Rozporządzenie 1433/2003 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 w odniesieniu do funduszy operacyjnych, programów operacyjnych i pomocy finansowej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.203.25

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1433/2003
z dnia 11 sierpnia 2003 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 w odniesieniu do funduszy operacyjnych, programów operacyjnych i pomocy finansowej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 47/2003(2), w szczególności jego art. 48,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W świetle doświadczeń nabytych w ciągu ubiegłych lat zachodzi konieczność zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 609/2001 z dnia 28 marca 2001 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 w odniesieniu do programów operacyjnych, funduszy operacyjnych i pomocy finansowej Wspólnoty, oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 411/97(3). Dla przejrzystości i racjonalności przedmiotowe rozporządzenie należy uchylić i zastąpić.

(2) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 przewiduje pomoc finansową, jaka ma być udzielana organizacjom producentów tworzącym fundusz operacyjny zgodnie z niektórymi zasadami oraz w ramach określonych limitów. Artykuł 16 tego rozporządzenia ustanawia niektóre zasady wykonywania programów operacyjnych. W celu zastosowania tych przepisów należy ustanowić zasady szczegółowe.

(3) W celu wspierania przegrupowania dostaw oraz dla ułatwienia wdrażania niektórych środków w ramach programów operacyjnych, organizacjom producentów należy umożliwić powierzenie uznanemu stowarzyszeniu organizacji producentów częściowego lub całkowitego wykonania działań objętych programem operacyjnym. Niemniej jednak, w celu uniknięcia nadużyć lub przypadków udzielenia podwójnej pomocy, konieczne są przepisy szczególne.

(4) Dla ułatwienia korzystania z systemu należy jasno zdefiniować produkcję wprowadzaną na rynek przez organizacje producentów, łącznie ze specyfikacją kwalifikacji produktu i fazy obrotu, w której oblicza się wartość produkcji. Aby zagwarantować równe traktowanie wszystkich produktów przeznaczonych do przetworzenia spełniającego warunki systemu pomocy na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/96 w sprawie wspólnej organizacji rynków przetworów owocowych i warzywnych(4), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 453/2002(5), oraz rozporządzenia Rady (WE) nr 2202/96 z dnia 28 października 1996 r. wprowadzającego wspólnotowy system pomocy dla producentów niektórych owoców cytrusowych(6), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1933/2001(7), pomoc określoną w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 2201/96 i art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2202/96 należy dodać do właściwej wartości produkcji wprowadzonej na rynek. Dla spójności pułapy pomocy należy obliczać na podstawie wartości produkcji wprowadzonej na rynek w trakcie 12-miesięcznego okresu. Aby zapewnić elastyczność tego systemu dla podmiotów gospodarczych, Państwa Członkowskie mogą określić ograniczone opcje w odniesieniu do obliczania przedmiotowego 12-miesięcznego okresu. Należy umożliwić także dodatkowe metody obliczania produkcji rynkowej w przypadku rocznych wahań lub niewystarczających danych. Aby zapobiec nieprawidłowemu korzystaniu z systemu, organizacjom producentów nie należy pozwalać na zmianę okresów referencyjnych w trakcie realizacji programu.

(5) Aby zapewnić prawidłowe wykorzystanie pomocy, należy ustanowić zasady zarządzania funduszami operacyjnymi oraz wkładami finansowymi członków na rzecz tych funduszy. W szczególności należy sprecyzować, że wkłady finansowe członków organizacji producentów opierają się na produkcji wprowadzonej na rynek, wykorzystywanej do obliczenia pomocy. Państwa Członkowskie mogą zezwolić organizacjom producentów na wykorzystanie własnych funduszy oraz ustalenie różnych poziomów wkładów, pod warunkiem że wszyscy producenci mają wkład finansowy w fundusz operacyjny i wszyscy z tego funduszu korzystają.

(6) W celu prawidłowego zarządzania, należy ustanowić procedury w zakresie prezentacji i zatwierdzania programów operacyjnych, łącznie z nieprzekraczalnymi terminami, aby umożliwić właściwym organom dokonanie trafnej oceny informacji, oraz włączenia do programów środków i działań lub wyeliminowania ich z tych programów. Ponieważ zarządzanie programami odbywa się w cyklu rocznym, należy zastrzec, że programy niezatwierdzone przed upływem terminu zostają odroczone na rok.

(7) Należy wprowadzić roczną procedurę zmieniania programów operacyjnych na następny rok, aby można je było dostosować uwzględniając nowe warunki, których nie można było przewidzieć w chwili wstępnej prezentacji programów. Ponadto, należy umożliwić zmianę środków i kwot funduszu operacyjnego w trakcie roku realizacji programu. Wszystkie takie zmiany podlegają określonym ograniczeniom i warunkom określanym przez Państwa Członkowskie, oraz muszą zostać obowiązkowo zgłoszone właściwym organom, aby zapewnić zachowanie ogólnych celów zatwierdzonych programów.

(8) Ze względu na finansowe i prawne bezpieczeństwo, należy sporządzić wykazy działań i wydatków, które mogą lub nie mogą zostać objęte programami operacyjnymi. Wykazy te powinny być wyczerpujące. Dla przejrzystości i ułatwienia stosowania reguł wspólnotowych, kryteria kwalifikujące dla niektórych środków powinny, w miarę potrzeb, stosować się do wytycznych rozporządzenia Rady (WE) nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiającego przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych(8), zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1105/2003(9). Zgoda na niektóre działania i wydatki powinna mieć charakter tymczasowy bądź powinna uwzględniać pewne ograniczenia.

(9) W przypadku inwestycji w indywidualnych gospodarstwach, aby zapobiec nieuzasadnionemu wzbogaceniu się prywatnej osoby, posiadającej silne powiązania z organizacją podczas okresu podczas dokonywania inwestycji, należy ustanowić przepisy umożliwiające organizacji odzyskanie końcowej wartości inwestycji, bez względu na to, czy inwestycja taka jest własnością członka czy organizacji.

(10) W celu prawidłowego zarządzania pomocą, organizacja producentów powinna złożyć pisemne zobowiązanie, w imieniu swoim lub swoich członków, o niekorzystaniu z podwójnej pomocy Wspólnoty czy finansowania na poziomie krajowym, w odniesieniu do środków kwalifikujących się do przyznania pomocy wspólnotowej na mocy niniejszego rozporządzenia.

(11) Aby zapewnić skuteczne wykonanie programów operacyjnych, organizacje producentów powinny otrzymywać zawiadomienie o decyzjach właściwych organów, dotyczących programów operacyjnych i zatwierdzonej kwoty pomocy najpóźniej dnia 15 grudnia roku poprzedzającego wdrożenie programu.

