Decyzja wykonawcza 2014/288/UE w odniesieniu do standardowych wymagań w zakresie sprawozdawczości odnoszącej się do współfinansowanych przez Unię krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania określonych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych i uchylająca decyzję 2008/940/WE

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.147.88

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 2014 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 12 maja 2014 r.
w odniesieniu do standardowych wymagań w zakresie sprawozdawczości odnoszącej się do współfinansowanych przez Unię krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania określonych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych i uchylająca decyzję 2008/940/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 2976)

(2014/288/UE)

(Dz. U.UE L z dnia 17 maja 2014 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2009/470/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii 1 , w szczególności jej art. 27 ust. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W decyzji 2009/470/WE ustanowiono procedury regulujące wkład finansowy Unii na rzecz programów zwalczania, kontroli i monitorowania chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych.

(2) Na podstawie art. 27 ust. 1 decyzji 2009/470/WE wprowadzono unijny środek finansowy w celu zwrotu wydatków poniesionych przez państwa członkowskie na finansowanie krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych, wymienionych w załączniku do wspomnianej decyzji.

(3) W art. 27 ust. 7 decyzji 2009/470/WE przewidziano, że państwa członkowskie mają w odniesieniu do każdego zatwierdzonego programu obowiązek przedstawienia okresowych sprawozdań technicznych i finansowych oraz - najpóźniej do dnia 30 kwietnia każdego roku - rocznego szczegółowego sprawozdania technicznego zawierającego ocenę wyników osiągniętych w poprzednim roku i szczegółowe zestawienie wydatków poniesionych w poprzednim roku.

(4) W decyzji Komisji 2008/940/WE 2 określono informacje, które państwa członkowskie prowadzące zatwierdzone do współfinansowania przez Unię programy zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt mają obowiązek przekazać w ramach okresowych i końcowych sprawozdań technicznych i finansowych.

(5) Od chwili przyjęcia decyzji 2008/940/WE, w ramach uproszczenia i usprawnienia wymogów i procedur związanych z programami, wprowadzone zostały zmiany w odniesieniu do środków uznawanych za kwalifikowalne do wkładu finansowego Unii oraz w odniesieniu do metody obliczania zwrotu określanej w decyzjach w sprawie finansowania zatwierdzających programy na każdy rok kalendarzowy.

(6) Poza tym - w celu dalszego usprawnienia procesu przedkładania, przetwarzania i oceny sprawozdań oraz procesu śledzenia postępów w perspektywie wieloletniej - od dnia 1 lipca 2015 r. państwa członkowskie powinny przedkładać okresowe i końcowe sprawozdania dotyczące realizacji programów przy wykorzystaniu formularzy elektronicznych opracowanych w tym celu przez Komisję. Strukturę odpowiednich sprawozdań należy w związku z tym dostosować do elektronicznego przekazywania i przetwarzania danych.

(7) W związku z powyższym należy zmienić standardowe wymagania odnoszące się do składania przez państwa członkowskie wniosków o pochodzące ze środków unijnych finansowanie krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych oraz zapewnić spójność tych wymagań ze zmianami w odpowiednim prawodawstwie Unii i ich zgodność z systemem składania wniosków online.

(8) W drugim półroczu każdego roku Komisja zwraca się do państw członkowskich o przekazanie zarówno zaktualizowanych informacji, które dotyczą wykorzystania funduszy na środki kwalifikowalne w ramach programów tych państw i obejmują okres od początku roku, jak i szacunkowych potrzeb budżetowych za cały rok. Opierając się na tych informacjach oraz mając na względzie polepszenie wykorzystania dostępnych środków finansowych, Komisja przygotowuje każdego roku decyzję zmieniającą decyzję w sprawie finansowania za dany rok w celu przeniesienia środków z programów, które zgodnie z przewidywaniami nie wykorzystają przyznanych im początkowo środków, do programów, które zgodnie ze sprawozdaniami potrzebują dodatkowych środków.

(9) W celu optymalizacji skuteczności fazy przenoszenia środków między programami państwa członkowskie powinny także przekazywać informacje ilościowe dotyczące działań, które już zrealizowano, oraz takich, których realizacji się oczekuje, oraz dane dotyczące kosztów jednostkowych. Ponadto - w celu ograniczenia obciążenia administracyjnego - proces przekazywania informacji będących podstawą do przenoszenia środków należy zintegrować w ramach procesu przedkładania sprawozdań okresowych.

(10) Należy zatem uchylić decyzję 2008/940/WE i zastąpić ją niniejszą decyzją.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie przedkładają, zgodnie z niniejszą decyzją, okresowe i końcowe sprawozdania odnoszące się do programów zatwierdzonych na podstawie art. 27 decyzji 2009/470/WE.

Artykuł  2

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

a)
"sprawozdania okresowe" oznaczają okresowe sprawozdania techniczne 3 i finansowe dotyczące wykonania programów będących w trakcie realizacji, podlegające przedłożeniu Komisji zgodnie z art. 27 ust. 7 lit. a) decyzji 2009/470/WE;
b)
"sprawozdania końcowe" oznaczają szczegółowe sprawozdania techniczne i finansowe podlegające przedłożeniu Komisji najpóźniej do dnia 30 kwietnia każdego roku, obejmujące cały poprzedni rok realizacji każdego zatwierdzonego programu, jak przewidziano w art. 27 ust. 7 lit. b) decyzji 2009/470/WE;
c)
"wnioski o płatność" oznaczają wnioski o płatność odnoszące się do wydatków poniesionych przez państwo członkowskie, podlegające przedłożeniu Komisji, jak przewidziano w art. 27 ust. 8 decyzji 2009/470/WE.
Artykuł  3
1.
W odniesieniu do programów będących w trakcie realizacji zatwierdzonych do współfinansowania przez Unię zgodnie z art. 27 ust. 5 decyzji 2009/470/WE sprawozdania okresowe przedkłada się Komisji najpóźniej do dnia 31 sierpnia każdego roku.
2.
Sprawozdania okresowe zawierają wszystkie odpowiednie informacje zgodnie z załącznikiem I.
Artykuł  4

