Decyzja 2020/245 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy Kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa oraz regulaminów Komitetu Partnerstwa, podkomitetów i innych organów ustanowionych przez Radę Partnerstwa oraz ustanowienia listy podkomitetów do stosowania tej Umowy, z wyłączeniem tytułu II tej Umowy

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.52.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 17 lutego 2020 r.

DECYZJA RADY (UE) 2020/245
z dnia 17 lutego 2020 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy Kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa oraz regulaminów Komitetu Partnerstwa, podkomitetów i innych organów ustanowionych przez Radę Partnerstwa oraz ustanowienia listy podkomitetów do stosowania tej Umowy, z wyłączeniem tytułu II tej Umowy *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91, art. 100 ust. 2, art. 207 i 209, w związku z art. 218 ust. 8 akapit pierwszy i art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Kompleksowa i wzmocniona umowa o partnerstwie między Unią Europejską, Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony 1  (zwana dalej "Umową") została podpisana w Brukseli dnia 24 listopada 2017 r. i jest stosowana tymczasowo od dnia 1 czerwca 2018 r.

(2) Art. 362 i 363 Umowy ustanawiają Radę Partnerstwa i Komitet Partnerstwa w celu ułatwienia funkcjonowania Umowy.

(3) Zgodnie z art. 362 ust. 4 Umowy Rada Partnerstwa ma ustanowić swój regulamin wewnętrzny, a zgodnie z art. 363 ust. 4 Umowy Rada Partnerstwa określa w swoim regulaminie wewnętrznym obowiązki i zasady funkcjonowania Komitetu Partnerstwa.

(4) Aby zapewnić skuteczne funkcjonowanie Umowy, należy przyjąć regulamin wewnętrzny Rady Partnerstwa i regulamin wewnętrzny Komitetu Partnerstwa.

(5) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2018/104 2 , w okresie tymczasowego stosowania Umowy Rada Partnerstwa może podejmować jedynie decyzje dotyczące w sprawach, które wchodzą w zakres tymczasowego stosowania Umowy określonego w tej decyzji.

(6) Zgodnie z art. 364 ust. 2 Umowy Rada Partnerstwa może podjąć decyzję o ustanowieniu podkomitetów i innych organów w poszczególnych dziedzinach, które mogą jej pomóc w wykonywaniu jej obowiązków. Ponadto Rada Partnerstwa ma określić w swoim regulaminie wewnętrznym skład, zadania i zasady funkcjonowania takich komitetów i innych organów.

(7) Rada Partnerstwa ma przyjąć regulamin wewnętrzny Rady Partnerstwa i regulaminy wewnętrzne Komitetu Partnerstwa oraz podkomitetów i innych organów.

(8) Należy określić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa, ponieważ decyzja w sprawie przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa oraz te dotyczące regulaminów wewnętrznych Komitetu Partnerstwa, podkomitetów i innych organów ustanowionych przez Radę Partnerstwa oraz ustalenia listy podkomitetów będą dla Unii wiążące.

(9) Stanowisko Unii w Radzie Partnerstwa powinno w związku z tym opierać się na projekcie decyzji Rady Partnerstwa.

(10) Niniejsza decyzja nie odnosi się do projektu decyzji Rady Partnerstwa w zakresie, w jakim decyzja ta ma regulować działanie organów ustanowionych na mocy Umowy w zastosowaniu tytułu II Umowy, który zawiera postanowienia dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii objęte zakresem stosowania tytułu V rozdział 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Cel i treść tych postanowień są odrębne i niezależne od celu i treści innych postanowień umowy o ustanowieniu partnerstwa między stronami. Równolegle z niniejszą decyzją przyjęta zostanie odrębna decyzja dotycząca projektu decyzji Rady Partnerstwa w zakresie, w jakim reguluje ona działanie organów ustanowionych na mocy Umowy w zastosowaniu tytułu II Umowy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy Kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa oraz regulaminów wewnętrznych Komitetu Partnerstwa, podkomitetów i wszelkich innych organów, oraz w odniesieniu do ustanowienia podkomitetów do stosowania tej Umowy, z wyłączeniem tytułu II tej Umowy opiera się na projektach decyzji Rady Partnerstwa 3 .
2. 
Przedstawiciele Unii w ramach Rady Partnerstwa mogą przyjąć niewielkie zmiany techniczne do projektu decyzji bez kolejnej decyzji Rady.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 lutego 2020 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
* Nin. decyzja została uznana za nieważną ex tunc w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa oraz regulaminów Komitetu Partnerstwa, podkomitetów i innych organów ustanowionych przez Radę Partnerstwa oraz ustanowienia listy podkomitetów do stosowania tej Umowy, z wyłączeniem tytułu II tej Umowy, zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości z dnia 2 września 2021 r. w sprawie C-180/20 - Komisja Europejska przeciwko Radzie Unii Europejskiej (Dz.U.UE.C.2021.462.19/2).
1 Dz.U. L 23 z 26.1.2018, s. 4.
2 Decyzja Rady (UE) 2018/104 z dnia 20 listopada 2017 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony (Dz.U. L 23 z 26.1.2018, s. 1).
3 Zob. dokument ST 15226/19 na http://register.consilium.europa.eu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.