Sprawa C-72/05: Hausgemeinschaft Jörg und Stefanie Wollny v. Finanzamt Landshut (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.281.12/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 listopada 2006 r.

Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 14 września 2006 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Finanzgericht München - Niemcy) - Hausgemeinschaft Jörg und Stefanie Wollny przeciwko Finanzamt Landshut

(Sprawa C-72/05)(1)

(Szósta dyrektywa VAT - Artykuł 11 część A ust. 1 lit. c) - Wykorzystywanie nieruchomości stanowiącej część aktywów przedsiębiorstwa na prywatne potrzeby podatnika - Uznanie takiego wykorzystania za odpłatne świadczenie usług - Określenie podstawy opodatkowania - Pojęcie "sumy wydatków" poniesionych przez podatnika na wykonanie usług)

(2006/C 281/19)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 18 listopada 2006 r.)

Sąd krajowy

Finanzgericht München

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: Hausgemeinschaft Jörg und Stefanie Wollny

Strona pozwana: Finanzamt Landshut

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Finanzgericht München - Artykuł 11 część A lit. c) szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz.U. L 145, str. 1) - Podstawa opodatkowania świadczenia usług polegającego na wykorzystywaniu na prywatne potrzeby części budynku zaliczonego w całości przez podatnika do aktywów jego przedsiębiorstwa - Pojęcie sumy wydatków poniesionych przez podatnika na wykonanie usług

Sentencja

Artykuł 11 część A lit. c) szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz.U. L 145, str. 1), zmienionej dyrektywą Rady 95/7/WE z dnia 10 kwietnia 1995 r., należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwia się on temu, by podstawa opodatkowania podatkiem VAT wykorzystywania na prywatne potrzeby części budynku zaliczonego w całości przez podatnika do aktywów jego przedsiębiorstwa została określona w postaci ułamka kosztów nabycia lub budowy budynku, ustalonego z uwzględnieniem okresu na dokonanie korekty odliczeń podatku VAT przyjętego zgodnie z art. 20 tej dyrektywy.

Podstawa opodatkowania powinna obejmować koszty nabycia gruntu, na którym budynek został wybudowany, gdy nabycie to podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, a podatnik dokonał jego odliczenia.

______

(1) Dz.U. C 93 z 16.04.2005.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.