Sprawozdania końcowe i wnioski o płatność zawierają wszystkie odpowiednie informacje zgodnie z załącznikiem II oraz:

a)
informacje techniczne zgodnie z:
(i)
załącznikiem III w odniesieniu do gruźlicy bydła, brucelozy bydła, brucelozy kóz i owiec, choroby niebieskiego języka na obszarach endemicznych lub wysokiego ryzyka, wąglika, zarazy płucnej bydła, bąblowicy, włośnicy i werotoksycznych szczepów E. coli;
(ii)
załącznikiem IV w odniesieniu do salmonelozy (salmonelli odzwierzęcej);
(iii)
załącznikiem V w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, choroby pęcherzykowej świń i klasycznego pomoru świń;
(iv)
załącznikiem VI w odniesieniu do wścieklizny;
(v)
załącznikiem VII w odniesieniu do przenośnych gąbczastych encefalopatii (TSE);
(vi)
załącznikiem VIII w odniesieniu do ptasiej grypy;
(vii)
załącznikiem IX w odniesieniu do zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IIIN), zakaźnej anemii łososia (ISA), wirusowej posocznicy krwotocznej (VIIS), zakażenia herpeswirusem koi (KHV), zakażenia Bonamia ostreae, zakażenia Marteilia refringens oraz zespołu WSS u skorupiaków;
b)
informacje o działaniach i kosztach zgodnie z załącznikiem X część I oraz podpisane oświadczenia dla każdego programu zgodnie z załącznikiem X część II.
Artykuł  5
1.
Od dnia 1 lipca 2015 r. państwa członkowskie przedkładają sprawozdania okresowe przewidziane w art. 3 oraz sprawozdania końcowe i wnioski o płatność przewidziane w art. 4 online przy wykorzystaniu odpowiednich standardowych formularzy elektronicznych udostępnionych przez Komisję, z wyjątkiem programów dotyczących chorób, o których mowa w art. 4 lit. a) ppkt (vii).
2.
Niezależnie wymagań zawartych w ust. 1 przedkłada się Komisji podpisaną wersję tej części sprawozdań finansowych i wniosków o płatność, o której mowa w art. 4 lit. b).
Artykuł  6

Decyzja 2008/940/WE traci moc.

Artykuł  7

Nie naruszając przepisów art. 5, niniejszą decyzję stosuje się do programów zwalczania, kontroli i monitorowania chorób zwierząt, podlegających realizacji od dnia 1 stycznia 2015 r.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 maja 2014 r.

W imieniu Komisji

Tonio BORG

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wymagania dotyczące sprawozdań okresowych

Państwo członkowskie:......................................................................................

[ ] Roczne

[x] Wieloletnie- okres realizacji:

Choroba/Choroba odzwierzęca 4 :............................................................................

Gatunek zwierząt:

Treść i struktura sprawozdania:

1. Opis i ocena rozwoju sytuacji epidemiologicznej, techniczna realizacja działań przewidzianych w ramach programu.

2. Potwierdzenie, że wszelkie akty prawne dotyczące realizacji programu pozostawały w mocy w chwili rozpoczęcia programu.

3. Informacje o działaniach przeprowadzonych w ramach programu oraz wydatkach kwalifikowalnych poniesionych w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku realizacji oraz o działaniach, których przeprowadzenie planuje się na sześć ostatnich miesięcy roku realizacji zgodnie z częścią I załącznika X.

ZAŁĄCZNIK Nr  II

Wymagania dotyczące sprawozdań końcowych i wniosków o płatność

Państwo członkowskie:.................................................................................................................

[ ] Roczne: Rok realizacji:............................................................................................................

[x] Wieloletnie - okres realizacj i:

Choroba/Choroba odzwierzęca 5 :...............................................................................................

Gatunek zwierząt:

Treść i struktura sprawozdania:

1. Opis i ocena rozwoju sytuacji epidemiologicznej, techniczna realizacja działań przewidzianych w ramach programu oraz jego opłacalność.

2. Szczegółowe informacje dotyczące zakresu, w jakim osiągnięte zostały cele wyznaczone w zatwierdzonym programie, oraz dotyczące trudności technicznych.

3. Przedłożenie danych technicznych i finansowych oraz wniosku o dokonanie płatności zgodnie z odpowiednimi załącznikami, jak określono w art. 4.

4. Mapy epidemiologiczne zakażeń oraz inne istotne dane dotyczące choroby/działań.

5. Dodatkowe informacje epidemiologiczne: informacje dotyczące wywiadów epidemiologicznych, danych serotypów, poronień, uszkodzeń wykrytych w rzeźni lub podczas autopsji, przypadków odnotowanych u ludzi itd.

ZAŁĄCZNIK  III

Końcowe sprawozdanie techniczne odnoszące się do programów dotyczących chorób przeżuwaczy

Tabela A

Dane dotyczące stad

Państwo członkowskie: .................... Data: ................................. Rok: ..........................

Choroba:........................................................................................................................................

Region (b)Gatunek zwierzątŁączna liczba stad (c)Łączna liczba stad objętych programem-Liczba stad, które mają być poddane kontroli w ramach programuLiczba stad skontrolowanych (d)Liczba stad z wynikiem dodatnim (e)Liczba nowych stad z wynikiem dodatnim (f)Liczba stad zlikwidowanych% stad z wynikiem dodatnim, które zostały zlikwidowaneWSKAŹNIKI
% skontrolowanych

stad

% stad z wynikiem dodatnim Chorobowość okresowa stad% nowych stad z wynikiem dodatni

Zachorowalność stad

12345678910 = (9/7) x 10011 =(6/5) x 10012 = (7/6) x 10013 = (8/6) x 100
Łącznie
Poprzednio łącznie
(a) Jedna tabela na chorobę/gatunek. Nie wypełniać w przypadku programów dotyczących choroby niebieskiego języka.

