Rozporządzenie 2016/2285 ustanawiające na lata 2017 i 2018 uprawnienia do połowów dla unijnych statków rybackich w odniesieniu do niektórych stad ryb głębokowodnych i zmieniające rozporządzenie (UE) 2016/72

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.344.32

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 2018 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2016/2285
z dnia 12 grudnia 2016 r.
ustanawiające na lata 2017 i 2018 uprawnienia do połowów dla unijnych statków rybackich w odniesieniu do niektórych stad ryb głębokowodnych i zmieniające rozporządzenie (UE) 2016/72 *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 43 ust. 3 Traktatu stanowi, że Rada, na wniosek Komisji, przyjmuje środki dotyczące ustalania i przydziału uprawnień do połowów.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 1  zawiera wymóg przyjęcia środków ochronnych z uwzględnieniem dostępnych opinii naukowych, technicznych i ekonomicznych, w tym, w odpowiednich przypadkach, sprawozdań przygotowanych przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF).

(3) Rada zobowiązana jest do przyjęcia środków dotyczących ustalenia i przydziału uprawnień do połowów, w tym -w stosownych przypadkach - określonych warunków funkcjonalnie z nimi związanych. Uprawnienia do połowów należy rozdzielić między państwa członkowskie w taki sposób, aby zapewnić każdemu z państw członkowskich względną stabilność działalności połowowej w odniesieniu do każdego stada lub łowiska i należycie uwzględnić cele wspólnej polityki rybołówstwa ustanowione w rozporządzeniu (UE) nr 1380/2013.

(4) Uprawnienia do połowów dotyczące gatunków głębokowodnych w rozumieniu art. 2 lit. a) rozporządzenia Rady (WE) nr 2347/2002 2  ustalane są na okresy dwuletnie.

(5) Całkowite dopuszczalne połowy (TAC) należy ustalać na podstawie dostępnych opinii naukowych z uwzględnieniem aspektów biologicznych i społeczno-gospodarczych przy jednoczesnym zapewnieniu sprawiedliwego traktowania poszczególnych sektorów rybołówstwa, jak również w świetle opinii wyrażanych podczas konsultacji z zainteresowanymi stronami, w szczególności odpowiednimi komitetami doradczymi.

(6) Uprawnienia do połowów powinny być zgodne z międzynarodowymi umowami i zasadami, takimi jak porozumienie Organizacji Narodów Zjednoczonych z 1995 r. w sprawie ochrony międzystrefowych zasobów rybnych i zasobów rybnych masowo migrujących i zarządzania nimi 3  oraz szczegółowe zasady zarządzania określone w międzynarodowych wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z 2008 r. dotyczących zarządzania połowami dalekomorskimi, zgodnie z którymi, w szczególności, organ regulacyjny powinien zachować dużą ostrożność w przypadkach, gdy informacje są niepewne, nierzetelne lub niepełne. Brak odpowiednich informacji naukowych nie powinien być wykorzystywany jako podstawa odroczenia lub zaniechania podjęcia środków ochrony i zarządzania.

(7) Najnowsze opinie naukowe Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) oraz STECF wskazują, że większość stad głębokowodnych nadal poławia się w sposób niezrównoważony i że w celu zapewnienia zrównoważonych połowów należy jeszcze bardziej ograniczyć uprawnienia do połowów dotyczące tych stad aż do chwili, gdy ich liczebność wykaże tendencję wzrostową.

(8) Zgodnie z opinią ICES, TAC dotyczący morlesza bogara w wodach północnozachodnich należy przekształcić w TAC odnoszący się wyłącznie do przyłowów.

(9) Znaczne połowy morlesza bogara prowadzi się w odpowiednich obszarach Komitetu ds. Rybołówstwa na Środkowym i Wschodnim Atlantyku (CECAF) i Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM), które graniczą z podobszarem ICES IX. Ponieważ dane ICES dla obszarów przyległych są niepełne, zakres TAC powinien pozostać ograniczony do podobszaru ICES IX. Jednak z myślą o przygotowywaniu przyszłych decyzji dotyczących zarządzania należy przyjąć przepisy dotyczące przekazywania danych odnoszących się do tych obszarów przyległych.

