Sprawa C-6/12: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Korkein hallinto-oikeus (Finlandia) w dniu 3 stycznia 2012 r. - P Oy.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2012.58.6/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 25 lutego 2012 r.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Korkein hallinto-oikeus (Finlandia) w dniu 3 stycznia 2012 r. - P Oy

(Sprawa C-6/12)

(2012/C 58/09)

Język postępowania: fiński

(Dz.U.UE C z dnia 25 lutego 2012 r.)

Sąd krajowy

Korkein hallinto-oikeus

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: P Oy

Druga strona postępowania: Veronsaajien oikeudenvalvontayksikkö

Pytania prejudycjalne

1)
Czy w ramach postępowania w sprawie zezwolenia takiego jak przewidziane w § 122 ust. 3 fińskiej ustawy o podatku dochodowym warunek selektywności wynikający z art. 107 ust. 1 TFUE należy interpretować jako sprzeciwiający się prawu do odliczenia strat w wypadku zmiany udziałowców, jeżeli nie zostało przy tym zachowane postępowanie przewidziane w art. 108 ust. 3 zdanie trzecie TFUE?
2)
Czy w ramach wykładni warunku selektywności, w szczególności przy ustalaniu grupy odniesienia, należy uwzględnić zasadę ogólną możliwości odliczenia stwierdzonych strat zawartą w §§ 117 fińskiej ustawy o podatku dochodowym, czy też przepisy dotyczące zmiany udziałowców?
3)
Jeżeli warunek selektywności z art. 107 TFUE należy a priori uważać za spełniony, to czy system wynikający z § 122 ust. 3 fińskiej ustawy o podatku dochodowym można uważać za uzasadniony okolicznością, że chodzi o mechanizm nieodłączny charakterowi systemu podatkowego, który jest niezbędny na przykład w celu zapobiegania unikaniu opodatkowania?
4)
Przy ocenie istnienia uzasadnienia i mechanizmu nieodłącznego charakterowi systemu podatkowego, jakie znaczenie należy przyznać zakresowi swobodnego uznania władz? Czy dla mechanizmu nieodłącznego charakterowi systemu podatkowego wymagane jest, aby organ stosujący ustawę nie dysponował żadnym zakresem swobodnego uznania, a przepisy dokładnie określały warunki stosowania odstępstwa?

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.