Rozporządzenie 1194/2004 w sprawie środków przejściowych przy sprzedaży maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z rezerw państwowych w Polsce

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.228.14

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1194/2004
z dnia 28 czerwca 2004 r.
w sprawie środków przejściowych przy sprzedaży maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z rezerw państwowych w Polsce

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji,

uwzględniając Akt o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 41 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 6 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1972/2003 z dnia 10 listopada 2003 r. w sprawie środków przejściowych przyjętych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi w związku z przystąpieniem Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (1), władze polskie poinformowały Komisję o zamiarze wprowadzenia na rynek maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z rezerw państwowych w ramach procedury rotacji.

(2) Sprzedaż wspomnianej ilości pszenicy może zakłócić wspólnotowy rynek zbóż. W związku z tym należy przyjąć środki przejściowe mające na celu określenie warunków sprzedaży, które będą analogiczne do warunków ustanowionych rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2131/1993 z dnia 28 lipca 1993 r. ustanawiającym procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych (2), celem przestrzegania równego traktowania wszystkich podmiotów gospodarczych i warunków rynku.

(3) Ponieważ ewentualne odtworzenie takich zapasów pszenicy może również zakłócić rynek wspólnotowy, należy ustalić procedurę zatwierdzenia przez Komisję trybu tego odtworzenia.

(4) Środki ustanowione niniejszym rozporządzeniem są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przejściowe reguły sprzedaży maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z państwowych rezerw, będących w posiadaniu władz polskich na dzień 1 maja 2004 r., i ewentualnego odtworzenia tych zapasów pszenicy.

Artykuł 2

Agencja, której powierzono zarządzanie polskimi rezerwami, i której dane widnieją w Załączniku, przystąpi do sprzedaży na rynku wspólnotowym, do 31 sierpnia 2004 r., pszenicy wymienionej w art. 1, w drodze przetargu ciągłego.

W rozumieniu niniejszego rozporządzenia przetarg oznacza zebranie konkurencyjnych ofert w formie zaproszenia do przetargu, przy czym kontrakt zostanie przyznany osobie, której oferta jest najkorzystniejsza oraz zgodna z postanowieniami niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy opublikuje powiadomienie o przetargu na co najmniej trzy dni przed upływem pierwszego terminu składania ofert.

W powiadomieniu o przetargu zostaną określone w szczególności:

a) termin składania ofert dla każdego przetargu częściowego oraz adres do składania ofert;

b) minimalne ilości, na jakie ma opiewać oferta;

c) wymagane gwarancje i warunki ich zwolnienia;

d) podstawowe parametry fizyczne i technologiczne różnych partii;

e) miejsce składowania oraz nazwa i adres składującego;

f) warunki płatności.

Termin składania ofert dla pierwszego przetargu częściowego jest wyznaczony na piąty dzień roboczy od dnia publikacji niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 4

Wybrana oferta powinna odpowiadać cenie ustalonej za odpowiednią jakość zboża oraz za reprezentatywną ilość, na rynku miejsca składowania lub, jeśli to niemożliwe, na rynku najbliższym miejscu składowania, biorąc pod uwagę koszty transportu. Wybrana oferta nie może być niższa od 108,76 EUR za tonę.

Artykuł  5

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu umożliwienia zainteresowanym, przed złożeniem oferty, oceny jakości zboża wystawionego na sprzedaż.

Artykuł 6

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy informuje niezwłocznie wszystkich oferentów o wynikach ich udziału w przetargu. Skieruje ona do oferentów, których ofertę przyjęto, listem poleconym bądź drogą telekomunikacji pisemnej, w terminie trzech dni roboczych od dnia niniejszej informacji, oświadczenie o przyznaniu przetargu.

Artykuł  7

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy powiadamia Komisję, najpóźniej do wtorku w tygodniu następującym po zakończeniu terminu składania ofert, o sprzedanych ilościach oraz o średniej cenie różnych partii sprzedanego zboża.

Artykuł 8

Tryb ewentualnego odtworzenia zapasów pszenicy, określonych niniejszym rozporządzeniem, jest przedmiotem wstępnego zatwierdzenia przez Komisję, w celu uniknięcia wszelkich zakłóceń na rynku wspólnotowym w sektorze zbóż.

Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 czerwca 2004 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 293 z 11.11.2003, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 735/2004 (Dz.U. L 114 z 21.4.2004, str. 13).

(2) Dz.U. L 191 z 31.7.1993, str. 76. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 777/2004 (Dz.U. L 123 z 27.4.2004. str. 50).

ZAŁĄCZNIK 

Agencja zarządzająca polskimi rezerwami państwowymi określona w art. 2:

AGENCJA REZERW MATERIAŁOWYCH

(AGENCY FOR MATERIAL RESERVE)

00-400 Warszawa ul. Nowy Świat 6/12

Tel. +48 (22) 826 15 43

Fax +48 (22) 583 83 59

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.