(b) Region, zgodnie z jego definicją w programie danego państwa członkowskiego.

(c) Łączna liczba stad w regionie, w tym stad kwalifikujących się i stad niekwalifikujących się do programu.

(d) Kontrola oznacza przeprowadzenie badań stada w ramach programu w kierunku odnośnej choroby w celu utrzymania lub podwyższenia statusu zdrowotnego stada. W tej kolumnie nie wolno jednego stada liczyć

dwukrotnie, nawet jeżeli zostało skontrolowane więcej niż jeden raz.

(e) Stada, w których u co najmniej jednego zwierzęcia uzyskano wynik dodatni w danym okresie, niezależnie od liczby przeprowadzonych kontroli stada.

(f) Stada, których status w poprzednim okresie był nieznany, nieuznany za wolny -z wynikiem ujemnym, wolny, urzędowo wolny lub zawieszony i w których w tym okresie u przynajmniej j ednego zwierzęcia uzyskano wynik dodatni.

Tabela B

Dane dotyczące zwierząt

Region (a)Gatunek zwierzątŁączna liczba zwierząt (b)Liczba zwierząt objętych programemLiczba

zwierząt (c) do

przebadania w

ramach

programu

Liczba

zwierząt (c)

przebadanych

Liczba zwierząt

przebadanych

indywidualnie (d)

Liczba zwierząt z wynikiem dodatnimUbój (f)WSKAŹNIKI
Liczba zwierząt z wynikiem dodatnim poddanych ubojowi

lub uśmierceniu

Łączna liczba

zwierząt poddanych ubojowi (e)

% przebadanych zwierząt (f)% zwierząt z wynikiem

dodatnim

Chorobowość

zwierząt (f)

12345678910ll=(6/5) x 10012=(8/6) x 100
Łącznie
Łącznie, poprzedni rok
(a)Region, zgodnie z jego definicją w programie danego państwa członkowskiego.

(b) Łączna liczba zwierząt w regionie, w tym stad kwalifikujących się i stad niekwalifikujących się do programu.

(c) W tym zwierzęta przebadane indywidualnie lub objęte harmonogramem badań zbiorczych.

(d) Obejmuje jedynie zwierzęta przebadane indywidualnie, nie obejmuje zwierząt przebadanych w systemie próbek zbiorczych (np. badanie zbiorcze mleka ze zbiorników)

(e) Obejmuje wszystkie zwierzęta z wynikiem dodatnim poddane ubojowi, jak również zwierzęta z wynikiem ujemnym poddane ubojowi w ramach programu.

(f) Nie wypełniać kolumn w przypadku programów dotyczących choroby niebieskiego j ęzyka.

Tabela C

Dane dotyczące programów szczepień

Region (a)Gatunek zwierzątŁączna liczba stad (b)Łączna liczba zwierzątInformacje o programie szczepień
Serotyp (c)Liczba stad objętych programem szczepieńLiczba stad zaszczepionychLiczba zwierząt zaszczepionychLiczba podanych

dawek szczepionki

Liczba zaszczepionych

dorosłych osobników (c)

Liczba zaszczepionych młodych zwierząt(c)Liczba zwierząt poddanych szczepieniu pierwotnemu(d) (wstępnemu +

przypominającemu)

Łącznie
(a) Region, zgodnie z jego definicją w programie danego państwa członkowskiego.

(b) Stada lub gospodarstwa, stosownie do przypadku.

(c) W przypadku programów dotyczących choroby niebieskiego języka nie wymaga się rozróżnienia na osobniki dorosłe i młode.

(d) Wypełniać jedynie w przypadku programów dotyczących choroby niebieskiego języka.

Tabela D(a)

Dane dotyczące statusu stad na koniec okresu

Region (b)Gatunek zwierzątStatus stad i zwierząt objętych programem (c)
Łączna liczba stad i

zwierząt objętych

programem

Nieznany (d)Nieuznane za wolne ani za urzędowo wolne od chorobyStatus "wolne" lub

"urzędowo wolne"

zawieszony/cofnięty (g)

Wolne od choroby(h)Urzędowo wolne od

choroby (i)

Ostatnie badanie z wynikiem dodatnim (e)Ostatnie badanie z wynikiem ujemnym(f)
StadaZwierzęta(j)StadaZwierzętaStadaZwierzęta(j)StadaZwierzęta(j)StadaZwierzęta(j)StadaZwierzęta(j)StadaZwierzęta (j)
Łącznie
(a) Nie wypełniać w przypadku programów dotyczących choroby niebieskiego języka.

(b) Region, zgodnie z jego definicją w programie danego państwa członkowskiego.

(c) Na koniec roku.

(d) Nieznany: brak wcześniejszych wyników kontroli.

(e) Nieuznane za wolne, a wynik ostatniej kontroli dodatni: stado skontrolowane z przynajmniej jednym wynikiem dodatnim w ostatniej kontroli.

(f) Nieuznane za wolne, a wynik ostatniej kontroli ujemny: stado skontrolowane z wynikami ujemnymi w ostatniej kontroli, ale nie uznane za wolne ani za urzędowo wolne.

(g) Status zawieszony zgodnie z definicją w przepisach Unii lub ustawodawstwie krajowym w odniesieniu do danej choroby na koniec okresu sprawozdawczego.

(h) Stado uznane za wolne zgodnie z definicją w przepisach Unii lub ustawodawstwie krajowym w odniesieniu do danej choroby.