(10) ICES zaleca zaprzestanie połowów gardłosza atlantyckiego do 2020 r. W przeszłości ustalano TAC dla gardłosza atlantyckiego (od 2010 r. te TAC pozostawały na poziomie zerowym). Należy zakazać poławiania, zatrzymywania na statku, przeładunku i wyładunku ryb pochodzących z tego gatunku, ponieważ stado jest przełowione i nie następuje jego odbudowa. ICES odnotowuje, że na wodach północnowschodniego Atlantyku nie prowadzono ukierunkowanych połowów unijnych gardłosza atlantyckiego od 2010 r.

(11) Zgodnie z opinią ICES ograniczone obserwacje na pokładzie pokazują, że odsetek buławika siwego wynosił mniej niż 1 % zgłaszanych połowów buławika czarnego. Na podstawie tych rozważań ICES zaleca, aby nie prowadzić ukierunkowanych połowów buławika siwego i aby przyłowy były odejmowane od TAC dotyczącego buławika czarnego, w celu zminimalizowania nieprawidłowego raportowania gatunków. Zdaniem ICES występują znaczne różnice - więcej niż jednego rzędu wielkości (więcej niż dziesięciokrotne) - między względnymi proporcjami buławika czarnego i buławika siwego zgłaszanymi w ramach oficjalnych wyładunków a obserwowanymi połowami i badaniami naukowymi w obszarach, w których obecnie poławia się buławika siwego. Dla tego gatunku dostępne są bardzo ograniczone dane, a niektóre z danych dotyczących zgłaszanych wyładunków uważane są przez ICES za nieprawidłowe raportowanie gatunków. W rezultacie nie można ustalić dokładnej historycznej dokumentacji połowów buławika siwego. Wszelkie przyłowy buławika siwego powinny być zatem ograniczone do 1 % kwot każdego z państw członkowskich dotyczących buławika czarnego i odejmowane od tych kwot, zgodnie z opinią naukową.

(12) Według ICES ukierunkowane połowy rekinów głębokowodnych powinny wynosić zero. ICES wskazuje jednak, że w związku z mającymi obecnie zastosowanie restrykcyjnymi limitami połowowymi występuje problem nieprawidłowego raportowania niemożliwych do uniknięcia przyłowów rekinów głębokowodnych. W szczególności w ukierunkowanych połowach głębinowych pałasza czarnego przy użyciu takli w ramach tradycyjnego łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego występują niemożliwe do uniknięcia przyłowy rekinów głębokowodnych, które są obecnie odrzucane martwe. W związku z tym, oraz aby zebrać informacje naukowe dotyczące rekinów głębokowodnych, należy na zasadzie eksperymentu wprowadzić zezwolenie na przyłowy w latach 2017 i 2018 przez umożliwienie ograniczonych wyładunków niemożliwych do uniknięcia przyłowów rekinów głębokowodnych w ukierunkowanych połowach głębinowych pałasza czarnego przy użyciu takli w ramach tradycyjnego łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego. Takle są uznanym selektywnym narzędziem połowowym w ramach tego rodzaju rybołówstwa. Zainteresowane państwa członkowskie powinny opracować regionalne środki zarządzania w odniesieniu do połowów pałasza czarnego i ustanowić szczególne środki w zakresie gromadzenia danych dotyczących rekinów głębokowodnych w celu zapewnienia ścisłego monitorowania tych stad. Zezwolenie przez Unię na przyłowy w odniesieniu do rekinów głębokowodnych w wodach Unii i wodach międzynarodowych podobszarów ICES V, VI, VII, VIII oraz IX, w wodach Unii i wodach międzynarodowych podobszaru ICES X oraz w wodach Unii obszarów CECAF 34.1.1, 34.1.2 oraz 34.2 pozostaje bez uszczerbku dla zasady względnej stabilności w odniesieniu do rekinów głębokowodnych w tych obszarach.

(13) Zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 847/96 4  należy zidentyfikować zasoby, które są przedmiotem różnych środków, o których mowa w tym rozporządzeniu. TAC przezornościowe należy stosować w odniesieniu do stad, dla których nie istnieje ocena naukowa dotycząca uprawnień do połowów, w szczególności w odniesieniu do roku, w którym TAC mają być wyznaczone; we wszystkich innych przypadkach powinno się stosować TAC analityczne. W świetle opinii ICES i STECF w przypadku stad głębokowodnych, dla których nie jest dostępna ocena naukowa odpowiednich uprawnień do połowów, należy zastosować TAC przezornościowe.