(12) Aby zapobiec trudnościom z obrotem środków pieniężnych, organizacjom producentów należy udostępnić system płatności zaliczkowych wraz z właściwymi zabezpieczeniami. Należy zastrzec, że w celu zapobieżenia systematycznemu odzyskiwaniu zaliczek, płatności takie nie mogą przekraczać minimalnego poziomu pomocy. Należy umożliwić stopniowe zwalnianie złożonych zabezpieczeń, w miarę postępu w wykonaniu programu, do wysokości 80 % wypłaconych zaliczek, przy czym pozostałą kwotę zatrzymuje się do chwili wypłacenia całej kwoty pomocy. Alternatywny system należy udostępnić w przypadku zwrotu poniesionych wydatków, w terminach ustalonych w ciągu całego roku.

(13) Celem zapewnienia prawidłowego stosowania systemu należy określić informacje, jakie mają się znaleźć we wnioskach o pomoc. Aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi okolicznościami w wykonaniu programów operacyjnych, w przypadku działań, które z przyczyn niezależnych od organizacji producentów nie mogą być wykonane w ustanowionych terminach, wnioski o zaliczki lub wypłatę można przenieść na następny rok. Wszystkie wnioski poddawane są kontrolom administracyjnym, celem ich sprawdzenia. W interesie należytego zarządzania finansami należy ustalić kary za spóźnione złożenie wniosków o pomoc.

(14) W odniesieniu do wszystkich wniosków należy stosować pułap pomocy na poziomie ustalonym na podstawie art. 15 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.

(15) Działalność organizacji producentów oraz jej skuteczność należy monitorować. Cel te można zrealizować za pomocą okresowych sprawozdań lub oceny.

(16) Należy ustanowić ścisłe procedury kontroli, wraz z działającymi w odstraszający sposób karami w przypadku naruszenia, mając na uwadze szeroki zakres odpowiedzialności i inicjatywy powierzonej organizacjom producentów. Kary te powinny być ważone w zależności od zakresu naruszenia. Aby zapewnić odpowiednie traktowanie, należy ustanowić warunki w odniesieniu do działań niepożądanych w ramach pomyłki popełnionej przez organizację producentów w programie operacyjnym i zatwierdzonych przez Państwo Członkowskie, według których Państwa Członkowskie nie byłyby zobowiązane do wstrzymania wypłat pomocy czy odzyskania wypłaconej pomocy, zgodnie z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości.

(17) W celu zapewnienia prawidłowego stosowania systemu, właściwym organom odpowiedzialnym za sprawdzenie możliwości zakwalifikowania środków proponowanych w programach operacyjnych i ich wykonania, należy umożliwić wprowadzenie uzupełniających środków krajowych.

(18) Niniejsze rozporządzenie stosuje się w odniesieniu do wszystkich programów operacyjnych, jakie mają być wykonywane od 2004 r. Programy, które zostały już zatwierdzone i mają być stosowane w 2004 r. należy zmienić, chyba że jest to niewskazane ze względu na zaawansowany stan ich wykonania.

(19) Aby zapewnić prawidłowe stosowanie niniejszego systemu, Państwa Członkowskie powinny przesłać wszystkie szczegółowe informacje na temat uzupełniających i dodatkowych środków, podjętych w ramach niniejszego rozporządzenia. Do celów statystycznych, budżetowych i kontroli, Komisji należy udostępnić odpowiedni rejestr działalności organizacji producentów oraz wykorzystania funduszy operacyjnych.

(20) Komitet Zarządzający ds. Świeżych Owoców i Warzyw nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez swojego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

PRZEDMIOT, ZAKRES I DEFINICJE

Artykuł  1

Przedmiot i zakres zastosowania

1.
Niniejsze rozporządzenie ustanawia zasady mające zastosowanie do wspólnotowej pomocy finansowej, zwanej dalej "pomocą", do funduszy operacyjnych oraz programów operacyjnych, przewidzianych w art. 15 i 16 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.
2.
Organizacje producentów mogą kwalifikować się do pomocy na warunkach określonych w art. 15 i 16 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 oraz na warunkach ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu.
Artykuł  2

Definicje

1.
Do celów niniejszego rozporządzenia, "organizacje producentów" to organizacje uznane na mocy art. 11 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.
2.
Do celów niniejszego rozporządzenia, uznane "stowarzyszenie organizacji producentów", działające w imieniu swoich członków, w celu całkowitego lub częściowego zarządzania ich funduszami operacyjnymi i programami, zgodnie z art. 16 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2200/96, uważa się za organizację producentów.

ROZDZIAŁ  II

WARTOŚĆ WPROWADZONEJ NA RYNEK PRODUKCJI

Artykuł  3

Podstawa kalkulacji

1.
Do celów niniejszego rozporządzenia, wartość wprowadzonej na rynek produkcji opiera się na produkcji członków organizacji producentów, zgodnie z ust. 2-6.
2.
Produkcja obejmuje kwotę pomocy przewidzianej w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 2201/96 i w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2202/96, otrzymaną przez organizacje producentów na ten sam okres referencyjny, określony w art. 4.
3.
Produkcja obejmuje produkcję członków, którzy występują z organizacji producentów lub do niej przystępują. Państwa Członkowskie określają warunki w celu uniknięcia błędu dwukrotnego policzenia.
4.
Produkcja obejmuje wartość produktów wycofanych ze swobodnej dystrybucji w rozumieniu art. 30 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia (WE) nr 2200/96, liczonych po średniej cenie tych produktów, które zostały wprowadzone na rynek przez organizację producentów.
5.
Produkcja podlega rozdysponowaniu zgodnie z pierwszym i drugim akapitem art. 11 ust. 1 lit. c) pkt 3 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.

Niemniej jednak warunki ustanowione we wspomnianym punkcie, tiret pierwsze, oraz, w przypadkach marginalnych ilości świeżych produktów wprowadzonych na rynek lub sprzedanych do celów przetwórstwa przez samych członkówproducentów, nie mają zastosowania w tiret drugim.

6.
Produkcję fakturuje się na etapie "loco organizacja producentów":

a) w stosownych przypadkach jako "produkt pakowany lub gotowy, lecz nieprzetworzony";

b) z wykluczeniem podatku VAT;

c) z wykluczeniem kosztów transportu wewnętrznego, w przypadku znacznej odległości między scentralizowanymi punktami składowania lub pakowania organizacji producentów a jej punktem dystrybucji.

Państwa Członkowskie uwzględniają stosowanie odliczeń od fakturowanej wartości, w przypadku produktów fakturowanych na różnych etapach przetwarzania, dostawy lub transportu.

Artykuł  4

Okres referencyjny

1.
Pułap pomocy określony w art. 15 ust. 5 akapit trzeci, rozporządzenia (WE) nr 2200/96 oblicza się corocznie, na podstawie wartości produkcji wprowadzonej na rynek w ciągu 12-miesięcznego okresu referencyjnego, określanego przez Państwa Członkowskie.
2.
Okres referencyjny:

a) może obejmować 12 miesięcy, począwszy nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia dwa lata przed rokiem wdrożenia programu operacyjnego, a kończąc najpóźniej 1 lipca tego samego roku; lub

b) stanowić średnią wartość trzech kolejnych okresów 12-miesięcznych, począwszy nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia cztery lata przed rokiem wdrożenia programu operacyjnego, a kończąc najpóźniej 1 lipca tego samego roku.

