Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności za rok budżetowy 2010, wraz z odpowiedziami Urzędu.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.366.106

Akt nienormatywny
Wersja od: 15 grudnia 2011 r.

SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności za rok budżetowy 2010, wraz z odpowiedziami Urzędu

(2011/C 366/19)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2011 r.)

WPROWADZENIE

1.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (zwany dalej Urzędem), z siedzibą w Parmie, został ustanowiony na mocy rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r.(1). Główne zadania Urzędu obejmują dostarczanie informacji naukowych będących podstawą do przygotowywania prawodawstwa Unii oraz gromadzenie i analizę danych umożliwiających określanie i kontrolę obszarów ryzyka, a także informowanie o nich w sposób niezależny(2).
2.
Budżet Urzędu na 2010 r. wyniósł 74,7 mln euro w porównaniu z 71,4 mln euro w budżecie na rok poprzedni. Liczba zatrudnionych przez Urząd pracowników wyniosła na koniec roku 433 w porównaniu z 407 w roku poprzednim.
POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI

3. Na mocy postanowień artykułu 287 ust. 1 akapit drugi Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Trybunał zbadał roczne sprawozdanie finansowe(3) Urzędu, obejmujące "sprawozdanie finansowe"(4) oraz "sprawozdanie z wykonania budżetu"(5) za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2010 r., jak również zbadał legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

4. Niniejsze poświadczenie jest skierowane do Parlamentu Europejskiego i Rady na mocy art. 185 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002(6).

Zadania dyrektora

5. Jako urzędnik zatwierdzający, dyrektor realizuje dochody i wydatki budżetu zgodnie z przepisami finansowymi Urzędu, na własną odpowiedzialność oraz w granicach zatwierdzonych środków(7). Dyrektor odpowiada za ustanowienie(8) struktury organizacyjnej oraz systemów i procedur zarządzania i kontroli wewnętrznej związanych ze sporządzaniem ostatecznego sprawozdania finansowego(9), które jest wolne od istotnych nieprawidłowości wynikających z nadużyć lub błędów, a także za zapewnienie legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

Zadania Trybunału

6. Zadaniem Trybunału jest przedstawienie, na podstawie przeprowadzonej przez siebie kontroli, poświadczenia wiarygodności dotyczącego rocznego sprawozdania finansowego Urzędu oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

7. Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej wydanymi przez IFAC i Międzynarodowymi Standardami Najwyższych Organów Kontroli wydanymi przez INTOSAI (ISSAI)(10) oraz opracowanymi przez te organizacje kodeksami etyki. Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest przestrzegać wymogów etycznych oraz zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że sprawozdanie finansowe nie zawiera istotnych nieprawidłowości, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe.

8. W ramach kontroli Trybunał stosuje procedury mające na celu uzyskanie dowodów kontroli dotyczących kwot i informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u jego podstaw. Wybór tych procedur zależy od osądu kontro- lerów Trybunału, podobnie jak ocena ryzyka wystąpienia istotnych nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym lub nielegalnych bądź nieprawidłowych transakcji, wynikających z nadużyć lub błędów. W celu opracowania procedur kontroli stosownych do okoliczności Trybunał, dokonując oceny ryzyka, bierze pod uwagę system kontroli wewnętrznej danej organizacji związany ze sporządzaniem i prezentacją jej sprawozdania finansowego. Kontrola Trybu- nału obejmuje także ocenę stosowności przyjętych zasad rachunkowości oraz racjonalność szacunków księgowych sporządzonych przez kierownictwo, jak również ocenę ogólnej prezentacji sprawozdania finansowego.

9. Trybunał uznał, że uzyskane dowody kontroli są wystarczające i właściwe, aby stanowić podstawę do wydania poniższych opinii.

Opinia na temat wiarygodności rozliczeń

10. W opinii Trybunału roczne sprawozdanie finansowe Urzędu (11) rzetelnie przedstawia, we wszystkich istotnych aspektach, sytuację finansową Urzędu na dzień 31 grudnia 2010 r. oraz wyniki transakcji i przepływy pieniężne za kończący się tego dnia rok, zgodnie z przepisami jego regulaminu finansowego.

Opinia na temat legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń

11. W opinii Trybunału transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Urzędu za rok budżetowy zakończony w dniu 31 grudnia 2010 r. są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach.

