Decyzja 2007/71/WE ustanawiająca grupę naukową ekspertów do spraw nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2007.32.177

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 lutego 2007 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 grudnia 2006 r.
ustanawiająca grupę naukową ekspertów do spraw nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności

(2007/71/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 6 lutego 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1) ustanawia warunki, jakie nazwa musi spełniać w celu zarejestrowania jej na poziomie wspólnotowym jako chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) lub chroniona nazwa pochodzenia (ChNP).

(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 509/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie produktów rolnych i środków spożywczych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami(2) ustanawia warunki, jakie nazwa musi spełniać w celu zarejestrowania i chronienia jej na poziomie wspólnotowym jako gwarantowaną tradycyjną specjalność (GTS).

(3) W celu rozwiązania niektórych złożonych problemów naukowych i technicznych, które mogą pojawić się podczas analizy warunków pozwalających na rejestrację danej chronionej nazwy pochodzenia, chronionego oznaczenia geograficznego lub gwarantowanej tradycyjnej specjalności, może zaistnieć potrzeba skorzystania przez Komisję ze specjalistycznej wiedzy ekspertów z grupy doradczej.

(4) Grupa ta musi składać się z wysoko wykwalifikowanych ekspertów z szerokiego zakresu dyscyplin naukowych i technicznych, związanych z sektorem rolnym i rolnospożywczym, naukami humanistycznymi i prawem własności intelektualnej.

(5) Należy zatem ustanowić grupę naukową ekspertów do spraw nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności, określić zakres jej uprawnień i strukturę organizacyjną.

(6) Komitet naukowy dla określenia nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i świadectw o szczególnym charakterze, ustanowiony decyzją Komisji 93/53/(3), musi zostać rozwiązany,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Niniejszym ustanawia się grupę naukową ekspertów do spraw nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności, zwaną dalej "Grupą".

Artykuł  2

Zadania

Komisja może zasięgać opinii Grupy w każdej sprawie odnoszącej się do ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności, produktów rolnych i środków spożywczych, w szczególności:

– zgodności z kryteriami określonymi w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 szczególnej nazwy będącej przedmiotem wniosku o rejestrację, a zwłaszcza związku ze środowiskiem lub pochodzeniem geograficznym i/lub reputacją,

– zgodności z kryteriami określonymi w art. 2, 4 i 5 rozporządzenia (WE) nr 509/2006 szczególnej nazwy będącej przedmiotem wniosku o rejestrację, a zwłaszcza jej tradycyjnego i/lub szczególnego charakteru,

– ogólnego charakteru danej nazwy,

– oceny kryteriów dotyczących uczciwej konkurencji w transakcjach handlowych oraz ryzyka wprowadzenia w błąd konsumentów w przypadkach konfliktu pomiędzy nazwą pochodzenia lub oznaczeniem geograficznym a nazwami pochodzenia lub oznaczeniami geograficznymi już zarejestrowanymi, znakami towarowymi, nazwami odmian roślin i ras zwierząt, homonimami lub nazwami istniejących produktów, które są w legalnym obrocie,

– w jakiejkolwiek innej kwestii mającej szczególne znaczenie dla obszaru kompetencji Grupy.

Przewodniczący Grupy może poinformować Komisję o możliwości skonsultowania się z grupą w sprawie określonego zagadnienia. Komisja może, gdzie to stosowne, zwrócić się do Grupy o wydanie opinii w jakiejś szczególnej kwestii w określonym terminie.

Artykuł  3

Skład - powoływanie

1.
Członkowie Grupy są mianowani przez Komisję spośród ekspertów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania ofert w tym celu, wysoko wykwalifikowanych w różnych kwestiach technicznych i naukowych związanych z obszarami, o których mowa w art. 2, tak by łącznie reprezentowane było możliwie największe spektrum dyscyplin naukowych i technicznych i, zgodnie z tym kryterium, na podstawie reprezentacji geograficznej odzwierciedlającej różnorodność kwestii i podejść naukowych we Wspólnocie.
2.
Grupa składa się z 11 członków:

Kandydatom zakwalifikowanym do uczestnictwa w pracach Grupy, lecz niemianowanym, proponuje się umieszczenie ich nazwisk na liście rezerwowej. Lista rezerwowa może zostać wykorzystana przez Komisję w celu powołania kandydatów zastępujących członków.

