Decyzja wykonawcza 2014/825/UE określająca strukturę organizacyjną i zasady funkcjonowania europejskiej sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i sieci europejskiego partnerstwa innowacyjnego oraz uchylająca decyzję 2008/168/WE

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.334.98

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 2014 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 20 listopada 2014 r.
określająca strukturę organizacyjną i zasady funkcjonowania europejskiej sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i sieci europejskiego partnerstwa innowacyjnego oraz uchylająca decyzję 2008/168/WE

(2014/825/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 listopada 2014 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 4 i art. 53 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejską sieć na rzecz rozwoju obszarów wiejskich utworzono zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 w celu objęcia jedną siecią sieci krajowych, organizacji i struktur administracyjnych działających w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich na poziomie Unii.

(2) Sieć europejskiego partnerstwa innowacyjnego ("EPI") utworzono zgodnie z art. 53 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 w celu wspierania sieci EPI na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa, o której mowa w art. 55 tego rozporządzenia, oraz w celu umożliwienia kontaktów między grupami operacyjnymi, służbami doradczymi i badaczami.

(3) Należy zatem przyjąć przepisy określające strukturę organizacyjną i funkcjonowanie europejskiej sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich ("ENRD") i sieci EPI.

(4) Aby osiągnąć cele związane z sieciami obszarów wiejskich na poziomie europejskim, określone w art. 52 ust. 2 i art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013, oraz aby w ramach ENRD i sieci EIP umożliwić wykonywanie zadań przewidzianych odpowiednio w art. 52 ust. 3 i art. 53 ust. 3 tego rozporządzenia, należy powołać Zgromadzenie Sieci Obszarów Wiejskich oraz określić jego zadania i strukturę zgodnie z białą księgą Komisji o europejskim rządzeniu 2 oraz zgodnie z komunikatem Przewodniczącego do Komisji pt. Ramy działalności grup ekspertów Komisji: przepisy horyzontalne i rejestr publiczny 3 ("Ramy dla grup ekspertów Komisji").

(5) Zgromadzenie powinno w szczególności propagować wymianę i tworzenie sieci kontaktów między publicznymi i prywatnymi podmiotami działającymi w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich i innowacji na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa. Powinno ono zapewnić koordynację między ENRD i siecią EPI, ramy strategiczne dla ich działalności, w tym prace tematyczne, oraz odpowiednie monitorowanie i ocenę tejże działalności. Powinno także zaproponować kandydatów na członków Grupy Sterującej.

(6) Zgromadzenie powinno składać się z krajowych sieci obszarów wiejskich, instytucji zarządzających, agencji płatniczych, organizacji działających w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich na poziomie unijnym, lokalnych grup działania LEADER, podmiotów świadczących usługi doradztwa rolniczego w obszarze usług wsparcia innowacji powiązanych z grupami operacyjnymi oraz instytutów badawczych prowadzących działalność w zakresie innowacji powiązaną z grupami operacyjnymi.

(7) W celu zagwarantowania otwartej, przejrzystej i zrównoważonej reprezentacji członkowie Zgromadzenia będący organizacjami działającymi w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich na poziomie unijnym powinni być członkami powołanymi w ramach grupy dialogu obywatelskiego w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich zgodnie z decyzją Komisji 2013/767/UE 4 (zwanej dalej "grupą dialogu obywatelskiego w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich").

(8) Aby zapewnić skuteczną i sprawną organizację działalności ENRD i sieci EPI, zgodnie z opiniami Zgromadzenia, należy utworzyć Grupę Sterującą sieci obszarów wiejskich oraz określić jej zadania i strukturę.

