Rozporządzenie wykonawcze 750/2014 w sprawie środków ochronnych związanych z epidemiczną biegunką świń odnośnie do warunków dotyczących zdrowia zwierząt w zakresie wprowadzania świń do Unii

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.203.91

Akt jednorazowy
Wersja od: 4 października 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 750/2014
z dnia 10 lipca 2014 r.
w sprawie środków ochronnych związanych z epidemiczną biegunką świń odnośnie do warunków dotyczących zdrowia zwierząt w zakresie wprowadzania świń do Unii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/496/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej zwierząt wprowadzanych na rynek Wspólnoty z państw trzecich i zmieniającą dyrektywy 89/662/EWG, 90/425/EWG oraz 90/675/EWG 1 , a w szczególności jej art. 18 ust. 1 i 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 91/496/EWG przewiduje m.in., że w razie gdy choroba lub inne zjawisko mogące stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt lub zdrowia ludzkiego pojawią się lub rozprzestrzenią na obszarze państwa trzeciego, lub pojawią się jakiekolwiek inne poważne powody związane ze zdrowiem zwierząt uzasadniające takie działania, Komisja może, działając z własnej inicjatywy lub na wniosek państwa członkowskiego, przyjąć niezwłocznie środki, w tym specjalne warunki dotyczące zwierząt pochodzących z danego całego państwa trzeciego lub jego części.

(2) W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 206/2010 2 ustanowiono m.in. wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych obowiązujące przy wprowadzaniu do Unii niektórych przesyłek żywych zwierząt. Rozporządzenie to stanowi, że przesyłki zwierząt kopytnych można wprowadzać do Unii tylko wówczas, gdy spełniają określone wymagania i towarzyszy im odpowiednie świadectwo weterynaryjne, sporządzone zgodnie z właściwym wzorem ustanowionym w części 2 załącznika I do tego rozporządzenia.

(3) Określone we wzorach świadectw weterynaryjnych warunki dotyczące zdrowia zwierząt przewidują gwarancje odnośnie do chorób zwierząt, które mogą zagrażać statusowi zdrowia zwierząt w Unii. Spełnianie takich wymagań ma zatem zasadnicze znaczenie dla ochrony Unii przed występowaniem ognisk chorób egzotycznych.

(4) Z powiadomienia Stanów Zjednoczonych przekazanego Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 3 wynika, że w Ameryce Północnej pojawiła się nowa koronawirusowa choroba jelitowa świń wywoływana nowo występującymi alfakoronawirusami świń, w tym wirusem epidemicznej biegunki świń i nowym deltakoronawirusem świń. Kanada poinformowała Komisję o dodatnich wynikach badań na obecność alfa- i deltakoronawirusa, które przeprowadzono w kanadyjskich gospodarstwach trzody chlewnej.

(5) Epidemiczna biegunka świń wywoływana nowo występującym alfakoronawirusem i nowym deltakoronawirusem świń może stanowić ryzyko dla statusu zdrowia zwierząt w Unii. Na chorobę tę zapadają świnie, a objawy kliniczne występują najczęściej u prosiąt, powodując wysoki współczynnik upadkowości.

(6) Należy zatem zmienić warunki dotyczące zdrowia zwierząt w zakresie wprowadzania przesyłek świń do Unii z obszarów, na których występuje choroba wywołana tymi wirusami, aby zapewnić niezbędne gwarancje w gospodarstwie pochodzenia i uniknąć wprowadzenia do Unii epidemicznej biegunki świń wywołanej tymi wirusami.

(7) Ze względu na potrzebę ochrony zdrowia zwierząt w Unii oraz na poważne zagrożenie stwarzane wprowadzaniem do Unii żywych świń do celów hodowli lub produkcji Komisja powinna przyjąć tymczasowe środki ochronne dotyczące przesyłek tych zwierząt z dotkniętych chorobą państw trzecich wymienionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia. Przesyłkom tych zwierząt powinno więc towarzyszyć świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w załączniku II do niniejszego rozporządzenia. Świadectwo to określa pewne gwarancje dotyczące epidemicznej biegunki świń wywołanej nowo występującym alfakoronawirusem i nowym deltakoronawirusem świń.

(8) Ze względu na to, że przesyłki te stwarzają poważne ryzyko dla zdrowia zwierząt, wspomniane tymczasowe środki ochronne powinny wejść w życie w dniu następującym po dniu opublikowania niniejszego rozporządzenia oraz powinny być stosowane przez 6 miesięcy.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od art. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 206/2010 oraz od części 1 i 2 załącznika I do tego rozporządzenia przesyłkom żywych świń do celów hodowli i produkcji, objętym wzorem świadectwa weterynaryjnego "POR-X" określonym w tym załączniku, które to przesyłki pochodzą z państw trzecich wymienionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, towarzyszy świadectwo weterynaryjne zgodne ze wzorem określonym w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2 4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do dnia 31 października 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 lipca 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK  I

CA - Kanada

US - Stany Zjednoczone

ZAŁĄCZNIK  II

Wzór POR-X-PED

1 Dz.U. L 268 z 24.9.1991, s. 56.
2 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 206/2010 z dnia 12 marca 2010 r. ustanawiające wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 73 z 20.3.2010, s. 1).
4 Art. 2:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1306/2014 z dnia 8 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.351.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/1746 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.256.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2015 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.