3.
Państwa Członkowskie mogą stosować różne okresy referencyjne dla różnych organizacji producentów, celem uwzględnienia zróżnicowań w produkcji, sprzedaży i okresach obrachunkowych dla różnych produktów lub grup produktów.

Okres referencyjny nie może zmieniać się w trakcie programu operacyjnego, z wyjątkiem sytuacji należycie uzasadnionych.

4.
W przypadku obniżenia wartości produktu z właściwie umotywowanych dla Państwa Członkowskiego przyczyn, pozostających poza zakresem odpowiedzialności organizacji producentów i od niej niezależnych, wartość produkcji wprowadzonej na rynek, określonej w ust. 1, nie może być mniejsza niż 65 % wartości danego produktu w poprzednim okresie referencyjnym.

Przyczyny określone w akapicie pierwszym muszą być należycie uzasadnione.

5.
W przypadku gdy niedawno uznane organizacje producentów nie posiadają wystarczających dla zastosowania przepisów ust. 2 danych historycznych w odniesieniu do produkcji wprowadzonej na rynek, za wartość produkcji wprowadzonej na rynek przyjmuje się wartość produkcji rynkowej podaną przez organizację producentów do celów uznania.
6.
Państwa Członkowskie podejmują środki niezbędne w celu uzyskania informacji dotyczących wartości produkcji wprowadzonej na rynek przez organizacje producentów, które nie przedłożyły programów operacyjnych.

ROZDZIAŁ  III

FUNDUSZE OPERACYJNE

Artykuł  5

Zarządzanie

1.
Fundusze operacyjne zakładane przez organizacje producentów, określone w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 można wykorzystywać wyłącznie do transakcji związanych z:

a) wykonaniem programu operacyjnego;

b) administrowaniem funduszem operacyjnym;

c) wspólnotową rekompensatą za wycofania, zgodnie z art. 15 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.

2.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby sposób zarządzania funduszami operacyjnymi umożliwiał zewnętrznym rewidentom identyfikację, sprawdzenie i poświadczenie ich rocznych wydatków i przychodów.
3.
Wydatki odnoszące się do funduszu operacyjnego mogą być wykonywane przez przedsiębiorstwo zależne organizacji producentów w rozumieniu art. 2 rozporządzenia (WE) nr 1432/2003(10).
Artykuł  6

Finansowanie funduszy operacyjnych

1.
Wkłady finansowe członków do funduszu operacyjnego, określone w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 ustala się na podstawie wielkości i/lub wartości produkcji wprowadzonej na rynek.
2.
Państwa Członkowskie mogą zezwolić organizacjom producentów na:

a) całkowite lub częściowe wykorzystanie ich funduszy własnych, wytworzonych w wyniku sprzedaży produktów owocowo-warzywnych swoich członków, związanych z kategoriami uznania, z wyjątkiem tych pochodzących z innego wsparcia publicznego;

b) ustanowienie indywidualnych opłat wyrównawczych dla członków-producentów, na różnych poziomach.

W przypadku zastosowania przepisów akapitu pierwszego obowiązują następujące warunki:

a) wszyscy producenci wnoszą wkład do funduszu operacyjnego;

b) wszyscy producenci posiadają możliwość korzystania z funduszu operacyjnego;

c) wszyscy producenci mają możliwość demokratycznego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji dotyczących wykorzystania funduszy organizacji producentów i wkładu finansowego do funduszy operacyjnych.

Artykuł  7

Informowanie o szacunkowych kwotach

Najpóźniej do dnia 15 września, organizacje producentów zobowiązane są przekazać Państwom Członkowskim informacje o szacunkowych kwotach funduszy operacyjnych na następny rok, wraz z programami operacyjnymi lub wnioskami o zatwierdzenie zmian.

Kalkulacji szacunkowej kwoty funduszy operacyjnych dokonuje się na podstawie programów operacyjnych, szacowanych wydatków na wycofanie i wartości produkcji wprowadzonej na rynek.

ROZDZIAŁ  IV

PROGRAMY OPERACYJNE

Artykuł  8

Treść programów operacyjnych

1.
Programy operacyjne muszą obejmować:

a) opis sytuacji początkowej, w szczególności w odniesieniu do produkcji, obrotu i wyposażenia;

b) cele programu, z uwzględnieniem perspektyw w zakresie produkcji i zbytu;

c) szczegółowy opis środków, obejmujący oddzielne działania, jakie mają zostać podjęte oraz środki służące osiągnięciu tych celów w każdym roku realizacji programu;

d) okres realizacji programu;

e) aspekty finansowe, a mianowicie:

i) metoda obliczania oraz poziom wkładów finansowych;

ii) procedura finansowania funduszu operacyjnego;

iii) informacje konieczne do uzasadnienia różnych poziomów wkładu;

iv) budżet i harmonogram podejmowania działań w każdym roku realizacji programu.

2.
Programy operacyjne mogą obejmować punkty nieprzewidziane w ust. 1, w szczególności punkty określone w załączniku I.
3.
Programy operacyjne nie obejmują działań i wydatków określonych w wykazie podanym w załączniku II, ani żadnych innych działań i wydatków zawartych w środkach przyjętych przez Państwa Członkowskie na mocy art. 25.
Artykuł  9

Przedkładane dokumenty

Do programów operacyjnych załącza się:

a) dowody ustanowienia funduszu operacyjnego;

b) pisemne zobowiązanie organizacji producentów do spełnienia wymogów rozporządzenia (WE) nr 2200/96 i niniejszego rozporządzenia;

c) pisemne oświadczenie organizacji producentów i jej członków, że nie otrzymali, bezpośrednio lub pośrednio, podwójnego dofinansowania wspólnotowego bądź krajowego, w odniesieniu do środków i/lub działań kwalifikujących się do uzyskania pomocy na podstawie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  10

Częściowe programy operacyjne

1.
W przypadku zastosowania art. 16 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2200/96, Państwa Członkowskie mogą zezwolić uznanym stowarzyszeniom organizacji producentów na przedstawienie własnego częściowego programu operacyjnego, który składa się z określonych działań, nie podejmowanych przez inne członkowskie organizacje producentów w ramach ich programów operacyjnych
2.
Do częściowych programów operacyjnych mają zastosowanie te same zasady, co do innych programów operacyjnych, a programy częściowe rozpatruje się wraz z programami operacyjnymi członkowskich organizacji producentów.
3.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby:

a) działania były w pełni finansowane z wkładów członkowskich organizacji producentów, wypłacanych z funduszy operacyjnych tych organizacji;

b) działanie i odpowiadający im udział finansowy zostały wymienione w programie operacyjnym każdej uczestniczącej organizacji producentów;

c) nie istniało ryzyko udzielenia podwójnej pomocy.