(9) Grupa Sterująca powinna w szczególności przygotowywać, wdrażać i monitorować działania ENRD i sieci EIP. Powinna koordynować prace tematyczne sieci oraz zapewniać koordynację pracy Zgromadzenia z pracą innych grup ekspertów oraz komitetów ustanowionych w kontekście rozwoju obszarów wiejskich, a także działalnością europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

(10) Grupa Sterująca powinna składać się z instytucji zarządzających lub krajowych sieci obszarów wiejskich, ogólnounijnych organizacji działających w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich, organów krajowych odpowiedzialnych za ocenę programów rozwoju obszarów wiejskich, podmiotów świadczących usługi doradztwa rolniczego oraz rolniczych instytutów badawczych.

(11) W celu utrzymania otwartej i regularnej wymiany między ENRD i siecią EIP oraz grupą dialogu obywatelskiego w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich przewodniczący i wiceprzewodniczący grupy dialogu obywatelskiego powinni mieć możliwość uczestniczenia w posiedzeniach Grupy Sterującej w charakterze obserwatorów.

(12) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków Zgromadzenia i Grupy Sterującej.

(13) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 5 .

(14) W decyzji Komisji 2008/168/WE 6 określono strukturę organizacyjną europejskiej sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Decyzja ta powinna zatem zostać uchylona.

(15) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

ROZDZIAŁ  I

PRZEDMIOT

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszej decyzji określa się strukturę organizacyjną i zasady funkcjonowania europejskiej sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich ("ENRD") oraz sieci europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa ("sieć EPI") poprzez utworzenie Zgromadzenia i Grupy Sterującej, określenie ich składu i zadań oraz ustanowienie zasad ich funkcjonowania.

ROZDZIAŁ  II

ZGROMADZENIE SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH

Artykuł  2

Zgromadzenie Sieci Obszarów Wiejskich

Niniejszym ustanawia się Zgromadzenie ENRD i sieci EPI, zwane dalej "Zgromadzeniem".

Artykuł  3

Zadania Zgromadzenia

Do zadań Zgromadzenia należą w szczególności:

a)
propagowanie wymiany i tworzenia sieci kontaktów między publicznymi i prywatnymi podmiotami działającymi w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich i innowacji na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa;
b)
zapewnienie koordynacji między ENRD i siecią EPI;
c)
zapewnienie ram strategicznych dla działalności ENRD i sieci EPI, w tym prac tematycznych;
d)
zapewnienie odpowiedniego monitorowania oraz oceny działań ENRD i sieci EPI w odniesieniu do celów określonych w art. 52 ust. 2 i art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 oraz zadań wymienionych w art. 52 ust. 3 i art. 53 ust. 3 tego rozporządzenia;
e)
zgłoszenie Dyrektorowi Generalnemu ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich ("Dyrektor Generalny") kandydatur członków Grupy Sterującej.
Artykuł  4

Członkostwo w Zgromadzeniu

1.
W skład Zgromadzenia wchodzą następujący członkowie:
a)
krajowe sieci obszarów wiejskich, o których mowa w art. 54 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 (jeden członek z każdego państwa członkowskiego);
b)
instytucje zarządzające, o których mowa w art. 66 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 (jeden członek z każdego państwa członkowskiego);
c)
agencje płatnicze, o których mowa w art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 7 (jeden członek z każdego państwa członkowskiego);
d)
ogólnounijne organizacje pozarządowe wpisane do wspólnego europejskiego rejestru służącego przejrzystości, które na podstawie decyzji 2013/767/UE zostały powołane na członków grupy dialogu obywatelskiego w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich (zwanej dalej "grupą dialogu obywatelskiego w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich") i które wyraziły zainteresowanie uczestnictwem w Zgromadzeniu (nie więcej niż 29 członków);
e)
ogólnounijne organizacje reprezentujące regionalne lub lokalne organy zajmujące się rozwojem obszarów wiejskich, w tym powiązaniami między obszarami wiejskimi i miejskimi (nie więcej niż 3 członków);
f)
lokalne grupy działania LEADER, o których mowa w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 (jeden członek z każdego państwa członkowskiego);
g)
podmioty świadczące usługi doradztwa rolniczego w obszarze usług wsparcia innowacji powiązanych z grupami operacyjnymi (jeden członek z każdego państwa członkowskiego);
h)
rolnicze instytuty badawcze prowadzące działalność w zakresie innowacji powiązaną z grupami operacyjnymi (jeden członek z każdego państwa członkowskiego).
2.
Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. a), b), c), f), g) i h), są wyznaczani przez odpowiednie państwo członkowskie.

Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. e), są powoływani przez Dyrektora Generalnego na podstawie zaproszenia do składania kandydatur.

3.
Organy państw członkowskich nominują stałych przedstawicieli dla każdej z kategorii, o których mowa w ust. 1 lit. a), b), c), f), g) i h).

Organizacje, o których mowa w ust. 1 lit. d) i e), nominują swoich stałych przedstawicieli.

4.
Nazwiska przedstawicieli członków Zgromadzenia publikuje się w rejestrze grup ekspertów Komisji i w innych podobnych zespołów ("rejestr") oraz na stronach internetowych ENRD i sieci EPI.
5.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Zasady funkcjonowania Zgromadzenia

1.
Zgromadzeniu przewodniczy przedstawiciel Komisji. Przewodniczący zwołuje posiedzenie przynajmniej raz w roku.
2.
W porozumieniu z Komisją Zgromadzenie może utworzyć podgrupy zajmujące się określonymi zagadnieniami związanymi z celami i zadaniami ENRD i sieci EPI, w tym stałe podgrupy zajmujące się:
a)
innowacjami na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa;
b)
inicjatywą LEADER i rozwojem lokalnym kierowanym przez społeczność;
c)
oceną programów rozwoju obszarów wiejskich.

Podgrupy prowadzą prace tematyczne na podstawie zakresu zadań określonego przez Zgromadzenie.

Tymczasowe podgrupy są rozwiązywane z chwilą wykonania zadań, do których zostały powołane.

3.
Przedstawiciel Komisji może zaprosić ekspertów i obserwatorów spoza Zgromadzenia posiadających określone kompetencje dotyczące jednej ze spraw w porządku obrad, do udziału w pracach Zgromadzenia lub podgrup w trybie doraźnym.
4.
Członkowie Zgromadzenia, a także zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej ustanowionym w Traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom 8 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja stosuje wszelkie właściwe środki.
5.
Posiedzenia Zgromadzenia i jego podgrup odbywają się w pomieszczeniach Komisji, chyba że przewodniczący postanowi inaczej. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach Zgromadzenia i jego podgrup mogą uczestniczyć zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Zgromadzenie przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu grup ekspertów przyjętego przez Komisję.
7.
Komisja publikuje wszystkie stosowne dokumenty dotyczące działalności Zgromadzenia (takie jak porządki obrad, protokoły i opinie uczestników), umieszczając je w rejestrze albo na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze.
8.
Prace Zgromadzenia odbywają się w koordynacji z pracami innych grup ekspertów i komitetów ustanowionych w kontekście dialogu obywatelskiego w dziedzinie obszarów wiejskich oraz w kontekście rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 9 i rozporządzeń dotyczących poszczególnych funduszy w rozumieniu tego rozporządzenia.
Artykuł  6

Zwrot wydatków

1.
Członkowie Zgromadzenia nie otrzymują wynagrodzenia za wykonywane usługi.
2.
Koszty podróży służbowych i pobytu ponoszone przez członków Zgromadzenia z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach Zgromadzenia, w tym w pracach podgrup, są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Wydatki, o których mowa w ust. 2, są zwracane w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.

ROZDZIAŁ  III

GRUPA STERUJĄCA SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH

Artykuł  7

Grupa Sterująca Sieci Obszarów Wiejskich

Niniejszym ustanawia się Grupę Sterującą ENRD i sieci EPI, zwaną dalej "Grupą Sterującą".