12.
Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

INNE KWESTIE

13.
Przeglądu deklaracji o braku konfliktu interesów złożonych przez członków zarządu dokonuje przewodniczący przy wsparciu wiceprzewodniczących. Procedura przeglądu nie jest dostatecznie rygorystyczna i szczegółowa. W podobnych sytuacjach przyjmuje się różne podejścia do zarządzania konfliktem interesów. Wskazana jest poprawa kompletności i przejrzystości procedur.
14.
W niektórych procedurach rekrutacji stwierdzono uchybienia: nie zachowano anonimowości testów pisemnych, decyzje o liczbie punktów, którą należało uzyskać, aby przejść do różnych etapów rekrutacji, były podejmowane po rozpoczęciu procesu ewaluacji, a kryteria, które zastosowano, były niejasne. Kwestie te zagroziły przejrzystości procesu rekrutacji.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę IV, której przewodniczył Igors LUDBORŽS, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 6 września 2011 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA
Prezes
______

(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1.

(2) Do celów informacyjnych w załączniku skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Urzędu.

(3) Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

(4) Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w kapitale oraz załącznika zawierającego opis istotnych zasad rachunkowości i inne dodatkowe informacje.

(5) Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(6) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(7) Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

(8) Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(9) Zasady dotyczące przedstawiania przez agencje sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości określone są w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23), i w tej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Urzędu.

(10) Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).

(11) Ostateczna wersja rocznego sprawozdania finansowego została sporządzona w dniu 16 czerwca 2011 r. i wpłynęła do Trybunału w dniu 1 lipca 2011 r. Ostateczna wersja rocznego sprawozdania znajduje na następujących stronach internetowych: http://eca.europa.eu lub http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/HowWeWork/Funding/efsa_locale-1178620753812_Accounts.htm.

ZAŁĄCZNIK 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Parma)

Kompetencje i działania
Zakres kompetencji Unii według TraktatuGromadzenie informacji

- Swobodny przepływ towarów (art. 37 Traktatu),

- dążąc do popierania interesów konsumentów i zapewnienia wysokiego poziomu ochrony konsumentów, Unia przyczynia się do ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i interesów gospodarczych konsumentów, jak również wspierania ich prawa do informacji, edukacji i organizowania się w celu zachowania ich interesów (art. 95 Traktatu),

- wspólna polityka handlowa (art. 133 Traktatu).

Kompetencje Urzędu

(rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady)

Cele

- Zapewnienie doradztwa naukowego i wsparcia naukowo-technicznego w zakresie prawodawstwa i polityk mających bezpośredni lub pośredni wpływ na bezpieczeństwo żywności i pasz,

- dostarczanie obiektywnych informacji o ryzyku w zakresie bezpieczeństwa żywności,

- przyczynianie się do osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony zdrowia i życia ludzkiego,

- gromadzenie i analiza danych, które umożliwiają scharakteryzowanie i monitorowanie ryzyka.

Zadania

- Doradztwo i badania naukowe,

- wspieranie rozwoju jednolitych metod oceny ryzyka,

- udzielanie wsparcia Komisji,

- poszukiwanie, analiza i podsumowywanie danych naukowo-technicznych,

- identyfikacja i charakteryzowanie powstającego ryzyka,

- stworzenie sieci organizacji działających w podobnych obszarach,

- pomoc naukowo-techniczna w zarządzaniu kryzysowym,

- poprawa współpracy międzynarodowej,

- dostarczanie opinii publicznej i zainteresowanym stronom wiarygodnych, obiektywnych i zrozumiałych informacji,

- uczestnictwo w systemie szybkiego ostrzegania prowadzonym przez Komisję.

Zarządzanie1 - Zarząd

Skład

14 członków mianowanych przez Radę (w porozumieniu z Parlamentem Europejskim i Komisją) oraz jeden przedstawiciel Komisji.

Zadania

Przyjmowanie programu prac, budżetu oraz nadzór nad ich wykonaniem.

2 - Dyrektor zarządzający

Mianowany przez Zarząd z listy kandydatów przedstawionej przez Komisję oraz po przesłuchaniu w Parlamencie Europejskim.

3 - Forum doradcze

Skład

Po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego.

Zadania

Doradzanie dyrektorowi zarządzającemu.

4 - Komitet naukowy i panele naukowe

Przygotowywanie opinii naukowych Urzędu.

5 - Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

6 - Kontrola wewnętrzna

Jednostka kontroli wewnętrznej Urzędu.

Służba Audytu Wewnętrznego Komisji Europejskiej.