(i) Stado uznane za urzędowo wolne zgodnie z definicją w przepisach Unii lub ustawodawstwie krajowym w odniesieniu do danej choroby.

(j) W tym zwierzęta objęte programem w stadach o podanym statusie (lewa kolumna).

Tabela E (a)

Zawieszenie/cofnięcie statusu "wolne" lub "urzędowo wolne"

Region (b)GatunekUzasadnienie (c)Liczba stad o statusie "zawieszone"
(a) Nie wypełniać w przypadku programów dotyczących choroby niebieskiego języka.

(b) Region, zgodnie z jego definicją w programie danego państwa członkowskiego.

(c) Podać uzasadnienie:

- brak ujemnego wyniku w badaniu diagnostycznym,

- niewystarczająca częstotliwość badań rutynowych,

- wprowadzanie zwierząt do stada o niewystarczającym statusie,

- podejrzenie choroby,

- inne (podać).

Tabela F

Dane rozwarstwione dotyczące badań w ramach nadzoru i badań laboratoryjnych

Region (a)Gatunek/kategoria zwierzątRodzaj badania (b)Opis badaniaLiczba zbadanych próbekLiczba próbek z wynikiem dodatnim
Łącznie
(a) Region, zgodnie z jego definicją w programie danego państwa członkowskiego.

(b) Określić rodzaj badania: serologiczne, wirusologiczne itp.

ZAŁĄCZNIK  IV

Sprawozdanie techniczne w sprawie programów dotyczących salmonelli odzwierzęcej

Tabela A

Dane dotyczące realizacji programów zwalczania salmonelli (a)

Rodzaj stadaStada objęte programem zwalczania salmonelliŁączna liczba skontrolowanych stad (d)(e)Łączna liczba stad, z których pobrano próbki urzędowe (e)Łączna liczba wizyt w celu pobrania urzędowych próbekLiczba stad z wynikiem dodatnim (f)Stwierdzono obecność serotypów będących przedmiotem programów kontroli (g)Liczba stad z wynikiem dodatnim, które zostały zlikwidowaneŁączna liczba zwierząt w tych stadachLiczba zniszczonych jajLiczba jaj wysłanych do

obróbki termicznej

Łączna liczba stad objętych programem (b)Łączna liczba mniejszych stad (c)
Zwierzęta
hodowlane
Nioski
Indyki
hodowlane
Łącznie
Rodzaj stadaGospodarstwa/Stada objęte programem zwalczania salmonelliŁączna liczba

skontrolowanych stad (d) (e)

Łączna liczba gospodarstw, w których pobrano próbki urzędowe (e)Łączna liczba wizyt w celu pobrania urzędowych próbekLiczba stad z wynikiem dodatnim (f)Stwierdzono obecność serotypów będących przedmiotem programów kontroli (g)Łączna liczba zwierząt w tych stadach
Łączna liczba gospodarstw objętych programme (b)Łączna liczba

wyproduk wanych stad

Łączna liczba mniejszych gospodarstw (c)Łączna liczba wyprodukowanych stad
Brojlery
Indyki rzeźne
Łącznie
(a) Jak zdefiniowano w przepisach unijnych.

(b) Stada/gospodarstwa objęte wymogami dotyczącymi urzędowego pobierania próbek zawartymi w rozporządzeniu właściwym dla poszczególnej populacji drobiu: Zwierzęta hodowlane: stada liczące

przynajmniej 250 dorosłych ptaków: nioski: stada liczące przynajmniej 1 000 ptaków: indyki hodowlane: stada liczące przynajmniej 250 dorosłych indyków hodowlanych oraz wszystkie stada obejmujące

elitarne indyki hodowlane, indyki hodowlane pokolenia pradziadków i dziadków: brojlery: liczba gospodarstw utrzymujących więcej niż 5 000 ptaków: indyki rzeźne: liczba gospodarstw utrzymujących

przynajmniej 500 indyków rzeźnych.

(c) Stada/gospodarstwa mniejsze niż stada/gospodarstwa podane w kolumnie drugiej także objęte krajowym programem zwalczania salmonelli.

(d) Stado zbadane to stado, z którego pobrano próbki (urzędowe lub z inicjatywy podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo spożywcze) w ramach krajowego programu zwalczania salmonelli.

(e) W tej kolumnie nie wolno jednego stada liczyć dwukrotnie, nawet jeżeli zostało skontrolowane więcej niż jeden raz.

(f) Stada, w których stwierdzono obecność przynajmniej jednego serotypu będącego przedmiotem programów kontroli (w próbce urzędowej lub pobranej z inicjatywy podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo

spożywcze). Stado, w którym stwierdzono więcej niż jedną próbkę z wynikiem dodatnim, uwzględnia się tylko raz.

(g) Podać serotypy będące przedmiotem programu zwalczania, których obecność stwierdzono w stadach z wynikiem dodatnim (na przykład SE = Salmonella Enteritidis, ST = S. Typhimurium, SH = S. Hadar, SI = S. Infantis, SV = S. VIrchow), oraz liczbę przypadków dla każdego z nich.

Tabela B

Dane rozwarstwione dotyczące badań laboratoryjnych próbek urzędowych

Opis badaniaRodzaj badania (a)Liczba przeprowadzonych badańLiczba wyników dodatnich
Badania mikrobiologiczne
Badanie w celu określenia serotypu
Badania bakteriologiczne w celu sprawdzenia skuteczności dezynfekcji kurników po likwidacji stada, u którego stwierdzono salmonellę
Badania na obecność środków przeciwdrobnoustrojowych/inhibitorów wzrostu bakterii
Łącznie
(a) Jeżeli nie zastosowano metody referencyjnej.

