Decyzja 2016/455 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących elementów projektu międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.79.32

Akt indywidualny
Wersja od: 30 marca 2016 r.

DECYZJA RADY (UE) 2016/455
z dnia 22 marca 2016 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących elementów projektu międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia formalnie przystąpiła do Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) decyzją Rady 98/392/WE 1 w odniesieniu do tych kwestii objętych UNCLOS, do których kompetencje zostały jej przekazane przez państwa członkowskie; Unia pozostaje jak dotąd jedyną organizacją międzynarodową, która jest stroną tej Konwencji w rozumieniu art. 305 ust. 1 lit. f) UNCLOS i art. 1 załącznika IX do niej.

(2) Jako strona UNCLOS Unia, wraz z jej państwami członkowskimi, uczestniczyła w pracach utworzonej ad hoc nieformalnej otwartej grupy roboczej ONZ (zwanej dalej "grupą roboczą") do zbadania kwestii odnoszących się do ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową. Na ostatnim posiedzeniu grupy roboczej zalecono opracowanie w ramach UNCLOS międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową (zwanego dalej "instrumentem").

(3) W następstwie zaleceń przyjętych przez grupę roboczą w dniu 23 stycznia 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w dniu 19 czerwca 2015 r. rezolucję 69/292, w której ustanowiono, przed przeprowadzeniem konferencji międzyrządowej, komitet przygotowawczy, otwarty dla wszystkich państw będących członkami ONZ, członków wyspecjalizowanych agencji i stron UNCLOS, mający za zadanie przedłożenie Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ merytorycznych zaleceń dotyczących elementów projektu instrumentu. Komitet przygotowawczy rozpocznie prace w 2016 r. i do końca 2017 r. przedstawi sprawozdanie ze swojej działalności Zgromadzeniu, które podejmie decyzję o zwołaniu konferencji międzyrządowej oraz o dacie jej rozpoczęcia w celu rozważenia zaleceń komitetu przygotowawczego dotyczących wspomnianych elementów projektu oraz opracowania międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach UNCLOS.

(4) Unia i państwa członkowskie są stronami UNCLOS. Unia wraz z państwami członkowskimi powinna uczestniczyć w negocjacjach dotyczących elementów projektu instrumentu, które zostaną opracowane przez komitet przygotowawczy. Prawa udziału Unii w posiedzeniu komitetu przygotowawczego zostały określone w pkt 1 lit. j) rezolucji 69/292.

(5) Po niniejszej decyzji w sprawie podjęcia negocjacji i związanych z nimi wytycznych negocjacyjnych może zostać wydana na późniejszym etapie kolejna decyzja zawierająca wytyczne negocjacyjne dotyczące udziału w konferencji międzyrządowej.

(6) Kwestie będące przedmiotem negocjacji mogą wchodzić w zakres kompetencji Unii, jak również w zakres kompetencji państw członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się Komisję do prowadzenia, w imieniu Unii, negocjacji w kwestiach wchodzących w zakres kompetencji Unii i w odniesieniu do których Unia przyjęła przepisy, dotyczących elementów projektu międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową podczas posiedzeń komitetu przygotowawczego ONZ ustanowionego na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 69/292.

Artykuł  2

Komisja prowadzi negocjacje w imieniu Unii w odniesieniu do kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii oraz w przypadku których Unia przyjęła przepisy, zgodnie z wytycznymi negocjacyjnymi określonymi w addendum do niniejszej decyzji. Nie należy odczytywać tych wytycznych negocjacyjnych jako mających jakikolwiek wpływ na odpowiednie kompetencje Unii i państw członkowskich.

Artykuł  3

Komisja prowadzi negocjacje w konsultacji ze specjalnym komitetem, który zostaje niniejszym ustanowiony. Tym specjalnym komitetem jest Grupa Robocza ds. Prawa Morza (COMAR).

Artykuł  4

W zakresie, w jakim przedmiot negocjacji wchodzi w zakres kompetencji zarówno Unii, jak i państw członkowskich, Komisja i państwa członkowskie powinny ściśle współpracować w procesie negocjacji, dążąc do zapewnienia jedności w reprezentowaniu Unii i państw członkowskich na arenie międzynarodowej.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja jest skierowana do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 marca 2016 r.

W imieniu Rady

A.G. KOENDERS

Przewodniczący

1 Decyzja Rady 98/392/WE z dnia 23 marca 1998 r. dotycząca zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji Narodów Zjednoczonych z dnia 10 grudnia 1982 r. o prawie morza i Porozumienia z dnia 28 lipca 1994 r. odnoszącego się do stosowania jego części XI (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.