Decyzja 2004/329/WE przewidująca tymczasowy obrót niektórymi rodzajami materiału siewnego gatunku Glycine max, niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 2002/57/WE

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.104.133

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 2004 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 kwietnia 2004 r.
przewidująca tymczasowy obrót niektórymi rodzajami materiału siewnego gatunku Glycine max, niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 2002/57/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 1258)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/329/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 8 kwietnia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/57/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin oleistych i włóknistych(1), w szczególności jej art. 21 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) We Włoszech ilość dostępnego materiału siewnego nasion soi (Glycine max) właściwego dla krajowych warunków klimatycznych, który spełnia wymagania dyrektywy 2002/57/WE dotyczące zdolności kiełkowania, jest niewystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie tego Państwa Członkowskiego.

(2) Nie jest możliwe zaspokojenie popytu na materiał siewny tych gatunków w sposób zadowalający materiałem siewnym z innych Państw Członkowskich lub z państw trzecich, który spełnia wszystkie wymagania ustanowione w dyrektywie 2002/57/WE.

(3) W związku z tym Włochy powinny być upoważnione do zezwalania na obrót materiałem siewnym tych gatunków przy zastosowaniu mniej rygorystycznych wymagań przez okres wygasający w dniu 15 czerwca 2004 r.

(4) Ponadto inne Państwa Członkowskie, niezależnie od tego czy materiał siewny był zbierany w Państwie Członkowskim lub w państwie trzecim objętym decyzją Rady 2003/17/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie równoważności inspekcji polowych stosowanych w państwach trzecich w uprawach nasiennych roślin uprawnych oraz w sprawie równoważności materiału siewnego wyprodukowanego w państwach trzecich(2), które dostarczają Włochom materiału siewnego tych gatunków, powinny być upoważnione do zezwolenia na obrót takim materiałem siewnym.

(5) Właściwe jest, aby Włochy działały jako koordynator w celu zapewnienia, by całkowita kwota materiału siewnego dopuszczona na mocy niniejszej decyzji, nie przekraczała maksymalnej ilości objętej niniejszą decyzją.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zezwala się na obrót we Wspólnocie materiałem siewnym nasion soi (Glycine max), który nie spełnia minimalnych wymogów w zakresie zdolności kiełkowania ustanowionych w dyrektywie 2002/57/WE, w okresie wygasającym w dniu 15 czerwca 2004 r., zgodnie z warunkami określonymi w załączniku do niniejszej decyzji oraz przy spełnieniu następujących warunków:

a) zdolność kiełkowania musi być co najmniej taka, jak ta określona w załączniku do niniejszej decyzji;

b) urzędowa etykieta musi stwierdzać, że kiełkowanie zostało ustalone na podstawie urzędowych badań przeprowadzonych na mocy art. 2 ust. 1 lit. f) i g) dyrektywy 2002/57/WE;

c) materiał siewny po raz pierwszy musiał zostać wprowadzony do obrotu zgodnie z art. 2 niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Każdy dostawca materiału siewnego, który zamierza wprowadzić do obrotu materiał siewny określony w art. 1, składa wniosek o zezwolenie w Państwie Członkowskim, w którym prowadzi działalność lub do którego importuje.

Zainteresowane Państwo Członkowskie upoważnia dostawcę do wprowadzenia do obrotu materiału siewnego, chyba że:

a) istnieją dostateczne dowody by wątpić, że dostawca jest w stanie wprowadzić do obrotu kwotę materiału siewnego, na którą wnioskował o zezwolenie; lub

b) całkowita ilość objęta zezwoleniem na obrót, na mocy odnośnego odstępstwa, przekroczyłaby maksymalną ilość wyszczególnioną w Załączniku.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie udzielają sobie wzajemnie pomocy administracyjnej w zastosowaniu niniejszej decyzji.

Włochy działają jako koordynujące Państwo Członkowskie w odniesieniu do art. 1, w celu zapewnienia, że całkowita dopuszczona kwota nie przekracza ilości maksymalnej wyszczególnionej w Załączniku.

Każde Państwo Członkowskie otrzymujące wniosek zgodnie z art. 2 niezwłocznie powiadamia koordynujące Państwo Członkowskie o kwocie objętej tym wnioskiem. Koordynujące Państwo Członkowskie niezwłocznie informuje powiadamiające Państwo Członkowskie, czy udzielenie zezwolenia spowoduje przekroczenie ilości maksymalnej.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję oraz inne Państwa Członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których przyznały one zezwolenia na dopuszczenie do obrotu na mocy niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 193 z 20.7.2002, str. 74. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2003/61/WE. (Dz.U. 165 z 3.7.2003, str. 23).

(2) Dz.U. L 8 z 14.1.2003, str. 10. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2003/403/WE (Dz.U. L 141 z 7.6.2003, str. 23).

ZAŁĄCZNIK 

GatunkiRodzaj odmianyMaksymalna Ilość [t]Minimalne kiełkowanie (% czystego materiału siewnego)
Glycine max(klasa dojrzałości: średnio późna) Dekabig, Zen, Atlantic, Lory, Lynda, Magnum, Target2.25075
(klasa dojrzałości: wczesna) Yoda 250

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.