Decyzja 2006/492/WPZiB w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej wspierającej Misję Obserwacyjną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (MONUC) podczas wyborów

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.194.31

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 2006 r.

DECYZJA MONUC SPT/2/2006 KOMITETU POLITYCZNEGO I BEZPIECZEŃSTWA
z dnia 30 maja 2006 r.
w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej wspierającej Misję Obserwacyjną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (MONUC) podczas wyborów

(2006/492/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 14 lipca 2006 r.)

KOMITET POLITYCZNY I BEZPIECZEŃSTWA,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 25 akapit trzeci,

Uwzględniając Wspólne działanie Rady 2006/319/WPZiB z dnia 27 kwietnia 2006 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej wspierającej Misję Obserwacyjną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (MONUC) podczas wyborów (Operacja EUFOR RD Kongo)(1), a w szczególności art. 10 ust. 5 tego wspólnego działania,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 10 ust. 5 wspólnego działania 2006/319/WPZiB, Rada upoważniła Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (PSC) do podjęcia odpowiednich decyzji w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga (DRK) wspierającej MONUC podczas wyborów.

(2) W konkluzjach z posiedzenia Rady Europejskiej w Nicei w dniu 7, 8 i 9 grudnia 2000 r. i w Brukseli z dnia 24 i 25 października 2002 r. przewidziano uzgodnienia dotyczące udziału państw trzecich w operacjach zarządzania kryzysowego i ustanowienia Komitetu Uczestników.

(3) Komitet Uczestników będzie odgrywał główną rolę w bieżącym zarządzaniu operacją. Komitet będzie stanowił główne forum, na którym państwa uczestniczące wspólnie zajmą się kwestiami zaangażowania swoich sił w operację; PSC który sprawuje kontrolę polityczną i kierownictwo strategiczne operacji, weźmie pod uwagę opinie wydane przez Komitet Uczestników.

(4) Zgodnie z art. 6 Protokołu w sprawie stanowiska Danii załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską Dania nie uczestniczy w opracowywaniu i wprowadzaniu w życie decyzji i działań Unii Europejskiej, które mają wpływ na kwestie obronne,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Ustanowienie i zakres uprawnień

Niniejszym ustanawia się Komitet Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga wspierającej MONUC podczas wyborów (zwany dalej "Komitetem Uczestników").

Zakres uprawnień Komitetu Uczestników określony jest w konkluzjach z posiedzenia Rady Europejskiej w Nicei i w Brukseli.

Artykuł  2

Skład

1.
Skład Komitetu Uczestników jest następujący:

– przedstawiciele państw członkowskich;

– przedstawiciele państw trzecich biorących udział w operacji i wnoszących znaczący wkład wojskowy, o których mowa w załączniku.

2.
Dyrektor Generalny Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej i dowódca operacji UE są także uprawnieni do uczestnictwa w posiedzeniach Komitetu Uczestników lub do bycia na nich reprezentowanymi.
Artykuł  3

Przewodniczący

Zgodnie z konkluzjami Rady z posiedzenia w Nicei i bez uszczerbku dla prerogatyw prezydencji, Komitetowi Uczestników tej operacji przewodniczy Sekretarz Generalny/Wysoki Przedstawiciel, lub jego przedstawiciel konsultujący się ściśle z prezydencją, wspomagany przez przewodniczącego Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (CEUMC) lub jego przedstawiciela.

Artykuł  4

Posiedzenia

1.
Posiedzenia Komitetu Uczestników są regularnie zwoływane przez przewodniczącego. Jeśli wymagają tego okoliczności, z inicjatywy przewodniczącego lub na wniosek członka mogą być zwołane posiedzenia nadzwyczajne.
2.
Przed posiedzeniem przewodniczący udostępnia wstępny porządek obrad oraz dokumenty odnoszące się do posiedzenia. Po każdym posiedzeniu podawane jest do wiadomości streszczenie obrad.
3.
W stosownych przypadkach przedstawiciele Komisji i inne osoby mogą być zaproszone do udziału w odpowiednich częściach dyskusji.
Artykuł  5

Procedura

1.
Z wyjątkiem przepisów ust. 3 i bez uszczerbku dla kompetencji KPiB oraz obowiązków dowódcy operacji UE,

– zasadę jednomyślności przedstawicieli państw wnoszących wkład do operacji stosuje się, gdy Komitet Uczestników podejmuje decyzje w sprawie bieżącego zarządzania operacją;

– zasadę jednomyślności członków Komitetu Uczestników stosuje się gdy Komitet Uczestników wystosowuje zalecenia dotyczące wprowadzenia ewentualnych dostosowań do planowania operacyjnego, łącznie z ewentualnym dostosowaniem do celów.

Wstrzymanie się od głosu przez członka nie wyklucza zastosowania zasady jednomyślności.

2.
Przewodniczący ustala, czy większość przedstawicieli państw uprawnionych do uczestnictwa w obradach jest obecna.
3.
Wszystkie kwestie proceduralne są rozstrzygane zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu.
4.
Dania nie uczestniczy w podejmowaniu decyzji przez Komitet.
Artykuł  6

Poufność

1.
Do posiedzeń i obrad Komitetu Uczestników mają zastosowanie przepisy bezpieczeństwa Rady. W szczególności przedstawiciele będący członkami Komitetu Uczestników przechodzą odpowiednie postępowanie sprawdzające.
2.
Treść obrad Komitetu Uczestników objęta jest tajemnicą zawodową, chyba że Komitet Uczestników jednomyślnie zdecyduje inaczej.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 maja 2006 r.

W imieniu Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa
J. KUGLITSCH
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 116 z 29.4.2006, str. 98.

ZAŁĄCZNIK

Lista państw trzecich, o której mowa w art. 2 ust. 1

– Turcja

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.