(14) Zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 847/96 w dniu 15 września 2016 r. Portugalia złożyła skierowany do Komisji wniosek o zwiększenie TAC dla sardeli europejskiej na 2016 r. w podobszarach ICES IX i X oraz wodach Unii CECAF 34.1.1 do 15 000 ton. W opinii z dnia 21 października 2016 r. ICES potwierdziła wyjątkowo dobry stan tego stada sardeli europejskiej oraz fakt, że połowy wielkości 15 000 ton w 2016 r. można uznać za zrównoważone. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie Rady (UE) 2016/72 5 .

(15) Uprawnienia do połowów sardeli europejskiej w podobszarach ICES IX i X oraz w wodach Unii CECAF 34.1.1 przewidziane w rozporządzeniu (UE) 2016/72 mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2016 r. Przepisy zmieniające zawarte w niniejszym rozporządzeniu również powinny mieć zastosowanie od tej daty. Takie stosowanie z mocą wsteczną nie narusza zasad pewności prawa ani ochrony uzasadnionych oczekiwań, ponieważ odnośne uprawnienia do połowów zostały zwiększone w porównaniu z uprawnieniami określonymi w rozporządzeniu (UE) 2016/72.

(16) Aby uniknąć zakłócenia działalności połowowej oraz zapewnić rybakom unijnym środki utrzymania, niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od dnia 1 stycznia 2017 r. W związku z pilnym charakterem niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustala na lata 2017 i 2018 roczne uprawnienia do połowów stad niektórych gatunków ryb głębokowodnych dostępne dla unijnych statków rybackich na wodach Unii oraz niektórych wodach nienależących do Unii, na których wymagane są limity połowowe.

Artykuł  2

Definicje

1. 
Na użytek niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
a)
"unijny statek rybacki" oznacza statek rybacki pływający pod banderą państwa członkowskiego i zarejestrowany w Unii;
b)
"wody Unii" oznaczają wody podlegające suwerenności lub jurysdykcji państw członkowskich, z wyjątkiem wód sąsiadujących z terytoriami wymienionymi w załączniku II do Traktatu;
c)
"całkowity dopuszczalny połów" (TAC) oznacza ilość, którą można odłowić i wyładować co roku z każdego ze stad ryb;
d)
"kwota" oznacza część TAC przydzieloną Unii lub państwu członkowskiemu;
e)
"wody międzynarodowe" oznaczają wody niepodlegające suwerenności lub jurysdykcji żadnego z państw.
2. 
Na użytek niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje obszarów:
a)
obszary ICES (Międzynarodowej Rady Badań Morza) oznaczają obszary geograficzne określone w załączniku III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 218/2009 6 ;
b)
obszary CECAF (Komitetu ds. Rybołówstwa na Środkowym i Wschodnim Atlantyku) oznaczają obszary geograficzne określone w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2009 7 .
Artykuł  3

TAC i przydziały

TAC dla gatunków głębokowodnych poławianych przez unijne statki rybackie w wodach Unii lub w niektórych wodach nienależących do Unii, przydział tych TAC dla poszczególnych państw członkowskich oraz - w stosownych przypadkach - warunki, które są funkcjonalnie z nimi związane, określono w załączniku.

Artykuł  4

Przepisy szczególne dotyczące przydziału uprawnień do połowów

1. 
Przydział uprawnień do połowów dla państw członkowskich określony w niniejszym rozporządzeniu pozostaje bez uszczerbku dla:
a)
wymian dokonywanych na podstawie art. 16 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013;
b)
odliczeń i ponownych przydziałów dokonywanych na podstawie art. 37 rozporządzenia Rady (WE) nr 1224/2009 8 ;
c)
ponownych przydziałów dokonywanych na podstawie art. 10 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1006/2008 9 ;
d)
dodatkowych wyładunków dozwolonych na podstawie art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96;
e)
ilości zatrzymanych zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96;
f)
odliczeń dokonywanych na podstawie art. 105 i 107 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009.
2. 
Art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96 stosuje się do stad, w przypadku których obowiązuje TAC przezornościowy, mając na uwadze, że art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 tego rozporządzenia stosuje się do stad, w przypadku których obowiązuje TAC analityczny, chyba że w załączniku do niniejszego rozporządzenia wskazano inaczej.
Artykuł  5

Warunki wyładunku połowów i przyłowów

Ryby ze stad, w odniesieniu do których ustalono TAC, zatrzymuje się na statku lub wyładowuje jedynie wówczas, jeżeli połowów dokonały statki rybackie pływające pod banderą państwa członkowskiego posiadającego kwotę i kwota ta nie została wyczerpana.

