Sprawa C-554/14: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Sofijski gradski syd (Bułgaria) w dniu 3 grudnia 2014 r. - postępowanie karne toczące się przeciwko Atanasowi Ognjanowowi.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.73.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2015 r.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Sofijski gradski syd (Bułgaria) w dniu 3 grudnia 2014 r. - postępowanie karne toczące się przeciwko Atanasowi Ognjanowowi
(Sprawa C-554/14)

Język postępowania: bułgarski

(2015/C 073/17)

(Dz.U.UE C z dnia 2 marca 2015 r.)

Sąd odsyłający

Sofijski gradski syd

Strony w postępowaniu głównym

Skazany: Atanas Ognjanow

Druga strona postępowania: Prokuror kym Sofijska gradska prokuratura

Pytania prejudycjalne

1)
Czy przepisy decyzji ramowej 2008/909/WSiSW z dnia 27 listopada 2008 r. dopuszczają, by w postępowaniu w sprawie przekazania państwo wykonujące obniżyło wysokość kary "pozbawienia wolności" - wymierzonej w państwie wydającym - na podstawie pracy wykonanej w okresie odbywania tej kary w państwie wydającym, w następujący sposób:
A)
poprzez obniżenie kary w następstwie zastosowania prawa państwa wykonującego w odniesieniu do wykonania kary zgodnie z art. 17 ust. 1. Czy ten przepis dopuszcza stosowanie prawa państwa wykonującego dotyczącego wykonania kary jeszcze w postępowaniu w sprawie przekazania w odniesieniu do okoliczności faktycznych, które miały miejsce w okresie, gdy skazany znajdował się pod jurysdykcją państwa wydającego (a mianowicie w odniesieniu do pracy wykonanej w zakładzie karnym państwa wydającego)?
B)
poprzez obniżenie kary w następstwie zaliczenia zgodnie z art. 17 ust. 2. Czy ten przepis dopuszcza zaliczenie okresu, który jest dłuższy niż okres pobytu w zakładzie karnym określony zgodnie z prawem państwa wydającego, poprzez zastosowanie prawa państwa wykonującego polegające na dokonaniu ponownej oceny prawnej okoliczności faktycznych, które miały miejsce w państwie wydającym (a mianowicie pracy wykonanej w zakładzie karnym państwa wydającego)?
2)
Jeżeli w odniesieniu do wspomnianego obniżenia kary stosuje się te lub inne przepisy decyzji ramowej, czy należy powiadomić państwo wydające, które przedstawiło wyraźne żądanie w tym względzie i czy należy umorzyć postępowanie w sprawie przekazania w sytuacji sprzeciwu państwa wydającego[?] W wypadku odpowiedzi twierdzącej w odniesieniu do wymogu powiadomienia, jaka powinna być istota tego powiadomienia - ogólne i abstrakcyjne w odniesieniu do stosowanego prawa czy też wskazujące konkretne obniżenie kary konkretnego skazanego, które zostanie dokonane przez sąd[?]

Dodatkowe pytanie

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjmie, że przepis art. 17 ust. 1 i 2 decyzji ramowej 2008/909/WSiSW stoi na przeszkodzie obniżeniu kary dokonanemu przez państwo wykonujące na podstawie jego prawa wewnętrznego (ze względu na pracę wykonaną w państwie wydającym), to czy orzeczenie sądu krajowego o zastosowaniu, mimo wszystko, swojego prawa krajowego ze względu na to, że jest ono korzystniejsze niż art. 17 decyzji ramowej 2008/909/WSiSW, będzie zgodne z prawem Unii?

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.