Tabela C

Dane dotyczące programów szczepień

Rodzaj stadaLiczba stad objętych programem szczepieńLiczba stad zaszczepionychLiczba zwierząt zaszczepionychLiczba podanych dawek szczepionki
Zwierzęta hodowlane
Nioski
Indyki hodowlane
Łącznie

ZAŁĄCZNIK  V

Końcowe sprawozdanie techniczne odnoszące się do programów dotyczących chorób trzody chlewnej

Państwo członkowskie: .................... Data: ................................. Rok: ..........................

Choroba:........................................................................................................................................

Tabela A

Nadzór nad chorobami u świń domowych
RegionLiczba gospodarstw, w których pobrano próbkiRodzaj gospodarstwaLiczba zwierząt,

od których pobrano próbki

Liczba gospodarstw z wynikiem serologicznie dodatnimLiczba gospodarstw, w których stwierdzono aktywne zakażenie
123456
Komercyjne (1)
Przydomowe (1)
Łącznie
(1) Jak zdefiniowano w zatwierdzonym programie państwa członkowskiego.

Tabela B

Disease surveillance in wild boar/feral pigs
RegionGatunekRodzaj nadzoruLiczba zwierząt przebadanychWynik dodatni% wyników dodatnich
czynny, bierny
Łącznie

Tabela C

Szczepienie doustne dzików
Region/ObszarMiesiącLiczba przynętWielkość obszaru szczepionego (km)
1234
Łącznie

Tabela D

Dane rozwarstwione dotyczące badań i wyników diagnostycznych
RegionPogłowie zwierzątZastosowane badanie laboratoryjneRodzaj próbkiLiczba zwierząt przebadanychLiczba

przeprowadzonych

badań

Liczba wyników dodatnichUwagi
1234567
Świnie domowe, dziki, zdziczałe świnieELISA, VNT, PCRSurowica, krew, tkanki
InneInneInne
Łącznie

ZAŁĄCZNIK  VI

Końcowe sprawozdanie techniczne dotyczące programów zwalczania wścieklizny

Państwo członkowskie: ............... Data: ..................... Rok: ........................................

Tabela A

Badanie w celu monitorowania skuteczności szczepień
RegionGatunek i wiek (a)Rodzaj badania (b)Opis badania (c)Liczba badańLiczba wyników dodatnich%

wyników dodatnich

1234567=(6/5) x 100
Łącznie
Badania w ramach nadzoru
RegionGatunekKategoria (d)Opis badania (c)Liczba badańLiczba wyników dodatnich
12345
Łącznie
Dalsze badania dotyczące przypadków z wynikiem dodatnim
Izolaty wirusa wścieklizny typowane w celu odróżnienia od szczepów szczepionki:Wyniki typowania:
(a) Wyniki podać osobno dla osobników młodych i dorosłych oraz z rozróżnieniem na gatunki będące przedmiotem badania (jeśli jest ich kilka).

(b) Serologiczne lub obecność biomarkerów.

(c) Nazwa metody diagnostycznej (np. ELISA, PCR, FAT itd.).

(d) Prowadzone obecnie badania na zwierzętach, u których istnieje podejrzenie zakażenia, i zwierząt martwych (nadzór bierny) odrębnie od wyników dotyczących zwierząt upolowanych (nadzór czynny).

Tabela B

Doustne szczepienia dzikiego ptactwa
Zbiory danych dotyczących dystrybucji z powietrza:

- odnotowane drogi przelotu podczas dystrybucji

- dane dotyczące uwolnienia przynęty (czas i pozycja każdego uwolnienia przynęty) zachowane podczas dystrybucji

Opis analizy danych dotyczących dystrybucji z powietrza przeprowadzonej przez właściwy organ i wnioski z ocenyjakości dystrybucji
Region/ObszarData rozpoczęciaData ukończeniaWykorzystany produktLiczba dawekWielkość obszaru szczepionego (km)Metoda dystrybucji
Łącznie

Tabela C

Urzędowa kontrola szczepień doustnych przed ich dystrybucją
Liczba serii, które dystrybuowano:Liczba serii skontrolowanych przez właściwy organ:Liczba odrzuconych serii:
Numer seriiProducentData pobrania próbkiWynik miareczkowania wirusa
Łącznie

ZAŁĄCZNIK  VII

Końcowe sprawozdanie techniczne dotyczące programów monitorowania i zwalczania tse

Państwo członkowskie: ...................... Data: ............. Rok:...................................

Tabela A(a)

Szybkie testy u bydła
Zastosowana granica wiekowa (b)Liczba zwierząt przebadanychLiczba szybkich testów, w tym testów stosowanych do potwierdzenia
Zwierzęta, o których mowa w rozdziale A część I pkt 2.1, pkt 3 oraz pkt 4 załącznika III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 (1)
Zwierzęta, o których mowa w rozdziale A część I pkt 2.2 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001
Inne (podać)
(1) Dz. U.L 147z 31.5.2001,s.l.

(a) Państwa członkowskie mogą zdecydować się nie wypełniać tabeli A, oświadczając, że do celów niniejszego sprawozdania należy uwzględnić odpowiednie dane, które zostały już przekazane Komisji zgodnie z art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 999/2001, o ile w danych tych liczbę zbadanych zwierząt, których wiek jest poniżej granicy wiekowej zastosowanej w państwie członkowskim, podano odrębnie od liczby zwierząt zbadanych, których wiek jest powyżej tej granicy.

(b)W osobnych wierszach wymienić należy przypadki zastosowania granicy wiekowej odmiennej od granicy zastosowanej w państwie członkowskim dla danej podkategorii (granica dobrowolna, granica uwarunkowana koniecznością wypełniania wymogów wywozowych itp.).