Artykuł  6

Zakaz

Unijnym statkom rybackim zabrania się połowów gardłosza atlantyckiego (Hoplostethus atlanticus) na wodach Unii i wodach międzynarodowych podobszarów ICES I, II, III, IV, V, VI; VII; VIII, IX, X, XII i XIV oraz zatrzymywania na statku, przeładowywania lub wyładowywania gardłosza atlantyckiego złowionego na tych obszarach.

Artykuł  7

Przekazywanie danych

Państwa członkowskie, przedkładając Komisji zgodnie z art. 33 i 34 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 dane odnoszące się do wyładunków ilości złowionych ze stad, stosują kody stad określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  8

Zmiana w rozporządzeniu (UE) 2016/72

W załączniku IA do rozporządzenia (UE) 2016/72 wpis w tabeli określającej uprawnienia do połowów sardeli europejskiej w obszarach podobszarów ICES IX i X i w wodach Unii CECAF 34.1.1 (ANE/9/3411) otrzymuje brzmienie:

Gatunek:

Sardela europejska

Engraulis encrasicolus

Obszar:

IX oraz X; wody Unii obszaru CECAF 34.1.1 (ANE/9/3411)

Hiszpania

7 174

Portugalia

7 826

Unia

15 000

TAC

15 000

TAC przezornościowy

Artykuł  9

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2017 r. Jednakże art. 8 stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 12 grudnia 2016 r.
W imieniu Rady
G. MATEČNÁ
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Odniesienia do obszarów połowowych oznaczają odniesienia do obszarów ICES, o ile nie określono inaczej.

CZĘŚĆ  1

Ustalenie gatunków i grup gatunków

1.
W wykazie zamieszczonym w części 2 niniejszego załącznika stada ryb określa się zgodnie z kolejnością alfabetyczną łacińskich nazw gatunków. Rekiny głębokowodne umieszcza się jednak na początku tego wykazu. Na użytek niniejszego rozporządzenia poniżej podano tabelę porównawczą z nazwami zwyczajowymi i ich łacińskimi odpowiednikami:
Nazwa zwyczajowaKod alfa-3Nazwa naukowa
Pałasz czarnyBSFAphanopus carbo
BeryksyALFBeryx spp.
Buławik czarnyRNGCoryphaenoides rupestris
Buławik siwyRHGMacrourus berglax
Morlesz bogarSBRPagellus bogaraveo
Widlak białyGFBPhycis blennoides
2.
Na użytek niniejszego rozporządzenia termin "rekiny głębokowodne" obejmuje następujący wykaz gatunków:
Nazwa zwyczajowaKod alfa-3Nazwa naukowa
RekinekAPIApristurus spp.
Rekin chlamidaHXCChlamydoselachus anguineus
Koleń szerokoustnyCWOCentrophorus spp.
Koleń iberyjskiCYOCentroscymnus coelolepis
Koleń długonosyCYPCentroscymnus crepidater
Koleń czarnyCFBCentroscyllium fabricii
Koleń kolcobrodyDCADeania calcea
LiksaSCKDalatias licha
Kolczak wielkiETREtmopterus princeps
Kolczak czarnyETXEtmopterus spinax
Piłogon mysiGAMGaleus murinus
Sześcioszpar szarySBLHexanchus griseus
KolcoskórOXNOxynotus paradoxus
Koleń nożozębnySYRScymnodon ringens
Rekin polarnyGSKSomniosus microcephalus

CZĘŚĆ  2

Roczne uprawnienia do połowów (w tonach masy w relacji pełnej)

Gatunek:Rekiny głębokowodneObszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów V, VI, VII, VIII i IX (DWS/56789-)
Rok20172018
Unia10 (1)10 (1)
TAC10 (1)10 (1)TAC przezornościowy

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia

(WE) nr 847/96.

