach)0,770,31
CW B2
FinlandiaFiński indeks bentosowy dla wód brachicznych (Finnish Brackish water Benthic Index – BBI)0,950,57
SzwecjaSzwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (Swedish multimetric biological quality index - BQI) (infauna żyjąca w miękkich osadach)0,760,29
CW B3 a
FinlandiaFiński indeks bentosowy dla wód brachicznych (Finnish Brackish water Benthic Index -BBI)0,890,53
SzwecjaSzwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (Swedish multimetric biological quality index - BQI) (infauna żyjąca w miękkich osadach)0,760,29
CW B3 b
FinlandiaFiński indeks bentosowy dla wód brachicznych (Finnish Brackish water Benthic Index -BBI)0,900,54
SzwecjaSzwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (Swedish multimetric biological quality index - BQI) (infauna żyjąca w miękkich osadach)0,760,29

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający biomasę (chlorofil "a")

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Następujące wyniki odnoszą się do średniej okresu letniego maj/czerwiec-wrzesień

Typ i krajWspółczynniki jakości ekologicznej dla krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracjąWartości/zakresy parametrów Chlorofil "a" ug/1
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
CWB0

Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny

0,760,561,7 (1,5-1,8)2,3 (2,0-2,7)
CWB2

Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny

0,780,561,82,5 (2,3-2,6)
CWB3 a

Osłonięte

Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny

0,710,492,4 (2,2-2,6)3,5 (2,9-4,0)
CWB3 b

Wyeksponowane

Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny

0,810,681,51,8
CWB 12 a

Wschodni Bałtyk

Zasolenie 5-8 psu

Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny

0,820,662,22,7
CWB 12 b

Zachodni Bałtyk

Zasolenie 8-22 psu

Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny

0,920,631,3 (1,1-1,5)1,9
CW B 14 Dania0,820,561,11,6
TW B 13

Wszystkie kraje, dla których typ ten jest wspólny

0,900,664,25,8

Biologiczny element jakości: Okrytozalążkowe

Okrytozalążkowe: parametr określający obfitość (graniczna głębokość występowania trawy morskiej Zostera marina)

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Typ i krajWspółczynniki jakości ekologicznej dla krajowych systemów klasyfikacjiWartości/zakresy wartości liczbowych parametrów

Graniczna głębokość występowania (m) trawy morskiej Zostera marina

Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
CW B 12 b Dania i Niemcy Otwarte wybrzeże0,900,748,5 (8,0–9,4)7 (6,6–7,1)

KATEGORIA WÓD: Przybrzeżne i przyujściowe

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Północno-Wschodni Atlantyk

Opis typów objętych interkalibracją

TypCharakterystykaZasolenie (psu)

Amplituda pływu (m)

Głębokość (m)

Prędkość prądu (węzły)

Ekspozycja

Mieszanie

Czas retencji

NEA1/26aOtwarte oceaniczne, wyeksponowane lub osłonięte, euhalinowe, płytkie> 30

Mezopływowy 1–5

< 30

Średnia 1–3

Wyeksponowane lub osłonięte

Pełne mieszanie

Dni

NEA1/26bMorza zamknięte, wyeksponowane lub osłonięte, euhalinowe, płytkie> 30

Mezopływowy 1–5

< 30

Średnia 1–3

Wyeksponowane lub osłonięte

Pełne mieszanie

Dni

NEA1/26cMorza zamknięte, zamknięte lub osłonięte, częściowo stra-tyfikowane> 30 Mikropływowy/Mezo-pływowy < 1–5 < 30Średnia 1–3

Wyeksponowane lub osłonięte

Częściowa stratyfikacja

Dni – tygodnie

NEA1/26dWybrzeże Skandynawii, wyeksponowane lub osłonięte, płytkie> 30

Mikropływowy < 1

< 30

Niska < 1

Wyeksponowane lub umiarkowanie wyeksponowane

Częściowa stratyfikacja

Dni – tygodnie

NEA1/26eObszary, na których występuje upwelling, wyeksponowane lub osłonięte, płytkie> 30

Mezopływowy 1–5

< 30

Średnia 1–3

Wyeksponowane lub

osłonięte

Pełne mieszanie

Dni

NEA3/4Polihalinowe, wyeksponowane lub umiarkowanie wyeksponowane (typ wód Morza Wattowego)Polihalinowe 18–30

Mezopływowy 1–5

< 30

Średnia 1–3

Wyeksponowane lub umiarkowanie wyeksponowane

Pełne mieszanie

Dni

NEA7Systemy głębokich fiordów typu skandynawskiego i szkockiego> 30

Mezopływowy 1–5

> 30

Niska < 1

Osłonięte

Pełne mieszanie

Dni

NEA8Typ wód cieśniny Skagerrak (łuk wewnętrzny), polihalinowe, mikropływowe, osłonięte, płytkiePolihalinowe 18–30

Mikropływowy < 1

< 30

Niska < 1

Osłonięte

Częściowa stratyfikacja

Dni – tygodnie

NEA9Fiordy o płytkim progu ujściowym, o bardzo dużej głębokości maksymalnej w basenie centralnym, ze słabą wymianą wód głębokichPolihalinowe 18–30