Tabela B

Pogłowie maciorek i jarek dopuszczonych do tryka w państwie członkowskim
Szybkie testy u owiec
Liczba zwierząt przebadanych
Owce, o których mowa w rozdziale A część II pkt 2 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 (a)
Owce, o których mowa w rozdziale A część II pkt 2 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 (a)
Owce, o których mowa w rozdziale A część II pkt 5 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 (a)
Owce, o których mowa w rozdziale B pkt 3.1 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001
Owce, o których mowa w rozdziale B pkt 4.1 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001
Owce, o których mowa w rozdziale B pkt 2.2.3 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001
Inne (podać)
(a) Państwa członkowskie mogą zdecydować się nie wypełniać tego pola i oświadczyć zamiast tego, że do celów niniejszego sprawozdania należy uwzględnić odpowiednie dane, które zostały już przekazane Komisji zgodniez art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

Tabela C

Pogłowie kóz, które się kociły, oraz kóz krytych w państwie członkowskim
Szybkie testy u kóz
Liczba zwierząt przebadanych
Kozy, o których mowa w rozdziale A część II pkt 2 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 (a)
Kozy, o których mowa w rozdziale A część II pkt 3 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 (a)
Kozy, o których mowa w rozdziale A część II pkt 5 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 (a)
Kozy, o których mowa w rozdziale B pkt 3.1 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001
Kozy, o których mowa w rozdziale B pkt 4.1 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001
Kozy, o których mowa w rozdziale B pkt 2.2.3 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001
Inne (podać)
(a) Państwa członkowskie mogą zdecydować się nie wypełniać tego pola i oświadczyć zamiast tego, że do celów niniejszego sprawozdania należy uwzględnić odpowiednie dane, które zostały już przekazane Komisji zgodniez art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

Tabela D

Badania potwierdzające i odróżniające
Liczba badań
Badania potwierdzające (a) inne niż szybkie testy (b)u bydła
Badania potwierdzające (a) u owiec i kóz
Badania odróżniające (c) u owiec i kóz
Badania odróżniające u bydła
(a) O których mowa w rozdziale C załącznika X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(b) Szybkie testy stosowane jako badania potwierdzające muszą zostać ujęte w tabeli A załącznika VII "Szybkie testy u bydła".

(c) Wstępne badania molekularne, o których mowa w rozdziale C pkt 3.2 lit. c) ppkt (i) załącznika X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

Tabela E

Genotypowanie
Number of animals
Genotypowane zwierzęta z wynikiem dodatnim (a) (b)
Genotypowane zwierzęta wybrane losowo (a) (c)
Genotypowane zwierzęta w stadach zakażonych trzęsawką (d)
Maciorki genotypowane w ramach programu hodowlanego (e)
Tryki genotypowane w ramach programu hodowlanego (e)
(a) Państwa członkowskie mogą zdecydować się nie wypełniać tego pola i oświadczyć zamiast tego, że do celów niniejszego sprawozdania należy uwzględnić odpowiednie dane, które zostały już przekazane Komisji zgodniez art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(b) Zgodniez wymogami zawartymi w rozdziale A część II pkt 8.1 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(c) Zgodniez wymogami zawartymi w rozdziale A część II pkt 8.2 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(d) Zgodniez rozdziałem A pkt 2.3 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(e) Zgodniez art. 6a rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

Tabela F

Uśmiercanie zwierząt
Liczba zwierząt
Bydło uśmiercone i zniszczone (a)
Owce i kozy uśmiercone i zniszczone (b)
Przymusowy ubój w stadach zakażonych trzęsawką (c)
Liczba zwierząt
Owce i kozy poddane ubojowi
(a) Zgodniez rozdziałem B pkt 2.1 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(b) Zgodniez rozdziałem B pkt 2.2.2 lit. b) ic) załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(c) Zgodniez rozdziałem B pkt 2.2 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

ZAŁĄCZNIK  VIII

Końcowe sprawozdanie techniczne dotyczące programów nadzoru pod kątem ptasiej grypy

Państwo członkowskie ....................... Data:........................... Rok: ...................

Tabela A

Gospodarstwa drobiarskie (a), w których pobrano próbki

Badania serologiczne zgodnie z załącznikiem I do decyzji Komisji 2010/367/UE (1)

Kategoria drobiu (b)Kod NUTS (c)Łączna liczba gospodarstw (d)Łączna liczba gospodarstw, w których pobrano próbkiLiczba próbek na gospodarstwoMetody analizy laboratoryjnejŁączna liczba badań wykonanych według danej metody
Łącznie
(1) Dz. U.L166zł.7.2010,s.22.

(a) Gospodarstwa lub stada, lub zakłady, stosownie do przypadku.

(b) brojlery/indyki rzeźne/kury hodowlane/indyki hodowlane/kury nioski/kury nioski chowane na wolnym wybiegu/ptaki bezgrzebieniowe/ptactwo dzikie utrzymywane w warunkach fermowych (bażanty, kuropatwy, przepiórki..) /kaczki, gęsi lub kaczki krzyżówki/stada przydomowe/inne.

(c) Odnosi się do położenia gospodarstwa pochodzenia. Jeśli nie można użyć klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów stałystycznych (NUTS) 2, należy podać współrzędne (długość/szerokość) lub region, zgodnie z jego definicją w programie państwa członkowskiego.

(d) Łączna liczba gospodarstwjednej kategorii drobiu w danej jednostce NUTS 2 lub w danym regionie.

Tabela B

Dzikie ptactwo - badania zgodnie z programem nadzoru nad ptasią grypą u dzikiego ptactwa określonym w załączniku II do decyzji 2010/367/UE

Kod NUTS 2 (a)Łączna liczba ptaków, od których pobrano próbkiŁączna liczba próbek zbadanych w ramach biernego nadzoru
Łącznie
(a) Dotyczy miejsca zebrania ptaków/pobrania próbek. Jeśli nie można użyć klasyfikacji NUTS 2, należy podać współrzędne (długość/szerokość) lub region, zgodnie z jego definicją w programie państwa członkowskiego.