Artykuł  11 1

Termin składania

Organizacje producentów przedkładają programy operacyjne do zatwierdzenia właściwemu organowi w Państwie Członkowskim, w którym znajduje się siedziba organizacji producentów, najpóźniej do dnia 15 września włącznie, roku poprzedzającego rok wdrożenia programów.

Państwa Członkowskie mogą jednak ten termin odroczyć.

Grupy producentów ubiegające się o uznanie za organizacje producentów na mocy art. 11 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 mogą w tym samym czasie przedłożyć do zatwierdzenia swoje programy operacyjne określone w akapicie pierwszym. Zatwierdzenie powyższych programów jest uzależnione od ich akceptacji w terminie określonym w art. 13 ust. 2.

Artykuł  12

Weryfikacja

Właściwy organ krajowy weryfikuje za pomocą wszystkich odpowiednich środków, łącznie z inspekcjami na miejscu:

a) dokładność informacji przedstawionych zgodnie z art. 8 ust. 1 lit. a), b) i e);

b) zgodność celów programów z przepisami art. 15 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2200/96;

c) możliwość zakwalifikowania proponowanych działań i wydatków, z uwzględnieniem przepisów art. 8 ust. 2 i 3;

d) ekonomiczną zgodność i jakość techniczną programów, rzetelność szacunków, plan pomocy oraz harmonogram ich realizacji.

Artykuł  13

Decyzja

1.
Właściwy organ krajowy, w odpowiednim przypadku:

a) zatwierdza kwoty funduszy i programy, które spełniają wymogi art. 15 i 16 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 oraz wymogi niniejszego rozdziału;

b) zatwierdza programy, pod warunkiem zaakceptowania przez organizację producentów określonych zmian; lub

c) odrzuca programy.

2. 2
 Właściwy organ krajowy podejmuje decyzje dotyczące programów i funduszy najpóźniej do dnia 15 grudnia włącznie, roku, w którym zostały przedłożone.

Państwa Członkowskie informują organizacje producentów o podjętych decyzjach najpóźniej do dnia 15 grudnia włącznie.

Niemniej jednak, z należycie uzasadnionych przyczyn, Państwa Członkowskie mogą podjąć decyzję dotyczącą programów operacyjnych i funduszy najpóźniej w dniu 20 stycznia roku następującego po dacie złożenia wniosku. Decyzja zatwierdzająca może określać kwalifikowalność wydatków od dnia 1 stycznia roku następującego po dacie złożenia wniosku.

Artykuł  14

Zmiany w programach operacyjnych na kolejne lata

1.
Najpóźniej do dnia 15 września włącznie, organizacje producentów mogą wystąpić z wnioskiem o wprowadzenie zmian w programach operacyjnych, które mają być stosowane od dnia 1 stycznia następnego roku.

Państwa Członkowskie mogą jednak odroczyć termin składania wniosków.

2.
Do wniosków o wprowadzenie zmian załącza się dokumenty uzupełniające, wraz z podaniem przyczyny, charakteru i konsekwencji przedmiotowych zmian.
3. 3
 Właściwy organ podejmuje decyzje w sprawie wniosków o wprowadzenie zmian najpóźniej do dnia 15 grudnia włącznie, po rozpatrzeniu dostarczonej dokumentacji oraz zgodnie z art. 12. W przypadku braku decyzji w określonym terminie, wniosek uważa się za odrzucony.

Niemniej jednak, z należycie uzasadnionych przyczyn, Państwa Członkowskie mogą podjąć decyzję dotyczącą wniosków o zmianę programu operacyjnego najpóźniej 20 stycznia roku następującego po dacie złożenia wniosku. Decyzja zatwierdzająca może określać kwalifikowalność wydatków od dnia 1 stycznia roku następującego po dacie złożenia wniosku.

Artykuł  15

Zmiany w programach operacyjnych w trakcie roku

1.
Państwa Członkowskie mogą zezwolić na zmiany w programach operacyjnych w trakcie roku na określonych przez nie warunkach.
2.
Właściwy organ krajowy może zezwolić organizacjom producentów w trakcie roku na:

a) tylko częściowe wykonanie ich programów operacyjnych;

b) zmianę treści programu operacyjnego, w tym na przedłużenie okresu jego realizacji do pięciu lat;

c) zmianę kwoty funduszu operacyjnego do maksymalnie 20 % kwoty początkowo zatwierdzonej, pod warunkiem zachowania ogólnych celów programu operacyjnego.

3.
Państwa Członkowskie określają warunki, na jakich można wprowadzić zmiany do programu operacyjnego bez uprzedniego zatwierdzenia ich przez właściwy organ krajowy.

Niemniej jednak, zwiększenie kwoty zatwierdzonego funduszu operacyjnego w przypadku wycofania pomocy zgodnie z art. 15 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 2200/96, zawsze podlega uprzedniemu zatwierdzeniu przez właściwy organ.

Zmiany te kwalifikują się do pomocy tylko w przypadku gdy organizacja producentów niezwłocznie poinformuje o nich właściwy organ.

Artykuł  16

Forma programów operacyjnych

1.
Programy operacyjne realizowane są w okresach rocznych, od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia.
2. 4
 Programy operacyjne zatwierdzone najpóźniej do dnia 15 grudnia włącznie realizowane są od dnia 1 stycznia następnego roku.

Wykonanie programów zatwierdzonych po dniu 15 grudnia może zostać odroczone na rok.

W przypadku zastosowania art. 13 ust. 2 lub art. 14 ust. 3 oraz na zasadzie odstępstwa od pierwszego i drugiego akapitu realizacja programu operacyjnego zgodnie z tymi postanowieniami zaczyna się najpóźniej w dniu 31 stycznia następującym po jego zatwierdzeniu.

ROZDZIAŁ  V

POMOC

Artykuł  17 5

Zatwierdzona kwota pomocy

Po zatwierdzeniu programów Państwa Członkowskie ustanawiają zatwierdzoną kwotę pomocy określoną w art. 16 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 2200/96.

Najpóźniej do dnia 15 grudnia włącznie Państwa Członkowskie informują organizacje producentów o zatwierdzonej kwocie pomocy.

W przypadku zastosowania art. 13 ust. 2 lub art. 14 ust. 3 oraz na zasadzie odstępstwa od drugiego akapitu Państwa Członkowskie informują o zatwierdzonej kwocie pomocy najpóźniej w dniu 20 stycznia.

Państwa Członkowskie zgłaszają Komisji najpóźniej w dniu 31 stycznia całkowitą kwotę pomocy zatwierdzoną dla wszystkich programów operacyjnych.

Artykuł  18

Wnioski

1.
Najpóźniej do dnia 31 stycznia włącznie, roku następującego po tym, dla którego wnioskowana jest pomoc, organizacje producentów składają do właściwego organu wniosek o pomoc lub o jej wyrównanie, w odniesieniu do każdego programu operacyjnego będącego przedmiotem wniosku o pomoc.
2.
Do wniosków załącza się dokumenty uzupełniające, ze wskazaniem:

a) wartości wprowadzonej na rynek produkcji;

b) wkładów finansowych wniesionych przez członków i wpłaconych na fundusz operacyjny;

c) wydatków poniesionych w związku z programami operacyjnymi;

d) proporcji funduszu operacyjnego wydanego na pomoc w odniesieniu do wycofania z rynku;

e) poziomu rekompensat i/lub dodatków wypłaconych członkom;

f) zgodności z limitami ustanowionymi w art. 15 ust. 3 akapit trzeci oraz w art. 23 ust. 3, 4 i 5 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.

