Rozporządzenie 2285/2002 w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie o Partnerstwie AKP-WE i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 3705/90

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2002.348.3

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2285/2002
z dnia 10 grudnia 2002 r.
w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie o Partnerstwie AKP-WE i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 3705/90

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niezbędne jest ustanowienie szczegółowych zasad wykonywania klauzul ochronnych, przewidzianych w rozdziale 1 załącznika V do Umowy o Partnerstwie AKP-WE podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r. i zwanej dalej "Umową z Cotonou"(1), w celu umożliwienia Wspólnocie i Państwom Członkowskim spełnienia ich zobowiązań wynikających z tej Umowy.

(2) Dlatego właściwe jest dostosowanie przepisów rozporządzenia Rady (EWG) nr 3705/90 z dnia 18 grudnia 1990 r. w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Czwartej Konwencji(2) AKP-EWG w odniesieniu do Umowy z Cotonou.

(3) Niniejsze rozporządzenie powoduje, że rozporządzenie (EWG) nr 3705/90 staje się nieaktualne i powinno dlatego zostać uchylone.

(4) Badając potrzebę wprowadzenia środka ochronnego, należy uwzględnić przedsięwzięcia określone w art. 8 ust. 3 i 4 oraz art. 9 i 11 załącznika V do Umowy z Cotonou.

(5) Zastosowanie znajdują również procedury dotyczące klauzul ochronnych przewidziane w Traktacie i rozporządzeniach dotyczących wspólnej organizacji rynków rolnych.

(6) Na podstawie Umowy z Cotonou niezbędne jest również ustanowienie niektórych przepisów szczególnych, dotyczących ogólnych zasad wymienionych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 3285/94 z dnia 22 grudnia 1994 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu i uchylające rozporządzenie (WE) nr 518/94(3),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W przypadku gdy Państwo Członkowskie występuje do Komisji o zastosowanie środków ochronnych przewidzianych w art. 8 załącznika V do Umowy z Cotonou, a Komisja decyduje o ich niestosowaniu, Komisja powiadamia o tym Radę i Państwa Członkowskie w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania takiego wniosku od Państwa Członkowskiego.

Państwa Członkowskie dostarczają Komisji informacji uzasadniających ich wnioski o zastosowanie środków ochronnych.

W przypadku gdy Komisja decyduje o niestosowaniu środków ochronnych, każde Państwo Członkowskie może przedstawić tę decyzję Radzie w ciągu 10 dni roboczych od daty jej ogłoszenia.

W takim przypadku Komisja powiadamia Państwa AKP, informując je o otwarciu konsultacji określonych w art. 9 ust. 1 załącznika V do Umowy z Cotonou.

Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością, może podjąć odmienną decyzję w ciągu 20 dni roboczych od zakończenia konsultacji z Państwami AKP.

2.
W przypadku gdy Komisja na wniosek Państwa Członkowskiego lub z własnej inicjatywy zadecyduje o potrzebie stosowania środków ochronnych przewidzianych w art. 8 załącznika V do Umowy z Cotonou:

– powiadamia o tym niezwłocznie Państwa Członkowskie lub, jeśli odpowiada na wniosek Państwa Członkowskiego, w ciągu trzech dni roboczych od daty otrzymania tego wniosku,

– zasięga opinii komitetu składającego się z przedstawicieli Państw Członkowskich pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji,

– jednocześnie informuje Państwa AKP i powiadamia je o otwarciu konsultacji określonych w art. 9 ust. 1 załącznika V do Umowy z Cotonou,

– jednocześnie dostarcza Państwom AKP wszystkich informacji niezbędnych do tych konsultacji.

3.
W każdym przypadku konsultacje uważa się za zakończone 21 dni po powiadomieniu określonym w ust. 1 akapit czwarty lub w ust. 2 tiret trzecie.

Po zakończeniu konsultacji lub po upływie 21 dni, jeśli inne uzgodnienia okazałyby się niemożliwe do osiągnięcia, Komisja, po konsultacji z komitetem określonym w ust. 2 tiret drugie, może zdecydować o podjęciu właściwych środków w celu wprowadzenia w życie art. 8 załącznika V do Umowy z Cotonou.

4.
O decyzji określonej w ust. 3 jest niezwłocznie powiadamiana Rada, Państwa Członkowskie i Państwa AKP.

Decyzja niezwłocznie staje się skuteczna.

5.
Każde Państwo Członkowskie może odwołać się do Rady od decyzji Komisji określonej w ust. 3 w terminie 10 dni roboczych od otrzymania powiadomienia o decyzji.
6.
Jeśli Komisja nie podjęła decyzji w ciągu 10 dni roboczych od zakończenia konsultacji z Państwami AKP lub, we właściwym przypadku, po upływie 21 dni, każde Państwo Członkowskie które przedstawiło sprawę Komisji zgodnie z ust. 2 może przekazać ją do Rady.
7.
W przypadkach określonych w ust. 5 i 6 Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością, może w ciągu 20 dni roboczych przyjąć inną decyzję.
Artykuł  2
1.
W razie wystąpienia czynników szczególnych w rozumieniu art. 9 ust. 3 załącznika V do Umowy z Cotonou Komisja może podjąć środki ochronne lub upoważnić Państwo Członkowskie do niezwłocznego zastosowania środków ochronnych.
2.
W przypadku gdy Komisja otrzymuje wniosek od Państwa Członkowskiego, wówczas podejmuje odnośną decyzję w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

O swojej decyzji Komisja powiadamia Radę i Państwa Członkowskie.

3.
Każde Państwo Członkowskie może odwołać się od decyzji Komisji do Rady zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 1 ust. 5.

Zastosowanie znajduje procedura określona w art. 1 ust. 7.

Jeśli Komisja nie podjęła decyzji w terminie wymienionym w ust. 2, każde Państwo Członkowskie, które przedstawiło sprawę do Komisji, może ją przekazać do Rady zgodnie z procedurami określonymi w akapicie pierwszym i drugim.

Przepisy niniejszego artykułu nie wykluczają konsultacji określonych w art. 9 ust. 1 załącznika V do Umowy z Cotonou.

Artykuł  3

Wprowadzenie w życie niniejszego rozporządzenia nie wyklucza stosowania rozporządzeń ustanawiających wspólną organizację rynków rolnych, wynikających z nich wspólnotowych lub krajowych przepisów administracyjnych lub szczególnych zasad przyjętych dla przetworzonych produktów rolnych na mocy art. 308 Traktatu.

Artykuł  4

Rozporządzenie (EWG) nr 3705/90 traci moc.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 grudnia 2002 r.

W imieniu Rady
P. S. MØLLER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3.

(2) Dz.U. L 358 z 21.12.1990, str. 4.

(3) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 53. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2474/2000 (Dz.U. L 286 z 11.11.2000, str. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.