_________

(1) Wyłącznie dla przyłowów w ukierunkowanych połowach pałasza czarnego przy użyciu takli. Nie są dozwolone połowy ukierunkowane.

Gatunek:Rekiny głębokowodneObszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszaru X

(DWS/10-)

Rok20172018
Portugalia10 (1)10 (1)
Unia10 (1)10 (1)
TAC10 (1)10 (1)TAC przezornościowy

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia

(WE) nr 847/96.

__________

(1) Wyłącznie dla przyłowów w ukierunkowanych połowach pałasza czarnego przy użyciu takli. Nie są dozwolone połowy ukierunkowane.

Gatunek:Rekiny głębokowodne, Deania histricosa i Deania profondorumObszar:Wody międzynarodowe obszaru XII (DWS/12INT-)
Rok20172018
Irlandia00
Hiszpania00
Francja00
Zjednoczone Królestwo00
Unia00
TAC00TAC przezornościowy

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia

(WE) nr 847/96.

Gatunek:Rekiny głębokowodneObszar:Wody Unii obszarów CECAF 34.1.1, 34.1.2 i 34.2

(DWS/F3412C)

Rok20172018
Unia10 (1)10 (1)
TAC10 (1)10 (1)TAC przezornościowy

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia

(WE) nr 847/96.

_________

(1) Wyłącznie dla przyłowów w ukierunkowanych połowach pałasza czarnego przy użyciu takli. Nie są dozwolone połowy ukierunkowane.

Gatunek: Pałasz czarny

Aphanopus carbo

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów I, II, III i IV (BSF/1234-)
Rok20172018
Niemcy33
Francja33
Zjednoczone Królestwo33
Unia99
TAC99TAC przezornościowy
Gatunek: Pałasz czarny

Aphanopus carbo

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów V, VI, VII oraz XII (BSF/56712-)
Rok 20172018
Niemcy 3430
Estonia 1715
Irlandia 8474
Hiszpania 168148
Francja 2 3622 078
Łotwa 11097
Litwa 11
Polska 11
Zjednoczone Królestwo168148
Pozostałe 9 (1)8(1)
Unia 2 9542 600
TAC 2 9542 600TAC analityczny
________

(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane.

Gatunek:Pałasz czarny Aphanopus carboObszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów VIII, IX i X (BSF/8910-)
Rok20172018
Hiszpania109
Francja2623
Portugalia3 2942 965
Unia3 3302 997
TAC3 3302 997TAC analityczny
Gatunek:Pałasz czarny Aphanopus carboObszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszaru CECAF 34.1.2

(BSF/C3412-)

Rok20172018
Portugalia2 4882 189
Unia2 4882 189
TAC2 4882 189TAC przezornościowy
Gatunek: Beryksy Beryx spp.Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XII i XIV (ALF/3X14-)
Rok20172018
Irlandia99
Hiszpania6363
Francja1717
Portugalia182182
Zjednoczone Królestwo99
Unia280280
TAC280280TAC analityczny
Gatunek:Buławik czarny

Coryphaenoides rupestris

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów I, II i IV (RNG/124-)
Rok 20172018
Dania 1 (1)1(1)
Niemcy 1 (1)1(1)
Francja 7 (1)7(1)
Zjednoczone Kró- lestwo1(1)1(1)
Unia 10 (1)10 (1)
TAC 10 (1)10 (1)TAC przezornościowy
________

(1) Nie są dozwolone połowy ukierunkowane buławika siwego. Przyłowy buławika siwego (RHG/124-) są odejmowane od tej kwoty. Nie mogą przekraczać 1 % kwoty.

Gatunek:Buławik czarny Coryphaenoides rupestrisObszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszaru

III

(RNG/03-)

Rok20172018
Dania263 (1) (2)211 (1) (2)
Niemcy1(1)(2)1(1)(2)
Szwecja14 (1) (2)11 (1) (2)
Unia278 (1) (2)223 (1) (2)
TAC278 (1) (2)223 (1) (2)TAC przezornościowy
__________

(1) Nie prowadzi się ukierunkowanych połowów buławika czarnego w obszarze ICES IIIa.

