Rozporządzenie 2454/97 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm jakości ważenia zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (HICP)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1997.340.24

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 1997 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2454/97
z dnia 10 grudnia 1997 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm jakości ważenia zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (HICP)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 11 grudnia 1997 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1), w szczególności jego art. 4 i art. 5 ust. 3,

po konsultacji z Europejskim Instytutem Walutowym,

a także mając na uwadze, co następuje: na mocy art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2494/95, każde Państwo Członkowskie jest zobowiązane do sporządzenia zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) począwszy od wskaźnika na styczeń 1997 r.;

rozporządzenie Komisji (WE) nr 1749/96(2) wprowadza wstępne środki wykonawcze do rozporządzenia (WE) nr 2494/95;

dalsze środki wykonawcze są konieczne dla zapewnienia porównywalności oraz dla utrzymania wiarygodności i przydatności HICP, zgodnie z art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2494/95; środki te powinny być przyjmowane ze szczególnym uwzględnieniem efektywności pod względem kosztów zgodnie z art. 13 wspomnianego rozporządzenia;

artykuł 8 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2494/95 wymaga, aby ważenia HICP były wystarczająco często aktualizowane, aby mogły sprostać wymogom porównywalności, ale nie jest konieczne przeprowadzanie badań budżetu gospodarstw prywatnych częściej niż co pięć lat, z wyjątkiem Państw Członkowskich, odnośnie do których stwierdza się, że zmiany zachowania konsumpcyjnego wymagają częstszych badań; wskaźniki cen konsumpcyjnych, które są podstawą ważenia HICP, aktualizowane są z różną częstotliwością, tak, że możliwe jest, że sporządzone na ich podstawie HICP nie spełniają wymogów porównywalności z art. 4 wspomnianego rozporządzenia; konieczna jest więc pomoc operacyjna w celu ustalenia stopnia nieporównywalności, aby stwierdzić, które ważenia należy zaktualizować w celu zapewnienia porównywalności;

artykuł 9 rozporządzenia (WE) nr 2494/95 wymaga, aby HICP były wskaźnikami cen typu Laspeyres; jeśli zmieniają się odpowiednie ceny towarów i usług, wzorce wydatków konsumenckich mogą się zmienić do tego stopnia, że dodatki ważenia odpowiadających im grup wydatków, w szczególności ich podstawowe ilości, będą musiały zostać zaktualizowane, w celu zapewnienia ich przydatności;

na mocy art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1749/96 HICP powinien być sporządzany tak, aby zawierał zmiany cen towarów i usług, który stały się od niedawna znaczące;

niniejsze rozporządzenie nie powinno nakładać na Państwa Członkowskie obowiązku przeprowadzania nowych badań statystycznych;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest zapewnienie, że HICP są sporządzane z użyciem wag, które są dostatecznie niezawodne i przydatne do celów porównań międzynarodowych.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia, "okres odniesienia wag" na potrzeby HICP jest określony jako dwunastomiesięczny okres konsumpcji lub wydatków, na podstawie którego szacuje się wagi dla sporządzenia ostatniej wielkości wskaźnika HICP. "Wskaźniki częściowe" są określone jak w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2214/96(3).

Artykuł  3

Minimalne normy dla wag

1.
Każdego miesiąca Państwa Członkowskie sporządzają HICP używając wag, które odzwierciedlają wzorce wydatków konsumenckich w okresie odniesienia wydatku, kończącym się nie później niż siedem lat przed grudniem poprzedzającego roku.
2.
Państwa Członkowskie dokonują co roku przeglądu wag w celu zapewnienia, że są one dostatecznie wiarygodne i przydatne dla spełnienia wymagań porównywalności, ustanowionych w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95. Przegląd ten może ograniczać się do wag na poziomie wskaźników częściowych i ich głównych składników.
3.
W trakcie dokonywania przeglądu, Państwa Członkowskie sprawdzają, czy miały miejsce jakiekolwiek istotne zmiany od początku okresu odniesienia wag w bieżącym stosowaniu, dotyczące rozwoju cen każdego znaczącego składnika wskaźnika względem HICP lub trwałego rozwoju rynku dużych grup składników.
4.
Jeśli wiarygodne dowody pokazują, że zmiany określone w ust. 3 wskazują na zmianę wagi, która spowodowałaby zmianę HICP o więcej niż 0,1 punktu procentowego w średniej skali roku w stosunku do roku poprzedniego, Państwa Członkowskie dokonują odpowiedniego dostosowania dodatków wyrównawczych HICP. Państwa Członkowskie nie są zobowiązane do brania pod uwagę zmian, które zaszły w dwuletnim okresie kończącym się w grudniu przed dokonaniem przeglądu.
5.
Jakiekolwiek dostosowania dokonane zgodnie z ust. 4 są wykonywane przez Państwa Członkowskie najpóźniej we wskaźniku na styczeń następnego roku, po tym, w którym dokonano przeglądu.
Artykuł  4

Kontrola jakości

Państwa Członkowskie udostępniają Komisji (Eurostat), na jej wniosek, wystarczające informacje dotyczące wag, które są wykorzystywane do sporządzania HICP, uwzględniając wykorzystany okres odniesienia wag, wyniki rocznych przeglądów i dostosowań dokonanych w celu zgodności z niniejszym rozporządzeniem.

Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 grudnia 1997 r.

W imieniu Komisji
Yves-Thibault DE SILGUY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, str. 1.

(2) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, str. 3.

(3) Dz.U. L 296 z 21.11.1996, str. 8.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.