3.
Wnioski mogą obejmować wydatki ujęte w programie, lecz nieponiesione, w przypadku udowodnienia, że:

a) danych działań nie można było przeprowadzić do dnia 31 grudnia roku realizacji przedmiotowego programu operacyjnego z przyczyn niezależnych od danej organizacji producentów;

b) działania te można przeprowadzić najpóźniej do dnia 30 kwietnia następnego roku;

c) w funduszu operacyjnym nadal znajduje się równowartość wkładu organizacji producentów.

Pomoc podlega wypłacie, a zabezpieczenie wniesione zgodnie z art. 20 ust. 3 zostaje zwolnione tylko pod warunkiem że dowód wykonania zaplanowanych wydatków określony w akapicie pierwszym lit. d) zostanie dostarczony najpóźniej do dnia 30 kwietnia roku następującego po tym, na który wydatki były zaplanowane, oraz na podstawie faktycznie ustanowionego prawa do pomocy.

4.
W przypadku złożenia wniosków po terminie przewidzianym w ust. 1, kwota pomocy zostaje zmniejszona o 1 % za każdy dzień zwłoki.

W wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach właściwy organ może przyjąć wnioski po terminie przewidzianym w ust. 1, jeżeli przeprowadzono kontrole przewidziane w art. 23, a ostateczny termin płatności przewidziany w art. 19 jest zachowany.

Artykuł  19

Wypłata pomocy

Państwa Członkowskie wypłacają pomoc uwzględnioną we wniosku najpóźniej do dnia 30 czerwca następnego roku po wdrożeniu programu.

Państwa Członkowskie mogą jednak odroczyć ten termin do dnia 15 października.

Artykuł  20

Zaliczki

1.
Organizacje producentów mogą złożyć wniosek o wypłacenie zaliczkowo części pomocy, w kwocie odpowiadającej przewidywanym wydatkom wynikającym z programu operacyjnego, w trakcie trzymiesięcznego okresu, począwszy od miesiąca, w którym złożony został wniosek.
2.
Wnioski o zaliczki składa się w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku.

Łączna kwota zaliczek na dany rok nie może przekraczać 90 % początkowo zatwierdzonej kwoty pomocy w odniesieniu do danego programu operacyjnego.

3.
Zaliczki wypłaca się pod warunkiem złożenia zabezpieczenia stanowiącego równowartość 110 % zaliczki, zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 2220/85(11).

Państwa Członkowskie zobowiązane są określić warunki dla zapewnienia, aby wkłady finansowe do funduszy operacyjnych były wnoszone zgodnie z art. 5 ust. 2 i art. 6, oraz aby zaliczki były faktycznie wydawane.

4.
Wnioski o zwolnienie zabezpieczeń można składać w trakcie roku i załącza się do nich odpowiednie dokumenty uzupełniające.

Zabezpieczenia zwalnia się w odniesieniu do wypłaconych zaliczek w wysokości do 80 %.

5.
Wymóg pierwotny w rozumieniu art. 20 rozporządzenia (WE) nr 2220/85 obejmuje wykonanie działań określonych w programach operacyjnych, z zastrzeżeniem zobowiązań przewidzianych w art. 9 lit. b) i c) niniejszego rozporządzenia.

W przypadku niespełnienia wymogu pierwotnego lub poważnego niedopełnienia obowiązków przewidzianych w art. 9 lit. b) i c), zabezpieczenie przepada, bez uszczerbku dla innych kar stosowanych zgodnie z art. 24.

W przypadku nie spełnienia innych wymogów, zabezpieczenie przepada w wysokości proporcjonalnej do wagi stwierdzonej nieprawidłowości.

Artykuł  21

Wypłaty częściowe

1.
Organizacje producentów mogą występować z wnioskiem o wypłacenie części pomocy, w kwocie odpowiadającej wydatkom wynikającym z programu operacyjnego, poniesionym w ciągu poprzednich trzech miesięcy.

Wnioski składa się w kwietniu, lipcu i październiku. Załącza się do nich odpowiednie dokumenty uzupełniające.

Łączna kwota wypłat w odniesieniu do wniosków o wypłacenie części pomocy nie może przekraczać 90 % kwoty pomocy zatwierdzonej początkowo dla danego programu operacyjnego lub kwoty faktycznie poniesionych wydatków, w zależności, która z nich jest niższa.

2.
Organizacje producentów mogą zwracać się z wnioskiem o wypłacenie części pomocy na wycofanie z rynku.

Wnioski można składać wraz z wnioskami określonymi w ust. 1. Podlegają one ograniczeniom ustanowionym w art. 15 ust. 3 akapit trzeci oraz w art. 23 ust. 3, 4 i 5 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.

ROZDZIAŁ  VI

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  22

Sprawozdania organizacji producentów

1.
Organizacje producentów składają roczne sprawozdania, towarzyszące wnioskom o pomoc, dotyczące wykonania programów operacyjnych i wycofania działań uprawnionych do pomocy w ramach funduszu operacyjnego.

Sprawozdania te dotyczą:

a) programów operacyjnych wdrożonych w trakcie ubiegłego roku i przypadków wycofania z rynku;

b) podstawowych zmian w programach operacyjnych;

c) różnic między szacowaną pomocą a pomocą wnioskowaną.

2.
Sprawozdanie końcowe za ostatni rok stosowania programu operacyjnego zastępuje sprawozdanie określone w ust. 1.

Sprawozdania końcowe obejmują ocenę programów operacyjnych, która może zostać opracowana przy pomocy wyspecjalizowanego biura doradztwa. Powinny one ukazywać zakres, w jakim osiągnięto cele zakładane w programach. Powinny wyjaśniać zmiany w działaniach i/lub metodach, które zostały lub będą uwzględnione przy sporządzaniu kolejnych programów operacyjnych lub przy okazji zmiany istniejących programów operacyjnych.

Artykuł  23

Kontrole

1.
Państwa Członkowskie przeprowadzają kontrole na miejscu w organizacjach producentów, po lekkim zasygnalizowaniu lub bez uprzedzenia, aby zapewnić zgodność z warunkami przyznawania pomocy.

Kontrole te w szczególności dotyczą:

a) wdrożenia środków zawartych w programie operacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem środków odnoszących się do inwestycji;

b) rzeczywiście poniesionych kosztów i wydatków, w zestawieniu z deklarowaną pomocą.

2.
Kontrole określone w ust. 1 obejmują corocznie znaczną część wniosków. Kontrolowana próbka stanowi przynajmniej 20 % organizacji producentów i 30 % łącznej kwoty pomocy.

