Decyzja 2020/121 w sprawie ustanowienia Grupy Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa pod przewodnictwem Sekretariatu Generalnego Rady i uchylająca decyzję Rady (UE) 2017/900

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.23I.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 stycznia 2020 r.

DECYZJA RADY (UE) 2020/121
z dnia 28 stycznia 2020 r.
w sprawie ustanowienia Grupy Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa pod przewodnictwem Sekretariatu Generalnego Rady i uchylająca decyzję Rady (UE) 2017/900

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 240 ust. 3,

uwzględniając decyzję Rady Europejskiej 2009/881/UE z dnia 1 grudnia 2009 r. w sprawie sprawowania prezydencji Rady 1 , w szczególności jej art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 marca 2017 r. Rada Europejska otrzymała od Zjednoczonego Królestwa notyfikację informującą o zamiarze jego wystąpienia z Unii Europejskiej, co spowodowało uruchomienie procedury wynikającej z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE). Decyzją Rady (UE) 2017/900 2  ustanowiona została grupa robocza ad hoc ds. art. 50 TUE pod przewodnictwem Sekretariatu Generalnego Rady, mająca wspomagać Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich ("Coreper") i Radę we wszystkich sprawach dotyczących wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii.

(2) W dniu 13 grudnia 2019 r. Rada Europejska przyjęła konkluzje, w których stwierdziła w szczególności, że w okresie pomiędzy posiedzeniami Rady Europejskiej Rada do Spraw Ogólnych i Coreper, wspierane przez specjalną grupę roboczą, mają zadbać o to, by negocjacje były prowadzone stosownie do ogólnych stanowisk i zasad uzgodnionych przez Radę Europejską, a także mandatu negocjacyjnego Rady, a w razie potrzeby mają zapewnić dalsze wskazówki w pełni uwzględniające najlepszy interes Unii i cel, jakim jest osiągnięcie wyniku zapewniającego sprawiedliwe i równe potraktowanie wszystkich państw członkowskich, zgodnego z interesem naszych obywateli.

(3) W dniu 24 stycznia 2020 r. podpisana została Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (zwana dalej "umową o wystąpieniu") 3 . Proces ten otwiera drogę do rychłego zawarcia umowy o wystąpieniu i do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem.

(4) Należy zatem ustanowić Grupę Roboczą ds. Zjednoczonego Królestwa, zastępującą grupę roboczą ad hoc ds. art. 50 TUE. Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z dnia 13 grudnia 2019 r. Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa zostanie wyznaczona jako specjalny komitet, przewidziany w art. 218 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w konsultacji z którym należy prowadzić negocjacje w sprawie przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem, po tym gdy Rada zdecyduje rozpocząć negocjacje ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie jego stosunków z Unią po wystąpieniu z Unii.

(5) Grupie Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa powinna przewodniczyć sześciomiesięczna prezydencja. Wyjątkowo do dnia 31 grudnia 2020 r. powinien jej przewodniczyć Sekretariat Generalny Rady.

(6) Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna rozpocząć prace w pierwszym dniu następującym po dniu, w którym zgodnie z art. 50 ust. 3 TUE do Zjednoczonego Królestwa przestaną mieć zastosowanie Traktaty. Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna wspomagać Coreper i Radę we wszystkich sprawach dotyczących stosunków ze Zjednoczonym Królestwem. W szczególności Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna wspomagać Coreper i Radę podczas negocjacji w sprawie przyszłych stosunków oraz w sprawach związanych z wdrażaniem umowy o wystąpieniu. Ponadto Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna wspomagać Coreper i Radę w sprawach związanych z innymi skutkami wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii.

(7) Należy przewidzieć przegląd rozwiązań dotyczących przewodnictwa w Grupie Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa. Przeglądu tego należy dokonać w odpowiednim czasie, aby nie utrudniać płynnego przebiegu przygotowań do przejęcia przewodnictwa, a w każdym razie nie później niż 30 listopada 2020 r.

(8) Należy uchylić decyzję (UE) 2017/900,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym ustanowiona zostaje Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa.

Artykuł  2

Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa wspomaga Coreper i Radę we wszystkich sprawach dotyczących stosunków ze Zjednoczonym Królestwem.

Artykuł  3

Decyzja (UE) 2017/900 traci moc.

Artykuł  4

Grupie Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa przewodniczy sześciomiesięczna prezydencja.

Artykuł  5

W drodze odstępstwa od rozwiązań dotyczących przewodnictwa przewidzianych w art. 4 Grupie Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa do dnia 31 grudnia 2020 r. przewodniczy Sekretariat Generalny Rady.

Artykuł  6

Nie później niż dnia 30 listopada 2020 r. dokonany zostanie przegląd rozwiązań dotyczących przewodnictwa w Grupie Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem następującym po dniu, w którym zgodnie z art. 50 ust. 3 TUE do Zjednoczonego Królestwa przestaną mieć zastosowanie Traktaty.

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Sporządzono w Brukseli dnia 28 stycznia 2020 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
A. METELKO-ZGOMBIĆ
1 Dz.U. L 315 z 2.12.2009, s. 50.
2 Decyzja Rady (UE) 2017/900 z dnia 22 maja 2017 r. w sprawie ustanowienia grupy roboczej ad hoc ds. art. 50 TUE pod przewodnictwem Sekretariatu Generalnego Rady (Dz.U. L 138 z 25.5.2017, s. 138).
3 Dz.U. C 384I z 12.11.2019, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.