(2) Nie są dozwolone połowy ukierunkowane buławika siwego. Przyłowy buławika siwego (RHG/03-) są odejmowane od tej kwoty. Nie mogą przekraczać 1 % kwoty.

Gatunek:Buławik czarny

Coryphaenoides rupestris

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów Vb, VI oraz VII (RNG/5B67-)
Rok 20172018
Niemcy 6 (1) (2)6(1)(2)
Estonia 45 (1) (2)46 (1) (2)
Irlandia 198 (1) (2)203 (1) (2)
Hiszpania 49 (1) (2)50 (1) (2)
Francja2 513 (1) (2)2 569 (1) (2)
Litwa 58 (1) (2)59 (1) (2)
Polska 29 (1) (2)30 (1) (2)
Zjednoczone Królestwo148 (1) (2) 151 (1) (2)
Pozostałe 6 (1) (2) (3)6(1)(2) (3)
Unia 3 052 (1) (2)3 120 (1) (2)
TAC 3 052 (1) (2)3 120 (1) (2)TAC analityczny
___________

(1) Nie więcej niż 10 % każdej kwoty może być poławiane w wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów VIII, IX, X, XII oraz XIV (RNG/*8X14- dla buławika czarnego; RHG/8X14- dla przyłowów buławika siwego).

(2) Nie są dozwolone połowy ukierunkowane buławika siwego. Przyłowy buławika siwego (RHG/5B67-) są odejmowane od tej kwoty. Nie mogą przekraczać 1 % kwoty.

(3) Wyłącznie przyłowy. Nie są dozwolone połowy ukierunkowane.

Gatunek:Buławik czarny

Coryphaenoides rupestris

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów VIII, IX, X, XII i XIV (RNG/8X14-)
Rok 20172018
Niemcy 17 (1) (2)14 (1) (2)
Irlandia4 (1) (2)3(1)(2)
Hiszpania 1 883 (1) (2)1 508 (1) (2)
Francja 87 (1) (2)69 (1) (2)
Łotwa 30 (1) (2)24 (1) (2)
Litwa 4 (1) (2)3(1)(2)
Polska 590 (1) (2)472 (1) (2)
Zjednoczone Królestwo8(1)(2)6(1)(2)
Unia 2 623 (1) (2)2 099 (1) (2)
TAC 2 623 (1) (2)2 099 (1) (2)TAC analityczny
__________

(1) Nie więcej niż 10 % każdej kwoty może być poławiane w wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów Vb, VI, VII (RNG/ *5B67- dla buławika czarnego; RHG/5B67- dla przyłowów buławika siwego).

(2) Nie są dozwolone połowy ukierunkowane buławika siwego. Przyłowy buławika siwego (RHG/8X14-) są odejmowane od tej kwoty. Nie mogą przekraczać 1 % kwoty.

Gatunek:Morlesz bogar

Pagellus bogaraveo

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów VI, VII oraz VIII (SBR/678-)
Rok 20172018
Irlandia 4 (1)4(1)
Hiszpania 116 (1)104 (1)
Francja 6 (1)5(1)
Zjednoczone Królestwo14 (1) 13 (1)
Pozostałe 4 (1)4(1)
Unia 144 (1)130 (1)
TAC 144 (1)130 (1)TAC analityczny
_________

(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane.

Gatunek:Morlesz bogar Pagellus bogaraveoObszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszaru IX (1)

(SBR/09-)

Rok20172018
Hiszpania137 (2)130 (2)
Portugalia37 (2)35 (2)
Unia174 (2)165 (2)
TAC174 (2)165 (2)TAC analityczny
_________

(1) Zgłaszane są jednak połowy w obszarze GFCM 37.1.1 (SBR/F3711). Zgłaszane są jednak połowy w obszarze CECAF 34.1.11 (SBR/ F34111).

(2) Nie więcej niż 8 % tej kwoty może być poławiane w wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów VI, VII i VIII (SBR/*678-).