ZAŁĄCZNIK  IX

Sprawozdanie odnoszące się do programów dotyczących chorób ryb

1. Choroby (a)
1.1. Ryby[ ] VHS

[ ] IHN

[ ] ISA

[ ] KHV

1.2. Mięczaki[ ] Marteilia refringens

[ ] Bonamia ostreae

1.3. Skorupiaki[ ] Zespół WSS
2. Informacje ogólne o programach
2.1. Właściwy organ
2.2. Organizacja i nadzorowanie wszystkich zainteresowanych stron biorących udział w programie (c)
2.3. Czas trwania programu
(a) Choroba i gatunek, w razie potrzeby.

(b)Należy podać opis struktury, kompetencji, obowiązków i uprawnień zaangażowanych właściwych organów.

(c) Należy podać opis organów odpowiedzialnych za nadzorowanie i koordynowanie programu oraz opis poszczególnych zaangażowanych podmiotów.

3. Dane dotyczące badania zwierząt

Państwo członkowskie, strefa lub przedział (a)

Choroba:................................................................................................................... Rok:........................................

Gospodarstwo lub

obszar hodowli

mięczaków

Liczba pobrań próbekLiczba inspekcji klinicznychTemperatura wody

w czasie pobierania

próbek/inspekcji

Gatunki obecne przy pobieraniu

próbek

Gatunki, od których pobrano próbkiLiczba zwierząt, od których pobrano próbki (łączna i w

podziale na gatunki)

Liczba badańWyniki dodatnie

badania laboratoryjnego

Wyniki dodatnie

inspekcji

klinicznych

ŁącznieŁącznie
(a) Państwo członkowskie, strefa lub przedział zgodnie z definicją w zatwierdzonym programie.
4. Dane dotyczące badania gospodarstw lub obszarów hodowli

Choroba:.............................................................................................................. Rok:...................................

Państwo członkowskie, strefa lub przedział (a)Łączna liczba gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków (b)Łączna liczba gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków objętych programemLiczba skontrolowanych gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków (c)Liczba gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków z wynikiem dodatnim (d)Liczba nowych gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków z wynikiem dodatnim (e)Liczba gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków, w których zlikwidowano populację% gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków z wynikiem dodatnim, w których zlikwidowano

populację

Zwierzęta usunięte i zniszczone (f)WSKAŹNIKI DOCELOWE
% skontrolowanych gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków% gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków z wynikiem dodatnim chorobowość okresowa w gospodarstwach lub na obszarach

hodowli mięczaków

% nowych gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków z wynikiem dodatnim współczynnik zachorowalności w gospodarstwach lub obszarach hodowli

mięczaków

12345678 = (7/5) x 100910 = (4/3) x 10011 =(5/4) x 10012 = (6/4) x 100
Łącznie
(a) Państwo członkowskie, strefa lub przedział zgodnie z definicją w zatwierdzonym programie.

(b) Łączna liczba gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków w państwie członkowskim, strefie lub przedziale zgodnie z definicją w zatwierdzonym programie.

(c) Kontrola oznacza przeprowadzenie badań w gospodarstwie/na obszarze hodowli mięczaków w ramach programu w kierunku odnośnej choroby w celu podwyższenia statusu zdrowotnego

gospodarstwa/obszaru hodowli mięczaków. W tej kolumnie nie wolno jednego gospodarstwa/obszaru hodowli mięczaków liczyć dwukrotnie, nawet jeśli przeprowadzono tam więcej niż jedną kontrolę.

(d) Gospodarstwa lub obszary hodowli mięczaków, w których co najmniej jedno zwierzę wykazało wynik dodatni w danym okresie, niezależnie od liczby przeprowadzonych kontroli tych gospodarstw lub obszarów

hodowli mięczaków.

(e)Gospodarstwa lub obszary hodowli mięczaków, których status zdrowotny w poprzednim okresie należał - zgodnie z częścią A załącznika III do dyrektywy 2006/88/WE - do kategorii I, kategorii II, kategorii III

lub kategorii IV i w których co najmniej jedno zwierzę wykazało w tym okresie wynik dodatni. W przypadku programów przedłożonych przed dniem 1 sierpnia 2008 r. gospodarstwa lub obszary hodowli

mięczaków, w których nie odnotowano wyników dodatnich w odniesieniu do przedmiotowej choroby w poprzednim okresie i w których co najmniej jedno zwierzę wykazało w tym okresie wynik dodatni.

(f)Zwierzęta * 1 000 lub łączna masa zwierząt usuniętych i zniszczonych.

ZAŁĄCZNIK  X

CZĘŚĆ I:

Sprawozdanie w sprawie działań i kosztów

Tabela A(a)

Kwalifikujące się środkiLiczba jednostekl(b)2(b)
Finansowanie na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów(c)Finansowanie na podstawie kosztów jednostkowychWspółczynnik współfinanso waniaŻądana kwota
Deklarowane, łączne koszty rzeczywiście poniesione (d)Pułap na jednostk꣹czne koszty po zastosowaniu pułapuKoszty jednostkowe (b) (100%)Koszty kwalifikowalne deklarowane na podstawie kosztów jednostkowych (d) (e)
Pobieranie próbek
Pobieranie próbek łącznie%
Badania
Badania łącznie%
Szczepienia
Szczepienia łącznie%
Odszkodowania
Odszkodowania łącznie%
Inne kwalifikujące się środki
Inne kwalifikujące się środki łącznie%
Łącznie34%
Żądana kwota łącznie (c)(f)
(a) W przypadku sprawozdań okresowych wypełnić dwie osobne tabele, jedną dla wyników z pierwszych 6 miesięcy i jedną dla prognozy na ostatnie 6 miesięcy roku.

(b) W odniesieniu do każdego kwalifikującego się środka wypełnić kolumnę 1 albo 2 zgodnie z metodą współfinansowania określoną w decyzji w sprawie finansowania.

