Decyzja 2006/299/WE ustanawiająca grupę ekspertów w celu zapewnienia Komisji doradztwa strategicznego w zakresie zwalczania gwałtownej radykalizacji postaw

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.111.9

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 2006 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 kwietnia 2006 r.
ustanawiająca grupę ekspertów w celu zapewnienia Komisji doradztwa strategicznego w zakresie zwalczania gwałtownej radykalizacji postaw

(2006/299/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 kwietnia 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 2 Traktatu ustanawiającego Unię Europejską stanowi, że celem Unii jest utrzymanie i rozwijanie Unii jako przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

(2) Unia zapewnia obywatelom wysoki poziom bezpieczeństwa w obrębie przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Cel ten jest realizowany poprzez zwalczanie terroryzmu, również w jego wymiarze zewnętrznym, oraz poprzez przeciwdziałanie czynnikom powodującym gwałtowną radykalizację postaw.

(3) W swoim komunikacie pt. "Zapobieganie atakom terrorystycznym oraz gotowość i reagowanie"(1) Komisja stwierdziła, że przeciwstawianie się gwałtownej radykalizacji postaw mającej miejsce w naszym społeczeństwie oraz likwidacja warunków ułatwiających rekrutację terrorystów muszą być głównymi priorytetami w strategii zapobiegania terroryzmowi.

(4) W swoim komunikacie pt. "Rekrutacja terrorystów: analiza czynników wpływających na gwałtowną radykalizację postaw"(2) Komisja uznała potrzebę odwołania się do wiedzy specjalistów przy opracowywaniu swojej dalszej strategii w tej dziedzinie.

(5) Grupa składać się będzie ze specjalistów w różnych dziedzinach, posiadających doświadczenie w badaniu zjawiska gwałtownej radykalizacji postaw i innych dziedzin bezpośrednio z nim związanych.

(6) Należy w związku z tym ustanowić grupę ekspertów ds. gwałtownej radykalizacji postaw oraz określić strukturę i zakres obowiązków tej grupy,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Niniejszym Komisja ustanawia doradczą grupę ekspertów pod nazwą "grupa ekspertów ds. gwałtownej radykalizacji postaw", zwaną dalej "grupą".
2.
Grupa składa się z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do rozpatrywania kwestii związanych z gwałtowną radykalizacją postaw i terroryzmem.
Artykuł  2

Zadania

Komisja może konsultować się z grupą w każdej kwestii związanej z gwałtowaną radykalizacją postaw lub terroryzmem.

Główne zadania grupy polegają na:

– połączeniu wiedzy specjalistycznej jej członków w celu formułowania zaleceń strategicznych i przekazywania ich Komisji; porad takich grupa może udzielić zarówno z własnej inicjatywy, jak i na szczególny wniosek Komisji,

– pomaganiu Komisji w identyfikowaniu nowych dziedzin wymagających zbadania w związku ze zjawiskiem gwałtownej radykalizacji postaw i terroryzmem,

– wymianie wiedzy specjalistycznej z sieciami, instytucjami i innymi organami Unii Europejskiej, państw członkowskich, państw trzecich oraz organizacjami międzynarodowymi prowadzącymi działalność w tej dziedzinie,

– przygotowaniu do czerwca 2006 r. sprawozdania podsumowującego na temat stanu prowadzonych badań w dziedzinie gwałtownej radykalizacji postaw.

Przewodniczący grupy może zasygnalizować Komisji, że w związku z określonym zagadnieniem wskazane byłyby konsultacje z grupą.

Artykuł  3

Skład - powoływanie

1.
Członkowie grupy powoływani są przez dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej spośród specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę w dziedzinie gwałtowanej radykalizacji postaw i terroryzmu. Kwalifikacje specjalistów muszą być potwierdzone doświadczeniem udokumentowanym badaniami naukowymi i publikacjami.
2.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 20 członków.
3.
Stosuje się następujące przepisy:

– członkowie są powoływani osobiście i doradzając Komisji, pozostają niezależni od wszelkich wpływów zewnętrznych,

– członkowie grupy są powoływani na roczną kadencję, która może zostać przedłużona przez Komisję. Członkowie grupy pozostają na stanowisku do czasu złożenia rezygnacji, zastąpienia ich lub wygaśnięcia mandatu,

– członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, którzy złożą rezygnację lub którzy naruszą warunki określone w pierwszym lub drugim tiret niniejszego ustępu lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na okres pozostały do wygaśnięcia ich mandatu,

– członkowie składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów zagrażającego ich bezstronności.

Artykuł  4

Zasady działania

1.
Dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa wyznacza przewodniczącego grupy.

Grupa przedstawia Komisji swoje opinie i sprawozdania. Treść sprawozdań i opinii nie jest wiążąca dla Komisji ani dla żadnej innej instytucji UE. Komisja może ustalić termin, w którym grupa powinna dostarczyć opinię lub sprawozdanie.

Jeśli opinia lub sprawozdanie zostały przez grupę przyjęte jednogłośnie, grupa opracowuje wspólne wnioski i załącza je do protokołu. Jeśli grupa nie zdoła osiągnąć jednomyślnego porozumienia w sprawie opinii lub sprawozdania, powinna poinformować Komisję o różnych wyrażonych poglądach.

2.
W porozumieniu z Komisją grupa ustanowić może podgrupy, analizujące szczegółowe kwestie podlegające zakresowi obowiązków ustalonemu przez grupę; po wypełnieniu opisanych zadań podgrupy są rozwiązywane. Sprawozdania sporządzone przez podgrupy muszą zostać zatwierdzone przez grupę; przepisy powyższego ustępu stosuje się również w przypadku, gdy nie zdołano osiągnąć jednomyślnej zgody.
3.
Przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy innych ekspertów bądź obserwatorów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku obrad, w przypadku, gdy jest to pomocne lub konieczne.
4.
Informacje uzyskane podczas uczestnictwa w obradach grup lub podgrup uważane są za poufne i mogą być ujawniane wyłącznie za wyraźnym przyzwoleniem Komisji. Po wygaśnięciu mandatu każdy członek grupy lub podgrupy pozostaje związany wymogiem poufności.
5.
Posiedzenia grupy i podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji; procedury tych posiedzeń oraz ich harmonogram określa Komisja. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję.
7.
Komisja może publikować w Internecie, w języku oryginału danego dokumentu, wszelkie streszczenia, wnioski, wnioski wstępne lub dokumenty robocze grupy, które nie mają charakteru poufnego. Dokumenty przedstawiane przez grupę są objęte przepisami rozporządzenia (WE) nr 1049/2001(3).
Artykuł  5

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty diet ponoszone przez członków grupy, innych ekspertów lub obserwatorów w związku z działaniami grupy są refundowane przez Komisję zgodnie z wewnętrznymi przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Członkowie oraz inni eksperci lub obserwatorzy zapraszani na obrady od czasu do czasu nie otrzymują wynagrodzenia za swoją działalność i wykonywane obowiązki.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Decyzja ma zastosowanie do dnia 19 marca 2007 r. Komisja zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu jej stosowania przed upływem tego terminu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 kwietnia 2006 r.

W imieniu Komisji
Franco FRATTINI
Wiceprzewodniczący

______

(1) COM(2004) 698 wersja ostateczna z 20.10.2004 r.

(2) COM(2005) 313 wersja ostateczna z 21.9.2005 r.

(3) Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 43.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.