W przypadku gdy kontrole wykazują poważne nieprawidłowości w regionie lub w części regionu, właściwy organ przeprowadza dodatkowe kontrole w trakcie danego roku oraz zwiększa ilość wniosków poddawanych kontroli w roku następnym.

3.
Właściwy organ określa organizacje, które mają zostać poddane kontroli na podstawie analizy ryzyka i reprezentatywnego charakteru pomocy.

Analiza ryzyka uwzględnia:

a) kwotę pomocy,

b) tendencję rocznych programów w stosunku do roku ubiegłego,

c) wyniki kontroli w latach ubiegłych,

d) inne parametry określane przez Państwa Członkowskie, w szczególności czy organizacje producentów są zaangażowane w podejście jakościowe, uznane oficjalnie przez Państwa Członkowskie lub przez niezależne organy certyfikujące.

4.
Przed wypłaceniem pomocy lub jej wyrównania w odniesieniu do ostatniego roku realizacji programu operacyjnego, każda organizacja producentów musi zostać poddana przynajmniej jednej kontroli.
Artykuł  24

Zwrot i kary

1.
W przypadku wypłacenia nienależnej pomocy lub w przypadku wniosku o pomoc zgodnie z ust. 3, płatność podlega zwrotowi lub wstrzymaniu, a na beneficjenta/wnioskodawcę nakłada się kary, gdy:

a) rzeczywista wartość produkcji wprowadzonej na rynek jest niższa niż kwota uwzględniona do obliczenia wysokości pomocy;

b) fundusz operacyjny jest prowadzony w sposób niezgodny z art. 15 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 2200/96 lub w przypadku gdy został wykorzystany do celów innych niż te określone w art. 15 ust. 2 tego rozporządzenia; lub

c) program operacyjny realizowany był w sposób niezgodny z warunkami jego zatwierdzenia przez Państwo Członkowskie, bez uszczerbku dla przepisów art. 14 i 15 niniejszego rozporządzenia.

2.
Bez uszczerbku dla przepisów art. 7 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1258/1999(12), w przypadku stwierdzenia, że jakiś środek nie kwalifikuje się, a został wdrożony zgodnie z programem operacyjnym zatwierdzonym przez Państwo Członkowskie, może ono wypłacić odnośną należną pomoc czy nie wszczynać postępowania na rzecz zwrotu wypłaconej pomocy, jak w przypadku postępowania w porównywalnych sytuacjach finansowanych z budżetu krajowego, oraz jeżeli działanie organizacji producentów nie było spowodowane zaniedbaniem.
3.
W przypadku zastosowania przepisów ust. 1, beneficjent pomocy i/lub wnioskodawca zobowiązany jest:

a) w sytuacji, gdy pomoc została wypłacona:

i) w przypadku oczywistego błędu, zwrócić wypłaconą pomoc wraz z odsetkami;

ii) w przypadku nadużycia finansowego, zwrócić zdwojoną kwotę wypłaconej nienależnej pomocy, wraz z odsetkami;

iii) we wszystkich pozostałych przypadkach, zwrócić kwotę wypłaconej nienależnej pomocy, powiększoną o 50%, plus odsetki;

b) w sytuacji, gdy wnioski zostały złożone, lecz pomoc nie została wypłacona:

i) w przypadku nadużycia finansowego, zapłacić kwotę bezprawnie wnioskowanej pomocy;

ii) we wszystkich pozostałych przypadkach, innych niż oczywisty błąd, zapłacić 50 % bezprawnie wnioskowanej pomocy.

4.
Odsetki określone w ust. 3 lit. a) oblicza się:

a) na podstawie okresu między wypłatą, a zwrotem przez beneficjenta;

b) według stopy procentowej stosowanej przez Europejski Bank Centralny przy głównych operacjach refinansowych, opublikowanej w serii "C" Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich i obowiązującej w dniu dokonania nienależnej wypłaty, powiększonej o trzy punkty procentowe.

5.
Kwotę pomocy, odzyskaną zgodnie z ust. 3 wpłaca się do właściwej agencji płatniczej i odejmuje się ją od wydatków finansowanych przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej.
6.
W przypadku fałszywej deklaracji, złożonej w sposób zamierzony lub w wyniku poważnego zaniedbania, przedmiotowa organizacja producentów nie otrzymuje pomocy za rok następujący po tym, w którym stwierdzono fałszywą deklarację.
Artykuł  25

Przepisy Państw Członkowskich

Państwa Członkowskie mogą przyjmować przepisy uzupełniające do rozporządzenia (WE) nr 2200/96 oraz do niniejszego rozporządzenia, dotyczące działań lub wydatków kwalifikujących się do pomocy.

Artykuł  26

Sprawozdawczość Państwa Członkowskiego

1. 6
 Corocznie, do dnia 15 listopada, Państwa Członkowskie składają sprawozdanie z danymi finansowymi i jakościowymi, dotyczące organizacji producentów, funduszy operacyjnych, programów operacyjnych oraz kontroli i kar określonych w załączniku III.
2.
 Państwa Członkowskie przekazują Komisji informacje dotyczące wszystkich środków i warunków, przewidywanych przez nie w ramach niniejszego rozporządzenia, w szczególności dotyczące:

a) metody, procedury i informacji określonych w art. 8 ust. 1 lit. e) i), ii) oraz iii);

b) szacunków funduszy operacyjnych określonych w art. 7;

c) informacji szczegółowych na temat wniosków o pomoc;

d) warunków ustanowionych w celu umożliwienia wprowadzenia zmian do programów operacyjnych, przewidzianych w art. 15;

e) ustanowionych przepisów w odniesieniu do zastosowania art. 24 ust. 2, w stosownych przypadkach;

f) przepisów przyjętych na mocy art. 25.

ROZDZIAŁ  VII

UCHYLENIE I PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  27

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 609/2001 traci moc.

Odniesienia do uchylonego rozporządzenia należy traktować jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  28 7

Przepisy przejściowe

Programy operacyjne, które zostały zatwierdzone przez Państwa Członkowskie przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, a ich realizacja będzie kontynuowana w 2004 r., są zgodne z niniejszym rozporządzeniem. Organizacje producentów wnioskują o wprowadzenie niezbędnych zmian najpóźniej do dnia 15 października 2003 r.

Państwa Członkowskie mogą przewidzieć zachowanie programów zatwierdzonych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  29

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 sierpnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 7 z 11.1.2003, str. 64.

(3) Dz.U. L 90 z 30.3.2001, str. 4.

(4) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 29.

(5) Dz.U. L 72 z 14.3.2002, str. 9.

(6) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 49.

(7) Dz.U. L 262 z 2.10.2001, str. 6.

(8) Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 1.

(9) Dz.U. L 158 z 27.6.2003, str. 3.

(10) Dz.U. L 203 z 12.8.2003, str. 18.

(11) Dz.U. L 205 z 3.8.1985, str. 5.