(c) "Poniesione" w rozumieniu niniejszej decyzji są to koszty środków wprowadzonych w okresie od dnia 1 stycznia do 31 grudnia roku realizacji programu i zapłacone najpóźniej w dniu przedstawienia roszczenia o zwrot

(d) "Poniesione" w przypadku sprawozdania końcowego i wniosku o dokonanie płatności, "spodziewane" w przypadku sprawozdań

okresowych.

(e) Zdefiniowany koszt jednostkowy w wymiarze 100 % pomnożony przez liczbęjednostek.

(f) Suma kwot z komórki 3 i 4 po zastosowaniu współczynnika współfinansowania.

Tabela B(a)

Dodatkowe informacje dotyczące odszkodowań (b)
RegionGatunki zwierzątUśmiercone i zniszczone/UbiteLiczba zwierząt, za które wypłacono

odszkodowanie

Łączny koszt zwierząt, za które wypłacono odszkodowanieKoszt zwierząt, za które wypłacono odszkodowanie do 90 dnia kalendarzowegoKoszt zwierząt,za które wypłacono odszkodowanie między 90 a 120 dniem kalendarzowymKoszt zwierząt, za które wypłacono odszkodowanie między 121 a 150 dniem kalendarzowymKoszt zwierząt, za które wypłacono odszkodowanie między 151 a 180 dniem

kalendarzowym

Koszt zwierząt, za które wypłacono odszkodowanie między 181 a 210 dniem kalendarzowymKoszt zwierząt, za które wypłacono odszkodowanie po 210 dniu kalendarzowymKwota otrzymana za wartość resztową tuszy
Łącznie
(a) Wypełnić jedynie w przypadku sprawozdań końcowych i w przypadku, gdy koszty kwalifikowalne obejmują kwoty odszkodowań wypłacanych właścicielom za należące do nich zwierzęta lub produkty poddane

ubojowi lub uśmierceniu/zniszczeniu.

(b) Dane podaje się w walucie krajowej, bez VAT.

Tabela C(a)

Dodatkowe informacje dotyczące odszkodowań (b) z tytułu programów zwalczania salmonelli odzwierzęcej
Odszkodowania
Populacja drobiuLiczba zwierząt i jaj, za które wypłacono odszkodowanieŁączny koszt zwierząt i jaj, za które wypłacono odszkodowanieOdszkodowania wypłacone do 90 dnia kalendarzowegoOdszkodowania wypłacone między 91 a 120 dniem kalendarzowymOdszkodowania wypłacone między 121 a 150 dniem kalendarzowymOdszkodowania wypłacone między 151 a 180 dniem kalendarzowymOdszkodowania wypłacone między 181 a 210 dniem kalendarzowymŁącznie wypłacone odszkodowania
Zwierzęta uśmierconeZniszczone jajaNieinkubowane jaja wylęgowe poddane obróbce termicznej (c)Zwierzęta uśmierconeZniszczone jajaNieinkubowane jaja wylęgowe poddane obróbce termicznej(c)
bez wartości resztowej tuszyz wartością resztową tuszy (c)bez wartości resztowej tuszyz wartością resztową tuszy (c)
Zwierzęta hodowlane
Nioski
Brojlery
Indyki hodowlane
Indyki rzeźne
Łącznie00000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,00
(a) Wypełniać jedynie w przypadku sprawozdań końcowych.

(b) Odszkodowania wypłacone właścicielom za wartość należących do nich ptaków poddanych ubojowi lub uśmierceniu, zniszczonych jaj i nieinkubowanych jaj wylęgowych poddanych obróbce termicznej. Dane

podaje się w walucie krajowej, bez VAT.

(c) Wartość resztową tuszy odej muj e się od odszkodowania.

CZĘŚĆ II

Podpisane oświadczenie dołączane do sprawozdania końcowego/wniosku o dokonanie płatności

Państwo członkowskie:

Program:

Rok realizacji:

Niniejszym zaświadczamy, że:

- podane w sprawozdaniu końcowym i wniosku o dokonanie płatności informacje, zgodnie z którymi deklarowane działania zostały rzeczywiście przeprowadzone, zaś deklarowane koszty zostały rzetelnie zaksięgowane i są kwalifikowalne na podstawie przepisów decyzji../rozporządzenia (WE) nr....., są pełne, wiarygodne i prawdziwe (podać konkretną decyzję w sprawie finansowania),..

- wszystkie dokumenty potwierdzające dotyczące tych działań i wydatków są dostępne dla celów kontroli, przede wszystkim w celu uzasadnienia poziomu odszkodowania za zwierzęta,

- program został przeprowadzony zgodnie ze stosownymi przepisami Unii, w szczególności z zasadami konkurencji, udzielania zamówień publicznych i pomocą państwa,

- dla tego programu nie złożono wniosku o przyznanie innego wkładu Unii, a wszystkie dochody pochodzące z działań wynikających z programu zgłoszono Komisji,

- zastosowanie mają procedury kontroli, w szczególności w celu weryfikacji rzetelności zgłoszonych kwot dotyczących środków i wydatków oraz w celu zapobiegania nieprawidłowościom, ich wykrywania i usuwania.

Data

Nazwisko i podpis kierownika operacyjnego

1 Dz. U. L 155 z 18.6.2009, s. 30.
2 Decyzja Komisji 2008/940/WE z dnia 21 października 2008 r. ustanawiająca standardowe wymagania w odniesieniu do sprawozdań ze współfinansowanych przez Wspólnotę krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 61).
3 W 2015 r. przedkłada się jedynie okresowe sprawozdanie finansowe.
4 Choroba lub choroba odzwierzęca i gatunek zwierząt, zależnie od okoliczności.
5 Choroba lub choroba odzwierzęca i gatunek zwierząt, zależnie od okoliczności.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.