Artykuł  8

Zadania Grupy Sterującej

Do zadań Grupy Sterującej należą w szczególności:

a)
przygotowywanie, realizacja i monitorowanie działań ENRD i sieci EPI zgodnie ze strategią określoną przez Zgromadzenie;
b)
koordynacja prac tematycznych zgodnie z zasadami określonymi przez Zgromadzenie oraz monitorowanie ich realizacji;
c)
bieżąca ocena skuteczności i sprawności działań ERND i sieci EPI;
d)
zapewnienie koordynacji prac Zgromadzenia z pracami innych grup ekspertów i komitetów ustanowionych w kontekście dialogu obywatelskiego w dziedzinie obszarów wiejskich oraz w kontekście rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 i rozporządzeń dotyczących poszczególnych funduszy w rozumieniu tego rozporządzenia;
e)
informowanie Zgromadzenia o swojej działalności.
Artykuł  9

Członkostwo w Grupie Sterującej

1.
W skład Grupy Sterującej wchodzą następujący członkowie Zgromadzenia:
a)
instytucje zarządzające lub krajowe sieci obszarów wiejskich (jeden członek z każdego państwa członkowskiego);
b)
ogólnounijne organizacje, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. d) i e) (nie więcej niż 12 członków);
c)
krajowe organy odpowiedzialne za ocenę programów rozwoju obszarów wiejskich (nie więcej niż 4 członków);
d)
podmioty świadczące usługi doradztwa rolniczego lub rolnicze instytuty badawcze, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. g) i h) (nie więcej niż 4 członków).
2.
Członkowie Grupy Sterującej są powoływani przez Dyrektora Generalnego na podstawie wniosku Zgromadzenia odzwierciedlającego geograficzną i tematyczną różnorodność członków ENRD i sieci EPI i opartego na dobrowolnym zobowiązaniu zgłoszonych członków.

W odniesieniu do każdej z kategorii, o których mowa w ust. 1, Zgromadzenie może zaproponować rotację członków Grupy Sterującej.

3.
Na wniosek Zgromadzenia członek Grupy Sterującej może zostać zastąpiony przez Dyrektora Generalnego, w przypadku gdy:
a)
wycofa się z Grupy Sterującej;
b)
nie wyznacza regularnie przedstawicieli na posiedzenia Grupy Sterującej;
c)
nie może już efektywnie wypełniać zadań Grupy Sterującej;
d)
nie przestrzega wymogu nieujawniania informacji w odniesieniu do informacji objętej zobowiązaniem do zachowania tajemnicy zawodowej ustanowionym w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
4.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący grupy dialogu obywatelskiego w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich mogą uczestniczyć w posiedzeniach Grupy Sterującej w charakterze obserwatorów.
Artykuł  10

Zasady funkcjonowania Grupy Sterującej i wydatki na posiedzenia

Art. 5 i 6 stosuje się odpowiednio do funkcjonowania Grupy Sterującej i jej wydatków na posiedzenia.

ROZDZIAŁ  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  11

Uchylenie

Decyzja 2008/168/WE traci moc.

Artykuł  12

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 listopada 2014 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 487.
2 Biała księga Komisji - Europejskie rządzenie, 25 lipca 2001, COM(2001) 428 final.
3 Komunikat Przewodniczącego do Komisji - Ramy działalności grup ekspertów Komisji: przepisy horyzontalne i rejestr publiczny, 10 listopada 2012 r., C(2010) 7649 final.
4 Decyzja Komisji 2013/767/UE z dnia 16 grudnia 2013 r. ustanawiająca ramowe zasady dialogu obywatelskiego w sprawach objętych wspólną polityką rolną i uchylająca decyzję 2004/391/WE (Dz.U. L 338 z 17.12.2013, s. 115).
5 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
6 Decyzja Komisji 2008/168/WE z dnia 20 lutego 2008 r. ustanawiająca strukturę organizacyjną Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz.U. L 56 z 29.2.2008, s. 31).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 549).
8 Decyzja Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.