Decyzja 86/479/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Ochrony Środowiska na Obszarach Poważnie Zagrożonych (basen Morza Śródziemnego)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1986.282.23

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 września 1986 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 września 1986 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Ochrony Środowiska na Obszarach Poważnie Zagrożonych (basen Morza Śródziemnego)

(86/479/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 03 października 1986 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

program działań Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie środowiska (1982-86) przyjęty przez Radę dnia 7 lutego 1983 r. (1) wyraźnie stwierdza, że środowisko należy uznać za źródło powstawania ograniczeń dla dalszego rozwoju ekonomicznego i społecznego;

dnia 11 kwietnia 1984 r. Komisja przyjęła komunikat określający strategię i plan działania w zakresie ochrony środowiska Morza Śródziemnego (2), wzywający do podjęcia szeregu skoordynowanych działań, które stworzyłyby warunki sprzyjające harmonijnemu rozwojowi społeczno-ekonomicznych działań w regionie;

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wyżej wymienionego komunikatu, zatwierdzającą propozycję utworzenia komitetu doradczego (3);

basen Morza Śródziemnego jest regionem o szczególnym charakterze przestrzennym, społeczno-ekonomicznym i kulturowym, którego problemy i potencjał wymagają szczególnej uwagi w polityce Wspólnoty;

Komisja musi zasięgać opinii ekspertów z Państw Członkowskich w sprawie zanieczyszczenia obszarów, których środowisko jest w sposób szczególny zagrożone;

ponadto konieczne jest, aby Wspólnota posiadała forum, na którym eksperci mogą spotykać się w celu zbierania informacji i doświadczeń krajowych, co ułatwia koordynację działań podejmowanych lub planowanych na poziomie krajowym, międzynarodowym lub wspólnotowym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Pod przewodnictwem Komisji tworzy się Komitet Doradczy ds. Ochrony Środowiska na Obszarach Poważnie Zagrożonych, dalej zwany "Komitetem".

Artykuł  2

Komitet służy Komisji pomocą w zakresie wprowadzania w życie programu określonego w komunikacie dotyczącym ochrony środowiska w basenie Morza Śródziemnego, w szczególności:

1) Gromadzi informacje na temat aktualnych i przewidywalnych problemów dotyczących środowiska oraz działań przedsięwziętych lub planowanych.

2) Rozpoznaje sprawy i wydaje opinie w sprawie studiów wykonalności, analiz opisowych oraz projektów pilotażowych lub demonstracyjnych, w stosunku do których proponowany jest wkład finansowy pochodzący ze wspólnotowych środków budżetowych przeznaczonych na rzecz bezpośrednich działań Wspólnoty w regionach, w których środowisko jest w sposób szczególny zagrożone.

3) Ukierunkowuje swoją pracę na badanie i opracowywanie zagadnień, których rozwiązanie będzie wymagało zaangażowania poważniejszych zasobów i w zakresie których można będzie oczekiwać wyników wyłącznie po upływie dłuższego okresu czasu.

4) Wykorzystując wymienione zasoby rozwija średnioterminową i długoterminową strategię oraz plan działania, mające na celu ochronę środowiska w basenie Morza Śródziemnego.

Artykuł  3

Komitet składa się maksymalnie z 16 wysoko wykwalifikowanych specjalistów będących ekspertami w dziedzinach określonych w art. 2.

Artykuł  4

Komisja powołuje ekspertów na podstawie wniosków złożonych przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  5

Zgodnie z procedurą określoną w art. 4 dla każdego członka Komitetu wyznaczony zostaje jego zastępca. Nie naruszając art. 9, zastępca bierze udział w posiedzeniach Komitetu i uczestniczy w jego pracach wyłącznie w przypadku, gdy członek Komitetu, którego zastępuje, nie może uczestniczyć osobiście.

Artykuł  6

Kadencja członków Komitetu wynosi dwa lata. Po upływie kadencji członkowie Komitetu pełnią swoje funkcje do czasu, gdy zostaną zastąpieni lub gdy ich kadencja zostanie przedłużona.

Kadencja członka Komitetu lub jego zastępcy upływa przed końcem dwuletniego okresu w przypadku, gdy dana osoba umiera lub rezygnuje albo w przypadku, gdy rząd, który wysunął jej kandydaturę, zażąda zastąpienia danej osoby. Następca zostaje wyznaczony na okres pozostający do końca kadencji, zgodnie z procedurą określoną w art. 4.

Za wykonywane zadania nie przysługuje wynagrodzenie.

Artykuł  7

Lista członków Komitetu i ich zastępców jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  8

Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  9

Przewodniczący może zaprosić do wzięcia udziału w pracy Komitetu w charakterze eksperta każdą osobę posiadającą szczególne doświadczenie w zakresie określonego punktu porządku obrad.

Eksperci biorą udział wyłącznie w dyskusjach dotyczących zagadnień, w związku z którymi zostali zaproszeni na obrady.

Artykuł  10

W przypadku gdy zajdzie taka konieczność, Komisja może przydzielić do Komitetu jedną lub więcej osób posiadających szczególne doświadczenie w wybranej omawianej dziedzinie.

Artykuł  11

Przedstawiciele zainteresowanych wydziałów Komisji uczestniczą w pracy Komitetu.

Obsługa sekretariatu jest zapewniona przez Komisję.

Artykuł  12

Zgodnie z wymaganiami, Komitet uchwala swój regulamin.

Artykuł  13

Bez uszczerbku dla art. 214 Traktatu, członkowie Komitetu zobowiązani są do nieujawniania informacji uzyskanych w czasie pracy w Komitecie, w przypadku gdy Komisja ich powiadamia, że wymagana opinia lub poruszana kwestia dotyczy spraw poufnych. W takich przypadkach wyłącznie członkowie Komitetu oraz przedstawiciele wydziałów Komisji mają prawo do wzięcia udziału w posiedzeniach Komitetu.

Artykuł  14

Niniejsza decyzja obowiązuje od dnia 18 września 1986 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 września 1986 r.

W imieniu Komisji
Stanley CLINTON DAVIS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. C 46 z 17.2.1983, str. 1.

(2) Dz.U. C 133 z 21.5.1984, str. 12.

(3) Dz.U. C 141 z 10. 06.1985, str. 493.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.