7 - Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Środki udostępnione

Urzędowi w 2010 r. (2009)

Budżet

74,7 (71,4) mln euro, w tym dotacja Unii: 100 % (100 %)

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2010 r.

355 (355) stanowisk w planie zatrudnienia, w tym obsadzonych:

330 (326) stanowiska (pracownicy zatrudnieni na czas określony i urzędnicy)

Inne stanowiska: 103 (81) (pracownicy kontraktowi, oddelegowani eksperci narodowi)

Pracownicy ogółem: 433 (407), z czego wykonujący zadania:

operacyjne: 323 (324)

administracyjne: 110 (83)

Do dnia 31 grudnia 2010 r. wysłano 21 propozycji podjęcia pracy, co zwiększa łączną liczbę stanowisk do 454.

Produkty i usługi w 2010 r. (2009)Produkty naukowe i publikacje dodatkowe w 2010 r. (2009)(1)

Działanie nr 1: Wydawanie opinii naukowych, doradztwo oraz strategie oceny ryzyka

- Wytyczne komitetu naukowego/panelu naukowego 2 (6)

- opinia komitetu naukowego/panelu naukowego 48 (72)

- raport naukowy Urzędu 5 (3)

- oświadczenie Urzędu 4 (4)

- oświadczenie komitetu naukowego/panelu naukowego 7 (6)

Łącznie produkty naukowe w ramach działania nr 1 = 66 (91)

Działanie nr 2: Ocena produktów, substancji oraz wniosków podlegających procedurze wydawania pozwoleń

- Wniosek dotyczący oceny partnerskiej w zakresie pestycydów 73 (28)

- wytyczne Urzędu 1 (3)

- wytyczne komitetu naukowego/panelu naukowego 6 (2)

- opinia komitetu naukowego/panelu naukowego 244 (341)

- raport naukowy Urzędu 2 (0)

- oświadczenie komitetu naukowego/panelu naukowego 5 (38) Łącznie produkty naukowe działania nr 2 = 331 (412)

Działanie nr 3: Gromadzenie danych, współpraca naukowa i tworzenie sieci

- Wytyczne Urzędu 3 (2)

- oświadczenie Urzędu 2 (2)

- uzasadniona opinia 68 (76)

- raport naukowy Urzędu 38 (40)

Łącznie produkty naukowe działania nr 3 = 111 (120)

Publikacje dodatkowe

- Sprawozdania dotyczące zorganizowanych imprez 7 (2)

- zewnętrzny raport naukowy 33 (1)

- raport techniczny 17 (10) Publikacje dodatkowe ogółem = 57 (13) Produkty ogółem: 565 (636)

- Opinie naukowe poparte działaniami informacyjnymi: 34% (24%)

- konsultacje publiczne: 78 (66)

- odwiedziny strony internetowej: 3 mln (2,4)

- abonenci elektronicznego biuletynu: 26 934 (25 690)

- relacje w mediach: 8 330 (9 038)

- zapytania ze strony mediów: 857 (694)

- komunikaty prasowe: 16 (21)

- internetowe materiały informacyjne: 59 (50)

- wywiady: 116 (72)

Źródło: Informacje przekazane przez Urząd.

(1) Uwaga: W celach porównawczych dane (za 2009 r.) zostały dostosowane, aby uwzględnić obecną klasyfikację produktów Urzędu. Łączna liczba produktów nie zmieniła się.

ODPOWIEDZI URZĘDU

13.
W celu poprawy samooceny oświadczeń o braku konfliktu interesów swoich członków w czerwcu 2011 r. zarząd przyjął kodeks postępowania. Ponadto zarząd zatwierdził do konsultacji publicznych projekt strategii ws. procesu w zakresie niezawisłości i podejmowania decyzji naukowych. Projekt nowej strategii przewiduje, że w każdej sprawie związanej z niezawisłością członków zarządu, Urząd może przeprowadzić konsultacje z instytucjami UE, które brały udział w procesie mianowania (Rada, Parlament, Komisja). Przyjęcie strategii zaplanowano na koniec 2011 r.
14.
Nawet jeśli poprzednie wytyczne były zgodne z wymogami przepisów wykonawczych ws. naboru zatwierdzonych przez Komisję na mocy art. 110 regulaminu pracowniczego, w grudniu 2010 r. Urząd przyjął własne wytyczne w celu wdrożenia zaleceń Trybunału Obrachunkowego w zakresie najlepszych praktyk.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.