Streszczenie decyzji Komisji z dnia 17 kwietnia 2018 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2018.245.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 lipca 2018 r.

Streszczenie decyzji Komisji
z dnia 17 kwietnia 2018 r.
ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428)

(Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets)

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 2104)

(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)

(2018/C 245/03)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lipca 2018 r.)

Dnia 17 kwietnia 2018 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą postępowania przewidzianego w art. 106 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Komisja podaje niniejszym do wiadomości nazwy Stron oraz zasadniczą treść decyzji, wraz z informacjami na temat wszelkich nałożonych kar, uwzględniając jednak uzasadnione prawo przedsiębiorstw do ochrony ich tajemnic handlowych.

1)
W decyzji z dnia 5 marca 2008 r. Komisja stwierdziła, że Republika Grecka naruszyła art. 106 ust. 1 w związku z art. 102 TFUE, w zakresie, w jakim przyznała lub utrzymała w mocy prawa przysługujące przedsiębiorstwu PPC do wydobywania węgla brunatnego w Grecji, stwarzając tym samym nierówne szanse dla konkurentów PPC pod względem dostępu do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego i umożliwiając PPC utrzymanie pozycji dominującej na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji poprzez uniemożliwienie lub utrudnienie wejścia na rynek nowym podmiotom.
2)
Decyzją z dnia 4 sierpnia 2009 r. Komisja nadała wiążący charakter szeregowi środków zaproponowanych przez Republikę Grecką w celu zapewnienia konkurentom przedsiębiorstwa PPC dostępu do wytwarzania energii z węgla brunatnego poprzez przyznanie w drodze procedury przetargowej praw do eksploatacji czterech złóż węgla brunatnego podmiotom innym niż PPC. Środki zatwierdzone przez Komisję w decyzji z 2009 r. nie zostały wdrożone przez Republikę Grecką, nie wprowadzono też żadnych środków alternatywnych.
3)
W wyrokach z dnia 15 grudnia 2016 r. Sąd podtrzymał decyzje Komisji z 2008 i 2009 r. W świetle obecnej sytuacji na rynku wdrożenie środków naprawczych nadal jest potrzebne. W celu zwiększenia konkurencji na rynku greckim konkurenci przedsiębiorstwa PPC muszą mieć dostęp do mocy pokrywających obciążenie podstawowe, które w Grecji nadal w znacznym stopniu zależne są od węgla brunatnego, w szczególności w okresie pozaszczytowym.
4)
W dniu 1 grudnia 2017 r. Republika Grecka przedstawiła Komisji propozycję nowych środków zaradczych, obejmujących m.in. dostęp stron trzecich do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego, które uwzględniają jednocześnie zmiany w greckiej krajowej polityce ochrony środowiska i przyjęte przez UE cele ograniczenia emisji CO2 do 2020 r. Komisja poddała środki zaradcze badaniu rynku między 14 grudnia 2017 r. a 5 stycznia 2018 r. Republika Grecka przedstawiła ostateczną wersję środków zaradczych w dniu 19 stycznia 2018 r.
5)
W ramach środków, którym na mocy niniejszej decyzji nadano wiążący charakter, Republika Grecka zobowiązuje się do zobligowania PPC do zbycia trzech istniejących jednostek zasilanych węglem brunatnym wraz z powiązanymi kopalniami i personelem. Środki te pozwolą na zwiększenie konkurencji na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji bowiem zapewnią sprawiedliwy i równy dostęp do istniejących mocy wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego. Równocześnie, poprzez zbycie istniejących zdolności i uniknięcie otwierania i eksploatacji nowych kopalni węgla brunatnego, środki uwzględniają cele środowiskowe Grecji i przyjęte przez UE cele ograniczenia emisji CO2 do 2020 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.