3.
Stosuje się następujące postanowienia:

– członkowie są powoływani osobiście i przy doradzaniu Komisji nie są związani żadnymi instrukcjami zewnętrznymi; nie delegują swoich kompetencji innym członkom ani osobom trzecim,

– kadencja członków wynosi trzy lata i jest odnawialna. Jednakże członkowie nie mogą pełnić swoich funkcji dłużej niż przez trzy kolejne mandaty, licząc od powołania, o którym mowa w ust. 1. Członkowie pełnią swoje funkcje do czasu, kiedy zostaną zastąpieni nowymi członkami lub ponownie powołani,

– członkowie Grupy, którzy nie są w stanie dłużej skutecznie uczestniczyć w jej pracach, którzy złożą rezygnację lub którzy naruszą warunki określone w pierwszym lub drugim tiret niniejszego ustępu lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na okres pozostały do zakończenia ich kadencji,

– członkowie składają corocznie pisemne oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów zagrażającego ich bezstronności,

– nazwiska członków Grupy są publikowane na stronie internetowej DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej seria C. Zbieranie, zarządzenie i publikacja nazwisk członków Grupy są dokonywane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego ochrony i przetwarzania danych osobowych(4).

Artykuł  4

Tryb funkcjonowania

1.
Grupa wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Wybory mają miejsce zwykłą większością głosów.
2.
W porozumieniu z Komisją Grupa może ustanowić podgrupy w celu zbadania specjalistycznych zagadnień na podstawie określonego przez grupę mandatu; zaraz po wypełnieniu tego mandatu podgrupy są rozwiązywane.
3.
Przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach Grupy lub podgrupy ekspertów bądź obserwatorów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku posiedzenia, w przypadku gdy jest to pomocne i/lub konieczne.
4.
Jeśli Komisja stwierdzi, iż informacje uzyskane w wyniku pracy Grupy lub podgrup dotyczą spraw poufnych, wówczas nie będą one upowszechniane.

Członkowie nie mogą wykorzystywać do celów zawodowych informacji zdobytych dzięki pracy w charakterze członków Grupy.

5.
Spotkania Grupy i podgrup odbywają się zazwyczaj w jednym z budynków Komisji i jej służb. Formę tych spotkań oraz ich harmonogram określa Komisja. Sekretariat prowadzony jest przez służby Komisji. W posiedzeniach tych mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję.
7.
Służby Komisji mogą publikować w Internecie w oryginalnym języku danego dokumentu wnioski o opinie, porządki dzienne, protokoły i opinie przyjęte przez Grupę. Na takich samych zasadach mogą również publikować wszelkie dokumenty robocze Grupy.
Artykuł  5

Koszty spotkań

Komisja refunduje koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działaniami Grupy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie Grupy nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.

Koszty związane z organizacją posiedzeń zwracane są zakresie dostępnych środków przeznaczonych dla danych służb w ramach procedury rocznego przydziału środków.

Artykuł  6

Uchylenie

Uchyla się decyzję Komisji 93/53/EWG.

Jednakże Komitet ustanowiony tą decyzją pełni swoją funkcję do momentu, w którym Komisja poinformuje jego członków o rozpoczęciu prac Grupy ustanowionej niniejszą decyzją.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporzadzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 2006 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12.

(2) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 1.

(3) Dz.U. L 13 z 21.1.1993, str. 16. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 97/656/WE (Dz.U. L 277 z 10.10.1997, str. 30).

(4) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.