Mikropływowy < 1

> 30

Niska < 1

Osłonięte

Częściowa stratyfikacja

Tygodnie

NEA10Typ wód cieśniny Skagerrak (łuk wewnętrzny), polihalinowe, mikropływowe, wyeksponowane, głębokiePolihalinowe 18–30

Mikropływowy < 1

> 30

Niska < 1

Wyeksponowane

Częściowa stratyfikacja

Dni

NEA11Wody przyujścioweOligohalinowy 0–35

Mikorpływowy – makropływowy

< 30

Zmienna

Osłonięte lub umiarkowanie wyeksponowane

Częściowa lub permanentna stratyfikacja

Dni – tygodnie

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ NEA1/26a: Hiszpania, Francja, Irlandia, Norwegia, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA1/26b: Belgia, Francja, Niderlandy, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA1/26c: Niemcy, Dania

Typ NEA1/26d: Dania

Typ NEA1/26e: Portugalia, Hiszpania

Typ NEA3/4: Niemcy, Niderlandy

Typ NEA7: Norwegia, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA8: Dania, Norwegia, Szwecja

Typ NEA9: Norwegia, Szwecja

Typ NEA10: Norwegia, Szwecja

Typ NEA11: Belgia, Niemcy, Hiszpania, Francja, Irlandia, Niderlandy, Portugalia, Zjednoczone Królestwo

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Wyniki stosuje się wyłącznie w odniesieniu do siedlisk w miękkich osadach (muł położony poniżej strefy pływów/siedliska piaszczyste).

Typ i krajKrajowy system klasyfikacjiWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typy NEA1/26, NEA 3/4 i NEA 7 (Wskaźniki wrażliwe głównie na dopływ materii organicznej i zanieczyszczenia toksyczne w siedliskach miękkiego osadu)
DaniaDKI0,670,53
FrancjaM-AMBI0,770,53
NiemcyM-AMBI0,850,70
IrlandiaIQI0,750,64
NorwegiaNQI0,920,81
PortugaliaP-BAT0,790,58
HiszpaniaM-AMBI0,770,53
Zjednoczone KrólestwoIQI0,750,64
Typy NEA1/26 i NEA3/4 (Wskaźnik wrażliwy na różnorodne czynniki w różnych siedliskach)
BelgiaBEQI0,800,60
NiderlandyBEQI0,800,60
Typy NEA8/9/10
DaniaDKI0,820,63
NorwegiaNQI0,920,81
SzwecjaBQI0,890,68

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Następujące wyniki mają zastosowanie do wszystkich krajów, dla których dany typ jest wspólny. Wartość liczbowe parametrów wyraża się w μg/l jako 90. percentyl obliczany w określonym okresie wegetacji na przestrzeni 6 lat. Wyniki odnoszą się do obszarów geograficznych określonych w typologii zawartej w sprawozdaniu technicznym.

TypWspółczynniki jakości ekologicznejWartości (μg/l, 90. percentyl)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
NEA1/26a0,670,331–52–10
NEA1/26b0,670,446–109–15
NEA1/26c0,670,4457,5
NEA1/26d0,670,5034
NEA1/26e0,670,446–89–12
NEA80,670,331,53
NEA90,670,332,55
NEA100,670,3336

Fitoplankton: parametr określający zakwit

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Typ i krajParametr krajowy objęty interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznejWartości ( % pojedynczych zliczeń taksonów powyżej wartości progowych)
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
NEA1/26a/b, NEA3/4
Belgia

Niemcy

Niderlandy

Zjednoczone Królestwo

Zakwity Phaeocystis0,920,49917
NEA1/26a/b
Hiszpania

Francja

Irlandia

Zjednoczone Królestwo

Zliczanie komórek taksonów0,840,432039
NEA1/26e
Portugalia

Hiszpania

Zliczanie komórek taksonów0,830,513049

Biologiczny element jakości: Glony makroskopowe

Glony makroskopowe: parametr określający skład

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej parametrów krajowych objętych interkalibracją

Typ i krajParametr krajowy objęty interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
NEA1/26
IrlandiaMultimetryczny system skróconych wykazów gatunków żyjących u wybrzeży skalistych (Rocky Shore Reduced Species List Multimetric System)0,800,60
NorwegiaMultimetryczny system skróconych wykazów gatunków żyjących u wybrzeży skalistych (Rocky Shore Reduced Species List Multimetric System)0,800,60
Zjednoczone KrólestwoMultimetryczny system skróconych wykazów gatunków żyjących u wybrzeży skalistych (Rocky Shore Reduced Species List Multimetric System)0,800,60
HiszpaniaMultimetryczny system CFR0,810,57
PortugaliaMultimetryczny system p-MarMAT0,820,64
Irlandia

Zjednoczone Królestwo

Multimetryczny indeks oportunistycznych gatunków glonów makroskopowych (Opportunistic Macroalgae Multimetric System)0,800,60
NEA8/9/10
Norwegia SzwecjaGlony rosnące poniżej strefy pływów (głębokość graniczna gatunków glonów makroskopowych)0,810,61

