Sprawa C-596/12: Skarga wniesiona w dniu 20 grudnia 2012 r. - Komisja Europejska przeciwko Republice Włoskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.71.8/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 9 marca 2013 r.

Skarga wniesiona w dniu 20 grudnia 2012 r. - Komisja Europejska przeciwko Republice Włoskiej

(Sprawa C-596/12)

(2013/C 71/13)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2013 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: J. Enegren i C. Cattabriga, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Republika Włoska

Żądania strony skarżącej

Stwierdzenie, że poprzez wykluczenie kategorii "personelu kierowniczego" z zakresu stosowania postępowania dotyczącego mobilności przewidzianego w art. 4 ustawy nr 223/1991, w związku z postanowieniem art. 24 tej ustawy, Republika Włoska naruszyła zobowiązania nałożone w art. 1 ust. 1 i 2 dyrektywy Rady 98/59/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych(1);
obciążenie Republiki Włoskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Zdaniem Komisji Republika Włoska, poprzez wykluczenie kategorii "personelu kierowniczego" z zakresu stosowania postępowania dotyczącego mobilności przewidzianego w art. 4 ustawy nr 223/1991, w związku z postanowieniem art. 24 tej ustawy, naruszyła zobowiązania nałożone w art. 1 ust. 1 i 2 dyrektywy 98/59/WE.

Dyrektywa ta reguluje procedurę informowania pracowników i konsultacji z nimi, do której przestrzegania pracodawca jest zobowiązany, kiedy ma zamiar dokonać zwolnień grupowych, oraz samą procedurę zwolnienia grupowego.

Te procedury na mocy art. 1 ust. 1 i 2 dyrektywy mają zastosowanie do zwolnień dokonywanych przez pracodawcę z jednego lub więcej powodów niezwiązanych z poszczególnymi pracownikami, w przypadku gdy liczba zwolnień przekracza pewien próg określony w stosunku do liczby pracowników przedsiębiorstwa. Przy obliczaniu liczby pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie oraz liczby dokonanych zwolnień bierze się pod uwagę wszystkich pracowników, niezależnie od ich kwalifikacji i zadań, z wyłączeniem pracowników zatrudnionych na czas określony, pracowników sektora publicznego i załóg statków morskich.

Przy wdrożeniu dyrektywy 98/59/WE włoski ustawodawca wykluczył z zakresu zastosowania procedur informowania i konsultacji, ustanowionych w tej dyrektywie na wypadek zwolnień grupowych, personel kierowniczy, który zgodnie z włoskim kodeksem cywilnym wchodzi w zakres pojęcia pracownika. Takie wykluczenie jest zdaniem skarżącej nie tylko niezgodne z ogólnym zakresem zastosowania dyrektywy, lecz również nieuzasadnione. Personel kierowniczy we włoskim porządku prawnym stanowi bowiem bardzo szeroką kategorię i obejmuje także pracowników, którzy nie posiadają szczególnych uprawnień w zakresie zarządzania w ramach przedsiębiorstwa i określanych "personelem kierowniczym" wyłącznie ze względu na wysokie kwalifikacje zawodowe.

______

(1) Dz.U. 225, s. 16

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.