(12) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 103.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 8

Opcjonalna zawartość programów operacyjnych

1. Koszty roślin, w przypadku upraw wieloletnich (rośliny wieloletnie, drzewa i krzewy).

2. Koszty szczegółowe:

a) produkcji ekologicznej, łączonej lub doświadczalnej(1);

b) ekologicznych środków ochrony roślin(2);

c) środków ochrony środowiska, w tym kosztów wytworzonych w wyniku zagospodarowania opakowań z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych(3);

d) środki poprawy jakości, włączając w to grzybnie, kwalifikowane rośliny i nasiona kategorii »standardowy materiał siewny« i "kwalifikowany materiał siewny", jak określono w dyrektywie Rady 2002/55/WE(4).

Dla kazdej kategorii kwalifikujących się powyższych kosztów, w celu obliczenia kosztów dodatkowych w zestawieniu z kosztami zwykłymi, Państwa Członkowskie mogą ustalić standardowe stawki ryczałtowe, z właściwie umotywowanych dla Państw Członkowskich przyczyn.

3. Koszty ogólne związane z funduszem czy programem operacyjnym w sposób szczególny(5), z tytułu wypłaty ryczałtu równego 2 % kwoty zatwierdzonego funduszu operacyjnego, a maksymalnie 180.000 EUR(6). Na przedmiotowe 2 % składa się 1 % pomocy wspólnotowej i 1 % wkładu organizacji producentów.

W przypadku stowarzyszenia organizacji producentów określonego w art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1432/2003(7), ryczałt ten można pomnożyć przez ilość członkowskich organizacji producentów danego stowarzyszenia, maksymalnie do kwoty 1.250.000 EUR

4. Koszty pracownicze (łącznie z opłatami związanymi z płacami i wynagrodzeniami, jeżeli są ponoszone przez organizację producentów), poniesione wskutek zastosowania następujących środków:

a) poprawa lub zachowanie wysokiego poziomu ochrony środowiska;

b) poprawa poziomu sprzedaży.

Wdrożenie tych środków w sposób zasadniczy wiąże się z korzystaniem z usług wykwalifikowanego personelu. W takich przypadkach, jeżeli organizacja producentów korzysta z własnych pracowników czy członków - producentów, przepracowany czas należy udokumentować.

W przypadku gdy Państwo Członkowskie zamierza zastosować alternatywę w celu ograniczenia dofinansowania kosztów rzeczywistych, w odniesieniu do wszystkich kwalifikujących się kosztów pracowniczych określonych powyżej ustala, ex ante oraz w sposób należycie uzasadniony, kwoty ryczałtowe do wysokości maksymalnie 20 % zatwierdzonego funduszu operacyjnego. W należycie uzasadnionych przypadkach przedmiotową wartość procentową można zwiększyć.

W celu wystąpienia z wnioskiem o omawiane kwoty ryczałtowe, organizacje producentów zobowiązane są dostarczyć właściwie umotywowany dla danego Państwa Członkowskiego dowód wdrożenia działania.

5. Inwestycje w środki transportu wyposażone w chłodnie oraz urządzenia do regulowania atmosfery.

6. Dodatkowe koszty transportu zewnętrznego, w zestawieniu z kosztami drogowego transportu rzeczy, poniesione w przypadku korzystania z transportu kolejowego i/lub drogą wodną w ramach środka mającego na celu ochronę środowiska, ustanowione przez Państwa Członkowskie według stawki ryczałtowej za kilometr.

7. Koszty posiedzeń i programów szkoleniowych, związanych z wdrażaniem działań programu operacyjnego, łącznie z dziennymi dietami uczestników obejmującymi koszty przejazdu i zakwaterowania (w stosownych przypadkach, według stawki ryczałtowej).

8. Promocja ogólna i promocja oznakowań jakościowych. Nazwy geograficzne dopuszcza się wyłącznie, jeżeli:

a) są chronioną nazwą pochodzenia lub chronionym oznaczeniem geograficznym, objętym zakresem rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92(8), lub

b) we wszystkich innych przypadkach, gdy przepis ustanowiony w lit. a) nie ma zastosowania, przedmiotowe nazwy geograficzne mają charakter informacji drugorzędnej w stosunku do informacji podstawowej.

Materiały promocyjne opatruje się emblematem Wspólnoty Europejskiej (tylko w przypadku wizualnych środków przekazu), oraz muszą zawierać następujący opis: "Kampania finansowana z pomocą Wspólnoty Europejskiej".

9. Promocja marek/znaków towarowych organizacji producentów.

10. Prawne i administracyjne koszty połączenia organizacji producentów lub ich przejęcia, oraz prawne i administracyjne koszty związane z tworzeniem ponadnarodowych organizacji producentów lub ponadnarodowych stowarzyszeń organizacji producentów; analizy możliwości wykonania oraz propozycje realizowane w tym zakresie przez organizacje producentów.

11. Urządzenia używane, zgodnie z warunkami ustanowionymi w regule nr 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1685/2000(9).

12. Niezabudowane grunty, w przypadku gdy ich nabycie jest niezbędne w celu zrealizowania inwestycji przewidzianej w programie, zgodnie z warunkami ustanowionymi w ust. 1 pkt 1.1 lit. a), b) i c) oraz pkt 1.2 reguły nr 5 rozporządzenia (WE) nr 1685/2000(10).

13. Leasing w granicach wartości rynkowej netto pozycji oraz zgodnie z warunkami ustanowionymi w ust. 3 reguły nr 10 rozporządzenia (WE) nr 1685/2000.

14. Opłaty finansowe zgodnie z warunkami ustanowionymi w regule nr 3 rozporządzenia (WE) nr 1685/2000.

15. Wynajęcie zamiast kupna, w przypadkach ekonomicznie uzasadnionych, w sposób właściwie umotywowany dla danego Państwa Członkowskiego.

16. Kupno nieruchomości, zgodnie z warunkami ustanowionymi w pkt 2.1, 2.2 i 2.3 reguły 6 rozporządzenia (WE) nr 1685/2000.

17. Inwestycje lub działalność w indywidualnych gospodarstwach, pod warunkiem że przyczyniają się one do osiągnięcia celów programu operacyjnego. Państwa Członkowskie zobowiązane są przyjąć odpowiednie przepisy mające zapewnić odzyskanie inwestycji lub jej wartości końcowej w przypadku opuszczenia organizacji przez danego członka.

18. Inwestycje w udziały w spółkach, jeżeli inwestycja taka przyczynia się do osiągnięcia celów programu operacyjnego.

19. Zastąpienie inwestycji, z zastrzeżeniem, że wartość końcowa zastępowanej inwestycji:

a) zostaje dodana do funduszu operacyjnego organizacji producentów; lub

b) zostaje odjęta od kosztu zastąpienia.

Inwestycje, łącznie z tymi na mocy umów leasingu, których okres spłaty przekracza długość realizacji programu operacyjnego, w należycie uzasadnionych z ekonomicznego punktu widzenia przypadkach mogą zostać przeniesione do następnego programu operacyjnego, w szczególności w sytuacji, gdy okres amortyzacji podatkowej jest dłuższy niż pięć lat.

