Wspólne działanie 98/429/WSiSW przyjęte przez Radę na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej, ustanawiające mechanizm wspólnej oceny przejmowania, stosowania i skutecznego wprowadzania w życie przez ubiegające się kraje dorobku Unii Europejskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1998.191.8

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lipca 1998 r.

WSPÓLNE DZIAŁANIE
z dnia 29 czerwca 1998 r.
przyjęte przez Radę na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej, ustanawiające mechanizm wspólnej oceny przejmowania, stosowania i skutecznego wprowadzania w życie przez ubiegające się kraje dorobku Unii Europejskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych

(98/429/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 7 lipca 1998 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. K.3 ust. 2 lit. b),

uwzględniając konkluzje Rady Europejskiej z Kopenhagi z 1993 r. i Luksemburga z 1997 r.,

uwzględniając konkluzje z obrad Rady w Brukseli z dnia 19 marca 1998 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

wskazane jest ustanowienie mechanizmu, który w ramach Rady pozwoli ekspertom z Państw Członkowskich i Komisji do wspólnej oceny przejmowania, stosowania i skutecznego wprowadzania w życie przez ubiegające się państwa dorobku Unii Europejskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych;

oceny te powinny być brane pod uwagę przez Komisję w dostosowaniu priorytetów i celów Partnerstwa dla Członkostwa oraz wewnątrz ustalonych struktur Unii Europejskiej w kontekście przyszłych dyskusji o rozszerzeniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Cel

1.
Z zastrzeżeniem kompetencji Wspólnoty lub ustalonych struktur do określania stanowiska Państwa Członkowskiego w negocjacjach w sprawie przystąpienia, uchwala się, zgodnie z przepisami określonymi poniżej, mechanizm wspólnej oceny przejmowania, zastosowania i skutecznego wprowadzania w życie przez państwa, które kandydują do przystąpienia do Unii Europejskiej (kraje kandydujące), dorobku Unii w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
2.
Każde Państwo Członkowskie zapewnia pełną współpracę władz krajowych we wprowadzaniu w życie mechanizmu wspólnej oceny, uchwalonego na mocy niniejszego wspólnego działania (mechanizm oceny).
Artykuł  2

Grupa ekspertów

1.
Grupa ekspertów, która będzie powołana zgodnie z regulaminem Rady pod nadzorem Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich (Coreper), ma za zadanie przygotowanie i utrzymywanie na bieżąco wspólnych ocen sytuacji w krajach kandydujących odnośnie do przejmowania, zastosowania i skutecznego wprowadzania w życie dorobku Unii w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
2.
Jedno lub więcej Państw Członkowskich, w ścisłym stowarzyszeniu z Komisją, może udzielić szczególnej pomocy w przygotowaniu i utrzymaniu dla poszczególnego kraju kandydującego wyczerpujących sprawozdań, które będą tworzyły podstawę ocen określonych w ust. 1, uwzględniając informacje udostępnione na mocy art. 3.
3.
Grupa ekspertów unika dublowania już podjętej pracy i nakładania się jej na inne działania podjęte przez Unię w tym zakresie.
Artykuł  3

Sporządzanie informacji

1.
Wszystkie odpowiednie materiały dotyczące przyjmowania, stosowania i skutecznego wprowadzania w życie przez państwa kandydujące dorobku Unii w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych zostają udostępnione grupie ekspertów przez Państwa Członkowskie i Komisję w celu umożliwienia grupie przygotowania i aktualizacji wspólnych ocen dotyczących sytuacji w każdym państwie kandydującym oraz oceny możliwych obszarów problemowych.
2.
Oceny określone w ust. 1 określają w szczególności:

– informacje dostarczone indywidualnie i wspólnie przez Państwa Członkowskie oparte na ich bezpośrednich doświadczeniach z pracy z państwami kandydującymi, włączając informacje dostępne w ramach Schengen,

– sprawozdania, tam gdzie właściwe, od ambasad Państw Członkowskich i delegacji Komisji w krajach kandydujących, na podstawie, w miarę potrzeby, kwestionariusza, który przygotuje grupa ekspertów,

– informacje dostępne Komisji z racji jej roli, jaką odgrywa w ogólnym procesie przystąpienia, włączając sprawozdania placówek dyplomatycznych prowadzone w ramach programu PHARE,

– sprawozdania Rady Europy w sprawie wprowadzania w życie konwencji i zaleceń Rady Europy lub pochodzące z wszelkich innych źródeł uznanych za właściwe w odniesieniu do treści dorobku.

3.
Jeśli dodatkowe informacje uważa się za konieczne, ad hoc zostają utworzone zespoły przedstawicieli oraz ekspertów Państw Członkowskich i Komisji do przeprowadzania dalszych misji o szczególnym charakterze, nie obciążając nadmiernie państw kandydujących. Decyzja o tym, czy ustanowić takie misje, i o ich składzie, terminie oraz zakresie uprawnień zostaje podjęta przez Radę, stanowiącą większością kwalifikowaną, ma podstawie opinii grupy ekspertów, w ścisłej współpracy z Komisją.
Artykuł  4

Postęp i rezultaty mechanizmu oceny

1.
Grupa ekspertów, poprzez Coreper i w ścisłej współpracy z Komitetem ustanowionym na mocy art. K.4 Traktatu i z innymi organami Rady włączonymi w proces rozszerzenia, składa Radzie sprawozdanie z postępu i wyników ocen. Grupa informuje o swojej pracy również inne odpowiednie instytucje Rady.
2.
Komisję zaprasza się do uwzględnienia wspólnych ocen w swoich propozycjach dotyczących znaczącego dostosowania priorytetów i celów Partnerstwa dla Członkostwa, które zostają przedłożone Radzie do decyzji zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 622/98 z dnia 16 marca 1998 r. w sprawie pomocy dla państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w ramach strategii przedakcesyjnej, w szczególności w sprawie ustanowienia Partnerstwa dla Członkostwa (1). Oceny te są uwzględniane także wewnątrz ustalonych struktur Unii Europejskiej w kontekście przyszłych dyskusji o rozszerzeniu.
Artykuł  5

Przegląd mechanizmu oceny

Nie później niż rok po wejściu w życie niniejszego wspólnego działania, Rada zbada działania i zakres mechanizmu oceny i, jeśli właściwe, wprowadzi do niego zmiany.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym.

Artykuł  7

Publikacja

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 czerwca 1998 r.

W imieniu Rady
R. COOK
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 85 z 20.3.1998, str. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.