Decyzja 2015/1211 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przystąpienia Republiki Kazachstanu do Światowej Organizacji Handlu

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2015.196.16

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 lipca 2015 r.

DECYZJA RADY (UE) 2015/1211
z dnia 20 lipca 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przystąpienia Republiki Kazachstanu do Światowej Organizacji Handlu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91, art. 100 ust. 2 i art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 stycznia 1996 r. rząd Republiki Kazachstanu wystąpił o przystąpienie do Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu (zwanego dalej "porozumieniem z Marrakeszu"), na podstawie art. XII tego porozumienia.

(2) W dniu 6 lutego 1996 r. powołano grupę roboczą ds. przystąpienia Republiki Kazachstanu w celu wypracowania porozumienia w sprawie warunków przystąpienia, które byłyby możliwe do zaakceptowania dla Republiki Kazachstanu oraz dla wszystkich członków Światowej Organizacji Handlu (WTO).

(3) Komisja wynegocjowała, w imieniu Unii, kompleksową serię zobowiązań dotyczących otwarcia rynku przez Republikę Kazachstanu, które zaspokajają wnioski Unii w sprawie taryf celnych, ceł wywozowych i handlu usługami.

(4) Zobowiązania te zawarto obecnie w Protokole przystąpienia Republiki Kazachstanu do WTO (zwanym dalej "protokołem przystąpienia").

(5) Przystąpienie do WTO powinno przyczynić się w sposób pozytywny i trwały do postępu reform gospodarczych i zrównoważonego rozwoju Republiki Kazachstanu.

(6) Z powyższych względów protokół przystąpienia powinien zostać zatwierdzony.

(7) Art. XII porozumienia z Marrakeszu przewiduje, że warunki przystąpienia są uzgadniane między państwem przystępującym a WTO i zatwierdzane ze strony WTO przez konferencję ministerialną WTO. Art. IV ust. 2 tego porozumienia przewiduje, że funkcje konferencji ministerialnej w przerwach między jej sesjami pełni Rada Generalna WTO.

(8) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Generalnej WTO w odniesieniu do przystąpienia Republiki Kazachstanu do WTO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przystąpienia Republiki Kazachstanu do Światowej Organizacji Handlu, to zatwierdzenie przystąpienia.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 lipca 2015 r.

W imieniu Rady

F. MOGHERINI

Przewodniczący

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.