Gatunek: Morlesz bogar

Pagellus bogaraveo

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszaru X

(SBR/10-)

Rok20172018
Hiszpania55
Portugalia507507
Zjednoczone Królestwo55
Unia517517
TAC517517TAC analityczny
Gatunek: Widlak biały

Phycis blennoides

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów I, II, III i IV (GFB/1234-)
Rok20172018
Niemcy98
Francja98
Zjednoczone Królestwo1513
Unia3329
TAC3329TAC analityczny
Gatunek:Widlak biały Phycis blennoidesObszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów V, VI oraz VII (GFB/567-)
Rok20172018
Niemcy11 (1)10 (1)
Irlandia278 (1)247 (1)
Hiszpania628 (1)559 (1)
Francja380 (1)338 (1)
Zjednoczone Królestwo869 (1)774 (1)
Unia2 166 (1)1 928 (1)
TAC2 166 (1)1 928 (1)TAC analityczny
____________

(1) Nie więcej niż 8 % tej kwoty może być poławiane w wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów VIII i IX (GFB/*89-).

Gatunek:Widlak biały

Phycis blennoides

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów VIII oraz IX (GFB/89-)
Rok20172018
Hiszpania258 (1)230 (1)
Francja16 (1)14 (1)
Portugalia11 (1)10 (1)
Unia285 (1)254 (1)
TAC285 (1)254 (1)TAC analityczny
___________

(1) Nie więcej niż 8 % tej kwoty może być poławiane w wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów V, VI, VII (GFB/*567-).

Gatunek: Widlak biały

Phycis blennoides

Obszar:Wody Unii i wody międzynarodowe obszarów X i XII (GFB/1012-)
Rok20172018
Francja98
Portugalia4036
Zjednoczone Królestwo98
Unia5852
TAC5852TAC analityczny
* Kwoty połowowe ustalone w nin. rozporządzeniu zostały zwiększone zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia nr (UE) 2017/1594 z dnia 25 września 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.247.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 października 2017 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Kwoty połowowe ustalone w nin. rozporządzeniu zostały zmniejszone zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia nr (UE) 2017/2309 z dnia 13 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.331.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 2017 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Kwoty połowowe ustalone w nin. rozporządzeniu zostały zwiększone zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia nr (UE) 2018/1496 z dnia 8 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.253.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2347/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiające szczególne wymagania dostępu oraz warunki z tym związane mające zastosowanie do połowów zasobów głębokowodnych (Dz.U. L 351 z 28.12.2002, s. 6).
3 Porozumienie w sprawie wykonania postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z dnia 10 grudnia 1982 r., odnoszących się do ochrony międzystrefowych zasobów rybnych i zasobów rybnych masowo migrujących i zarządzania nimi (Dz.U. L 189 z 3.7.1998, s. 16).
4 Rozporządzenie Rady (WE) nr 847/96 z dnia 6 maja 1996 r. wprowadzające dodatkowe, ustalane z roku na rok, warunki zarządzania ogólnym dopuszczalnym połowem (TAC) i kwotami (Dz.U. L 115 z 9.5.1996, s. 3).
5 Rozporządzenie Rady (UE) 2016/72 z dnia 22 stycznia 2016 r. ustalające uprawnienia do połowów na 2016 rok dla niektórych stad ryb i grup stad ryb, stosowane w wodach Unii oraz - w odniesieniu do unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/104 (Dz.U. L 22 z 28.1.2016, p. 1).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 218/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie prowadzące połowy na północno-wschodnim Atlantyku danych statystycznych dotyczących połowów nominalnych (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 70).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie prowadzące połowy na określonych obszarach, innych niż północny Atlantyk, danych statystycznych o połowach nominalnych (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 1).
8 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1224/2009 z dnia 20 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 847/96, (WE) nr 2371/2002, (WE) nr 811/2004, (WE) nr 768/2005, (WE) nr 2115/2005, (WE) nr 2166/2005, (WE) nr 388/2006, (WE) nr 509/2007, (WE) nr 676/2007, (WE) nr 1098/2007, (WE) nr 1300/2008, (WE) nr 1342/2008 i uchylające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1627/94 oraz (WE) nr 1966/2006 (Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 1).
9 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1006/2008 z dnia 29 września 2008 r. dotyczące upoważnień do prowadzenia działalności połowowej przez wspólnotowe statki rybackie poza wodami terytorialnymi Wspólnoty oraz wstępu statków państw trzecich na wody terytorialne Wspólnoty, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 i (WE) nr 1627/94 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 3317/94 (Dz.U. L 286 z 29.10.2008, s. 33).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.