Decyzja 2004/706/WE ustanawiająca Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.321.53

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 czerwca 2008 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 października 2004 r.
ustanawiająca Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego

(2004/706/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 października 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dobry i przejrzysty ład korporacyjny jest podstawą do poprawy konkurencyjności i skuteczności działania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, a także do umacniania praw udziałowców oraz ochrony osób trzecich.

(2) We wrześniu 2001 r. Komisja powołała Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek celem wydania zaleceń w sprawie nowoczesnych ram prawnych w prawie spółek; uprawnienia Grupy Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek zostały następnie poszerzone, aby umożliwić jej zajmowanie się w szczególności określonymi zagadnieniami ładu korporacyjnego.

(3) Po przedstawieniu przez Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek końcowego raportu w dniu 4 listopada 2002 r. Rada zwróciła się do Komisji o opracowanie planu działań w dziedzinie prawa spółek i ładu korporacyjnego; plan ten stanowiłby w szczególności odpowiedź na zaistniałe w ostatnim czasie nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstw.

(4) Opracowany przez Komisję "Plan działań w sprawie unowocześnienia prawa spółek oraz umocnienia ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej"(1), przyjęty w maju 2003 r., wskazał szereg czynności, jakie należy podjąć w celu unowocześnienia i uproszczenia ram prawnych, włączając w to utworzenie Europejskiego Forum Ładu Korporacyjnego.

(5) Dnia 22 września 2003 r. Rada przyjęła plan działań uważany za istotny element ugruntowywania przejrzystego i zdrowego rynku kapitałowego w poszerzonej Unii; Rada podzieliła stanowisko Komisji o znaczeniu konsultacji ekspertów i konsultacji publicznych jako integralnej części rozwoju prawa spółek i ładu korporacyjnego na poziomie europejskim oraz przyjęła do wiadomości zamiar Komisji powołania Forum w sprawie systemów ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej.

(6) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno być organem służącym wymianie informacji i dobrych praktyk istniejących w Państwach Członkowskich w celu poprawy zbieżności krajowych kodeksów ładu korporacyjnego, jak również miejscem wymiany myśli, dyskusji i ciałem doradczym Komisji w dziedzinie ładu korporacyjnego.

(7) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno opracować swój regulamin wewnętrzny oraz w pełni przestrzegać kompetencji instytucji(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym powołuje się grupę ekspertów w dziedzinie ładu korporacyjnego we Wspólnocie o nazwie: "Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego" (zwane dalej "Forum").

Artykuł  2

Do zadań Forum, w świetle umacniania praktyk ładu korporacyjnego w Państwach Członkowskich, należy poprawa zbieżności krajowych kodeksów ładu korporacyjnego oraz zapewnianie Komisji strategicznego doradztwa w zagadnieniach dotyczących prowadzenia polityki w dziedzinie ładu korporacyjnego, zarówno na wniosek Komisji, jak i z inicjatywy własnej.

Artykuł  3

Forum liczy najwyżej osiemnastu członków, których doświadczenie i kompetencje w zakresie ładu korporacyjnego są powszechnie uznawane na szczeblu wspólnotowym. Członkowie Forum są mianowani przez Komisję. Listę członków zamieszcza się w Załączniku.

Komisja jest obecna na posiedzeniach Forum i wyznacza przedstawiciela wysokiego szczebla do uczestnictwa w jego obradach.

Forum przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  4

Kadencja członków Forum trwa trzy lata. Jest ona odnawialna.

Po upływie okresu trzech lat członkowie Forum nadal pełnią swoje funkcje do zastąpienia lub odnowienia mandatu. W przypadku rezygnacji lub śmierci członka Forum w czasie trwania kadencji Komisja powołuje nowego członka Forum zgodnie z art. 3.

Artykuł  5

Lista członków publikowana jest przez Komisję w celach informacyjnych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  6

Forum może zapraszać do udziału w swoich posiedzeniach ekspertów i obserwatorów.

Forum może tworzyć grupy robocze.

Artykuł  7

Forum przedstawia Komisji roczne sprawozdania.

Artykuł  8

Forum przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

Sekretariat Forum jest prowadzony przez Komisję.

Artykuł  9

Koszty podróży i pobytu poniesione przez członków, obserwatorów i ekspertów w związku z działalnością Forum są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie Forum nie są wynagradzani.

Artykuł  10

Forum rozpoczyna swoją działalność dnia 18 października 2004 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 października 2004 r.

W imieniu Komisji,
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisji

______

(1) KOM(2003) 284 wersja ostateczna.

(2) Tekst w brzmieniu według pkt 9 konkluzji Rady z dnia 22 września 2003 r.

ZAŁĄCZNIK 1

– Bistra Boeva,

– Antonio Borges,

– Niklas Bruun,

– Bertrand Collomb,

– David Devlin,

– Jose Maria Garrido Garcia,

– Peter Montagnon,

– Klaus-Peter Müller,

– Colette Neuville,

– Roland Oetker,

– Rolf Skog,

– Marek Sowa,

– Trelawny Williams,

– Jaap Winter,

– Eddy Wymeersch.

1 Załącznik zmieniony przez decyzję nr 2008/598/WE z dnia 25 czerwca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.193.12) zmieniającą nin. decyzję z dniem 25 czerwca 2008 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.