Sprawa C-663/11: Scandic Distilleries SA v. Directia Generală de Administrare a Marilor Contribuab (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.225.19/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 3 sierpnia 2013 r.

Wyrok Trybunału (piąta izba) z dnia 30 maja 2013 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Curtea de Apel Oradea - Rumunia) - Scandic Distilleries SA przeciwko Direcț ia General ă de Administrare a Marilor Contribuabili

(Sprawa C-663/11) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Dyrektywa 92/12/EWG - Podatek akcyzowy - Produkty dopuszczone do konsumpcji w państwie członkowskim, w którym podatek akcyzowy został zapłacony - Te same produkty wwiezione do innego państwa członkowskiego, w którym również zapłacono podatek akcyzowy - Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zapłaconego w pierwszym państwie członkowskim - Odmowa z uwagi na niezłożenie wniosku przed wysłaniem towarów - Zgodność z prawem Unii)

(2013/C 225/32)

(Dz.U.UE C z dnia 3 sierpnia 2013 r.)

Język postępowania: rumuński

Sąd odsyłający

Curtea de Apel Oradea

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Scandic Distilleries SA

Strona pozwana: Direcț ia General ă de Administrare a Marilor Contribuabili

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Curtea de Apel Oradea - Wykładnia art. 7 i art. 22 ust. 2 lit. a) dyrektywy Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.U. L 76, s. 1) - Odmowa ze strony organów krajowych dokonania zwrotu podatku akcyzowego pobranego względem produktów dopuszczonych do konsumpcji w innym państwie członkowskim - Niezachowanie obowiązku ciążącego na wysyłającym w zakresie złożenia przed wysłaniem towarów wniosku o zwrot do właściwych organów własnego państwa członkowskiego - Przepisy krajowe wymagające przedstawienia szeregu dokumentów, które mogą być przedłożone wyłącznie po dostarczeniu towarów - Kryteria legalności bardziej restrykcyjne niż ogólny 5-letni termin obowiązujący w przypadku wszystkich wniosków o zwrot - Wygaśnięcie prawa przedsiębiorcy do uzyskania zwrotu - Zgodność z zasadami neutralności podatkowej, równoważności i skuteczności

Sentencja

Artykuł 22 ust. 1-3 dyrektywy Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania, zmienionej dyrektywą Rady 92/108/EWG z dnia 14 grudnia 1992 r. należy interpretować w ten sposób, że w sytuacji gdy produkty objęte podatkiem akcyzowym i dopuszczone do konsumpcji w państwie członkowskim, w którym został zapłacony podatek akcyzowy, zostały wwiezione do innego państwa członkowskiego, w którym te produkty są objęte podatkiem akcyzowym i w którym podatek ten również został zapłacony, wniosek o zwrot podatku akcyzowego zapłaconego w państwie członkowskim wysyłki nie może być oddalony wyłącznie z uwagi na fakt, że wniosek ten nie został złożony przed wysłaniem rzeczonych produktów, lecz powinien być rozpatrzony na podstawie ust. 3 tego artykułu. Natomiast, jeżeli podatek akcyzowy nie został zapłacony w państwie członkowskim przeznaczenia, można nie uwzględnić takiego wniosku na podstawie ust. 1 i 2 wskazanego artykułu.

1 Dz.U. C 89 z 24.3.2012.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.