Biologiczny element jakości: Okrytozalążkowe

Okrytozalążkowe: parametr określający skład taksonomiczny i obfitość

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej parametrów krajowych objętych interkalibracją

Typ i krajParametr krajowy objęty interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznejWartości parametrów(*)
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
NEA1/26, NEA 3/4, NEA11
Irlandia

Niderlandy

Zjednoczone Królestwo

Obfitość (zagęszczenie) traw morskich w obszarze miedzypływowym oraz skład gatunkowy, system multimetryczny (Intertidal Seagrass Abundance (density) and Species Composition Multimetric)0,900,70Nie dotyczyNie dotyczy
NEA1/26, NEA3/4
Niemcy

Irlandia

Niderlandy

Zjednoczone Królestwo

Trawy morskie w obszarze miedzypływowym (Obszar: wielkość powierzchni/zasięg podłoża)0,900,701030
(*) Wartości dla traw morskich w obszarze międzypływowym wyrażone jako odsetek utraty powierzchni w stosunku do obszaru referencyjnego.

KATEGORIA WÓD: Przybrzeżne i przyujściowe

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Śródziemnomorska

Wyniki stosuje się wyłącznie do wód przybrzeżnych

Typologia została opracowana jedynie w odniesieniu do określonych elementów jakości (zob. poniżej).

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Następujące wyniki stosuje się wyłącznie do miękkich osadów

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/ dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
CyprBentix0,750,58
GrecjaBentix0,750,58
SłoweniaM-AMBI0,830,62
HiszpaniaIndeks MEDOCC0,730,47

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Opis typów objętych interkalibracją (dotyczy wyłącznie fitoplanktonu)

TypOpisZagęszczenie (kg/m2)Średnioroczne zasolenie (psu)
Typ IPod silnym oddziaływaniem napływu wody słodkiej< 25< 34,5
Typ IIAPod umiarkowanym oddziaływaniem napływu wody słodkiej (oddziaływanie kontynentalne)25–2734,5–37,5
Typ IIIWWybrzeże kontynentalne, bez oddziaływania napływu wody słodkiej (basen zachodni).> 27> 37,5
Typ IIIEBez oddziaływania napływu wody słodkiej (basen wschodni)> 27> 37,5

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ I: Francja, Włochy

Typ IIA: Francja, Hiszpania, Włochy, Słowenia

Typ IIIW: Francja, Hiszpania, Włochy

Typ IIIE: Grecja, Cypr

Fitoplankton: parametr określający biomasę (chlorofil "a")

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Poniższe wyniki stosuje się do wszystkich krajów, dla których wymienione typy są wspólne. Wartości parametrów są wyrażone w μg/l chlorofilu "a" dla 90. percentyla obliczanego na przestrzeni roku przynajmniej w okresie pięciu lat. Wyniki dotyczą obszarów geograficznych określonych w typologii zawartej w sprawozdaniu technicznym.

TypWspółczynniki jakości ekologicznejWartości (μg/l, 90. percentyl)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Typ IIA0,800,532,43,6
Typ IIIW0,800,501,11,8
Typ III0,800,200,10,4

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Następujące wyniki stosuje się do górnej strefy występowania roślinności (głębokość 3,5-0,2 m) wybrzeży skalistych:

KrajKrajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
CyprIndeks oceny ekologicznej (Ecological Evaluation Index - EEI)0,750,50
FrancjaCARLIT – Mapowanie zbiorowisk litoralnych i górnych sublitoralnych u wybrzeży skalistych0,750,60
GrecjaIndeks oceny ekologicznej (Ecological Evaluation Index - EEI)0,750,50
SłoweniaIndeks oceny ekologicznej (Ecological Evaluation Index - EEI)0,750,50
HiszpaniaCARLIT-BENTHOS0,750,60

KATEGORIA WÓD: Przybrzeżne i przyujściowe

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI: Morze Czarne

Opis typów objętych interkalibracją

TypOpis
CW-BL1Mezohalinowe, mikropływowe (< 1 m), płytkie (< 30 m), umiarkowanie wyeksponowane, mieszany substrat dna

Kraje, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Bułgaria i Rumunia

WYNIKI

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający biomasę

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Pora rokuWspółczynniki jakości ekologicznejWartości biomasy (mg/m3)
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanegoGranica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/ umiarkowanego
Zima0,930,781 7703 420
Wiosna0,930,783 5155 690
Lato0,930,781 2812 526
Jesień0,930,781 8403 640

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej parametrów krajowych objętych interkalibracją

Państwa członkowskie muszą wykorzystywać przynajmniej jeden z interkalibrowanych parametrów (wskaźnik różnorodności Shannona H', AMBI, M-AMBI)

Parametry krajowe objęte interkalibracjąWspółczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/dobregoGranica stanów dobrego/umiarkowanego
Wskaźnik różnorodności Shannona H’0,890,69
AMBI0,830,53
M-AMBI0,850,55

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.