______

(1) Właściwy organ krajowy ustanawia kryteria kwalifikujące dla produkcji doświadczalnej mając na uwadze nowość procedury lub koncepcji oraz ryzyko z jakim się ona wiąże.

(2) Ekologiczne środki ochrony roślin (takie jak feromony i drapieżniki), bez względu na to, czy stosuje się je w produkcji ekologicznej, łączonej czy konwencjonalnej.

(3) Gospodarowanie opakowaniami z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych wymaga odpowiedniego uzasadnienia i podlega kryteriom zawartym w załączniku II do dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.U. L 365 z 31.12.1994, str. 10).

(4) Dz.U. L 193 z 20.7.2002, str. 33.

(5) Łącznie z kosztami zarządzania i pracowniczymi, kosztami opracowywania sprawozdań i szacunków; z kosztami prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz zarządzania rachunkowością, określonymi w art. 3 ust. 1 lit. b).

(6) Państwa Członkowskie mogą ograniczyć finansowanie kosztów rzeczywistych i w takiej sytuacji powinny ustalić koszty kwalifikujące się.

(7) Dz.U. L 203 z 12.8.2003, str. 18.

(8) Dz.U. L 27 z 30.1.1997, str. 50.

(9) Dz.U. L 242 z 27.9.2000, str. 18.

(10) W celu uniknięcia spekulacji, właściwy organ krajowy może ustanowić dodatkowe warunki do reguły 5 rozporządzenia (WE) nr 1685/2000, w odniesieniu do akceptacji wydatków tego typu; warunki takie mogą obejmować w szczególności zakaz sprzedaży inwestycji/gruntów w ciągu minimalnego okresu oraz ustanowienie minimalnej korelacji między wartością gruntu a wartością inwestycji.

ZAŁĄCZNIK  II

Działania i wydatki niekwalifikujące się

1. Ogólne koszty produkcji, w szczególności:

– nasiona, grzybnia i rośliny,

– środki ochrony roślin, w tym łączone środki ochrony, nawozy i inne środki,

– koszty pakowania, składowania, koszty pakowania zbiorczego, nawet w ramach nowych procesów, koszty opakowań,

– koszty gromadzenia lub transportu (wewnętrznego lub zewnętrznego),

– koszty operacyjne (zwłaszcza energia elektryczna, paliwo i konserwacja).

2. Koszty ogólne.

3. Dochód lub dodatek do cen.

4. Koszty ubezpieczenia, łącznie z indywidualnymi lub grupowymi składkami ubezpieczeniowymi oraz z tworzeniem funduszu ubezpieczeniowego w ramach organizacji producentów.

5. Zwrot pożyczek (szczególnie w formie spłat rocznych) zaciągniętych na działalność prowadzoną całkowicie bądź częściowo przed rozpoczęciem realizacji programu operacyjnego.

6. Zakup niezabudowanych gruntów.

7. Płatności na rzecz producentów uczestniczących w posiedzeniach i szkoleniach, w celu wyrównania im utraty dochodu.

8. Działania lub koszty związane z ilościami wyprodukowanymi przez członków organizacji producentów spoza Wspólnoty.

9. Działania, które mogłyby zakłócać konkurencję, prowadzone w ramach innej działalności gospodarczej organizacji producentów; działania lub środki z bezpośrednią lub pośrednią korzyścią dla innej działalności gospodarczej organizacji producentów mogłyby być finansowane proporcjonalnie do ich wykorzystania w ramach sektorów lub produktów, w odniesieniu do których organizacja producentów została uznana.

10. Używane urządzenia.

11. Inwestycje w środki transportu wykorzystywane przez organizację producentów do celów obrotu lub dystrybucji.

12. Wynajęcie zamiast nabycia; koszty operacyjne wynajmowanych dóbr.

13. Wydatki związane z umowami leasingu (podatki, odsetki, koszty ubezpieczenia itd.) oraz koszty operacyjne.

14. Promocja indywidualnych oznakowań handlowych lub oznaczeń geograficznych.

15. Umowy na podwykonawstwo związane z działaniami lub wydatkami wymienionymi w niniejszym wykazie.

16. Podatek VAT i inne podatki lub opłaty w ramach warunków ustanowionych w ust. 4 Reguły 7 rozporządzenia (WE) nr 1685/2000.

17. Inwestycje na przetwórstwo świeżych produktów (przetwórstwo nie obejmuje działań organizacji producentów dotyczących przygotowania produktu, w szczególności czyszczenia, krojenia, rozbioru, suszenia i pakowania w celu sprzedaży).

ZAŁĄCZNIK  III 9

WYMOGI W ZAKRESIE SPRAWOZDAWCZOŚCI PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

Informacje przekazywane Komisji przez Państwa Członkowskie, zgodnie z formatami ustanowionymi przez Komisję

Część 1: Organizacje producentów

1. Informacje administracyjne (w tym numer uznania, forma prawna, numery członków będącymi osobami fizycznymi i prawnymi).

2. Informacje dotyczące produkcji (łącznie z obliczeniem wartości wprowadzonej na rynek produkcji oraz z informacjami dotyczącymi produktów kluczowych).

Część 2: Fundusze i programy operacyjne

1. Zastosowany okres(-y) referencyjny.

2. Obliczenia szacunkowe dotyczące pomocy.

3. (skreślony).

4. Podstawowe kategorie wydatków (łącznie ze znaczącymi zmianami, jakie miały miejsce w ciągu roku).

Część 3: Kontrole, zwroty i kary

1. Skontrolowane organizacje producentów.

2. Organ kontrolujący oraz podsumowanie wyników kontroli (tylko punkty kluczowe).

3. Uaktualnione liczby odnoszące się do faktycznie zrealizowanych płatności pomocy, przedkładane najpóźniej do dnia 15 listopada.

1 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2190/2004 z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.373.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2004 r.
2 Art. 13 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2190/2004 z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.373.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 211/2006 z dnia 7 lutego 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.36.36) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 8 lutego 2006 r.

3 Art. 14 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2190/2004 z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.373.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 211/2006 z dnia 7 lutego 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.36.36) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 8 lutego 2006 r.

4 Art. 16 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2190/2004 z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.373.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 211/2006 z dnia 7 lutego 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.36.36) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 8 lutego 2006 r.

5 Art. 17:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1813/2004 z dnia 19 października 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.319.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2190/2004 z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.373.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 211/2006 z dnia 7 lutego 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.36.36) wprowadzającej odstępstwo od jego stosowania z dniem 8 lutego 2006 r.

6 Art. 26 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1813/2004 z dnia 19 października 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.319.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.
7 Art. 28 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1582/2003 z dnia 10 września 2003 r. zawierającego sprostowanie nin. rozporządzenia (Dz.U.UE.L.03.227.3).
8 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1813/2004 z dnia 19 października 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.319.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 576/2006 z dnia 7 kwietnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.100.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.

9 Załącznik III zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1813/2004 z dnia 19 października 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.319.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.